Ako vychovávať dieťa trilingválne?

trish31
8. máj 2013

Velmi by ma zaujimali Vase nazory,rady a postrehy na trilingvalnu vychovu dietata.U nas sa po narodeni babatka bude hovorit minimalne 3 jazykmi,nehovoriac,ze ked nastupi do jasiel alebo skolky,bude vo francuzskom prostredi.Neviem,aky to ma vplyv na dieta a ci nebude mat z toho mix.Tato tema tu uz je,ale stara.Dakujem Vam za rady.

patesladko
8. máj 2013

trilingválne bude asi aj moje.. ja som od narodenia bilingválne vychovávaná (mama a otec inej národnosti), keďže obaja so mnou hovorili vo svojom materinskom jazyku a teraz nemám problém, reálne som si začala uvedomovať, že hovorím plynule dvoma jazykmi až dakedy koncom základky, dovtedy som si to neuvedomovala, proste som sa prepínala.. prepínam sa dodnes, v pohode, nevidím na sebe ujmu.. teraz je to tak, že ja budem s našim malým hovoriť slovensky, priateľ v jeho materčine a vyzerá to, že budeme žiť v zahraničí, takže bude malý v úplne cudzojazyčnom prostredí.. podľa mňa sa to dá, sesternica sa presťahovala do UK so synom, keď mal 3 a začal hneď do škôlky - zo začiatku ťažšie adaptačné "tiché" obdobie a teraz sa tak pustil po anglicky, že nie je počuť rozdiel 🙂 deti sa adaptujú veľmi rýchlo, čím menšie, tým lepšie 🙂 len treba dodržiavať pravidlo, že každý nech sa s ním rozpráva v jazyku, ktorý ovláda najlepšie, tým sa podľa mňa dá vyhnúť problémom, ktoré môže to dieťa prebrať od rodiča s nesprávnou výslovnosťou napr.

trish31
autor
8. máj 2013

@patesladko ja hlavne neviem,ako je najlepsie na neho hovorit.Ja budem po slovensky,muz je talian,takze taliansky a v Kanade zijeme v Quebec,takze tam by potom prislo do kontaktu s francuzstinou.Len mi tam chyba anglictina,muz ovlada aktivne 4 jazyky,takze mozno by bolo lepsie keby namiesto talianciny pouzival anglictinu..Ja neviem mam z toho chaos lebo spolu sa bavime anglicky...Cize dieta bude pocut az 3 jazyky doma....

patesladko
8. máj 2013

ja mám osobnú skúsenosť len s tým, že jedna osoba vždy jedným jazykom, aby sa to dieťa prepínalo medzi osobami, s ktorými komunikuje.. možno ak máš možnosť mu vziať na pár hodín nejakú pestúnku, anglicky hovoriacu, aj keby si bola s nimi, ale nech to má zafixované tak, že s mamou po slovensky, s otcom taliansky a s pestúnkou anglicky/francúzsky.. ono ja si myslím, že angličtina je pomerne ľahko stráviteľný jazyk aj keď sa s ním začne od škôlky/školy, zatiaľ čo francúzštinu je lepšie získať "do ucha" od nejakého native speakera 😉

simca06022011
8. máj 2013

@trish31 najlepsie bude ak budete kazdy hovorit na dieta jednym jazykom a hlavne mamina 🙂) my to mame doma sice len dvojjazycne ale zatial v pohode. Priatel takto vyrastal a toto im odporucil psycholog/logoped v HU, kvoli tomu ze sa zacal zajakavat (no niektore deti sa nevedia prepnut asi) a pomohlo to. Hlavne mama hovorila jednym jazykom, on si to potom aj vyzadoval... ostatni ako kedy, lebo aj medzi sebou sa museli bavit, a zase sesternice vyrastali v multijazykovom prostredi v kanade a tie rapocu od mala tolkymi jazykmi a ani im to nepride 🙂))

hanuliq
8. máj 2013

@trish31 my sa kazdy rozpravame s detmi inym jazykom. maly je este babtko, to este nic ale dcera bude mat 6 rokov a pekne hovori vsetkymi 3 jazykmi. ako slovencina je tazka, tak obcas trepne blbost, ale to je na tom to pekne 🙂 ja na nu slovensky , moj muz po arabsky a medzi sebou v anglictine.
je to lahsie ako sa zda. uz ked mala 2 roky rozumela vsetky jazyky ale rozpravat zacala trosicku neskorsie. ale jedneho dna spustila a odvtedy sa jej huba nezavre 😀 😀

trish31
autor
8. máj 2013

@patesladko lenze ono franinu naberie v jasliach...ja v Kanade urcite nebudem s nim doma 3 roky,takze pojde do jasiel alebo minimalne nursey s nim bude pol dna.Len mi tam chyba angictina,ale zas si hovorim,ze ju pochyti neskor v skole....

trish31
autor
8. máj 2013

@simca06022011 ano ja budem na neho slovensky lebo chcem v nom ten jazyk udrzat,a pochybujem ze muz nebude taliansky ked to ma ako rodny jazyk....

patesladko
8. máj 2013

pre mňa je napríklad dodnes mimoriadne neprirodzené prehovoriť na mamu v otcovom jazyku, alebo na otca v slovenčine 😀 využívame to fakt len v prípadoch, keď chceme, aby nás okolie nerozumelo v závislosti kde sme a v akej sme situácii.. je to vtipné, lebo oni sa rozprávajú štýlom - každý po svojom, aj v bežných rozhovoroch aj v hádkach, len ja sa prepínam podľa toho, na koho sa chcem obrátiť.. 😀
Teraz ma napadlo, že vlastne vy s manželom sa rozprávate anglicky medzi sebou.. ak je to tak, malý tomu bude vystavený tak či tak, tak tam nemáš problém si myslím 🙂

trish31
autor
8. máj 2013

@hanuliq a myslis,ze by zvladla este jeden jazyk?

trish31
autor
8. máj 2013

@patesladko ano,takze potom bude moje male az so 4 jazykmi v kontakte...troska sa toho bojim....Len vobec neviem ako na to ist,aby z toho nevyslo zmatene a zle

hanuliq
8. máj 2013

@trish31 maju v skole francuzstinu a velmi ju to bavi. tak neviem. ale ze dieta sa do 5 rokov vie naucit 5 jazykov. to bolo dokazane.

susann83
8. máj 2013

@trish31 ahojcek. My mame tiez tri jazkyky, ja sa s malym rozpravam od narodenia po slovensky, manzel po madarsky, medzi sebou hovorime po slovensky a po nemecky, kedze zijeme v rakusku. drobec ma 2 roky a 4 mesiace, zacal skoro rozpravat a v pohode prepina vsetky tri jazyky, podla toho kto sa ako ozve. Zo zaciatku aj ked mu manzel hovoril nieco tak odpovedal slovensky, ale uz dlhsie mu odpoveda madarsky alebo nemecky. V kuse mele cely den, takze dufam ze sa na neho nemcina v skolke nalepi, nastupuje v septembri.
Takze ziadny strach, len kazdy sa s nim rozpravajte vo svojej reci a ostatne sa na neho nalepi.

hanuliq
8. máj 2013

@trish31 malinke bude tie jazyky ani nebude vnimat ze ich je tolko. to len maminy vzdy stresuju 😉 uvidis akot o lahko zvladne.

patesladko
8. máj 2013

@trish31 podľa mňa úplne v pohode 😉 len treba vytrvať a trvať si na svojom.. ja som mala tiež obdobie vzdoru pri nástupe na ZŠ, keď som bojkotovala otcov jazyk, keďže sme bývali aj bývame na SK, ale on v tých momentoch hral, že nerozumie 😀 obrátil sa k mame a vravel jej - bože, čo mi to dieťa hovorí, ja jej vôbec nerozumiem 😀 a to ma vždy tak vytočilo, že som sa donútila prepnúť a tak..
Určite keď bude počuť doma tri jazyky a v jasliach štvrtý, bude si to vedieť fajne zadeliť, kde má po akom rozprávať 😉 len vravím, treba výdrž a pevné nervy 🙂
U mňa ešte horšie - pre mňa je aj slovenčina, aj priateľov jazyk oba ako materinské, takže ja neviem odteraz, ako sa donútim s malým hovoriť LEN po slovensky.. tiež to bude kadejaké

hanuliq
8. máj 2013

@trish31 velakrat ked sa moj muz snazil opakovat nejako slova po slovensky tak mala sa neho este hnevala ze takto mamina hovori nie ty 🙂

simca06022011
8. máj 2013

@hanuliq heh presne to bolo u nas, "ty nesmies takto hovorit, tak ocko hovori" 🙂)))

patesladko
8. máj 2013

@trish31 ako vraví hanuliq - to dieťa si to nebude ani uvedomovať, ani ja som si veľmi dlho nevedela reálne uvedomiť, ako to vlastne je 😉
ja som mala výučbu cudzích jazykov u bilingválnych bábätiek iba jeden semester síce, ale to o tých 5tich jazykoch do 5tich rokov som tiež počula 🙂 len sa netreba stresovať, ak začne rozprávať trochu neskôr.. každé dieťa má to tiché obdobie, kedy ten jazyk absorbuje, iba počúva a potom sa odrazu pustí rozprávať 😉

susann83
8. máj 2013

Inak nie je to s tymi jazykmi a ucenim tak ako v skole alebo u dospelych. Proste tie deti su ako spongia a zapamätaju si vsetko. My niekedy pozerame, ked maly nieco povie a rozmyslame kedy sme mu to hovorili :D
Takze vobec nemusis stresovat dopredu. Len si to zadelte kto ako. Moze byt, ze zacne neskor rozpravat, ale to vobec nemusi byt. Kamoska rozprava s malym len v jednom jazyku, je takisto stary ako moj a zdaleka nerozprava tolko. Takze vela spravia aj geny a to, kolko s nim budes rozpravat

leishmania
8. máj 2013

@trish31
@trish31 podla mna do anglictiny pride v pohode casom, len dodrzovat ze kazdy rozprava svojim jazykom... u nas je to bilingvalne ale kedze manzel uz hovori super slovensky musim ho casto napominat nech na krpca nehovori slovensky, okrem toho muz ma 2 materinske jazyky tak jeho rodicia na nho hovoria inak ako moj muz na maleho ked spolu skypujeme so svokrovcami... maly momentalne muzovi (podla mna aj kvolimjeho nedoslednosti) odpoveda hlavne slovensky ale posledne sa zacina snazit aj druhym jazykom, hlavnd ked nieco chce 🙂

trish31
autor
8. máj 2013

@susann83
@leishmania
@patesladko
@simca06022011
@hanuliq zaujima maako ste to riesili napriklad teda s rozprvakami,knihami,filmami?Mam mu ja citat len slovenske veci a muz teda moze talianske,a obcas anglicke ked zacuje?

leishmania
8. máj 2013

@trish31 rozpravky mu pustam v hocijakom jazyku. A citam mu len po slovensky a muz svojim...

trish31
autor
8. máj 2013

@leishmania uhm super,taketo veci ma zaujimaju z realu ze ako mam na to ist🙂Urcite si nakupim aj nejake knihy,ale predsalen skusenosti su lepsie

susann83
8. máj 2013

@trish31 pravdupovediac nema rad ked mu citame, ale vacsinu kniziek mame nemeckych, aj hracky spievajuce. Rozpravky ho tiez nebavia, nedavno objavil spievankovo a bambulku, inak ho nezaujima ked mu nieco pustim. Ale tie knizky trosku miesame, teda kazdy svoju rec plus nemecky. Ja mu velmi malokedy poviem nieco madarsky a to ma vtedy vysmeje, ze ako to rozpravam

trish31
autor
8. máj 2013

@susann83 dakujem takze v tomto je to asi jedno,hlavne ked s nim komunikujem tak po svojom budem

simca06022011
8. máj 2013

@trish31 v hocijakom.. mne mala pozera vsetko, este aj v inych jazykoch ako sa s nou rozpravame, anglicke su uplne bezne, ale mala aj francuzkeho bambiho a aj rusku masu... ;) to vobec neriesim nijak, ved my sme tiez vsetky stanice v kadejakom jazyku pozerali a mne to iba pomohlo 🙂

katinam
11. máj 2013

@trish31 moj drobec je 3-4 jazycny, ja s nim po sk, manzel portugalsky, medzi sebou sa rozpravame po anglicky a zijeme vo francuzsky hovoriacej krajine. prave zaciname vo FR skolke a hned prvy den prisiel odtial s niekolkymi fr slovickami 🙂 . rozpravky citame kazdy vo svojom jazyku, snazime sa mat knihy v obidvoch, ja viem slusne portugalsky, tak mu obcas citam portugalske knihy v slovencine. A pustame mu veci vo vsetkych jazykoch, podla toho, v akom zozenieme, prip najdeme na youtube.
Najvacsia nevyhoda pre mna je, ze byvame v zahranici a slovencinu pocuje len odo mna a portugalcinu len od manzela, ked neratam skype so starymi rodicmi. Nedavno sme sa vratili z dovolenky na sk a to bolo super, naucil sa nove slovicka v slovencine na ihrisku od deti, z radia, na ulici... Tu ho to vsetko po slovensky musim ucit ja, co ho nenaucim ja alebo nepochyti z rozpravok, nevie.

monikajaco
11. máj 2013

@katinam tak to mate pestre 😉 nasa ovlada 3 a da sa 😉

monikajaco
11. máj 2013

@trish31 nasa z toho mala mix a stale ma .. teraz ma 5,5 rokov ..ale stale je to lepsie ... my sme slovaci zijeme v irsku a uci sa v skole anglicky a irsky ... musim povedat ze vybrala si ang a tou rozprava ..rozumie nam uplne vsetko po slovensky ale odpoveda po anglicky ..ale to sa upravy ked bude starsia .. neboj deti su ako spongie .. neuvedomuju si ze sa ucia tolko rozdielnych jazykov oni to jednoducho nasavaju ... 🙂

vroni
11. máj 2013

my mame trilingvalnu slecnu, so mnou hovori po slovensky, s otcom po nemecky, v skole po francuzsky. Jazyky nepletie, nikdy ich neplietla, v pohode prepina z jazyka do jazyka. Rozpravky citame kazdy v svojom jazyku, francuzske prichadzaju sice skratka, ale zase francustiny ma v skole viac nez dost, tie si cita sama (cita v kazdom jazyku celkom bez problemov a plynule) V pohode rozumie aj ceskym rozpravkam, ale hovorit by zrejme nedokazala. Rozkecala sa sice az okolo styroch rokov, ale teraz statocne dohana a pusa sa jej nezavrie cely den. Ja som od zaciatku trvala na tom, ze s nou hovorim vyhradne po slovensky a trvam na slovenskych odpovediach (aj ked tam boli ine deti) a zrejme to bola spravna metoda, dnes jej ani nenapadne, ze by so mnou mala komunikovat v nejakom inom jazyku (muz nemusel trvat na nicom. Po slovensky ani po francuzsky nevie, takze logicky s nou vzdy hovoril len nemecky)

trish31
autor
11. máj 2013

@katinam
@monikajaco
@vroni daujem Vam za rady dievcata,vidim teda,ze sa to da ked sa chce.Ako pisete budem teda na neho hovorit len slovensky

katinam
12. máj 2013

@vroni dik, to mi pomoze, trvat na slovenskej odpovedi od maleho. Viaceri viacjazycni rodicia sa stazuju, ze ked deti zacnu chodit do skolky, skoly, v v tom jazyku travia najvacsiu cast dna a potom ho preferuju, tak tomu skusime predist. Nastastie zatial pojde len na 3,5h a ja sa tak ci tak po francuzsky este len ucim, tak na mna ju skusat nemoze. Ale portugalsky na mna obcas hovori, ked to nevie povedat po slovensky a naopak s otcom, len u toho velmi nepochodi. Tiez zacal hovorit neskor, teraz ma 3,2 roky a podla tabuliek je recovo tak asi na 2,5r, konecne si trochu pokecame. Jazyky zatial este trochu pletie, ale to je tym, ze nema este dostatocnu slovnu zasobu, ked nevie nejake slovicko v jednom jazyku, pomoze si druhym jazykom. Uz pochopil, ze rozpravame viacerymi jazykmi a snazi sa ich pouzivat spravne. Som fakt zvedava, ako to pojde teraz s francuzstinou 🙂 , skusime doma na cas vypustit anglictinu, uz nam to viaceri radili, nech v tom nema taky gulas.