Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zaujať 18 mesačné neposedné dieťa?

z_fialova
20. feb 2015

Ahoj, moj syn ma 18 mesiacov a je dost neposedny. Nazvala by som ho mozno aj neposlusnym a neviem ako to zmenit. Ako sa narodil bolo vsetko v poriadku,maly spaval od troch mesiacov sam v izbe a prespal celu noc, poobede spaval dva krat asi po 2,5hod. Vzdy bol trochu "zivsi'' ale pripisovala som to tomu ze je chlapec a mozno ma moju povahu🙂 posledne mesiace (asi 4) pozorujem ze je coraz neposednejsi. Vobec nas nepocuva,nepomaha ani krik ani bitka (po zadku) ani dohovaranie ani nic,jednoducho si spravi po svojom. Zacal by viac zurivy,ked nieco nedostane reve a pisti, hryzie a stipe... Neviem ako ho to odnaucit snazim sa mu dohovorit ze to jednoducho nemoze ale bezvysledne. Aby som sa dostala k jadru problemu, maleho nic nezaujima, ziadne hracky, moze to svietit vyhravat, mohlo by to aj chrlit farebny ohen a jeho to drzi tak dve minuty. Vcera som videla u jeho pediatricky taky plagat kde boli rozne vekove stupne u dietata a zrucnosti ktore by malo dieta ovladat. Moj maly nevie drzat ceruzku ani si pekne listovat v knizke. posledny mesiac bojujeme aj so spankom, chodi spavat o siedmej ale vstava uz o pol siestej a dostat ho do postele poobede je niekedy nemozne. Napadlo ma ci to nemoze byt ADHD, nie som odbornik, citala som len informacie dostupne na internete, len by ma zaujimalo ci ma skratka take obdobie alebo by som sa mala na nieco zamerat... Sestra ma tri deti,s nimi sa hra nerobi zle,je mu s nimi dobre, ale na druhej srane bojim sa ho dat medzi ine deti, ze niekomu ublizi, uhryzne ho alebo sa nahneva a budu mi volat aby som si po neho prisla. My zatial dalsie dieta neplanujeme preto by som bola rada keby sa medzi detmi zdrziava aby sa necitil sam...niekedy mam vsak pocit ako keby sa bavil len na tom ked nieco urobi zle...Neviem ako dalej,neviem akym smerom sa mame pustit...dakujem za kazdu radu.

moni244
20. feb 2015

@z_fialova moja ceruzky začala akceptovať pred 3 mesiacmi, knihy listovať detto, to ju doteraz nezaujímalo, vo veku ako je tvoj ju zaujímalo len to, čo nie je na hranie, misky, varechy, hrnce, trhať papier, vreckovky, zahrá sa dlhšie až teraz pri legu alebo si kreslí, stále nevydrží pri niečom

m.i.r.i
20. feb 2015

@z_fialova mas absolutne normalne zvedave dieta...1.5r - to je este velmi malo aby si riesila adhd a neviem co...zacina vzdorovat - to je tiez normalne..obdobie vzdoru zacina niekedy v tomto veku a moze trvat aj do 4 rokov...ale dieta si zacina uvedomovat svoju osobnost, skusa co moze..dolezite je stanovit iste hranice a trvat na tom
Ja mam tiez loptosa..ma uz 5 rokov..vo veku tvojho sme tiez mali tazsie obdobie - tiez som sa ho bala pustat k detom, aby niekomu necapol...nastastie to dlho netrvalo..vysvetlovala som dokola, jasne dala najavo ze to nie je spravne takto...a naucil sa...je to aj o povahe samozrejme - moj je velmi spolocensky a tiez je ale zvedavy, vymysla, je aj velmi netrpezlivy a ked mu nieco nejde, tak koniec...uz ked bol babatko a lezal trebas v lehatku, tak sa zlostil aj na hracky co nad nim boli, my sme nemohli mat ani hrkalky v kociku ci na lehatkach...to mu istym sposobom doteraz ostalo, lebo ked skusa niec, ci sa uci bicyklovat, ci nieco postavit, tak sa tak zlosti, ze tym hodi o zem, podupe..ale vraj aj ja som bola taka co pocuvam od mojich rodicov..takze niektore veci su aj v povahe..
To ze ho nic nezaujima je tiez istym sposobom normalne - to neznamena ze ho to nezaujima - on proste skusa a objavuje vsetko...nevydrzi pri jednej aktivite dlho...a to vacsina deti nevydrzi az do skolskeho veku..ono sa to casom vsetko pomalicky zlepsuje
Tabulky neries - samozrejme sa tym scasti riadit mozes, ale je to velmi individualne u deti...nie kazdeho vsetko zaujima..my sme na tom s kreslenim boli tiez zle...2 rocny uz chytil sice ceruzku ale ked nakreslil koliesko tak sme boli stastni..teraz ma 5, ku kresleniu ho nevieme dostat, snazim sa ho motivovat kvoli tomu, ze raz pojde do skoly a mal by vediet nakreslit aspon cloveka a vediet drzat ceruzku kvoli pisaniu....no on mi zacal hned pisat cisla a pismena, teraz sam od seba pise uz kratke slova...a nekresli..nebavi ho to...u chlapcov dost bezny jav...a co ..5 rocne dieta ked vidim co by malo kreslit tak nas je na urovni mozno 3 rocneho ak nie menej...dievky v skolke kreslia nadherne obrazky..sedia pri stole 15-20 minut a maluju...nas nic..nebavi ho ani skladat lego ci ine stavebnice...na druhej strane zacina citat, studuje si encyklopedie...miluje dinosaury, rozpravanie o slovensku, cestovani, studuje mapy..a co...
Tiez bol vzdy problem ho zaujat a aby vydrzal pri niecom dlhsie...je to este aj teraz..vo veku tvojho -- uplne normalne!
Ale chapem tvoje obavy - pretoze ja som riesila to iste..a teraz riesim ine..a na vsetko musim aj ja dozriet aby som pochopila, ze kazde dieta je ine a co je vlastne uplne normalny vyvoj a co uz zle spravanie ci zlyhanie vychovy

katy1979
20. feb 2015

@z_fialova ako dalej. ty stuplne do usi a trpezlivost. Hovorit o adhd u 18 mesiaca je veeeelmi skoro. Prichadza obdobie vzdoru a to treba len a lén vydrzat. Namiesto kriku skus sepkat. Kazde dieta je ine a to ze nedrzi ceruzku ci si nelistuje v knizkach vobec nic neznamena. Detto ze vydrzi u vsetkeho tak dve minuty. to je tak primerane veku. My mame mladsieho ako zive striebro vsade bol vsetko videl stale lietal nikdy nespal. A adhd urcite nie je. Jednoducho je to zive zdrave dieta.
Ak malemu nieco povies neustupuj ani keby sa na ulici hodil na zem. to prejde. a vysvettlovat a vysvetlovat dookola.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli