Ako naučiť dieťa vysmrkať sa?

nikina17
23. apr 2014

Doteraz sme vzdy pri nadche pouzivali odsavacku, nakolko dcerka mala vzdy pri prechladnuti vela soplikov a bol to najucinnejsi sposob ako ich dostat von,aby jej nezatekali. Od malicka sme namali problem s odsavackou. Nikdy nebojovala, neplakala a ako 1,5 rocna si dokonca sama drzala odsavacku a skerila sa 😀
Teraz som vsak zistila, ze nevie poriadne smrkat (je to asi tym, ze bola naucena, ze odsavacka jej vsetko vytiahla sama, bez jej namahy). Snazim sa ju to ucit, skusali sme nech funi ako jezko, robili sme papierove gulicky nech do nich fuka a nic..........stale fuka ustami. Poradte ak niekto viete ako ju to naucit. Ma 3 roky, v septembri ide do skolkky a ja chcem, aby vedela pekne smrkat a nechodila s plnym nosom. Dakujem kazdej vopred za radu 🙂

tilly
23. apr 2014

to uz je dost tri roky, to uz by mohla pochopit... nasim to nejak tak islo same, zahrali sme divadlo, ze teraz fukni, tak, aby sme sa tu vsetci zlakli a oni fukli a smiali sa...
viem, ze je este metoda, ze sa da pingpongova lopticka na stol a deti to tak trenuju, ze ju musia posuvat fukanim z nosa, to mozes trenovat, aj ked zrovna nema nadchu

25daniela
23. apr 2014

To je tazko radit na dialku, urcite stale skusajte jezkov, zajacikov atd, casom to dieta pochopi, alebo aj nie, ja mam znamu, ktorej stvrtacka nevie vyfukat nos, tak funguje odsavacka, ale moje ziadne nemalo problem dost skoro pochopit, ako na to a posledna dokonca uz rocna vedela vyfukat, ale donedavna som este pouzivala sem tam odsavacku na poriadne docistenie. Tak drzim palce, nech to skoro zvladnete 🙂

cerez
23. apr 2014

Stále vymýšľaj hry, kde môžeš zapojiť noštek a ústočká. Tiež sme začínali s ježkom a potom zase veľký nádych ústami, riadne ich zavrieť a všetok vzduch vypustiť noštekom. U nás to zabralo. Alebo skúste to s papierovou vrtuľkou nech ju skúsi roztočiť vzduchom s nošteka.

sisaha
23. apr 2014

@nikina17 natrhaj papierovu vreckovku na drobne gulicky a tie rozsyp po stole. Cielom je dostat gulicky z jednej strany stola na druhu. Usta zatvorene a fukat nosom.. , ked to zvladne, fukat tak, ze zakryjete jednu nosnu dierku a potom druhu... Potom to vyskusajte na ostro..

nikina17
autor
23. apr 2014

@tilly ja viem, ze uz je dost velka, mala by to ovladat. Uvedomujem si aj to, ze je to moja vina. Pridlho sme pouzivali tu odsavacku (sice v dobrej viere, ale teraz sa mi to takto vypomstilo). Tak hadam sa nam to predsa len casom podari. Tu lopticku skusim, dakujem

nikina17
autor
23. apr 2014

@sisaha toto sme skusali s tymi papierovymi gulickami a aj funenie ako jezko. No zial nedari sa nam, fuka ustami. Alebo ak jej usta zatvorim, tak namiesto vyfukovania vtahuje vzduch do nosa.

u2jana
23. apr 2014

Tak to by som aj ja rada vedela 😝
syn má tri roky - smrkať vie od 2,5 roka - uplne v pohode to pochopil
a dcéra má 5 r - a tá sa vysmrkať stále nevie... skúšali sme všetko možné a nič...

nikina17
autor
23. apr 2014

@25daniela dakujem, urcite budeme skusat. Aj teraz mame nadchu, tak dnes sme opat skusali papierove gulicky a aj funenie a aj zakryt pusinku a fukat. Lenze ona ked jej zavriem pusu, tak sice nefuka pustou a pouzije nostek, ale namiesto vyfuknutia von, tak taha akoby do seba. Proste ona ako keby nevedela alebo nechapala, ze name tahat nostekom dnu, ale ze to ma vyfuknut vonku. Vidim ako sa snazi, aj hneva, ze jej to nejde. neviem ako jej to najlepsie vysvetlit a poradit, aby sa jej to podarilo. Som z toho nestastna.

nikina17
autor
23. apr 2014

@u2jana moja mala aj skusa, ale ona zial namiesto vydychovania akoby tahala do seba, proste robi to opacne. Alebo fuka von, ale ustami 😀 ja uz neviem.

daol
23. apr 2014

@nikina17 moja mala 2,5 roka nevedela sa vysmrkať to by nebolo nič keby si šikovnica 😀 nenatlačila do nosa guľky s polystyrénu kážem jej fúkať a ona do seba no to bolo teda Práve som sa vrátila s pôrodnice muž nebol doma hotová kovbojka 🙂 o dva dni nato sa naučila no neber to ako príklad to len na odľahčenie 😀

ava11
23. apr 2014

@nikina17 ked sa poriadne nadychne ustami, zadrzi dych a zavrie pusu (prip zapcha nasilu rukami-svojimi) tak skor ci neskor vydychne nosom. Pravdepodobne skor 😉 Mozno potom pochopi akym sposobom sa vyfukuje nosom smerom von.

u2jana
23. apr 2014

@nikina17 u nás to isté... guličky fuka v pohode, ale keď má v nose sople, je z toho nervózna a nevie sa sústrediť 🙄
keď má sople, skúša skúša a potom si sama vypýta odsávačku - snáď ju nebudeme používať aj v pätnástich 😝

clarissa
23. apr 2014

No tak moja ma 5 a este stale sa nevie normalne vysmrkat,len tak fukne a na servitku je len mokra bodka a nic..a pritom pocujem ze ma plny nos.Myslim vsak ze to ona robi naschval,preto ju este stale odsavam,ked je chora...Inak skusali sme to tak(a to celkom zabralo) ze som jej fukla z nosom na prst aby citila ze mi z nosa vychadza vzduch...potom som dala moj prst jej pod nos aby z nosom fukla ona aby som to citila na prste..a potom som jej povedala ze tak musi vyfuknut aj do vreckovky-....

milota164
23. apr 2014

my sa to musime tiez naucit, aj my pouzivame odsavacku, ale je to dost neprakticke hlavne ked treba o 3 rano zapinat vysavac. Dufam ze sa nam to podari. Dakujem za tipy 🙂

cukricek20
24. apr 2014

moj ma 2 roky a 2 m a vie uz smrkat nostek le este nie celkom,,,

mimus111
1. máj 2014

@u2jana ja mam doma to iste akurat mensie deticky dcerka sa vie vysmrkat od 18mesiacov a syn ma 3 a stale nevie alebo skor by som aj povedala ze nechce vediet