Aktivity pred deti do jedného roku

keira
21. máj 2013

take do jedneho a okolo jedneho roka? ake aktivity s nim robite? ucite to cielene a pravidelne? alebo su tu aj take, ktore nechaju dieta sa same hrat, nesilia nejake ucenie slov, ukazovanie, tap tap tapusky a pod? 🙂 A mate pocit, ze ak sa mu intenzivne nevenujete, ze zaostane vo vyvoji?

cerez
21. máj 2013

Na dieťa treba neustále rozprávať. Obzeráme knižky a hovorím čo je čo. Ja napr. pri obidvoch deťoch, keď začali používať prvé slabiky, tak tých som sa chytila. Napr. go- lopta bola gól. A tak mi to aj hovorí. Rozumie mi, keď poviem pošli mi loptu, on vezme "gól". Počúvame pesničky, tlieskame do rytmu, staviame kocky a aj hovorím celú dobu čo robíme a podobne. Násilím sa nedá nič. Sama matka vycíti, kedy dieťa má náladu na hru čiže učenie. Ale som jednoznačne toho názoru, že slovná zásoba je u dieťaťa časť daná a časť podmienená ako na neho okolie často rozpráva. Pretože, pri prvorodenej sme rovnako rozprávali a vedela už krásne okolo roka a pol rozprávať slovíčka. Teraz mám rovnako starého syna a u neho to ide pomalšie. Ale jedno je rovnaké. Rozumie a vie čo od neho chceme. Takže dieťa aj keď nerozpráva až tak, jeho mozog nasáva všetko ako špongiu a väčšinou po druhom roku sa jazýček len tak rozviaže.
@keira

keira
autor
21. máj 2013

@cerez a ako udrzat jeho pozornost, napr ked staviate kocky? mne sa stava, ze proste ho to nebavi, kukne inde a ide za niecim inym

reni93
21. máj 2013

ja mojej dcerke (15 mes.) ukazujem svet okolo a tym ju ucim. hned ako rano vstaneme pocuvame z postele stebot vtacikov, ked pripravujem ranajky, rozpravam jej co pripravujem, vezmem ju do zahrady po momentalne redkovku a salatik, ktore mi aj odtrhne a pekne da do kosika, ked otvorime dvere do zahrady hladame na stromoch cestou k zelenine vtaciky, ak leti lietadlo ukazujem jej aj to, hladame mravceky, pestujeme kvietky atd. takmer do vsetkeho ju zapajam a ona mi pomaha s velkou radostou🙂..proste oci a usi otvorene, nemusim jej nic vymyslat, lebo svet okolo ponuka tolko podnetov, len ich treba vidiet. uz mesiac mi vie ukazat rozne druhy zeleninky a vedela by som o tom vela rozpravat. mozno iba spomeniem, ze som ju nikdy neucila tap tap a podobne veci...

cerez
21. máj 2013

@keira Áno, aj u nás to zo začiatku tak bolo. Sú to len krátke. Neviem aké máš staré dieťatko, ale pred prvým rokom je úspech ak dá dieťa na seba len dve kocky. Postupne sa to bude zlepšovať. Teraz máme 20 mesiacov a keď napr. sedíme na šerblíku, tak jeho pozornosť upriamim práve kockami. Jednu dám ja, druhú on, a takto postavíme veľkú vežu. A potom sa už teší, že ju zvalí. Zatlieskame a ideme nanovo. Také malé dieťa nevie vydržať pri jednej činnosti dlho. Je to obdobie zvedavosti a objavovania, takže ho zaujímajú aj iné veci. Otváranie dvier, búchanie do hrncov, hranie s miskami, trhanie papierov a pod. Okolo roka dostal ešte takú autostrádu, taký kruhový zjazd trojposchodový a púšťal si dookola autíčko. Pri tom vydržal aj 10 minút. Úspech. Ja mám veľkého neposedného živáňa a aj dcéra mi bola taká. Pri ničom nevydržali dlho. Neustále sme menili činnosti. Ale postupne sa to mení.

cerez
21. máj 2013

Chodíme často von. Okolo roka som zobrala kočík a išli sme just okolo hlavnej cesty a pozerali všetky malé aj veľké autá. A rozprávala som čo práve išlo.

reni93
21. máj 2013

@cerez detto. moja by mohla byt cely den vonku v zahrade, ale ona najradsej pred branu, tam je to zaujimavejsie. auta, motorky, autobusy, ine deticky, psy atd...tak sme cele dni " v terene"🙂

keira
autor
21. máj 2013

@reni93 no nas este nechodi, tak ho nemozem do zahrady brat 😕

cerez
21. máj 2013

@reni93 Ja doslova šlapem chodník aj štyri hodiny. ☹ Bolia ma nohy a to som ešte zabudla dodať, že vyhľadáva schody. Bývame na sídlisku a keď vidí schodište, tak nič iné nerobíme, len chodíme hore a dole už od 15 mesiacov. Dnes má 20 a hore zvládne aj osem schodov sám bez držania. Ja ho len istím zo zadu.

cerez
21. máj 2013

@keira Prečo? Po kolienkach. Alebo ešte nevie po kolienkach liezť?

keira
autor
21. máj 2013

@cerez ani nie, skor je to plazivec, ale uz sa stava, takze hrozia urazy, von ho rada beriem v kociku, to pozera, rad objavuje, skuma .. len mam pocit, ze komunikovat so mnou nejak nechce 😒

reni93
21. máj 2013

@keira no ja som moju minule leto ( mala okolo 6 mesiacov) navlacovala po zahrade na rukach a opisovala co robim, alebo co vidime rovnako ako teraz🙂 ale hovori sa ze chlapci su ini ako dievcatka. ta moja priam vyhladava aby som jej rozpravala, vysvetlovala atd...chalanov asi "reci" velmi nebavia, neviem🙂

cerez
21. máj 2013

@keira Neboj sa, to príde. Len na neho rozprávaj. A ten kočík využívaj na objavovanie sveta. Ináč s tými autami, keď ideme na vychádzku a hovorím aha, ide kamión, autobus, motorka, cisterna, kuko-smetiari, bicykel a podobne. Domov už keď zoberiem knižku tak hľadáme práve tie autá. Kúpila som si knižku ešte pri prvorodenej "Nové obrázky pre najmenších" a opäť ich hľadáme. On prštekom ukáže a ja poviem, kamión. Kam je podľa neho kamión, bus - je autobus. Brm-brm- je auto a kuko- je smetiar. Pomaly sa to rozbieha. A ešte ťa upokojím. Ja som do troch rokov nerozprávala. Vravela som ham-ham, pa-pa, iika-to bola sestra a mama. To bolo všetko. Zo mňa mala mama oči pre plač. A keď sa to u mňa konečne rozbehlo, tak neraz mi povedala, bože- už čuš. Furt rozprávaš. 😀

reni93
21. máj 2013

@cerez mi hovor, schodisko mame v byte a s muzom sme pri nom doslova museli drzat straz:D potom sme kupili tie dvierka ako zabrany...🙂 ale nechavam ju aj polozit po nich, aspon trochu pocvici viac sa unavi...🙂

tea333
21. máj 2013

@keira podla mna je podstatne aby bolo dieta zahrnute do sveta okolo seba a diania v rodine, to ucenie by malo prichadzat prirodzene s roznymi situaciami. nikdy som to nebrala tak ze si sadnem k dietatu a urobim mu prednasku.ked ma prave napadlo, tak som ho nieco naucila. ja sa ale naozaj nevyzivam v tom aby moje dieta od 10 mesiacov kazdemu vedelo dat papa a poslalo pusinku a urobilo tapi tapi. nepotrebujem sa chvalit, dieta urobi tapi tapi ked sa mu chce ked sa hrame 😝

jar_3
19. jún 2013

@reni93 ano mas pravdu chlapciska su viac akcny aspon ten moj ... :D inak mamicky zlate nestresujte ale uzivajte , najdolezitejsie je ich zdravie a rodinna harmonia ... je jedno kedy zacne hovorit , chodit , piskat do nocnika ... vsetci sme totiz individualny 🙂 aj albert einstein zacal rozpravat len v 5 rokoch a to preto ze mamka mu dala horuce mliecko :D zivot je o poznavani a nasim deturencom sa len brana poznavania otvara 🙂 drzim vam vsetkym palce a prajem vela zdravicka 🙂

riverparkdanceschool
11. feb 2014

My odorúčame našu skvelú novinku - BUBLIFIT CVIČENIE PRE DETI už od 3 MESIACOV! Hlavným cieľom Bublifit cvičenia pre deti je zdravý rast a správny psychomotorický vývin dieťaťa.

Lekcie cvičenia rodičov s deťmi prebiehajú hravou formou, sprevádzané detskými piesňami, riekankami a pohybovými hrami. Využívame tradičné pomôcky ako fitlopta, overball, padák, laná, kruhy atď, ale i netradičné ako varešky, drevené megakorálky, penové stavebnice, fľaše, škatule a iné naoko nevyužiteľné veci :O)
Cvičenia budú prebiehať pod vedením skúsenej lektorky a mamičky Marcely Kramplovej. Viac informácií ohľadne kurzov na našej stránke alebo emailom. Prihlásiť sa môžete aj tu http://mcbublinka.webnode.sk/kurzy2/prihlaska/

rodinnevikendy2
11. feb 2014

Milé maminky, blížia sa jarné prázdniny,a s nimi aj náš rozprávkový pobyt
ŠAŠOVINKY SNEHOVINKY s baby plávaním, vhodné pre deti vo veku 2-9 rokov. S vyhrievaným bazénom na Remate. Posledné voľné miesta.

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...
🙂 🙂 🙂

rodinnevikendy2
11. feb 2014

Cvicenie s babetkami od 3 mesiacov v RC KRAMARIK, iba 4 € / lekcia plus zdarma vstup do herne 🙂

lubinkas
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kubinka1
22. aug 2017

AQUABABY KLUB PLÁVANIE PLUTVIČKA Bratislava,
vás pozýva na nové jesenné kurzy plávania bábätiek september-október 2017

a BABYGYMNASTIKA od 3 mesiacov do 3 rokov.
Tešíme sa na vás.

siska53
22. aug 2017

@keira primerane s mierou nechat aj samo hrat i ukazovat..
S
Fajn je aj plavanie,napr.pri slabsom svalovom tonuse idealne-to odporucili nam.

Zas ak stale orgznizujes dietatu,nevie sa samo zahrat a mozes mat problem,ked bude starsie.