Akú vlhkosť máte vy v byte?

sonyyka
6. dec 2017

Ahojte mamicky. Byvam v byte. Kurime 🙂 vela ludi povie... suchy teply vzduch... dostala som vlhkomer...je mozne ze rano po spanku mi ukaze 22*C a RH 75%? To je asi nejaka blbost... rano mam sucho v nose... asi je pokazeny. Co myslite? Kolko mate vy? Dakujem

livka_
6. dec 2017

Ja mam cca 23 az 24 stupnov a 57% vlhkosti je maximum ked pouzivam zvlhcovac..bez neho je to cca 34%. Dost sucho a babo ma z toho sople. Doktorka nam kazals kvapkat do nosika morsku vodu

sonyyka
autor
6. dec 2017

No asi zle ukazuje...

silverrko
6. dec 2017

@sonyyka Rano treba hned vetrat jasne ze ukaze 75 p ideal je do 60.Mam to odsledovane cez noc nadychate a pod.tiez to mam pod kontrolou.Razom to klesne na normalne cislo.Ja vetram aj po vareni pocas dna aj vecer pred spankom.

silverrko
6. dec 2017

@sonyyka 75 percent je dost treba to dostat na hranicu max 60

sonyyka
autor
6. dec 2017

Ako to mam znizit?

ma12345
6. dec 2017

Fuuuu, tak toto riesime aj my. Vlhkost po zobudeni radovo 75-80%, co je naozaj vela, ideal je 40-55%. Ale mame novostavbu, tak sme kupili odvlhcovac a na tom frcime. Je to vtipne, zvycajne musia maminky babatkam kupovat zvlhcovace....😀

ajusha248
6. dec 2017

U nas je to podobne vlhkost v byte mame dost okolo 63% a ked vyvetram klesne to ale ako nahle zakurim je to znova tam kde to bolo a dost nam vlhne byt, viete mi poradit co stymi plesnami????

silverrko
6. dec 2017

@sonyyka vetranim alebo odvlhcovacom

ma12345
6. dec 2017

@ajusha248 Na plesne Savo proti plesniam. Je to hnus a treba na to hnus :(

zuzanars
6. dec 2017

Riešili sme to v tehlovom činžiaku dlhé roky. Odporúčam často a nárazovo vetrať. Často to je tak 5 krát denne po 10 minút otvoriť krížom celý byt. Aby sa rýchlo vymenil vzduch v celom byte. Samozrejme je to v prípade, že ste celý deň doma a je možné vetrať tak často. Odporúčam nesušiť prádlo v byte, pri varení otvárať okno. A čo je hlavné, treba kúriť. U nás sa to zlepšilo zateplením činžiaku. Odvtedy nemáme také úniky tepla a vlhkosť vzduchu sa dostala na normálne hodnoty max. do 55%. Pokiaľ je to viac, je to skôr zdraviu škodlivé, kedže sa tvoria plesne.

ankare
6. dec 2017

@sonyyka mu máme najvlhkejsie v spálni. A nielen po zobudeni. No po zobudeni je najvyssia. A to kurime v noci. Keď ráno riadne vyvetram, vlhkost klesne. O chvíľu je už zase vyššia...

silverrko
7. dec 2017

@ankare ako spominala zuzanars pomoze zateplenie celeho baraku dava sa aj cosi extra len neviem si spomenut na nazov.Vetrat treba plastove okna urobili svoje.Stare vzduch prepustali plastove nie

silverrko
7. dec 2017

@ajusha248 v tvojom pripade je uz neskoro plesen treba odstranit a zvolit nater aby sa neopakovala pozeram ze mate deti v clanku sa dozvies viac.Urcite vetrat a nesusit pradlo v byte-aj avivaz na dychanie pocas susenia je svinstvo

misinka0611
7. dec 2017

@ma12345 Asi tak aj my mame novostavbu, ale celkom je uz OK a dobrá vlhkosť. Predtým to bolo tiez zle. U priatelovej mami zas extrém. To je starý dom s kúri ako sialena a este mu postieľku da pri radiátor 😓 Suchý vzduch na kt. som sa aj ja budila, svrbenie nosa, celkovo zlé. A ráno ked sa povedalo ze strašne zlý , suchý vzduch bol v noci tak ze tak ste si mali vyvetrať 😂 No ano vetrali sme ale po chvíli zas nastúpil taký vzduch... My sme aspoň s tym vlhký vzduchom bojovali, odvlhcovac, sušička atd. no ona s tym suchým robit nic nechce, no ale 3 mesačného vnuka by tam mala aj na týžden..

misinka0611
7. dec 2017

@ajusha248 ahoj, my ked sme mali vlhkú novostavbu, tak sme začali púšťať skoro stále rekuperaciu a nastriekali sme na to Savo proti plesniam hneď ako sa vyskytla, rýchlo sme to podchytili. Odvtedy aj púšťame skoro stále rekuperaciu ktorá nam vetra dom aj bez nutnosti otvárania okien a zbavili sme sa tej pliagy. Vetraj viac a nie vetračka ale urobiť prievan ale viem teraz v zime je to na houby.

ajusha248
7. dec 2017

@silvecasto dakujem pradlo v byte nesusim mam susicku, pouzili sme pred malovanym aj spacialny nater, vetrat sa snazim casto
@misinka0611 no len mi sme najomnom byte, byty su zle spravane sice su zateplene ale vacsina ma stym problem

emilia25
7. dec 2017

My sme akurat vcera kupili hodiny na stenu a maju tam aj na teplotu a aj vlhkost ukazuju.teraz rano ked sme varili a digestor nebol zapnuty tak 62 tak sme vyvetrali a kleslo to na 50.od 45do 55 je optimalna vlhkost.a teplota od 18 do 21.tiez som to dnes studovala na nete.

ankare
7. dec 2017

@silverrko panelak aj strecha sú zateplene.

misinka0611
7. dec 2017

@ajusha248 V tom prípade je to boj na dlho. Ako su spôsoby ako proti tomu bojovať ale len ci vo vašim prípade tie peniaze za to stoja. Kúpiť si sušičku a susit v zime doma v nej nieco stojí, vetrať a nechať si v zime unikat teplo viackrát za den tiez, odvlhcovac a kupovat stále doňho tablety tiez. Na druhej strane ja sa plesní bojím. Ked som ju zbadala aj ked bola mala pri okne nebolo mi vsetko jedno. Este pri trojmesačnom babatku. Je to potvora. Každopádne odstráňte ju. To savo je fakt dobrá vec 🙂

stanno
7. dec 2017

@sonyyka ahoj..ak je to lacný vlhkomer, je veľmi pravdepodobne, že ukazuje zle..niekedy sa vedia seknúť aj o pekných 20%. Ak pripustíme, že meria ako tak dobre, to prečo sa Ti zle dýcha je, že vzduch jednoducho vydýchate.. zvýši sa koncentrácia CO2. Na toto pomôže iba vyvetranie alebo rekuperácia.

silverrko
7. dec 2017

@ankare Nam sa bude buduci rok a prave na toto sa myslelo da sa pod nieco aby nevznikala viem ze bytovky maju s tymto problem.Treba vetrat cerstvy vzduch je cerstvy aj cez zimu ved steny su vyteplene ta chvilka nikoho nezabije.Potom je aj ten nater na steny specialny.

silverrko
7. dec 2017

@misinka0611 Ja by som si kupila daaky kvalitny stroj tento problem je cez zimne obdobia dnes su take ze moc elektriky nespapaju.Schvalne som cakala nedoplatok kontrolujem si stav celeho bytu a este prisiel preplatok.+vetram kedze mam chorlavejsie dieta nic ine mi neostavalo.Izbu ma sama ona moc nenadycha a este pod kontrolou.Vobec nemame zimu v byte pretoze steny su vyteplene jasne ze kurim vetrat treba