Ako odpovedáte na intímne otázky 3 ročných detí?

deniki
22. aug 2012

Ahojte babenky,

mám syna, ktorý mi kladie otázku, na ktorú mu neviem odpovedať...
Poslednú dobu sa ma synček často pýta, či majú aj dievčatá ´´šrúby´´ (my tak hovoríme na ´´pipik´´, ´´cikoš´´ atď)
Vždy mu odpoviem, že nie. A on na to : ,,A s čím čúrate?´´

Neviem čo mu mám povedať, čokoľvek mu poviem, môže to povedať trebars v škôlke medzi deťmi alebo nebodaj učitelke...
Máte s týmito otázkami skúsenosti? Čo ste vy odpovedali? Čo mám povedať synovi ja?

Možno sa vám to zdá ako úplná banalita, ale ja naozaj neviem mu dať odpoveď ...

svetkafar
22. aug 2012

Ahoj, no ja vysvetlim ze chlapci maju pipika a dievcata pisulku 🙂 a tak isto to maju aj dospeli lebo sa pytal aj na ocka a mamku 🙂

elephant
22. aug 2012

U nás doma sa hovorí "pindík" a "pipinka". Takže v tomto veku by som odpoveda, že čúram pipinkou. Žiadna tragédia. Myslím, že učiteľka v škôlke to tiež vie, čím dievčatá cikajú, takže hádam, že ju to neprekvapí. 🙂

S intímnymi otázkami máme pomerne skúsenosť, platí neostýchať sa a priamo povedať, o čo sa jedná, deti to prijmú veľmi prirodzene. Ak sú zrelé na to, že už chcú vedieť viac, tak sa pýtajú ďalej, ak nie, tak im odpoveď stačí. Čiže - kým sa pýtajú, odpovedaj, keď nevieš, aký výraz použiť, tak použi normálny "dospelácky", anatomický...

strapco13
22. aug 2012

my mae pipika u chlapcov a pisulku , cikulku u dievcatiek
cim menej sa s tym okunas, tym prirodzenejsie to dieta zoberie

mummy01
22. aug 2012

@deniki juj,tak moj este nema ani 3 rocky a uz vie ze dievcata maju "susulku"...nic zle na tom nevidim,ak sa dieta pyta tak odpoviem adekvatne veku.Uvidis,o chvilu pribudnu aj ine intimne otazky...ja teda detom nic netajim a vysvetlujem v ramci ich chapania 😉

deniki
autor
22. aug 2012

No keby som použila dospelácky výraz, už si viem syna predstaviť vo škôlke, ako hovorí ,, A KLUCI MAJÍ PENIS A HOLKY VAGÍNU´´

hihi hihi presne ako ten film, POLICAJT ZO ŠKOLKY či ako sa to volalo... 🙂

petronesa
22. aug 2012

u nas je to kukulka a pindik 🙂

stardust
22. aug 2012

@deniki ved by hovoril pravdu. Uz ta niekedy syn videl cikat?

strapco13
22. aug 2012

detom treba hovorit pravdu..ale primerane ich veku, netreba zachadzat do podrobnosti
moj maly mal 20 mesiacov ked si vsimol ze on je iny ako dcerka /ked sa narodila mi asistoval pri prebalovani/ a odkedy vie hovorit , tak vie ze on a chlapci ,maju pipika a dievcatka maju pisulku
je to normalna otazka
a cim viac sa okunas a hanbis ty, o to to bude mat horsie on

bianca
22. aug 2012

my pouzivame doma vyrazy pipik a pipinka.Museli sme jej to vysvetlit po nastupe do skolky a to neodkladne.Najnovsie riesime problem ako sa dostala do bruska a kazdemu vysvetluje ze ju mama spapala a ze ona musela kopat a kopat aby ju vybrali.Tym padom mame za sebou aj debatu na temu cisarsky rez.

skoricaxx
22. aug 2012

no treba odpovedať na čo sa pyta
ja som mu ukazala že on ma na knci pipika dierku a že aj mamička ma medzi nohami dierku a tou cika budeme mať v oktobri tri a ked i povie že mamička cika ritkou tak mu poviem že nie že mamička ma cikulu medzi nhami tak ako on pipika že ritkou sa len kaka

deniki
autor
22. aug 2012

No veď práve, on to nevie, pretože v rodine nemáme dievčatká, samí chlapci, takže tak....
Ja som tiež za, aby sa deťom hovorila pravda, len som bola na pochybách, aký výraz použiť.

cerez
22. aug 2012

U nás sme zaviedli názov "pipina" a chlapci majú "pipoša". Ale keď dcérka mi prvý krát položila otázku: "A čo majú chlapci?". V tú chvíľu som sa zarazila a dlho som premýšľala čo jej odpovedať. Nakoniec si sama odpovedala. Keď dievčatá majú "pipinu", tak chlapci majú "papagája". Nezdržala som sa smiechu.

strapco13
22. aug 2012

@deniki ale ved ty si dievca ..ukaz mu kadial cikas, ze ty si dievca a mas tam pisulku
kazde dieta sa nauci rozlisovat tieto veci prave na svojich rodicoch

zuzana581
22. aug 2012

@deniki a tvoj syn ťa nikdy nevidel nahú? My hovoríme, pipík a šušura.

luciferkax
22. aug 2012

Ja som sama "baba" medzi troma chlapmi 🙂 🙂
mám dvoch synov, no obaja vedia, že dievčatká majú pipinu a chlapci pipíka, tade cikáme, obaja moji chlapci so mnou dlho chodievali na wc - takže aj videla, ako sa ciká :D :D pozná priebeh tehotenstva (tatík dá mamke semienko do bruška a vyrastie tam bábatko, potom cez pipinu vyjde von), povedal to aj učitelke v škôlke, nevidím problém, šak aj ona vie, ako sa robia bábatka, nie? 😉 😉 😉 😉 😉

jankali
22. aug 2012

u nás je kukurík a mama nemá kukur🙂) rozmýšľal o tom Janík už niekoľkokrát, aj sa nenápadko pozeral, keď bola príležitosť🙂 ale vyskúmal to sám tak, že odpoveď mu stačí🙂, keď dá nejakú otázku na tú tému - čo sa vyskytuje tak raz za dva dni, tak poviem, že nemám hm.

laila22
22. aug 2012

@luciferax a malý sa nepýtal ako sa dá to semienko do bruska? lebo ja som dostala aj takú otázku a na tú som nevedela odpovedat..🙂

sisaha
22. aug 2012

@deniki tiez si myslim, ze rozdiely by mal vidiet hlavne v rodine. Nehovorim, ze sa mas cielene odhalovat a umožniť mu nazrieť do zakulisia gynekologickych prehliadok, ale zbytocne sa neskryvat, ak sa ides osprchovat, alebo sa prezliekas.. Ja som minule kupila mojej malej knizku s nazvom Ja a Ty a tam su znazornene vsetky rozdiely medzi chlapcami a dievcatami..

sisaha
22. aug 2012

@laila22 mala si povedat, ze to ocinko tam semienko zavedie...mozno by to ako odpoved postacovalo...

lili_mia
22. aug 2012

@laila22 mamka ho prehltne .. prepáč, nedalo mi 😉

laila22
22. aug 2012

@sisha 100% by nasledovala otazka a ako zavedie? uz taka otazka padla.. odpoved som nedala..🙂
@lili_mia a potom to bude rozprávat v skolke, ze mama prehltla semienko ...😀

bianca
22. aug 2012

akoze nazor aby matka predvadzala synovi co kade a peco prudi neschvalujem a zda sa mi to nanajvs nevhodny sposob asi ako kupanie sa s detmi na ostro.A nielen preto ze by potom dieta niekomu vykladalo ze maminka alebo tatinko mu ukazal/a.Dieta si pamata viac ako si my dospelaci vieme predstavit a nasava vsetko ako spongia tak bacha na to

strapco13
22. aug 2012

@bianca a kto to ma deti naucit ked nie rodicia?
tym sa nemysli, ze matka pride za deculom a roztiahne nohy, ze hej kukaj ..ale ked sa obliekam a aly pride a pyta sa, alebo sa sprchujem a vleze mi do sprchy..to ho mam vyhodit? prirodzena nahota je normalna, nerobne z nej tabu..lebo ak sa dieta nedozvie informacie od rodicov tak sa dozvie inde a tie info nemusia byt tie naj..alebo sa nedozvie a pride domov tehotna 16-stka 😔

bianca
22. aug 2012

@strapco13 ja myslim ze obzvlast v dnesnej dobe uz nic nie je tabu.Ja som svoju mamu nikdy nevidela pobehovat nahu a ani otca a nemam pocit aby mi nieco uniklo.Aspon som nemala potrebu testovat svoje hranice.Nasi spoluobcania sulozia pred detmi a aj tak to mladych neodradi ba ich to priam motivuje k napodobnovaniu rodicov.

strapco13
22. aug 2012

@bianca ja nehovorim o sulozeni..ale zakladne veci ma vysvetlit rodic
prave tym, ze rodicia detom nevysvetlia nic..nie len preto, ze tabu, skor nemaju cas, resp si stale myslia, ze ich dieta ma na to este cas..tak deti hladaju u rovesnikoch, starsich, net, teka..nepochopia natolko dosledky, svojho konania
kdezto rodic nemusi ukazat polohy pri sexe, ale poucit o tom, co sex, laska znamena a ake mozu byt nasledky a na co si dat pozor
nehovorim, ze trodic sa ma cielene odhalovat pred detmi, ale netreba robit paniku z toho, ze dieta zazrie naheho rodica, nehysacit, nech dieta nema pocit ze nahota nie nieco zle, tabu, alebo nieco tajne..lebo o to viac bude dieta zvedave a ked nedostane odpovede u rodicov..bude hladat odpovede inde

reanda
22. aug 2012

@laila22 @deniki tak povedzte, ze dievcata necikaju a deti nosi bocian, to hadam v skolke prejde a nebudete sa, o boze, musiet hanbit 🙄

bianca
22. aug 2012

@strapco13 ja som nikde nepisala o hysaceni ci panike.Moj nazor je ten ze urcite urcite veci intimneho charakteru musi dieta zistit casom aj same a urcite detajlne nevykreslovat 3 rocnemu dietatu anatomiu a veci s tym suvisiace.

lienockaa
22. aug 2012

Normalne povedz pravdu..povedala by som,ze pisulkou..normalna otazka..syn ma samozrejme videl cikat,neviem kolko mal rokov,ked sa ma opytal kde mam pipik,ale okolo 2rokov..aspon sa potom necudoval,ked sa mu narodila sestricka..u nas zo sprchy tiez nevyhaname a ani pri prezliekani..dcerka chodi cikat s bracekom,takze si uz vsimla rozdiel..pohoda,je to normalne..

elen2
22. aug 2012

@bianca suhlasim s tebou.

bianca
22. aug 2012

len este musime poriesit periodu.Nechape preco ja nosim plienky a ona nemoze.