Ako reagovať na vzdorové správanie 3 ročného syna?

apartman
28. aug 2011

mam 3 rocneho syna....casto ho chyti nieco, neviem ci sa tomu da povedat vzdor......zacne ma bez priciny bit, hadzat do mna hracky a vykrikovat na mna nelubim ta maminka, chod prec, si zla.....neviem ako na to reagovat?? napriklad na detskom ihrisku, ked mu poviem, ze uz treba ist, zacne do mna z nicoho nic hadzat strk a kricat nelubim ta maminka a stale to opakuje, aj 20x krat, az kym neodideme, aj potom po ceste domov este pokracuje.....je mi to velmi neprijemne, lebo ostatne mamicky na ihrisku na nas pozeraju a ja neviem ako reagovat....viete mi poradit?

janinah
28. aug 2011

myslím,že radia vtedy dieťa silno objať,kým sa neutíši a vlastne mu tak aj zablokuješ ruky

apartman
autor
28. aug 2011

to som uz skusala, ale nezabralo....bil ma, kopal a vrieskal dalej......

vejinka
28. aug 2011

tiez to mam to iste ale hovori to uplne kazdemu takze to neriesim.pevne objatie u nas nezabralo dokopal ma.ja ho poslem prec sa ukludnit lebo take urevane chlapca nechcem.vonku sa ma drzi ako kliest a neuteka a ak ano ja idem dalej a on dobehne a chyti sa ruky ..doma je to horsie ak ma amok a krici tak ho poslem do spalne ale nejde krici dalej tak ho necham a hlavne neurobim to co on chcel a preto vlastne ten amok.neupustim a cakam do 2 minut je po hneve.vzdy ho pomojkam a opakujem ze uz je velky chlapec a toto sa nerobi je to skarede.

vejinka
28. aug 2011

najviac mi robi sceny ked mame ist domov vtedy ho vezmem na ruky a pokoj trocha poreve ale som neustupna. Skrabe ma dost casto aj stipe a kadeco.skusala som mu to vratit ale nepomohlo a ja som sa citila zle

apartman
autor
28. aug 2011

dakujem za radu, precitala som si to a vyskusam tu terapiu.....hadam zaberie...

kralicica
28. aug 2011

to je jasny vzdor. u kazdeho dietata sa prejavuje inak. je viac moznosti - cap po zadku, alebo ignorovat a on zisti, ze si tym nic nevydobije. ale ak sa s nim da uz komunikovat, opytaj sa ho potom doma v klude, ake by to bolo, keby si ty donho hadzala hracky a rozpravala ze ho nemas rada... mozno pochopi... ak je prilis vzdorovity a nepomaha nic, tak mu daj jasnu po zadku a zakaz niecoho co ma rad.

alami
28. aug 2011

@apartman terapia pevným objatím aj podľa mňa a podľa Jiřiny Prekopovej - autorky tejto terapie, treba dieťaťu chytiť hlávku, pozerať mu priamo do očí a povedať - mňa to bolí, toto mi nerob, som z toho smutná, ubližuješ mi. - Jasne mu to povedz do očí, nie kdesi poza chrbát, keď ťa nevníma.
Je to možno vzdor, ale čo je moc, to je moc 😅 toto by si juž dieťa nemalo dovoliť. - Neber to v zmysle, že kritizujem, odsudzujem - v žiadnom prípade, ja sa len sama čudujem, kde až sú dnešné deti schopné zájsť(aj moje deti) a prečo my by sme si v detstve toto ani omylom nemohli dovoliť urobiť. neviem si to ani len predstaviť - mnohé veci, ktoré sú dnes u detí bežné. Pritom si myslím, že deťom sa dnes venujeme omnoho viac ako sa venovali naši rodičia nám.

timotej
28. aug 2011

u môjho to donedávna tiež bolo že nič nepomáhalo potom sme mali taký dosť tvrdší výchovný týžden že som povedala a dosť bude sa poslúchať na slovo užila som si jedov ale veľmi to pomohlo, teraz ked skríknem vidí že je zle a za chvílu sa mi rozplače na pleci a už je dobre.

janinah
29. aug 2011

@apartman ,tak ho držíš slabo 😉

alami
29. aug 2011

@apartman ešte mi napadlo - že terapia pevným objatím ti na ihrisku nepomôže 😒 je to jednak na dlho, inak to nemá význam a jednak - okolie by nepochopilo. Tam by som teda využila separačnú úzkosť a jednoducho by som odišla - podstata - neotáčať sa , nezastavovať - nejdeš so mnou? dobre, tak ja idem sama... no ale to sa dá len ak tam nie je cesta v blízkosti, aby sa mu nič nestalo 😖 vo chvíli, ke´d ťa vidí odchádzať a vidí, že to myslíš vážne, tak by sa mal pekne pobrať za tebou.
Alebo - nechodiť na to ihrisko a aj mu vysvetliť, že tam nepôjdete, lebo ťa tam neposlúcha.

No ale viem, že sa dobre radí a ťažko sa to robí,snáď ti niečo z toho pomôže.

ywana
31. aug 2011

@apartman ...skús knihu "5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa" od Dr. Kevina Lemana...ja som pomocou nej niektoré "vzdory" potlačila...

gulkabombulka
31. aug 2011

@apartman to newa,ze sa neukludnil hned...citala som o tom tusim v mama a ja...treba ho drzat az kym sa neunavi a neukludni...viem,ze sa to lahko povie,ale vraj to funguje

mirka907
31. aug 2011

My mame to iste...dnes mala taky zachvat, ze uz som nevedela co s nou....ona ma tendenciu hadzat sa o zem....vresti, kope, bije, a strasne ale strasne kuse....objatie nepomohlo...doskriabala ma a par mojich vlasov jej tiez v ruke ostalo...ignorovat a nevsimat si tiez nemozem, otoci sa a bezi opacnym smerom, najlepsie na cestu....takze dnes som ju taku zurivu niesla do auta asi 100 metrov, vsetci na mna pozerali, ze co jej robim, akoby som si vlastne dieta tyrala...jedna sa dokonca ku mne vybrala ale tak som na nu pozrela , ze sa stiahla....a doma som si fajne poplakala...

mirka907
31. aug 2011

@gulkabombulka mozno na niektore deti to funguje ale na moju nie....tolko sily zas nemam, aby som ju udrzala ked ma zachvat nervov....

zuzka1.
31. aug 2011

suhlasim s vychovnym tyzdnom, u nas to uz asi preslo alebo zabralo neviem sama, ale teda po tazkych dvoch mesiacoch sme to celkom zvladli, u nas plati kut, separacia od deti, ked sme vonku, ked 😀 😉 mi capol, polozila som ho, odisla prec, samozrejme len na miestach, kde sa to dalo, ked bolo treba drzat za ruku, hucal, kopal, drzala som za ruku a nepustila kym neprestal, ked chytim uz aj ja rapel pocuje ze zvysujem hlas a funguje ako ma. a ked sa hodil na zem v obchode sa mi to stalo minimalne 5x, jednoducho som odisla.
naposledy to zabralo a to bolo posledny raz co to spravil, ked sa mi v obchode hodil na zem, vedla zhodou nahod stal sbs-kar, poprosila som mileho uja, akoze policajta, nech ho postrazi😀DD skoro sa potentoval a uz sa nehadze.
samozrjeem po kazdom "zlom" dni som mu vecer ked bol v posteli hovorila ako ho lubim a ako ma mrzi, ze sa tak skaredo speaval, ze bol neposlusny a ze ho maminka lubi, ale toto sa mi nepacilo.

zuzka1.
31. aug 2011

@mirka907 aj na mna pozeravali, ale teda keby nejaka "mudra" prisli, odniesla by som asi aj ju v zuboch😀

petruci6
31. aug 2011

u nas to tak nebolo,ked sme boli deti preto,lebo od 6m nas uz vychovavali v jasliach cudzie tety,ku kt sme si nemohli nic dovolit,nechcem tym povedat,ze nase deti su viac rozmaznane,tym,ze su s mamou do 3 rokov doma,ale autorita u cudzich je predsa len ina 😒

mirka907
31. aug 2011

@petruci6 no neviem...ja mam malu od 18tich v jasliach....a nieco z tych jej zachvatov prikladam aj tomu...ako ano, vela sa naucila, je uz bez plienky a podobne ale ak robilo niektore dieta nieco zle, hned sa to nalepilo aj na nu

ywana
31. aug 2011

@zuzka1. ...páčia sa mi tvoje reakcie na zúrivé dieťa, snažím sa tiež držať určitých zásad, i ked moja mladá už má 12 rokov...

susik77
31. aug 2011

@mirka907 - nieco mi to pripomina - obdobie vzdoru s mojou starsou-skoncilo len par mesiacov pred 4. rokom. este obcas ma hysak ale je to uz len 100-tina jej byvalych hysakov 😎

mirka907
31. aug 2011

@susik77 no si ma povzbudila.....len pred 2ma tyzdnami oslavila 2 rocky....do 4roch skoncim bud v blazinci alebo na prednej hore 😠 snad vyhram tento suboj skor 😀

susik77
31. aug 2011

@mirka907 -neboj, zvyknes si 😉 mne sa v jej 2 rokoch narodila 2., ta pri tych revoch spala v kociku. teraz uz aj mladsia ma toho plne zuby ked starsia chyti afekt, zacne ju - starsiu mlatit 😎 hoci mladsia je inak opak-taka kludne, mile dieta 😎 inak by som to asi neprezila alebo predcasne skoncila rodicak a sla do prace 😝

adriana1712
31. aug 2011

@vejinka Presne toto robí aj nas 3-rocny syn. on navyse este aj nadava, bije nas aj seba, krici, ked ho obijmem tak ma pokuse alebo dokope, stipe...atd..no katastrofa. boli sme u detskej psycholigicky a povedala nam, ze u neho je agresivita vyvolana tym, ze ma malo aktivit, nudi sa a nema si ako vybit energiu, tak preto je taky. no neviem...

vejinka
31. aug 2011

@adriana1712 u nas je to zjavne vo velkej miere ziarlivost na brata ale snazim sa byt na oboch rovnaka.dnes sa na neho zahnal detskym kladivom dostal po riti a naradie je prec.zaujimave ze do teraz si nevsimol ze som naradie vzala. Poobede sa salel s bratom na posteliach a stale opakoval ako ho lubi.no stipe krabe aj jeho. Prisla som na to ze ked sa mu plno venujem tak je klud problem nastava ak mladsieho kojim alebo mam na rukach.nastastie uz stvornozkuje ale ziarli aj tak lebo musim byt stale pri nom a starsi to vyuziva a robi zle.

zuzanapistalka
31. aug 2011

@vejinka akoby som čítala o mojej krásavici 🙂 máme spoločnú výchovnú metódu 😨

zuzka1.
31. aug 2011

@adriana1712 na nadavanie mame metodu umyvaniu ust po skaredom spinavom slove 😉 prvy raz neposluchol ani tak, tak som mu povedala, ze mu namocim celu hlavu😀DD odvtedy to pouzivame my, babky, tetky😀

zuzka1.
31. aug 2011

@ywana ty si uz iny pripad, mam netere 12 a 14 rocnu to je ina basen, ale zase si myslim, ze s tymi sa lepsie "pracuje"😀DDD

lubikan
31. aug 2011

ja som niekde citala,ze v zachvate nervov treba decu capnut-vraj to je nieco ako sok a tu pozornost nasmeruje inam 😒 ...cukne ho,ze "co-to"

ywana
31. aug 2011

@zuzka1. ...vieš čo, ked tu tak čítam tie príspevky ani nemám pocit, že som v iný prípad...zúrivé záchvaty mojej dcéry mi niekedy prídu horšie ako ked mala 3 roky... 😀 😀 😀