Ako naučiť batoľa znova spať počas dňa?

25. máj 2020

Potrebujem radu,mamicky.Moj dvaapolrocny priblizne od 22mesiacov prestal spavat,este som to mesiac skusala a potom som teda nechala tak.Nedarilo sa mi,ci sme vstali zavcasu a boli dlhovonku,na dlhsej,kratsej prechadzke,ci neboli vobec,ci pred obedom,ci po obede.Ocenila som,ze aspon uz spinkal o19,00.To bolo v zime,no teraz takisto denny spanok neprichadza do uvahy a skor ako o 21,00 ho do postele nedostanem.Teraz by som chcela nejak trpezlivo skusit znova ten spanok denny,lebo to je dlho,aby cely den bol bez spanku a to vstava medzi siedmou az pol deviatou.Zistila som,ze aj skorsim vstavanim sa mi ho v normalnej dobe nedari dat na denny spanok.Najskor tak medzi 16,00-17,00,aj to len obcas.Tak ho radsej rano nebudim,az mu neukrajujem este aj z nocneho spanku.Riesili ste to niektora,takuto situaciu.Mali by ste nejake tipy?Viem,ze ked uz si raz odvykol,je to o to tazsie,ale budem rada za kazdu skusenost.Dakujem Vam.🙂

lianka123
25. máj 2020

U nas plati- cim lepsie spi cez den, tym lepsie v noci. U oboch deti.

simsalabim
25. máj 2020

A potrebuje spat? Moja najstarsia bola velky nespavec, cez den prestala spavat okolo roka a pol. Ak nahodiu zaspala - v skolke ju nutili lezat vyse 2 hodin - tak potom nespala v noci. Stavalo sa, ze ked sme sli s manzelom okolo pol jednastej spat, este bola hore (v posteli). Ak neraz, ked som v noci sla na WC, u nej v izbe sa svietilo a ona sa hrala... proste spat tolko nepotrebovala. Co som sa napocuvala, ze take male dieta musi poobede spat. No nemusi.

autor
25. máj 2020

@simsalabim Neviem,ci potrebuje.Je pravda,ze byva mrzuty niekedy a ano,aj ja sa napocuvam,ze by mal spavat cez den.Akoby som to nevedela aj sama...Len teda neviem,ci vzdor iba,alebo by to chcelo ten denny spanok...Niekedy aj ziva,aj si troska polezka,dajme tomu,no nespava.Este mozno v aute,ale to ho nechcem zvykat uspavat v aute...

autor
25. máj 2020

@lianka123 Aj u nas to tak bolo,no zrazu koniec dennemu spanku a ani moje snazenie nepomohlo.Postupne menej a menej dni,az napokon ziaden.No zas vravela som si,ze teda asi nepotrebuje a vecer bol v posteli o tri hodiny skor ako ked spaval cez den/vtedy tak okolo 22,00/a rano rovnako.Lenze teraz,ked je to uz 21,00,uz to je dlho byt vkuse hore,preto to chcem riesit,alebo aspon skusit.🙂Je mozne,ze ako pise
@simsalabim ,tak uz nepotrebuje tolko.

luccija
25. máj 2020

Doobeda ho vybehať dať obed zatiahnuť a uložiť ľahni si k nemu, ak to potrebuje a nechce byť san.Je to veľa byť celý deň a hore ísť spať až o 21

autor
25. máj 2020

Je to vela byt hore ,ja si vzdy lahnem k nemu ci na obed ci vecer,alebo muz,tak to mame naucene.Inak toto,ze zatiahnut,to skusam aj,ked chcem,aby teda aspon o tej 19,00 siel spat.Nepomaha.Pokial nie je vonku tma,tak nespi.Uz som aj tak skusala,ze ulozim s mlieckom do ohradky,pustim audio rozpravku a aby na mna videl,motkat sa okolo,upratovat a tak.Nepomohlo.Raz alebo dvakrat mi zaspal pri telke,to tak na par minut pustim obcas.No z tohto tiez nechcem robit navyk,ani to nefunguje vzdy.
@luccija

luccija
25. máj 2020

Tak neviem dieťa nemá zaspávať tak, že mama sa tam motka a upratuje😊a pri TV už vôbec.skoda bola mu spánok vôbec rušiť, ty si poznáš dieťa možno ho naozaj nepotrebuje, ale v tom pripade nech o 20 a skôr spi.O 16 ho dať späť nemá vyznam

laxinka
25. máj 2020

No ja radim, len mu z toho nočného spánku ukroj. Keď ho necháš vyspavat do pol 9 tak jasné že o 13 ti nezaspí. Dieťa v takom veku by malo spať okolo 12 hodin, u nás to tak funguje, syn 3r 9mes laha o 20tej, či je zima či leto, či svetlo či tma.... A spí tak do 6tej. No a poobede tak od 13tej do 15tej spí. len žeby mi nespal už keď mal menej ako 2,5r to si neviem predstaviť žeby som aspoň chvíľu nemala pre seba (nech to znie akokoľvek kruto, však aj my.l mamky potrebujeme mať chvíľu pokoj, vyložiť nohy, oddýchnuť ). + Si zober že keď príde do škôlky, tam bude musieť poobede spať, resp.bude musieť tie 2hod poobede ležať, tam učiteľky pre jedného nebudú robiť extra program a navyše nemôžu odchádzať od spiacich deti. Tak nech je pripravený. Keď laha o 21, tak o 6-7 zobudiť a poobede okolo 13 zas uložiť. Aj keby nezaspal, ale nepoľavuj že ok 10min, nezaspal tak kašleme na to..kľudne tam s ním aj tie 2hod lež so zavretými očami a tvar sa, že spíš. Nech si zvykne že toto je čas na odpočinok. A samozrejme doobeda vybehať, vyšťaviť najviac ako sa dá, ihrisko, trampolína... Len zaviesť režim a pôjde to 😉

autor
25. máj 2020

@lianka123
@simsalabim
@luccija
@laxinka Dakujem velmi pekne za Vase skusenosti,cenim si vsetky Vase reakcie.Pomohli.:-)

matapo
26. máj 2020

...my sme prisli o nas zabehnuty rezim ked starsi prestali chodit do skoly. Vsetko sa rano posuva ☹ Moj syn ma dva roky, vstava okolo osmej, stale v pohybe, vacsinou vonku, o tretej zacne byt unaveny, tak ho idem ulozit, musim byt ale s nim. Potom spi 3-4 hodiny (super, ked spi ucim sa so starsimi). No a vecer chodi spavat okolo 11tej. A stale sa to len posuva, ja som vecer kaput, nemam chvilku volna ☹ Kym bola skola vstavali sme vsetci o siedmej, isli sme odprevadit deti do skoly, Okolo 13 tej spanok cca 1,5 hodiny a sli sme zase do skoly, potom ihrisko, doma sme sa pohrali a o osmej uz spal.Starsi chodili spavat o pol deviatej a mne uz tym padom mohol zacat moj den. Teraz mi zacina den o polnoci ked uz vacsinou nevladzem nic ☹

basska_b
26. máj 2020

Z duše mi hovorís... presne toto teraz riešim. Moja 2 a štvrťročná cez deň nechce zaspať. Prišlo to z ničoho nič, hoci už od roka a trištvrte postupne trvá dlhšie a dlhšie ju uspať na denný spánok. Ale keď vstala o 6.00 a šla späť 14:30, vždy sa to nejako dalo.

Teraz je to inak, zo dňa na deň nechce zaspať. Ráno vstane o 8.00, potom o 14.00 ju chcem dať spať. V izbe uplne zatemním, ležim s ňou skoro HODINU a snažím sa ju krotit a uspať. Ona si spieva pesničky, rozprávku chce, hrá sa s nejakou hračkou, ešte pred mesiacom stačilo túto hru vydržať chvíľu tolerovať (urobilo to lepšiu službu, ako sa rozčúlit, to sa len rozplakala), tak 10 minút a potom ona si zrazu ľahla, zívala a zaspala. Aj teraz, chvíľu si aj ľahne,vyzerá, že už už spí a prd, potom sa posadi zrazu a začne niečo riešiť, že plienka a neviem čo. Nakoniec ja to proste s nervami nevydržím. Hnevám sa, že si zo mňa robí dobrý deň, príde mi to ako taký vzdor, že zistila, že sa už spať nemusí... potom ju schmatnem, začnem sa rozčuľovat, až sa za seba hanbím, že ako sa to správam. Ja mám totiž aj 3mesačnú a načasovat to tak, aby spali obe, to je veľmi ťažko niekedy.

Takto to je už asi vyše týždňa, pričom 2x z 10x sa nám ju podarilo uspať, ale vždy len tak, že ja som bola tiež unavená a zaspala som prvá (asi po pol hodine ležania) a potom som sa zobudila, ako vedľa mňa odfukuje.

Akože v sume spí 12 hodín, lebo buď spí len noc - od osem do osem - alebo ak je unavená fyzicky a zaspi o tej 14:30, pospí do 16:30, ale potom ide večer až o 22. Ale keď nezaspí, večer musíme s ňou opatrnejšie, lebo už je podráždena, reaguje nepríjemné, často ma výbuchy zlosti, zatiaľ čo keď si pospí, je ako med, aj von sa dá ísť.

Ono, platí, že ak je to nadludsky výkon ho cez deň uspať a aj tak pospí len krátko (ako píšes, 16-17), ale ak nie je mrzuty a uplakany, tak ten spánok nepotrebuje, tak píšu v knihe S láskou o detskom spánku, asi máme ako mamy rovnaký osud ... ja som vraj od 2 rokov nespala cez deň a manžel od 2 a trištvrte.

Tu mi na otázku odpovedala v poradni psychológa na koníku
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

A ešte dodám, že keď v tej knihe o detskom spánku nás čitateľov vyzvali dať jednu jedinú radu, tak som si tam dala že "nehnevaj sa na dieťa, keď nemôže zaspať. Ma na to nejaký dôvod." A vidíš, sama to nedodržiavam. Totiž moja dcéra od narodenia vždy, keď zmenila spánkový režim, prišlo to náhle a prekvapilo ma to.

autor
26. máj 2020

@basska_b
@matapo Dakujem Vam.

autor
26. máj 2020

@basska_b Inak aj mna tie zmeny rezimu vzhladom na vek babatka vzdy zaskocili a tiez som byvala nervozna niekedy z toho.