Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako ste učili a ako ste motivovali deti, aby jedli same?

limenka
17. sep 2014

Ahojte, potrebovala by som poradit chcela by som naucit syna aby sa zacal ucit sam jest a pit s nejakej flasky pre deti. No ked mu davame jest s jeho plastovou lyzickou chce mi hu uchmatnut tak mu drzim a davam jest akoze sam no ked ho neham strci tam ruku a stiska pasticky a to mu vydava taka mlamlavy zvuk a inak si ani prsi neolize a ked ma nieco v ruke ako keksik alebo ine neukusne si s toho pokuka si to a prask na zem a skoncili sme a pit len s flase ineak nechce ine nic .Mna by len zaujimalo kedy vase deticky jedli same ako ste ich motivovali a vsetky figle . a syn ma 11mesiacov.

chikitka
17. sep 2014

@limenka nas ma 1r1m a robi to iste, odjakziva 😒 aj s chlebikom, jablckom, pohryzie, vyberie z ust, pokukaaa, polovica spadne a co zostane, nemotorne strci naspat do pusy alebo to rozotre po pulte, radooost s nim 🙄 umyvam podlahu v zasade poobede... strasny gebroš to je...

tenerifka
17. sep 2014

@limenka Chce to trpezlivost, tvoj syn je normalne zdrave dieta a robi to iste co vacsina ostatnych deti. Daj mu jednu lyzicku do ruky a druhou ho krm, pred jedenim daj okolo stolicky na zem noviny, aby toho nebolo tolko na upratovanie.Este tak 6 -7 mesiacov a malo by sa to zacat zlepsovat, prajem pevne nervy 😀

siska53
17. sep 2014

@limenka vlastne nijak..sami si zacali pytat lyzicku,tak ju dostali.kedze dokonale nevedeli jest (dcerka doteraz sa uci),tak sme ich mali viac a do ich pokusov na krmenie som ich krmila i ja.
Jedlo ale skumali aj rukami,vraj to detom treba dovolit,aby sa s nim zoznamili aj inak ako ustami,to som citala v jednej knihe o matke a dietati.
Ale maly zacal tak samostatne jest az po 2.r.,no stalr som mu pomahala a i pomaham,lebo s nozikom to este nevie a vlastne dcerka tiez po 2.roku chxe vsetko skusat sama,cize aj to papanie zacina byt take samostatne,no dakedy nema naladu a chce,aby som ju krmila ja.

Takze klud,vsetko pride,ved je este maly. Aj dcerka,ked som jej daco dala do ruk,to vacsinou nezjedla a nejaku dobu drzala,alebo zahodila..

siska53
17. sep 2014

@chikitka ha a ja doteraz! Starsi sa zdokonaluje v jedeni priborom,dcerka zas lyzickou a skusa i vidlicku a teda im vselico popada. A to nehovorim kvackance po piti,aj mne casto popada ci sa vyleje,takze kuchyna najma po obede je to jedna katastrofa!

cenculinka
17. sep 2014

@limenka neboj sa...nauci sa,len mu dovol sa s jedlom aj "pohrat"kym ho zje...nas bude mat 2 roky,jest moze sam len na svojom koberci,je taky farebny ze na nom nevidno nevycistitelne flaky 🙂 zje vidlickou aj lyzickou no to by si mala vidiet jeho a koberec 😀 a aj on ibcas je rukami,doslovne ho fascinuje mocit si ruky v polievke 😠

izabelllv
17. sep 2014

@limenka naša malá má 3 roky. Neviem kedy začala skúšať sama papať, ale fungovalo to tak, že počas obeda som ju kŕmila, aby aj niečo zjedla a také tie mňamky ( detská výživa, jogurt, kukuričné chrumky .... ) papala sama. Obliekla som ju do starého a nechala som ju nech si skúša sama, ako dostať mňamku do pusinky. Myslím, že ju dosť motivovala aj jej sesternička o pol roka staršia, ktorá papala s ňou. A tak to bolo zo všetkým. Deťom treba dovoliť skúšať, bádať, udrieť sa, aby zistili samé ako čo funguje. A podľa mňa veľa spraví aj to,keď je dieťa často s inými deťmi, dokonca aj so staršími, nie len s vrstevníkmi. Dieťa skôr začne opakovať veci po inom dieťati ako po dospelom a snaží sa vyrovnať tomu druhému, robiť to isté, napodobňovať ho .... no všetko chce čas, každé dieťa je iné. Napr. naša malá začala kakať do šerblíka ako 7 mesačná a odplienkovali sme ju ako ako 14 mesačnú, na bicykli bez pomocných koliesok sa naučila skôr ako mala 3 roky, no rozprávať začala v 2 rokoch pričom iné detičky začínajú skôr.

andelok
17. sep 2014

@limenka My sme to podobne ako @siska53 nechali na dcerku...cca do dvoch rokov som ju krmila, potom si z nicoho nic zacala pytat lyzicku a chcela jest sama polievku. Samozrejme sme ju nechali, prve pokusy boli vselijake a po par dnoch jej to islo super. Teraz uz jedava uplne sama, akurat ze jej veci pokrajam a sama si bud nabera alebo napichuje, podla toho, co papa. S pitim to bolo podobne, proste si zacala pytat vodicku z pohara, tak ju dostala a naucila sa pit. Inak nam sa celkovo osvedcil pristup nechat veci na dcerku, kedy sa na to bude citit...a islo to tak nejak lahsie, bez nutenia.

siska53
17. sep 2014

@andelok presne taak! Moja sa napr.uz chce aj obuvat sama i obliekat ci vyzliekat,syn na to kaslal a doteraz sa obcas zahra na babatko a tuzi,aby som ho obliekla ja.

katkalubkova
17. sep 2014

Este je malicky, klud a trpezlivost 😉
ja som myslela podla temy, ze sa jedna o 3 rocne dieta 😀 😀 😀

zitaje
17. sep 2014

Moj bude mat o chvilu rok. Okrem obeda papa sam.
Rano ho posadim do stolicky a dam mu na pultik stvrtku bananu alebo hrusky alebo nejakeho ovocia, ktore vie zjest, musim mu to davat postupne, inak rozhadze, ale naje sa sam. Obcas mu varim kasu, tak tu mu davam ja lyzickou a on si dava ovocie. Obed mu davam lyzickou ja, ale obcas ho necham, nech sa lyzickou pogebroce v jedle aj sam. Ked varim cestoviny, par kuskov mu dam tiez, a aj mrkvu z polievky a pod. jedava sam. Poobede vacsinou spapa v kociku nejaky kusok rozka ci kukuricne chrumky, to samozrejme sam a na veceru jedavame vacsinou chleba s maslom a zeleninu, to papa tiez sam, ale tu ide vela na zem.
Docielila som to tak, ze od pol roka "stoluje" s nami. Sediet este nevedel, tak som ho nechala na zemi (mame plavajucu podlahu) na bruchu a dala som pred neho kusok niecoho na ozuzlavanie, tak nas aspon nechal najest sa a kedze bol na bruchu, nedrhol sa 😀
Ked sa konecne naucil sediet a mohol ist do stolicky, vtedy to zacalo. Cele leto papal ovocie v stolicke, rukami.
Musim vsak podotknut, ze
- podlaha vyzera po kazdom jedle ako v chlieve 😅
- maly cele leto jedol komplet holy - posadila som ho na latkovu plienku, ktoru som smarila po jedle do prania a drobca som oplachla 😀
- teraz ma speci oblecenie na jedenie 😅 cize ide sa jest? Vyzleciem mu gate a prezleciem ho do flakateho tricka.

babika131
17. sep 2014

No náš mal rok a pol. Nijak som ho nemotivovala,videl nás tak jesť a postupom času si to pýtal sám. A hlavne som mu dala lyžičku a nechala ho jesť tak ako on chcel,neriešila som,že to bolo všade,takto nám to išlo super a rýchlo. 🙂

chikitka
18. sep 2014

@zitaje 😀 aj u nas to tak je 😀 tiez som prveho syna davala v lete jest holeho 😀 😀 😀 moj brat tak jedol do 5 rokov 😎

marietta33
18. sep 2014

presne presne, aj nas maly si vychutnava jedlo podobnym sposobom. ani neviem, odkedy papa lyzickou ci vidlickou sam. raz som sa len po nieco natiahla a ked som sa otocila, maly sa uz krmil sam. teraz ho bavi si vsetko dat do ust a vzapati to vybrat, popozerat a vratit naspat alebo rozmazat po stole. tiez ho nechavam len v plienke, vtedy sa narobi najmenej skody 🙂

dana_l
18. sep 2014

starsie deti sa rychle naucili jest same. uz ked mali rok tak vedeli jest lyzickou (hustejsie veci ako jogurt, nie polievky) a vidlickou samostatne. dvojicky bola ina pesnicka. pribor pouzivali ale len ako "hracku" a pekne zacali jest same az okolo druheho roku. takze to zalezi od dietata a nie od toho ako mamicka chce aby dieta jedlo.
daj synovi pribor do ruky a ty krm druhym. bude neporiadok ale inak sa to neda naucit. cvicenie robi majstrom 😉
a takto sa dieta nauci same jest

limenka
autor
19. sep 2014

Ahojte u nas to tak funguje ze sa mi snazi priam az vychmatnut lyzicku a hlavne jest tou co on jedava ak dam 2 ako pisete neni zaujem len tou co jeme od zaciatku prikmi to vie ze sa ide jest no a foto co som tu videla neni asi nic vynimocne ani mi mi to mame aj v hlave ked bojujeme o lyzicku a dufam ze sa naucime jest ako dospelaci len asi to chce cas ako pisete 😉

nenabaja
23. sep 2014

Cauko, tiez si myslim, ze tomu treba nechat volny priebeh. Nas sa najradsej prple v jedle rukami, nieco ochutna a najradsej to hadze zo stolicky na zem. Ale to mu dovolim len vynimocne 🙂 Inak este stale krmim lyzickou a niekedy ju drzime akoze spolu, ale to vacsinou nevydrzi. Ma 13 mesiacov.

ali223
23. sep 2014
Používateľ ali223 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej proflov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ali223.

myslim ze je to navyk.. ked to dieta bude x-krat opakovat tak mu to pride ako bezna vec a nebude to riesit

me_to_you
23. sep 2014

15mesiacov
Tuhe jedlo dostava do misky a laduje rukami
Ochyta, pomacka, pomliaga a rozotrie ale naje sa sama 🙂 lyzockou to striela po kuchyni ;)
Kase polievky a omackove veci - dostane do ruky lyzicku, tu jej ja omocim v omacke a kazdu druhu jej ja plnu strkam do ust 🙂 zatial som trpezlivostou nedosla na uroven fotiek vyssie 🙂 ze ten jogurt necham rozmetat kade tade.. Ale dala by som malemu cas, jeho to zacne skor ci neskor zaujimat a bude opakovat a skusat..a ked sa potom pozries na stenu ktora sa stretla s hokaido polievkou, budes sa len smiat a smiaaaat 🙂

erifl
19. okt 2014

myslím si že to záleží asi od dieťatka, naša malá má 17 a papá aj sama aj ju krmim, ale chce jesť všetko sama, no ked sa niekde ponáhľame a nechcem aby bola ako prasiatko tak ju nakrmim, to že nechce chytať do rúk a jesť s tým sme nemali problém, ale asi by som to riešila tak že by som mu to stále dávala do ruky a ukazovala že aj maminka má v ručičke že je to mnaaaam, ale tak je miť ažko radiť lebo anša bola dobrý jedák od začiatku, kojila som ju do roka ale od 4 už veselo papala aj iné veci a spapá mi všetko nepreberá, keď má niekedy taký stav tak vezmem, reve ako tur, ale už jej to nedám potom až napríklad na desiatu niečo tak som ju naučila jesť všetko a potom na obed už nemala problém napráskala sa...ale inak to že papa sama je super ju to baví a teší sa že môže jesť sama, ona to asi odkukala od nás 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli