Ako sa máme naučiť písmenko R?

moma27
11. okt 2016

Ahojte dievčatá . Som totálne už zúfalá.... už to bude asi dva roky čo sa snažíme naučiť písmeno R a stále nám to nejde. Dcérka má 8 rokov . Snažíme sa cvičiť každý deň min. 5 min. Logopedička nám povedala že jazyk sa má dať hore za zuby (podnebie) a má hovoriť tdn a ja mám po jazyku pohybovať prstom zo strany na stranu. Máte niektorá stým skúsenosti???? Lebo mne sa nezdá že by to nejako pomáhalo. Neporadíte mi čo mám spraviť ??? alebo poradiť inú techniku ??? dakujem za každú odpoved

kristinka1987
11. okt 2016

juj čo som sa ja narobila tdn tdn ... uf ... vtedy s ceruskou alebo perom mama pod jazykom... ale pomohlo 🙂 a nakoniec sa mi to prvý krát podarilo ked som napodobňovala vrtačku a spravila som vrrrrrrr 🙂 veľa trpezlivosti prajem

moma27
autor
11. okt 2016

@kristinka1987 koľko ste to cvičili denne? a za koľko ste sa to naučili?

kristinka1987
11. okt 2016

no už si to moc nepamatam ( mam 29 rokov ) ale chodila som aj kvôli tomu že som lavačka, nevedela som R a L a chodila som tam cca rok, veľa som kreslila a takých básničiek som mala milion. Mama vravela že sme cvičili tie basničky a tdn aj pol hodinu denne a cez vikend viac krát. začala som chodiť na začiatku školského roka a myslím že raz za mesiac alebo za dva týždňe a na jar som už vedela obe písmenka.

mery34
11. okt 2016

Mojej mame po vyse roku chodenia kazala logopedka dat si pauzu. Uz som zle navyky z tolkeho cvicenia. V puberte som chodila sama. R nemam dokonale, ale nebije to do usi. Obvykle si to ludia vsimnu az ked na to upozornim.

moma27
autor
11. okt 2016

@kristinka1987 tak to je super 🙂 . a v básničkách ste hovorili R alebo ste ho zamenili za D ?

kristinka1987
11. okt 2016

to si už nepamatam ale tusim sme to nahradzali

monikaol
11. okt 2016

Ak nejde R substitučnou cestou, skús toto: za horné rezáky si dať slinku, jazyk jemne oprieť a fúknuť-povedať potichu TTTT ( dlhé T, skúšať slinku vypľuť a popri tom sa jazyk rozmitá), skúšať, skúšať až kým to nepôjde. Niekedy sa osvedčí aj tento spôsob. Najlepšie však je vidieť vyvodzovanie R osobne, skúsiť si to u logopédky - kmitanie jazyka - buď paličkou,alebo aj prstom dieťaťa, ja dávam rodičovi skúšať predo mnou,aby som videla,či to bude vedieť s dieťaťom robiť doma aj sám.

moma27
autor
11. okt 2016

@monikaol dakujem vyskúšam 🙂

hivanik
12. okt 2016

Aj my sa s tym trapime. Syn 7 rocny, naskocil na r ktore tlaci z hrdla. Uz som zufala, skusime TTT. Nam pri jednej hlaske prospela pauza a potom to naskocilo akoby samo. Mam pocit ze je to aj o zrelosti. Vyskusame aj my.

andreale
12. okt 2016

Presne takto sme cvičili aj my. Pomohlo a na moje prekvapenie to ani netrvalo až tak dlho. Chodili sme k logopedičke 2x do mesiaca , 4 mesiace čiže 8 sedení a bolo naučené. Chce to trpezlivosť , niekto sa naučí skôr inému to trvá dlhšie .

miku1
12. okt 2016

@moma27 Ja chodím teraz s dcérou a precvičuje toto: dda, ddda, dddda, ...tda, tdda, tddda, tdeba, tddeba, tdať, tddať, tdafí, tddafí, tdafika, tddafika, padada, padadadada, kadate, kadadadate, madatón, madadadatón, pydamida, pydadadamida, .... cvičíme to už vyše mesiaca, snažím sa s ňou cvičiť denne tak cca 15-20 min., doteraz chodila 1x mesačne a tento mesiac nám kázala prísť ešte raz, nakoľko jej to veľmi nešlo. No napr. včera nastal zlom a všetko rozprávala krásne tak ako má. Ja tiež veľmi R neviem, tak sa hádam priučím aj ja 🙂

dominika6
12. okt 2016

@moma27 ja som mojim ten jazyk tlačila hore a oni sa snažili tdnkať,potom si tie prsty dávali do úst sami a trenoval aj 3-5x denne..musia sa snažiť aj pri rozprávaní,básničkách pesničkách...a potom im to naskočí..
ja som im už zo zúfalstva zapotila básničku kde sa tak smiali,že sa na nej naučili R.
,,Prdlo trdlo do trávy,reku od trávy mu dobre trávy,,. 😀 😀

eeffka
12. okt 2016

@miku1 ahoj to tvoje tdda, mdda ..... to je na nacvik R? naco je to dobre? mala nevie R, sice ma len 4,5 ale nech sa priucim

miku1
12. okt 2016

@eeffka Áno, je to taká príprava na R.

dominika6
12. okt 2016

@eeffka pretože D t n l r dávaš vždy jazyk hore na podnebie...čiže musí len rýchlo tdnkať a rozcvičiť jazyk

janka1984
12. okt 2016

Pri nas bolo zakladom sa najprv naucit rychlo kmitat s jazykom za zubkami. Teda najprv sa ucil hovorit co najrychlejsie za sebou TTTTT a DDDDDD, aby sa spicka jazyra rozhybala. Musel to hovorit rychlo, avsak potichu a velmi jemnucko. No a potom TD a TDN a uz to islo... to R mu zacalo uplne prirodzene same naskakovat. Prstami ani palickou sme mu jazyk vobec nechytali.

kp7333
12. okt 2016

Skuste knizku Hovornicek od Daniela Heviera, su v nej basnicky na precvicovanie jednotlivych pismeniek. Napisal to v spolupraci s logopedmi.

moma27
autor
12. okt 2016

@hivanik aj ja si myslím že je to o zrelosti

moma27
autor
12. okt 2016

@hivanik
@andreale
@miku1
@dominika6
@janka1984
@kp7333 dievčatá dakujem vám za všetky odpovede, určite niečo vyskúšame a budeme cvičiť čo najviac a aspoň 20min za deň.

andreale
12. okt 2016

Ahoj , ale tych 20 min denne si rozloz min. na 4 cvicenia. Podla mna aj to je vela. Ja som s malym cvicila 2x po 5 min. Pojde to chce to cas a trpezlivost.

moma27
autor
12. okt 2016

@andreale dakujem 🙂

danielahamar
12. okt 2016

technika je dobrá, čo sa učíte, my sme po dvoch rokov so starším prestali chodiť, logo povedala, že musí chcieť, inak to nemá zmysel, mladší detto

jahodka11
12. okt 2016

no nas starsi chodil v nemecku logopedicke,kedze sme tam zili, samozrejme ho R nenaucila....potom sme sa prestahovali do Svajciarska a v prvej triede ho ucitel naucil hovorit pekne R, to mal daniel 7 rokov....ucili sa kazde pismenko zvlast vyslovovat, maju k tomu aj take nakreslene tvaricky....ako ma tvar pri vyslovovani R vyzerat a fakt to vie....niekedy v priebehu skolskeho roku mooj ocino, ze ved ale daniel uz hovori R,ani som si to nevsimla.....skusim to pozriet,ci mam ten obrazok...viem, ze mozno nepomozem,ale ziadne pichanie ceruzkou, nicim,,,nic, len toto a vie to...

12barbara
12. okt 2016

My sme začali r cvičiť cez prázdniny...ale nám logopedicky kázala cvičiť najskôr prvý mesiac že jazyk hore nad zubami je také "tlačítko na r" tak to synovi vysvetlila tam mal dať jazyk a hovoriť ddddddddd a ja som mu kmitala perom po jazyku a potom som akoby doprava tým perom z jazyka zisla a on mal vtedy povedať drn...akoby auto štartovalo.dalsi mesiac už len jazyk na" tlacitko" syn mal hovoriť drn drn drn pauza a aspoň 10krat mala som mu kmitat perom ale syn akosi nechápal a robil stále ten prvý cvik,tak pero sme odložili a cvičili sme to tak,ze si dal ukazovaky na zuby,akoby roztahoval pery a hovoril drn drn drn až sa naučil jazyk udržať pekne hore...nehovoril samozrejme to r pekne ale aspoň jazyk udržal sám hore,ale postupne sa mu to sem tam podarilo a teraz nám poradila pokračovať v tom kopci a že to r naskočí ked mu pri tomto cviku chytim bradu palcom a ukazovákom jednej ruky,ukazovak hore a palec dole a ukazovákom druhej ruky klepem po ukazovaku a to r čuduj sa svete začne hovoriť úplne pekne 🙂 dúfam že som to vysvetlila zrozumitelne 😀

moma27
autor
12. okt 2016

@jahodka11 skúsim pozrieť na nete nejaké obrázky. dakujem

moma27
autor
12. okt 2016

pokračovať v tom kopci a že to r naskočí ked mu pri tomto cviku chytim bradu palcom a ukazovákom jednej ruky,ukazovak hore a palec dole a ukazovákom druhej ruky klepem po ukazovaku a to r čuduj sa svete začne hovoriť úplne pekne. Viac krát som si to prečítala ale snád som to pochopila. A pri tom tom aj dieťa niečo hovorilo? jazyk bol stále hore? treba aj predtým niečo cvičiť z jazykom? my stále cvičíme tdn alebo dddddd.

nelinka626
12. okt 2016

A čo sykavky, tie správne vyslovuje? My sme s dcérou išlo k logopedke s tým, že nevie r, no ona nás upozornila, že správne nevyslovuje sykavky s, c,....
. Keď sa naučila vyslovovať sykavky, tak r automaticky samo naskočilo.

12barbara
12. okt 2016

Pardon,mala som zapnute automaticke doplnanie textu.Tam malo byt ze sme mali pokracovat pri tom cviku,teda ze syn si dal jazyk na to "tlacitko"za zubami hornymia stale ho tam musi drzat,ukazovakmi akoby roztiahnut pery a polozit na zuby spodne a pri tom hovorit to drn drn drn pauza 10x posebe viackrat za den a pri tom mu ja chytim bradu medzi palec a ukazovak (palec je hore)jednej ruky a pokrcenym ukazovakom druhej(ako ked klopem na dvere napriklad) poklepavam po tom palci na brade ked on hovori to drn drn drn ked mu to r spravne nenaskoci.dufam ze zrozumitelnejsie som to vysvetlila 😉

12barbara
12. okt 2016

@nelinka626 u nas tiez boli najskor sykavky ale teda tie uz vie, s l sme sa potrapili a teraz ho uz ako tak ovlada a zacali sme s r.

vladota3
12. okt 2016

Ako vám ide hláska L ?
Čo si pamätám, nám logopedička hovorila že je potrebné sa najprv naučiť správne vyslovovať hlásku L a až potom začať s tréningom hlásky R. Najprv sa pri L ľahšie naučí správne položiť jazyk na podnebie a potom neskôr to R už pôjde ľahšie.