Ako naučiť ročné dieťa rozprávať základné slová?

lukacovicovaalena
14. mar 2012

ahojte sa chcem opytat ako mam ucit svoju dcerku rozpravat? mama tata povie ale havo ani papa nic take ako to prebiehalo u vas? nechcem od nej vela?

lussy666
14. mar 2012

rocne dieta ucit rozpravat? neskoro.....ak sa nenaucila tvorit vety doteraz, uz sa to nenauci.... 😠 😠 😠
to je vazne myslene? nechcela si sa spytat na znakovanie alebo nieco take?fakt ju chces ucit rozpravat...akoze pod, dcerka moja, teraz mame hodinu rozpravania? nechapem...dieta sa "uci"rozpravat za pochodu, pocuva, opakuje....
a v roku ma rozhodne cas...

andreaka11
14. mar 2012

kazde dieta je ine. a este som nepocula, aby sa zdrave dieta nenaucilo rozpravat. moj syn tiez nenarozprava vela, nema o to zaujem, ale ked nieco chce, tak povie. treba len stale ukazovat v knizke, havo, cica, konik, vlacik... a raz sa na to chyti

xlea
14. mar 2012

Moj nazor je ze rocne dietatko ma na rozpravanie este cas... ja mam malu ktora ma 16 mesiacov a napriklad zase nerozprava mama, tata ani nic podobne ale povie havo, haji, tiktak, cica... 🙂zato je velmi pohybovo nadana... kazdy ma to svoje 🙂

lucinka4
14. mar 2012

moja dvojrocna vie tato,vava(akoze havo),baba,dedo,toto,ja a mama(to mi povedala ked mala skoro 23 mesiacov)..blaboce si svoje ale vsetko rozumie a vela ludi nezavisle na sebe mi povedalo,ze je velmi bystra a vnimava..viac znakuje,co nam pomaha lebo jazycek nie a nie..ty s malou mozes len rozpravat, skusat nech po tebe opakuje ale kazde dieta je ine...moji svokrovci to riesia ale mame znamych,ktorych deti zacali rozpravat 3,5-4 rocne a cele vety..takze ja to neriesim a utesujem sa,ze potom budem chciet aby bola ticho 😀 😉

andysok
14. mar 2012

neboj sa poznam mamicky, ktore maju 2 rocne detia ktore este poriadne nerozpravaju 😉

kvetka84
14. mar 2012

rozpravanie nie je podstatne v tomto veku. Nas maly oblubene styri slova a tie opakuje cely den : havo, gool, brrr (auto), oooo (na vsetko). Ziadne mama, tata u nas neplati. Samozrejme, ze pozna vyznam tychto slov, ale nepovie ich. Ked sa ho opytam kde je tata, tak ukaze prstikom, alebo kde je macicka, alebo tiktak, alebo knizka, auticko, zvieratka v knizke, vsetko ukaze, ale urcite nepovie. Na to je este skoro. Nestresuj a nesúr 😉

abbie
15. mar 2012

v tomto veku nie je vobec dolezite rozpravanie, ale porozumenie... mal by uz poznat zakladne pojmy ako daj, pod, kde je to a to a hlavne ukazovanie je najpodstatnejsie. 😉 ak toto vsetko ovlada, tak nemaj ziadnu obavu, na zakladne slova je este skoro i ked su deti, ktore aj to uz dokazu ... staci ked si pre seba dzavoce 😉

nikolka2
15. mar 2012

Moja dcerka na rok a pol ropravala hole vety ,,,moj syncek zacal teraz hole vety tvorit a ma cez dva ,,,myslim Alenka , ze rocne babetko ma este cas 😉 ,,,a u kazdeho babetka je induvidualne kedy zacne ,,neboj sa nic ,,zacne skor ci neskor 🙂

rubinka
15. mar 2012

Dieťa učit netreba, ked jej budeš veľa rozprávať tak sa to na ňu začne lepiť a slovná zásoba sa jej bude rozširovať. Každé dieťa je iné, niektoré hned všetko opakujú ako papagáj iné si dlho ukladajú do hlavičky a zrazu začnú rozprávať, moja dcérka je tiež taká, nemôžem povedať že rozpráva málo ale ona si tie veci čo jej hovorím dlhšie ukladá do hlavy a potom zrazu zistím že to vie aj povedať, všetko má svoj čas, od 1 ročného dieťaťa by som ešte veľké rozprávanie nečakala.

anibas
15. mar 2012

to veľmi veľmi individuálne - príde to samo, nedá sa to urýchliť alebo ovplyvniť - keď nastane ten správny čas 😉 😉 😉

gaby21
15. mar 2012

Knizky, obrazkove a stale dookola ukazovat, ale musi mat naozaj zaujem, u nas sa asi od 14 mesiacov, iba citalo v kuse, od rana do vecera, nic ine nechcel robit iba pozerat knizky, ziadne hracky, nic. Teraz ma 22 mesiacov a bez problemov tvori hole vety, ale on naozaj velmi velmi chcel rozpravat, dokonca rozprava aj v spanku 😝

kissova
15. mar 2012

Každé dieťa je osobnosť sama o sebe. Moja dcéra začala rozprávať na 10mesiacov celé vety, riekanky... sama chodila a bola samostatná skoro vo všetkom, zato môj syn má čas na všetko. Dnes má 15mesiacov a chodí len kolo nábytku, sám sa nepustí a nechce chodiť ani za ruku. Rozpráva len mama, tata, havo, pa pa, daj, ham, ale vôbec do ničoho ho nútiť nebudem. Má čas keď bude chcieť začne sám chodiť aj tozprávať. Páči sa mi že je na mne stále závislý, dcéra ma už skoro vôbec nepotrebuje. Sama si vezme čo chce, sama sa pohrá,

zuzin78
15. mar 2012

ahoj,
podla mna uz chceme od rocnych deti aby pomaly rozpravali vsetko, 1,5 rocne dieta aby sa pytalo na zachod, a v 2 rokoch aby programovali, chceme mat z nich novodobych Eisteinov.
moja skoro rocna dcerka komunikuje a hovori si ma ma, ba ba,bau, ale ze by chcela opakovat to co ja jej poviem, to by som velmi dlho cakala 😀 😀 😀 😀 vsetko ma svoj cas, niektore babatka komunikuju slovami, ine s posunkami , niektore su ticho aj do 3 rokov, a potom sa rozhovoria. treba im dat cas

diusik
15. mar 2012

podla mna sa to ani neda,a naco vlastne?ja neviem,tiez sa len ucim byt mamou,ale zacinam chapat ze deti si vsetko pekne reguluju sami a do nicoho ich netreba nutit,mna uz nezajima ze koho dieta co vedelo ako 1 rocne.Ze "naucit rozpravat" pre pana,keby sa to dalo, tak uz kazde dieta by rozpravalo take male...

usiko
15. mar 2012

no sak len jej vysvetluj vsetko cobobis ty, co vidi von, corobi ona....ak na nieco ukaze, tak to pomenuj a zopakujx krat,,,,,,ona zacne,.....nasa nked mala rok vedela tiez len baba,mama , tato...teraz ked ma skoro 17 mesiacov,vie 10slov....ale ja osobne jej neriekankujem,ani nespievam,ale vela rozpravam,vysvetlujem a popisujem....

lubina
15. mar 2012

deti su rozne, starsia hovorila ako rocna iba malo, zacala az ked mala 2 roky, ale to boli hned potom cele vety. Zato mladsia zacala hovorit vety ked mala 11 mesiacov 🙂 . Ale neucili sme ju to, ze teraz hura ideme sa ucit rozpravat. Kazda dcera sa ucila za normalneho zivota. Recitovali sme, citali, rozpravali sa s nimi a oni zacali hovorit,ked prisiel ich cas..........a teraz sa im usta nezatvoria 😀

kbeata
17. mar 2012

to sa same nauci 😉

beja6
17. mar 2012

starsia vedela rozpravat uz tak pekne zrozumitelne okolo 20 mesiaca,predtym, vravela len take tie detske vyrazi : mama, papa. tata, keke, daj...... mladsia dcerka ma teraz 18 mesiacov, ale rozprava menej lov,ako staria v jej veku. ale ani by som to nechcela menit, do troch rokov ma casu dost a dovzedy si chcem vychutnat kazdu jej "hablaninu " ktoru jej mala papulka vyslovi, tak ako to bolo aj u starsej dcerky. ved tie casy nikto nevrati,a potom vam uz len papulovat budu doma, no nie,???

stanislavao
17. mar 2012

dieta sa uci rozpravat same. pocuva, sleduje a opakuje. citajte knizky, recitujte basnicky a zacne opakova.t ale dieta nieje papagaj, ze ho naucite rozpravat. a ked nebude chciet povedat "havo" tak to nepovie. no a co? nic sa nedeje a ked ma rok, tak v tom veku deti este nerozpravaju.

exupery
17. mar 2012

Ucit?A preco...zober ju do kolektivu medzi trosku starsie deti,tie jej jazyk rozviazu...moja pred pol rokom ledva cekla,teraz sa jej jazyk nezastavi,rozprava vraj krajsie a lepsie ako 4rocne detii

anjelicek26
17. mar 2012

Tak tak, Saska zacala rozpravat az v 2,5 roku, dovtedy presne 5 slov a Max ten je na tom podobne - asi 10 slov zvlada, zvysok je ukazovanie a vydavanie slabik... mam to riesit? Nie. Viem, ze to zmakne a bude sikula, ved ma byt po kom 😅 😅 Aspon nie som ohucana, kedze ani slov NIE este v repertoari nemame 😅

hori
17. mar 2012

moja mala 15 mesiacov, ked este len zacinala rozumiet zakladnym prikazom a doteraz nerozumie vsetkemu, nieto este rozpravat... ma 21 mesiacov a hovori tak 20 slov... cielene neucim, to je zbytocne... raz sa to nauci a nie som zatazena mat doma maleho genia, aby som sa mohla znamym pochvalit, ze mi v roku a pol recituje basnicky...

lucia.kl
17. mar 2012

moje majú 21 mesiacov a nerozpráva ani jedna, asi len 5 slov... neriešim, naučia sa samé.. synovec sa naučil až keď bol v škôlke...

simona112
17. mar 2012

Moji chalani majú 2 roky aj 2 mesiace a ešte tiež nevedia úplne rozprávať. Vedia základné slová, mama, mami, tata, tati, tato, baba, babi, dedo, áno, nie, Do(to je akože DOR - meno psa mojich rodičov) Piby (Pegy, meno nášho psa), a zvieratká poznajú, ale nepodia havo, alebo cica, radšej vydajú zvuk ako robí to zviera a vieme čo to je. Mňam znamená piť, alebo ukáže na nejaké ovocie a povie mňam. Počula som že chalani sú lenivejší a hlavne čo sa týka dvojičiek, Takže nemám hlavu v smútku, však to príde aj samo. Kamoškin syn ten nevedel poriadne rozprávať keď išiel do škôlky a teraz bľaboce ako o dušu 🙂

given
20. mar 2012

Suhlasim s ostatnymi, vela od nej chces, ked ma este iba jeden rok. Moj syn zacal v porovnani s rovesnikmi celkom skoro, asi okolo 18 mesiacov a ked mal 2 roky, tak uz krasne rozpraval. Vela, velmi vela sme citali knizky, pytala som sa ho rozne otazky, na veci, co boli v knizke, ale tak, ze nestacilo len prstom ukazat. Spievala som mu, recitovala, vsetko mozne a hlavne som sa s nim normalne rozpravala. Ale kazde dieta je individualne, takze snaz sa, ale neprehanaj, ono to pride same.

fleuerette
20. mar 2012

Malokedy reagujem tu na MK na otazky, lebo kym sa dostanem k okienku odpovede som vzdy vytocena z toho ako ludia nevedia odpovedat k veci, hlavne ze maju kopec inych rad po ruke...
Riesim ale nieco podobne tak mi nedalo. Nas maly ma 9 a pol mesiaca a celkom podrezany jazycek. Ked ma naladu "citame" knizku, ma seriu Moja prva kniznica. Ukazujeme obrazky poviem co je na nom a on ak chce snazi sa vyludit nieco podobne.

barbyes
20. mar 2012

moja dcérka má rok a trištvrte a až teraz začína rozprávať 😉 rozmýšľam či ako ročná vôbec niečo vedela, naozaj tak max mama povedala 🙂 a pritom je to zdravé šikovné dieťa 🙂 keď bude tvoja dcérka pripravená začne, neboj sa 😉 každé dieťa je iné, ja som napr. tiež začala rozprávať až ako dvojročná a neušlo mi nič 😀 samozrejme jej vždy hovor čo je čo tak ako aj doteraz a keď bude pripravená začne 😉 hlavne to nesil 😎

tretulka
20. mar 2012

deti netreba ucit rozpravat, ucia sa same 😉 , vysvetluj jej - komentuj vsteko co robis, rozpravanie pride, neboj, potom budes spominat ako bolo dobre ked bola "ticho" 😀

cmulinko
20. mar 2012

aj deti hluchonemych rodicov sa naucia rozpravat.

zana0077
20. mar 2012

...:o) nedalo mi sa nezasmiat....:o mozno to vyznie komicky, ale aj ked si nemyslim, ze som najsprostejsia, kebyze ma niekto posle do mongolska, tak neviem, neviem, kolko slov by som zo seba vyludila po rocnom pobyte...deti su uzasne, jedno jazykovo nadane, ine umelecky, sportovo....skoda, ze niekedy chceme vsetko naraz...cas bezi strasne rychlo a deti si ani nestihneme vychutnat...