Ako zvládnuť nástup do jaslí, keď dieťa odmieta kolektív?

minonp
17. jún 2013

Mám 23-mes dcérku, ktorá nechce byť medzi deťmi a o necelý mesiac nastupuje do jasliciek. Ako to prekonať? Máte podobné skúsenosti?

hradnapani
17. jún 2013

@minonp a nebudete chodit najprv na adaptacny pobyt? teda ze najprv iba hodinu, potom dve atd? aby si postupne privykla. Je to nesmierne dolezite. Aby sa vam nestalo, ze sa z toho stresu zacne pocikavat, bude sa hnevat a tak. Aj s detmi, ktore maju radi kolektiv, to vie obcas zamavat.

minonp
autor
17. jún 2013

@hradnapani Áno, začali sme s ním. Zatiaľ tam bola som mnou a bola to hotová katastrofa.

klincek
17. jún 2013

chodievajte viac na ihrisko, pozyvajte si navstevy..adaptacia v jasliach bude prebiehat postupne, najprv na hodku, potom dve, potom doobedie..medzitym bude parkat chora (nezelam vam to, ale je to bezna skusenost s jaslickami/skolkou v zaciatkoch 😉 ), a casom si zvykne a bude sa tam tesit🙂
ked uz tam bude papat, mas spolovice vyhrate. a ked aj spinkat, tak uz bude pohoda🙂

klincek
17. jún 2013

@minonp a neporadili ti ucitelky, aby si ju tam skusila nechat samu? myslim uplne odist z triedy..? jasne ze bude plakat, ale ked tam nebudes ty, skor si bude vsimat ostatne deti. kazdy den mozete pridat par minut-u nas to fungovalo.

minonp
autor
17. jún 2013

@klincek práve ideme skúšať nechávať ju tam samú, na ihriská chodíme, chodíme aj do materského centra, ale asi cca dva mesiace má dcérka také obdobie, že nechce nikam ísť, dokonca aj k starým rodičom, trvá jej skoro hodinu, kým sa začne hraťsama alebo sa priam "odlepi" odo mňa.

deniseee
17. jún 2013

pre taketo dietatko by som skolku/jasle volila velmi opatrne, resp. davala ho len s tym, ze mi budu ucitelky vzdy referovat a pripadne si vzala aj na ucitelku telefon. U nas v triede bol tiez taky chlapcek, ktory nechcel, aby ho tam rodicia nechavali. To by nebolo nic zvlastne, ved kazde dieta zo zaciatku placka, a nechce od mamicky odist, ale obvykle to po chvilke prejde... ale tento robil take veci... sama som bola svedkom, ako pocas obeda nechcel posluchat ucitelku, tlkol ju do ruk, noh, chrbta, kopal... a ked nereagovala, vyskocil na stol a pooblieval deti polievkou, skopal zo stola malinovky... no hroza... ucitelky dufali, ze sa to zlepsi, ale po dvoch tyzdnoch uz bol taky zurivy, ze pokusal jedno dievcatko tak, ze ucitelka ju musela vziat do nemocnice, kde jej to zasivali... potom ho zo skolky vyhodili.

maruska123
17. jún 2013

@minonp neboj zvykne si, moja malá chodila do jasličiek od 11 mesiacov a trvalo asi mesiac kým prestala plakať, nové deti tam zo začiatku odmietajú aj jesť aj spať ale všetko prejde, potom sa mojej dcére tam tak zapáčilo že ráno ked som ju púšťala do triedy ani mi nezakývala🙂 chodila tam do 3 rokov, dokonca od narodenia nemala ani cumlík a bola kojená do 2 a pol roka, prvé 4 mesiace som ju dokonca cez obed chodila do jaslí kojiť, tým som chcela povedať asi toľko že deti ktoré už nie sú kojené a majú cumlík sa rýchlejšie v jasličkách ukľudnia, neviem ako Tvoja je na tom s cumlíkom, ale moja ho nemala a prežili sme tie revy len treba vydržať prvý mesiac nečakaj zázraky ani po 2 týždňoch, dokonca moja dcéra išla do škôlky v 3 rokoch hned ako prestala chodiť do jaslí, som myslela, že ked do jaslí chodila 2 roky tak nebude v škôlke vyvádzať a musím povedať že opäť vyvádzala asi mesiac a teraz už chodí do škôlky vysmiata🙂

minonp
autor
17. jún 2013

Ďakujem za rady 🙂, pokračujeme ďalej s adaptáciou. Dúfam, že sa to bude len a len zlepšovať.

klincek
18. jún 2013

@minonp urcite bude, chce to len trosku casu. deti maju kadejake obdobia, ale to aj my dospeli 😉 . onedlho to prejde a zase bude dobre, neboj🙂

minonp
autor
9. júl 2013

Adaptácia v jaslickach pokračuje dobre, už nemáme problém stráviť pol dňa s deťmi v jasliach. Milo ma to prekvapilo. Trochu sa obávam celého dňa, pretože malá má vždy problém zaspať aj doma, nie to ešte tam. No veď uvidíme.

zeytin
12. okt 2013

@minonp Ahoj, ja som sa ta chcela spytat, ako ste na tom s jaslickami... citala som si tuto temu, ja som v podobnej situacii, mladsiu dcerku davam do jasliciek od 23 - 24 mesiacov... ona je velmi spolocenska, ale ako mama sa toho prirodzene bojim, ci nerobim chybu... ako si zvykne a tak... Mas s jaslickami dobru skusenost? My nastupujeme do minijasliciek.

minonp
autor
12. okt 2013

@zeytin ahoj, áno, mám dobrú skúsenosť, dcérka si zvykla, sú dni, keď jej ráno vypadnú slzicky a chce ísť domov, ale dá si vysvetliť, že maminka ide do práce a samej jej bude doma smutno 🙂 a je to ok. Skôr ja to niekedy zvládam horšie, že nie som s ňou. Nastúpila do jasliciek ako 23-mesačna, aj keď nemá rada okolo seba veľkú spoločnost, zvykla si veľmi rýchlo.

zeytin
12. okt 2013

@minonp Ďakujem ti za povzbudivú odpoveď 🙂

minonp
autor
13. okt 2013

Ahoj, napíš ako ste to zvládli 🙂

minonp
autor
13. okt 2013

@zeytin ahoj, napíš ako ste to zvládli 🙂

zeytin
14. okt 2013

@minonp Nastupuje do jasliciek 1.12. a aj ja do prace 😀 tak potom sa ozvem.... drz palce, uz teraz mam z toho bruchabolenie 😒 ale pozitivne myslenie mi pomaha... tak snad bude vsetko ok.

minonp
autor
15. okt 2013

A nechceš ju dať predtým aspoň na pol dňa do jasli? Ja som malú dávala pred nástupom do prace na pol dňa, potom na celý deň, ale len pár dní v mesiaci a až potom na celý deň každý deň, keď som už nastúpila do prace.

diana_81
28. jan 2014

@zeytin @minonp ahojte, len som sa chcela podelit o nasu skusenost a povzbudit maminky, kedze ide o podobny vek a situaciu ako u vas (aj ked ja dcerku nechavam dlhodobo len na pol dna od 8 - 12:00 a spi uz doma). Trvalo nam necele tri tyzdne kym sme sa adaptovali, ale z toho prvy som bola viac krat s nou, cize ten sa nerata, druhy chybala 2 dni lebo sme sli k babke a treti som ju nechala doliecit kvoli soplikom a kaslu doma, cize ked to beriem na dni po 9 dnoch bol prvy kedy neplakala ani pri vychystavani sa do jasli a ani pri odovzdavani. Bol pondelok po tom co 4 dni nebola a ona zvedavo nakukla do triedy, akonahle bol dole kabat vosla dnu. Iste zavahanie tam bolo, ale ziaden plac ani krik. Viem, ze budu i horsie obdobie opat, ale u nas to prebehlo fajn. Ked pre nu pridem je roztatarena, drza ako mala plostica, vsetko opakuje ako maly papagaj (sme v zahranici a jasle su v inom jazyku, preto sme ju i dali skor, nech ma pred skolkou trosku naskok s jazykom atd), na oed mi zaspi bez problemov lebo je vyjasena a doma sa strasne rada hra so svojimi vecami, ktore ju predtym uz nudili. Az na sopliky a chorlavost a pripadne to, ze jej v skolke asi moc nechuti (dufam, ze to prejde casom) vobec nelutujem 🙂

minonp
autor
28. jan 2014

@diana_81 na soplik a chorlavost si musíme zvyknúť, resp. budú veľmi často, dietatku trvá min. rok, kým si vybuduje akú takú imunitu, keďže je v kolektíve. Aj my máme s papanim trochu problém. Aj keď chodíme do jasliciek už od leta. Keď sme prišli do jasli po dlhšom čase, po viac ako mesiaci, opäť sme si museli zvykať na stravu, ale oo týždni sa to vždy zlepší 🙂

diana_81
28. jan 2014

@minonp A mozem sa spytat ako to riesis s tym "doliecenim"? Kedy uz nechas krpca doma a kedy nie? Lebo oni by mi ju ak nema teplotu vzali vzdy, len ja som si povedala ked bola velmi uz zahlienena a pokasliavala, ze staci. Som nadalej doma a tak nemusi byt za kazdu cenu tam ked sa neciti fit, ale niekedy neviem kedy je i cas uz ju zase poslat tam 🙂

zeytin
29. jan 2014

@diana_81
@minonp
Dianka, dakujem za prispevok, to mas super, ze ste si tak rychlo zvykli 🙂 My v podstate tiež. Nastupila posledny novembrovy tyzden na adaptaciu a od 1.12 uz "naostro"... Prve dva tyzdne pri odovzdavani plakala, nechcela ist odo mna, pocas dna sa stale na mna pytala, ze kde som, ale kazdym dnom to bolo lepsie. Pred vianocami uz iba zamrncala, ked som odchadzala, ale akonahle som zatvorila dvere (ja som este pocuvala za dverami) bola uz tichucku a rozpravala sa s ucitelkou. V skolke sa jej velmi paci, aj doma mi rozprava, ma tam kamaratov a naucila sa vela novych veci... Ako 2-rocna si vie zapnut a odopnut 5 gombikov na svetriku!!!! Potom boli vianoce, po vianociach boli 2 dni take horsie, ale odvtedy uz chodime do skolky bez placu, tesi sa tam, ucitelky sa im super venuju... a my sme este neboli chori... klop, klop 😉 Takze uplna spokojnost 🙂

diana_81
29. jan 2014

@zeytin
Parada! A je poriadna sikulka, my zatial gombiky natrcime mamine, ze mami pomoz ;) Moja dnes ked som este nieco riesila s ucitelkou zacala zvnutra zatvarat dvere, akoze mama odchod. Toto je moje teritorium... Su dni ked je rozcitlivela a nechce sa jej, ale my mame nastastie v take dni moznost zvolnit tempo a vychystat sa trosku neskor, s kludom. Celkovo nam to vsak prospelo, vsetkym.

zeytin
29. jan 2014

@diana_81 Aj nam to prospelo, aj mne praca aj babam skolka, ale este stale mame problem s ranom ☹ Mladsia vstava strasne skoro, cca 5 - 5:15 rano a potom ked sa ideme chystat vsetci do roboty a do skolky, tak sa obe jeduju, vymyslaju s obliekanim... chudaci nasi susedia, ktori to musia pocuvat... Ale pevne verim, ze sa to zlepsi...

dionyzka
29. jan 2014

... jaj, ked to tu citam ako sa deticky celkom rychlo uchytili v jasliciak, v skolke... no, nam sa to nepodarilo. Prva dcera isla do skolky ako 4,5 rocna. Jednoducho stale chora, rano hnacky, vsetko preplakala. Skusali sme pol roka a potom som si ju nechala doma. Teraz chodi do skolky vytesena, rano sa tam tesi - ziaden problem nie je ani s navstevou kruzkov. U nas to chcelo asi vyckat na ten spravny cas.

minonp
autor
29. jan 2014

@diana_81 keď má priesvitny soplik, to ani neriešim, ale keď je už zahlienena, to ju radšej necham doma, našťastie máme babky, ktoré sa nevedia niekedy dočkať, kto bude skôr a vnučkou 🙂

diana_81
29. jan 2014

@minonp
No nasa ma zlto-zelenkave sopliky, ale pritom je ciperna, ziva, ma chut do jedla... takze som ju par dni nechala a potom nastupila znova. Odvtedy je to stabilne, par krat denne jej preplachnem nostek a ucime sa fukat... obcas jej vybehne sviecka. Proste vzdy som pocula zelena je zla, ale pdla jej celkoveho stavu nemam dojem, ze by to bolo vazne.

diana_81
29. jan 2014

@minonp
Plus my zijeme v zahranici, a nikoho tu nemame, ani svokru ani moju mamu ani ziadnu inu rodinu. Ono ja som doma, cize keby bola chora tak ju vezmem spat, ale zase nechcem jej menit rezim ked je teraz ok. A vravim si ze tri hodiny v kolektive ak je dobre naladena a nema ani teplotu ani nic jej neublizia. Okrem toho kazdy den co ju tam nedam nam samozrejme prepadne a stoji peniaze. Jasne, peniaze nie su najdolezitejsie - proste hladam strednu cestu 🙂

anakristina
24. sep 2017

Zienky,prosim,piste este skusenosti.v sukromnych jasliach nam nechcu nechat tu adaptaciu,ze hodinka,dve,atd,ale hned do pol jednej,lebo ze je to pre deti lepsie,nepride sklamanie,ze vcera mama prisla po 2hodinkach a teraz nechodi.....tak vedia presvedcit cloveka,poradte prosim,co a ako.mala je kojena,16mesacna,papa malo prikrmov,vela sa dojci a je spolocenska,vyhladava deti,ma ich rada,aj cudzich ludi

jasmika
16. jan 2018

@maruska123 ahoj... viem že už je to stará téma..a príspevok si písala dávno... ale niečo podobné teraz prežívam so synom... Začali sme chodiť do jaslí. Má 1 a pol roka ... kým som s ním tam tak v pohode, ale ked poviem že idem preč a prídem o chvílu tak spustí plač a počujem na chodbe že sa neukludní ani po par minútach..ale plače kým sa nevratim naspäť... asi hodinu je schopný plakať kým ma učitelka nezavola naspäť... dnes som sa pýtala už skôr naspäť ked som počula že stale plače a neprestáva... učitelky tvrdia že to tak niektoré deti majú..ale že oni si zvyknú postupne, že mama sa vráti a prestanú s tým.. ale tak niesom si toho istá že či je to ok

maruska123
4. feb 2018

Ahoj, pri druhom dieťati sme nemali adaptáciu po hodinách ale rovno po pol dni jasné že revala ale vždy prestala, nikdy som nečakala za dvermi či ešte plače ale šla preč takže vobec neviem ako dlho plakala, proste ja som musela isť do práce a bolo...potom začala chodiť do skolky bez adaptácie a bez jediného revu a teraz po dvoch rokoch v školke zase ráno vyrevuje,proste podla nálady a to už o mesiac bude mať 5 rokov....tak ako my máme a nemáme svoje dni aj deti to tak majú, niekto neplače vôbec iné dieťa stále...., takže si myslím, že niektoré veci treba brat s rezervou,držím palce🙂