Aký máte názor na stavanie 5 mesačného dieťaťa na nožičky?

zojuskaa
6. jún 2013

Sam sa sice este nevie postavit ale manzel ho zacal davat na nozky a velmi sa to malemu paci aj ked ho chceme dat do sedu hned sa stavia na nohy je to vhodne alebo mu tym skodi na chrbticu, klbiky a pod...

linda20111
7. jún 2013

@zojuskaa mam tiez 5mes babo a robi to iste. sam si sadnut nevie ale ked mu podam ruky hned sa vytiahne a sedi bez opierania. tak je to aj so statim, chyti moje ruky a stoji sam. nedavame ho na dlho, max pol minuty par krat na den. ja si myslim ze nic zle na tom nieje, ked je dieta pevne a silne a vidis na nom ze sa mu to paci, neboli ho pri tom nic. keby mu to robilo zle tak by zacal plakat a nechcel by stat. takto sa snim hram a tym si cvici svaly. moze si hovorit kto chce co chce, mam taky nazor a vidim na nom ze je to dobre. nebudem teraz silou mocou sa drzat nejakych clankov alebo toho kto co povedal. kazde babo je ine, mozno niektore v 7mes nedokaze to co ine v 5mes.

linda20111
7. jún 2013

@moni244 ja davam maleho aj do ohradky, tam lezi, na boku, na chrbte, na brusku moze sa otacat ako chce, natahovat za hrackami.. ked sa mu to zunuje tak ho davam do vigracneho kresla/hojcacieho nad tym ma zavesene hracky tiez ho to na chvilu zabavi, ked sa uz rozculuje hracky mu zlozim dole a pozera telku. niekedy ho len tak necham sediet v kociku-hlbokom a tiez ma tam hracky taku hrkalku natiahnutu cez kocik stym sa hraje, olizuje a bucha. no aj moj je vzdy najradsej ked ho mam na rukach :D :D :D

zmena303
7. jún 2013

@zojuskaa ja ti napisem ze necitaj vsetky prispevky co ti tu pisu tie super matky co maju vsetko nastudovane z kniziek a casopisov a co ja viem odkial lebo niekto povedal ze to nie je spravne. Nasu malu sme davali sadnut si lebo chcela a kricala ked lezala nebavilo ju to, na nozicky sa tiez sama pyta aj sa stavia na nozky ale s nasou pomocou ma silne nozicky nic jej nie je a myslim ze ani nebude. V choditku sa tiez zabava asi od 5 mesiacov ako tvoje baby. Davaj ju stavat sa sediet aj do choditka nic jej nebude neboj.

reni1512
7. jún 2013

..my este babo nemame, ale co viem, tak dieta by malo prejst kazdou fazou, cize medzi sedenim a chodenim by malo este loziť, aspon tak je to podla pediatriciek najlepsie, nemusi sa chyba prejavit teraz, moze neskor, dobre by bolo poradit sa s fyzioterapeutkou, alebo lekarkou 🙂

zuzkanik
7. jún 2013

@zojuskaa pridavam sa k nazoru, ze dieta si musi prejst vsetkymi fazami. V piatich mesiacoch je aj na sedenie skoro, nie to este na statie. Nozicky a klbiky este nie su dostatocne silne, aby udrzali vahu dietatka. Ono sa to teraz nezda, ale neskor by mohlo mat dietatko problemy s nespravnou chodzou, s celym pohybovym ustrojenstvom a dokonca s chrbticou. Na vasom mieste by som takto nehazardovala, 5-mesacne dietatko je velmi, velmi malicke na taketo hry. Pride aj faza statia a chodenia, ale este si pockajte, kym telicko dostatocne vyzreje.

kvetinka211
7. jún 2013

To co teraz stvarate so svojimi detmi aby ste mali chvilku kludu (choditko) alebo aby ste sa mohli pochvalit pred kamaratkami (davanie do pasivneho sedu, stavanie) sa prejavi tak o 25-30 rokov ... to uz potom pred svojimi detmi mozte choditko kludne zatajit a nadavat im ze ten bolavy chrbat maju od tolkeho sedenia za pocitacom 😀
Ak sa samo dava do stoja, to je uz ina vec .. potom treba ist na kolena a davat zachranu kym sa nenauci poriadne chodit (zazila som to od 7m-12m).

moni244
7. jún 2013

@kvetinka211 chodítko nie je len o tom, aby žena mala chvíľu kľud ale aby si stihla aj doma niečo urobiť, keď sa už dieťa nedá ináč zabaviť 😉

soldi
7. jún 2013

@zmena303 matky ako Ty, su v mojich ociach lenive a pohodlne matky, co radsej supnu dieta do chodtika s hlupymi vyhovorkami, nez aby sa im venovali 😉
@linda20111

kvetinka211
7. jún 2013

@moni244 mam dost narocne dieta, takze pod moju definiciu kludu spada aj umyvanie riadu bez vacsieho urazu a revu pavianov 😉

daniela242
7. jún 2013

Ja zdieľam rovnaký názor ako väčšina mamičiek tu že dieťa musí prejsť všetkými fázami samostatne bez pomoci, to že sa zapiera nožičkami a plače že chce sedieť neznamená že je silné, pevné a ja neviem aké ešte. Keď sa neposadí alebo nepostaví samo tak to ešte NEVIE urobiť, robíte to zaňho VY. Ono ešte zďaleka nie je na to pripravené...
Ono v konečnom dôsledku sú to vaše deti tak si s nimi robte čo chcete, ale potom o 10-15 rokov neplačte že dieťa má skoliózu, resp. problémy s chrbticou , kolenami atď...

linda20111
7. jún 2013

@soldi preco si myslis ze zmena303 je pohodlna matka? ved nenapisala ze da dieta do choditka na cely den a ona na balkone s vylozenymi nohami pije kavu a dava si cigu..

soldi
7. jún 2013

@linda20111 pre tuto vetu: Nasu malu sme davali sadnut si lebo chcela a kricala ked lezala nebavilo ju to...

ktore male dieta bavi lezat? co je to za argument, lebo chcela???

ked bude chciet v roku jest cely den len cokoladu, tak ju necham? to je co za vychovu?
a ako moze dieta, ktore nevie sediet sa toho sedu dozadovat, ked to nepozna?

zmena303
7. jún 2013

@soldi aha matka roka sa ozvala co prispieva do kazdej jednej diskusii a v kazdej jednej kritizuje matky co maju svoj vlastny nazor a nezdielaju nazor inych. som stastna ze existuju take dokonale matky ako si ty este ze nam ma kto povedat nazor co si mame mysliet. si predstav nasu malu lezat a nacahovat sa za hrackami nebavilo a bavilo ju sediet a tak sa s nimy hrat si predstav to je co. nie som zastanca toho ze nechat dieta vyplakat tak radsej ako ju vidiet ako place a je cela cervena tak som ju posadila a mala bola usmiate a statsne babo no to je ti vec co. a este si predstav mudra hlava do peciva ze ked bude mala chciet ochutnat cokoladu v pohode jej ju dam aj ked nejaky zase vedec napisal ze deti cokoladu co ja viem do kedy nemozu jest. a dieta sa vie doszadovat sedu tak ze sa samo dviha hlavu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! p....jak by som vrazdila taketo mudre hlavy ako si ty kazdu babu tu na modrom konikovy len terorizuju a hned zdrbu co robia zle kazda matka si vychovava podla svojho a kazda to robi dobre len su take ako si ty tie dokonal

linda20111
7. jún 2013

@soldi a to je pohodlnost? ze ju dala na chvilu sediet? aj ja sem tam dam maleho sediet na chvilku, som stale pri nom, hram sa snim, rospravam a potom ho zas dam lezat do kocika alebo do postielky na brusko.. kedy ako.. celkovo sa mu venujem a predpokladam ze asi aj ona tak to robi, len to mozno blbo napisala ze to vyznelo ako by dala babo sediet same na hodinu a isla si lakovat nechty...

luy
7. jún 2013

nie je to správne,dieťa nesmie byť v takom veku na nožách,musí si samo prejsť každou fázou

soldi
7. jún 2013

@zmena303 jaaj, Ty mas pocit, ze nemam svoj vlastny nazor? he he a koho nazor teda prezentujem?
len pre info, clanok ktory som sem dala som nasla az ked mal moj maly vyse roka, takze vsetky veci som robila podla neho sice, ale sama od seba 😉
a moje dieta som v zivote nenechala vyplakat. ked ho nebavilo lezat, tak som ho nosila v manduce, rozpravala sa s nim, spievala, tancovala.
nikdy som ho nedala sediet a trapne to neobhajovala tym, ze to je moj nazor.

a ja som nepisala o ochutnani cokolady, ale o jej celodennom jedeni. to je totalna pohodlnost matky: dieta nieco chce, tak mu to dam, nez aby som sa mu venovala.
moj maly ma momentalne brutalne obdobie vzdoru a ja mam 3 tyzdne do porodu a aj tak mu neustupujem v jeho podla mna nezmyslenych poziadavkach, len preto, aby som mala pokoj 😉

@linda20111 pohodlnost je ustupovat dietatu v jeho narokoch, aj ked vieme, ze to nie je spravne a vhodne 😉

zmena303
7. jún 2013

@soldi no to mi este vysvetli ako vyhovjes 5 mesacnemu babu a vysvetlis mu ze to nesmie no to by ma zaujimalo ako si to romu malemu vysvetlila ze to nemoze

soldi
7. jún 2013

@zmena303 co ze nemoze?
posadit sa? ak sa posadi sam, je to uplne v poriadku. pokial ho posadim ja, resp. ho necham sa pritiahnut do sedu, tak to je moja zodpovednost.

linda20111
7. jún 2013

@soldi cudujem sa ako si dokazala nosit take tazke dieta v manduce.. moj ma 5mes a skoro 9kil, ja som ho nenosila ani ked mal 6kil, strasne ma bolel z toho chrbat. na rukach ho nosim ale to je ine, ked sa da tak si sadnem s nim..naozaj myslim ze to nieje dobre pre chrbat a este aj gynekolog mi hovoril ze vseobecne plati -po porode netreba zdvihat, nosit tazke veci aspon rok, lebo zeny zvyknu mat problem s poklesom panvoveho dna.

kalifa28
7. jún 2013

@zmena303 ona chcela? nebavilo ju to? a potom kričala? kludne daj do choditka? stavaj? v piatich mesiacoch????????????????????????????????????????????????????????????????? pre Boha živého žena preber sa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kalifa28
7. jún 2013

@linda20111 pre toto vymysleli ergo nosiče, stačí si naštudovat správny sposob nosenia a neexistuje aby ta bolel chrbát 🙂

kalifa28
7. jún 2013

@soldi asi si chcela napisat ,,ne,, zodpovednost 🙂 🙂 🙂

zmena303
7. jún 2013

@kalifa28 ved som aj dala a je pekne usmiate babo

soldi
7. jún 2013

@linda20111 moj mal v pol roku 10 kil a zvladla som ho vyniest aj na sutovske vodopady, co je celkom slusna streka do kopca 🙂
a nosila som ho na bruchu, nie na chrbte.
a nenosit tazke veci rok po porode? ha ha, teraz ma maly 15 kil a nosim ho stale a aj po porode druhorodeneho budem, kedze ina moznost nie je 🙂

ewka1
7. jún 2013

ja nechapem ako moze niekto niekomu nutit svoj nazor... napisem co si o tom myslim a dalej nekomentujem... sa tu nepobite .... oh joj

kalifa28
7. jún 2013

@zmena303 dobre si spravila 🙂 🙂 ked budeš mat druhé, aj to daj 🙂

irriss
7. jún 2013

..kam *vsichni*spechate?..nechte a dejte zivotu samovolny prubeh......priroda to zaridila tak, ze kazdy ma SVUJ cas ...

NEJEDNEJTE s detmi jako s majetkem jako se SVYM telem, ktere kdyz vas boli, vite, ze jste za "hranicemi" svych sil, bolesti..u ditete to nepoznate...kdo neco dela "na silu"..nejen, ze jedna PROTI prirode ale take PROTI zdravi a zdarnemu vyvoji a rustu ditete..
nemluvim o (ne)kojeni..(ne)ockovani ..(ne)chozeni v choditku..ale o tlaceni CIZIHO nevyzraleho tela nekam, kde a kam jeste svym rustem a zralosti nedoslo...SAMO!! 🤐

linda20111
7. jún 2013

@soldi tak pre mna to skratka nieje... sem tam presvedcim manzela aby ho ponosil jemu to neuskodi :D
@ewka1 je to tak, kazdy ma svoj nazor a svoje osvedcene postupy 🙂 a kto nema skusenost moze si vybrat co mu viac vyhovuje.

elienka
7. jún 2013

@zojuskaa sa to tu vcelku rozbehlo s tým dohadovaním. Ty si urob svoj názor a urob ako ty uznáš za vhodné. Ja som uznala za vhodné u môjho dieťaťa nepredbiehať prírodu a nerobiť nič navyše, na nohy som ju nestavala ani som ju nesadala, lebo som si povedala, že ak jej to raz ukážem, tak po tom bude túžiť, jasné, že lepšie vidí zo sedu či stoja, tak je to atraktívnejšie než ležať, takže aj zábavnejšie. neukazovala som jej, že sa dá vodiť za ruky, nebudem sa predsa zotročovať - dieťaťu to ukážeš a ono bude chcieť takto chodiť, lebo samé to ešte nezvládne, ale je to pohodlnejšie ako štvornožkovanie. Nechala som celý jej vývoj na nej. posadila sa ako 10 mesačná 2 dni po tom čo začala štvornožkovať. Chodila okolo nábytku okolo 12 tich mesiacov, ale sama sa pustila, keď mala 14 mesiacov. Nič nezmeškala, jej chôdza bola istá, pevná a hneď sa naučila aj sama postaviť. A ja "lenivá" matka som mala pokoj, nemusela som jej behať za zadkom a stále ju dvíhať, dokonca aj moja chrbica bola ušetrená od niekoľkomesačného chodenia za ruky. Chodítku som povedala jednoznačné nie, dokonca ani jedna z mojich kamarátok ho nepoužívali. A to niesme žiadne supermatky, či článkové matky, do ktorých ste sa tu pustili. Je to jednoducho proti prírode. Osobne poznám 2 ludí, ktorí mali z dávania do chodítka skrátené šlachy a ich chôdza bola týmto vadná až do cca 18 tich rokov veku. O úrazoch, ktoré sa môžu v chodítku stať ani nehovorím. Je zaujímavé, že ešte som nepoučula o rehabilitačnej sestre, či lekárke, ktorá by doporučovala chodítko. ale zaujímavé, že všetci títo odborníci, ktorý sa stretajú s rôznymi poruchami vo vývoji jednoznačne chodítko neodporúčajú.
Ale ako hovorím, ty si matka, ty urob ako to cítiš a chceš. Ja som to cítila a robila tak ako som napísala vyššie.

ewka1
7. jún 2013

@linda20111 ved jasne 🙂 len netreba za kazdu cenu niekoho presvedcovat o jeho pravde 😉