Bili vás ratolesti? Ako ich to odučiť?

lolith
14. feb 2009

Ahojte,moja takmer 2-rocna dcerka ma momentalne obdobie,ze vzdy,ked s niecim nesuhlasi (ideme si umyt zubky,obliect sa,alebo aj uplna banalita-zmysli si,ze mam sediet v strede gauca,nie na kraji a tak prikazuje a bucha ma) zacne kricat nieee a buchat najblizsich mna,tata alebo staru mamu.Nikdy nedostala po zadku,vsetko sa snazime vysvetlit,cize vzor nema.Skusala som vysvetlit,ze maminku to boli atd.,tiez som skusila inak,ze odidem,este raz ma buchne (ked som realizovala,rozplakala sa ,ale neskor zas odznova "bum").Nemate niekto skusenosti,ako postupovat?Nevsimat si to nechcem. Inak je velmi citliva a pri rozpravke reaguje,ked napr. krtko spadne a pod.

cat
15. feb 2009

terapiu pevnym objatim nie je mozne aplikovat na kazde dieta. Predstavte si,ze mate doma zurivca rozzureneho, objimete ho a on sa zacne branit zo vsetkych sil, kopat,kusat, driapat, sticovat a reve a reve cim dalej tym viac az sa dostane do amoku. Kolko minut sa da toto vydrzat?
My sme si zurive sceny zazili zhruba pred rokom,objatie mojho syna este viac rozzurilo,kedze sa citil uvazneny, miesto ukludnenia nasledoval uplny amok, nam pomohlo jedine vykazanie z izby s moznostou navratu az ked sa uvedomi.
A dala som mu aj na zadok,kludne to priznam, stalo sa, zasluzil si.
Teraz ma cez 3 roky a az na par vynimiek s nim problemy tohto razu uz nemame, akoby z toho zuriveho vydobijania si veci vyrastol.

Mna skor desi ako niektori rodicia neurcia dietatu VOBEC hranice ze odkial pokial mozu zajst. Dieta si potom mysli,ze ostatni su na svete len preto aby plnili jeho zelania. Z takychto deti mozu vyrast jedine rozmaznani jedinci s obrovskymi problemami -moj nazor.

sirinka
15. feb 2009

tak ja by som ako tehu tuto terapiu teraz asi tiez nemohla vyuzit...

tanja61
15. feb 2009

neda mi nereagovat ale zuzana divim sa preto pretoze ty si radila veronike pri ktorej ked som si vsimla jej maly ma 1rok a 10mesiacov aby zasla k psychologovi 😲 co sa mi vidi dost prehnane,v takom veku by som ani nad tym nerozmyslala ved dieta takto dava najavo co chce a co zas nie a rodicia su nato aby to dietatu vysvetlili a nasli sposob ako sa zachovat...myslim si ze skoro kazde dieta tym prechadza a treba dietatku najst sposob vysvetlenia preco to nesmie atd... a co by si odporucila matkam ked pride obdobie vzdoru..ist na pakaren? 😀 nemyslim to zle,taka psychologicka je urcite niekedy napomocna ale urcite nie v takych pripadoch o ktorych sa tu pise 😉 ja mam 5rocnu neter a ta si dost dlhy cas bila hlavu kde prislo,ked nebolo po jej... tu sa o tom niekde aj pise ...len ona si bila hlavu aj zo spanku jednoducho vstala v noci a trepala si hlavu o skrinu...to je len priklad kde by som ja uz riesila psychologa pretoze to sa mi nevidi uz v poriadku...no rodicia to neriesili a mozno mali to neviem,ale mala s toho vyrastla a take nieco uz nerobi...rady psychologa su v poriadku ja to neodsudzujem aby si to nepochopila nespravne len naozaj v takom veku 😉 sa mi to nevidi...ked som bola dieta tak sa so mnou deti nechceli hrat lebo som kazdeho bila 😀 nasi nesli so mnou za psychologom no asi preto ze vtedy sa otvorene o psychologoch a psychiatroch nehovorilo a vyrastla som s toho a som uplne normalna aspon myslim 😀

tanja61
15. feb 2009

sirinka inak gratulujem k tehu nech vsetko dobre dopadne 😉 a suhlasim s cat treba detom jednoznacne urcit hranice co mozu a co nie lebo potom s nimi uz nebude rady 😒 no niekedy urcite neujdeme pred tym capnut dieta po zadku ved sme len ludia ale prave mi dospely sa musime naucit trpezlivosti a riesit to s chladnou hlavou...no a ja ako dieta som bola bita lebo si so mnou nevedeli rady ale zeby som si nevedela presadit svoj nazor alebo ze by ma iny vyuzivali tak to pravda urcite nieje ale ja mozem byt len vyninkou 🙂

lenka1108
15. feb 2009

ahojte neda sa mi nenapisat moj nazor...
mam 2 a pol rocnu dceru,zijem v zahranici,nemam tu babky ani dedkou som tu na nu s muzom sama...

som absolutne proti psychologom u 2 rocnych deti...moja znama ma 6 rocneho syna a ten bol odporuceny ku psychologov.a koli uplne inym veciem.
presne suhlasim ze deti nas iba skusaju,skusaju pokial mozu...

moja mala ma raz bachla no bachla ,capla.hned som ju chytila a povedala ze mamicka sa nebucha ze je to zle.capla som ju po plienke a hajde na svoju trestnu stolicku.
ma taku malu stolicku vzdy na jednom mieste a ked nieco zle urobi staci mi iba povedat nech sa ide ukludnit alebo hanbit,sadne si chvilu po place,zavrem dvere a poviem ze ked sa ukludny nech pride...
vzdy si ku nej cupnem aby som mi videla do oci.potom po nejakych 3 minutach pride ku mne,tak si zase cupnem,povie mi prepac,este jej prehodim zopar slov o tom ze sa to nemoze alebo co vlastne spravila,urobi mi tujky da bocku a zabudnute...a verte ze stolicku vyuzivam coraz menej.
a ked sa hrame ale len tak blbneme ani vdety na mna ruku nepolozi a ani na manzela.
a ked jej muz povie ze capni mamu pozatku,len tak zo srandy,sama povie nie maminka sa nebije.

najnovsie som jej v lidli kupila hviezdicky s takym ako keby rozvrhom...

napisala som jej pekne do riadkou co ma robit a za co si potom moze nalepit hviezdicku ...rano zubky,obliect sa,napapat ,upratat hracky,posluchanie maminky a tatinka,hranie,spinkanie...

a to ma na kazdy den...pod to som jej napisala ze kolko dosiahne hviezdiciek v jeden den tak podla toho dostane odmenu...

a baby neuverite mam to asi 2 tyzdne a mala si rano ako vstane sama bere kefku,vyzlece nocnu kosielku da gacky a budi ma aby som jej pomohla nalepit hviezdicku...a ked ma doma kamaratou a rozhadzu hracky sama povie ze mamika ja upacem...a potom snou ratam hviezdicky a mala sa tomu strasne raduje...vzdy ked knam niekto dojde tak sa nimi chvali a povie ze aka je sikovna...

zda sa vam to povedome?ano mam to od opatrovatelky...ale nie od tych co bezali na sk programoch.mam to odkukane od supernanny a poviem vam ze naozaj to funguje...

a jedno viem,ze ked malu capnem ci uz silnejsie alebo slapsie po chvili na to zabudne, ale to ze si necham od nej skakat po hlave uz od tak utleho veku na to by som asi nikdy nezabudla ja lebo ak to robia deti teraz budu robit aj potom a vtedy si uz snimi rady nedame.

zuzana581
16. feb 2009

TANJA pozri, ja som reagovala na Veroniku, lebo písala, že už vyskúšala všetko a aj tak je syn zlý. Ja si nemyslím, že je to normálne aby dvojročné dieťa bolo takto agresívne. Je určite pravda všetko čo si napísala o tom, že treba dieťaťu určiť hranice atď. Vyskúša, rodič rázne zatrhne a možno nie na prvýkrát, ale dieťa pochopí, že rodič je autorita a musí poslúchať. Podla môjho názoru buď Veronika vo výchove zlyháva a nevie si ďalej rady (prepáč Veronika, to nič v zlom) a tým pádom potrebuje niekoho, kto jej poradí patričné výchovné metódy tak, že bude sledovať aj syna aj matku pri výchove a povie jej čo robí zle, alebo má malý nejaký problém a potrebuje toho človeka tiež. Ja neviem čo je na tom? Ako kde je pre vás tá prijatelná hranica na návštevu odborníka? A to že dieťa si trieska hlavu o stenu a nič sa s tým nerobí? No tak to je podla mňa už totalne choré. Prepáč.

lolith
autor
16. feb 2009

ahojte,dakujem za prispevky.ujasnim vsak nejake veci,ktore ste niektore zle odvodili z temy.nerespektujem jej prikazy(ako napr.sadni inde na gauc a ani ine),to je to co nevie momentalne zniest a preto krici a snazi sa buchnut.doposial takto nereagovala,dala si pekne dohovorit a ked nie,stracil zvyseny hlas alebo v pripade nevhod.spravania napr.na ihrisku vyhrazka "ak este raz,ideme prec".predtym to fungovalo,teraz ani nahodou.preto sudim,ze ma take vzdorne obdobie a nevie sa vyrovnat s nesuhlasom.zacalo to zo dna na den.tiez som ju nechala v izbicke,kym sa ukludni,ale nepomaha to.preto som sa pytala na vase skusenosti.a bit ju nebudem (kym sa mi podari ovladat),pretoze si myslim,ze to nie je spravne.

jaja0110
16. feb 2009

lenka- ja som s dvojkami tiez sama v zahranici (ziadni pribuzni ani kamarati na vypomoc), manzel je prec od 08-18 hod. a zatial som vsetko zvladla bez "packania" a poviem ti niekedy mi z usi para fici ale vzdy som sa dokazala ovladnut a hlavne triezvo uvazovat...
Tvoja mala je este malicka na to aby si nieco pamatala to je normalne nema na to este vek...ale ver mi, ked bude mat 3 roky, 4, 6 alebo viac uz si to zacne veeelmi dobre pamatat...takze na to sa vobec nespoliehaj ze "zabudne", jedine ze by si sa rozhodla od isteho veku ju prestat capat po zadku...
A ked uz ides podla vzoru Supernanny, videla som kazdy jeden diel, mam od nej aj knihu a velmi ti ju odporucam... Jo Frost: How to get the best from your children (ako vytazit z vasich deti to najlepsie) a je tam aj kapitola: Setting boundaries (urcovanie hranic) a ver mi, nic o fyzickych trestoch, alebo capani sa tam nespomina...

lenka1108
16. feb 2009

jaja0110 ja niesom zastancom mlatenia deti.boze chran.ale capnutim po zadku nic nepokazis.my sme kolko krat dostali a aj horsie a nevravte mi ani jedna ze nie.a co nam chyba?mame respekt pred rodicmi,vazime si ich a lubime ich.hlavne sme vdacne ako nas vychovali.

nechcem aby ste si mysleli ze malu capem 100 krat za den.nie vravela som ze trestnu stolicku vyuzivam stale menej a menej lebo pekne posluchne.a to sa tyka aj capnutia.

a o tom veku do kedy capat,dokial nepochopi ze ja som rodic a ona dieta,dokial nebude mat vybudovany respekt...

tanja61
16. feb 2009

zuzana ja viem ze to myslis dobre 😉 ale moj nazor sa nemeni...skratka pre ani nie 2rocne dieta psychologa by som neradila,skor by som sa poradila v takom pripade s mamou alebo skusenimy mamickami 😉 co sa tyka o buchanie hlavou to som nepisala o sebe a ja nebudem zasahovat do vychocy niekomu inemu,nazor som povedala a je na matke ci to zvazi alebo nie 😉 lenka:samozrejme podla mna knihy treba citat ale tiez ich netreba brat do slova 😉 suhlasim s nazorom ze dat po zadku s tym nikto este nic nepokazi...spytajte sa baby kolko krat vas rodicia udreli ked si nevedeli rady?a sme tu,zive a zdrave, lebo je velmi malo pripadov kde rodic neudrel ani raz svoje dieta a nasi rodicia sa urcite neradili podla knih..no je ina doba 😉 jaja ja som sama tiez v zahranici tiez nemam nikoho na vypomoc....a co ze si bude dieta pametat ze dostalo po zadku?a to je ako nejaka trauma na cely zivot alebo?a zeby si isla podla knih krok za krokom na to musis mat skvelu povahu a hlavne byt velmi trpezliva a ako vieme kazdy mame svoje dni,tak ako deti tak aj mi dospely 😉 zeby si nepochopila zle ja odsudzujem bitie deti ale vychovna po zadku este nikomu neublizila....a myslim ze najdu sa aj deti s ktorymi inak nepohnes ☹ hehe ja ako mala kym som nedostala par po zadku tak som rodicov nebrala vazne a pametam si to 😉 a nemam traumu 😀

jaja0110
16. feb 2009

lenka- vsak v pohode, nemyslim si ze malu mlatis a aj keby, nic ma do toho... 😉

tanja- tak ja si tych vypraskov pamatam viac, a viem ze veeela ich bolo uplne zbytocnych a to som mala 8 rokov ked som dostala bitku lebo som stratila 100 Sk (co bo pred 20 rokmi velky peniaz) a ked som mala 15 tak som schytala za to ze som meskala vecer domov... pamatam si aj par pruserov ked som bola ovela mladsia ale v tej dobe to bolo jednoduchsie riesit "pozadku", nebola literatura ani vedomosti o tom ako "vychovavat deti"...chvalabohu teraz je ina dona a clovek ma pristup k informaciam... 🙂 a jedno viem urcite-ta dovera sa medzi rodicmi narusi...urcite viete ze v UK su zakonom zakazane telesne tresty a na tom vztahu rodic-dieta je to vidiet...ked som bola operka, tak 17 rocna si sadla ocovi nakolena s tym ze jej meskaju kramy a boji sa ze je tehotna...tak ja toto povedat v 17-tich ocovi, uz tu niesom... 😀 😀
Len skoda ze v UK este nevedia o tom urcovani hranic... 😝 😝

zuzana581
16. feb 2009

TANJA v pohode, ja som ani nešla meniť tvoj názor, len som objasňovala ten svoj. JAJA ja si dovolím s tebou nesúhlasiť. To bolo práve to dobré na dávnej dobe, že nebola žiadna literatúra, kde by hocikto spísal svoje múdra ohladom výchovy a potom sa to stalo velmi populárne a moderné, presne tak ako žiadne fyzické tresty. Naši rodičia a hlavne ich rodičia boli vychovávaný aj rukou (samozrejme odsudzujem bitie ako týranie a mlátenie, niečo čo je už fakt prehnané) a majú ovela väčší rešpekt pred staršími, pred luďmi celkovo a pred životom. Rodiny držia spolu. Deti sa starajú o svojich rodičov. Rodičia chodievali s deťmi do prírody a boli spolu a celkovo bola v rodinách iná hierarchia. Bola tam úcta. Pozrime sa na ten tvoj príklad z UK. Veď tam sú mladý ako odtrhnutý z reťaze. Po uliciach sa potulujú opité deti a robia zle kade chodia. Matka zdvihne ruku na svojho pubertálneho nezvládnutelného syna a on ju zažaluje. Taktiež mladý, čo prídu napríklad sem tak nevedia čo od dobroty. Aj vela dnešných detí u nás. Nepostavia sa staršiemu v autobuse, nezdravia a celkovo by sa tu dal napísať román o správaní detí dnes a v minulosti. Je to preto, lebo rodičia si robia s detí kamarátov, čo je to najhoršie, čo môžu robiť. Deti majú mať kamarátov medzi rovesníkmi a doma majú mať autoritu, ku ktorej môžu vzhliadať a rešpektovať ju a taktiež potom aj druhých. Táto doba výchovy je podla mňa postavená na hlavu a preto je v okolí čim ďalej tým viac detí, čo bijú svojich rodičov, čo odvrávajú a fackajú učitelov a súložia alebo pijú pomaly rovno pred učitelmi na vyučovacích hodinách. Žiadna úcta, žiadny rešpekt ani pud sebazáchovy, lebo môžu všetko. Asi tolko.

jaja0110
16. feb 2009

zuzana- ved o tom som pisala, ja viem ake su deti a mladez v UK zazila som si svoje, ale je to preto ze nikdy nepoznali hranice- nie preto ze by nikdy nedostali po zadku! A vsetky tie situacie ktore opisujes, mas pravdu ale tiez to prameni z toho ze rodicia sa im dostatocne nevenovali a namiesto toho aby dietatu nieco vysvetlili (hovorim o dnesnej mladezi), tak radsej dostanu bitku alebo facku...no tak aky respekt? Samozrejme ze ten pubertiak sa v autobude nepostavi, nevie preco, nebol k tomu vedeny...jedine co pozna je bud okrikovanie, zakazy a prikazy atd...
Nesuhlasim ze rodic nemoze byt s dietatom kamarat, dokonca si myslim ze MUSI BYT ALE za urcitych podmienok, musi ho stale respektovat a poznat odkial pokial...aj ty mas kamaratov ktorych respektujes a zachovavas voci nim urcite hranice, nedovolis si kamaratovi vylepit facku...takze rodic -autorita moze byt pre dieta velmi dobrym kamaratom a to je aj dobry zaklad pre to aby bol rodic pre dieta dovernikom-len vtedy je sanca ze pri prvom vaznom probleme sa dieta zdoveri rodicovi a nie kamaratke...

A este o tej bitke versus traume... v krizovych centrach je veeeelmi vela deti ktore si nejednu bitku (ktora mimochodom zacala capnutim po zadku) velmi dobre pamataju, a trauma nieje to jedine, co im po tom ostalo...bohuzial...ale kto nechce vidiet, nevidi, lebo jeho sa to netyka...tym netvrdim ze vsetky nase deti skoncia v krizovych centrach aby ste ma chapali... 😉

sirinka
16. feb 2009

podla mna je uplne v pohode poradit sa so psychologom o tom, ako reagovat na niektore situacie, v tkorych si sami nevieme rady...ja by som to nebral ako ze dieta ide ku psychologovi, skor ja ako matka si idem po radu...pre mna je to podobne ako si pytat radu od mamy, ci susedy....

tanja61
16. feb 2009

zuzana tak teraz s tebou uplne suhlasim aj co sa tyka knih a ostatnych veci je pravda ze niekedy nebolo tolko literatury ako je teraz a je aj pravda ze na knihach sa dobre bohatne 😀 samozrejme su aj tam aj naozaj velmi dobre rady...ale kazde dieta je ine a podla mna to ide aj s dobou...teraz je ina doba a mozno pred tym sa o tyrani verejne nerozpravalo,ved ked si vezmete ci len tyrane zeny to bolo niekedy tabu,zeny si nedovolili sa ozvat a to iste aj pri detoch bolo urcite vela tyranych deti ale kazdy bol ticho....matky pretoze sa bali svojich muzov atd ☹ co sa tyka deti v UK tak to naozaj suhlasim jaja deti su nevychovane a poznam aj zakon...myslim ze tu sa im rodicia nevenuju tak ako nasi rodicia nam a mi zase nasim detom....takze sa nieje comu cudovat naozaj ze to tak vyzera 😒 a tiez si myslim ze rodic by mal byt respekt a zaroven aj kamarat dietatu......jaja a este su take pripady a bohuzial je ich vela co sa tyka tyraniu deti ale ani nahodou nieje rec po zadku...mozno poniektori takto zacali a zapacilo sa im to ale vela zalezi od rodica konkretne od osobnosti lebo ak niekto naozaj tyra svoje deti tak by ich vobec nemal mat a dala by som ich zavriet az by scernali 😉 baby mohli sme zalozit temu tyranie 😀 lebo odbocujeme

takze lolith moj nazor je ze len mala skusa co si moze naozaj dovolit nieje to nic psychicke skratka to tak funguje,je len na tebe aky postoj zvolis a samozrejme zistis co na tvoje dieta plati 😉 mi sme odbocili az k tyraniiu 😒 a niesi sama moj maly tiez zacal vystrkovat rozky a ma vacsie fanty ako pred tyzdnom hlavne pri zakaze ja sa v takej chvili tvarim ze ho nepocujem a ignorujem ten plac a vydobijanie si svojho po chvili prestane a uspokoji sa inou vecou ktora ho zaujme pretoze ked sa mu to snazim vysvetlit tak sa smeje a pokracuje v cinnosti ktoru robit nesmie ked zakricim tak spusti este vacsi plac tak si to nevsimam 😉 a myslim ze ked pride ku mne a udrie ma po nohe tak len chce aby som si ho vsimla pretoze on v prave v tejto chvili chce robit co nemoze....tymto si len vydobija svoje a myslim ze ho to prejde ak pride nato ze to nema ucinok

lenka1108
16. feb 2009

jaja kazda mame svoj nazor tiez si myslim ze rodic musi byt aj kamarat.ale odkial-pokial.jasne ze chcem aby sa mi mala zdoverovala ale myslim ze to sa da ucit dieta az vo vecsom veku nie v 2 rokoch.ja si tak isto predstavujem ako budem chodi s malou na kavicky na nakupy samozrejme myslim ked vyrastie.a budem sa snazit snej vychovat dobreho cloveka ale rodic musi byt v tejto dobe prisny...inak to nedosiahne...tato doba je skazena a vidim to aj tu v irsku co tie decka dokazu a tomu sa sa budem snazit vyhnut.preto nechcem teraz ani dalsie dieta ,chcem mat cas na malu venovat sa jej aby som nic nezanedbala.dalsie dieta planujem ked bude mat mala tak 7 rokou aby som rozlozila ten svoj volny cas rovnomerne medzi obe deti....zase si myslim ze mat dvojicky je uplne super lebo to robis naraz a jedna sa uci od druhej...

😉

jaja0110
16. feb 2009

tanja, pisala som diplomku na temu syndrom CAN (syndrom tyraneho zneuzivaneho a zanedbavaneho dietata) a nebolo mi vsetko jedno ked som robila vyskum v tych krizovych centrach, tak mozno preto som tak zaujata voci tomu "capaniu" 😉

Inak suhlasim ze veeeelmi vela spravi vo vychove aj povaha rodica a jeho temperament, uplne inak dieta vychovava cholerik a uplne inak by to iste dieta vychovaval flegmatik...ja by som povinne zaviedla planovane rodicovstvo a kazdy kto by chcel dieta by som poslala na psycho testy a testy osobnosti a takych despotickych cholerikov a diktatorov by som rovno nechala vykastrovat, nieto im do ruky zverit dieta... 😝 😉

tanja61
16. feb 2009

jaja urcite si mala k tomu blizsie ako po niektore zeny tu a aj ked je to velmi smutne aj tak s tym nic neurobime svine sa vsade najdu ☹

blau
16. feb 2009

Jaja mas tak stare deticky ako ja maleho a on ma uz teraz bije a hryzie. Neviem kde to videl, raz ma sekol riadne, tak som mu hodila pod zadok. No ale spustil rev. Pomaha ked ho objimem alebo inym zaujmem. AJ mu vysvetlujem, ze to nesmie, ale robi to stale. AKo nanho? Dakujem

jaja0110
16. feb 2009

blau- napisem ti co udava lietratura, ako postupovat: "Ak si dieťa presadzuje svoje „bitkou“ alebo kopaním, chytiť rúčky alebo nôžky, pozrieť priamo do očí a rozhodne a rázne povedať: „Biť ma nesmieš“. Rozhodujúci je tón, ktorým to povieme. Musí byť veľmi rázny a neoblomný." ...ak by to moje deti urobili mne, riesila by som to takto plus by za tym nasledovalo objatie s tym, ze by som sa snazila aby ma "pohladkal" na to miesto kde ma udrel... 😉

tanja61
16. feb 2009

no ale moj maly si nepresadzuje nic bitkov skor on to berie ako srandu,pride ku mne ukusi ma a zacne sa smiat a skerit 😀 capne ma niekedy po nohe a zacne utekat a smiat sa skor to berie ako zabavu 😀 mozno len chce zaujat 😉

veronika13
16. feb 2009

tanja, ďakujem, že si si nás zastala 🙂 Ja nemám nič proti psychologom, ale necítim, žeby sme ho potrebovali.
Veľmi ma tato diskusia obohatila, zistila som že nie je môj syn nenormálny, ale že je ako ostatné deti, ktoré prechádzajú takým obdobím. Asi som aj ja spravila chybu, keď som tu opisovala jeho správanie, vyznelo to akoby to robil v kuse, ale nie, on vie byť aj dobrý, prítulný aj ma bozkáva 🙂 To skôr ja neviem zvládať jeho správanie, lebo som ním zostala trochu zaskočená, tak hold asi potrebujem psychoša ja 😀 ale nie... knižku Malý tyran mám doma, musím ju znava prelúskať a vychytať čo sa bude dať.
Ešte som chcela, že nám v tomto období kazí moje snahy, keď príde návšteva, alebo mi ideme niekde na návštevu a tam niekto nerešpektuje moje rozhodnutia (napr. nechcem mu dovoliť viac sladkosti ako je únosné ...) Možno rada niektorých bude, obmedziť v tomto období návštevy... to si neviem predstaviť v izolácii a asi by to nebolo riešenie

telesné tresty neuznávam, no som bytosť nedokonala, tak občas výchovná po zadku padne 🤐

takže trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť a všetko riešiť z láskou 🙂

tanja61
17. feb 2009

veronika osobne si myslim ze sa nemas coho obavat 😉 ved tvoj maly je ako ostatne deti nemyslim ze niekde robis chyby lebo ak ano tak potom mi tu skoro vsetky tiez lebo to nase deti tiez robia 😉 naozaj len trpezlivost,trpezlivost a trpezlivost 😀 a prave preto ze sme vsetky bytosti tu na svete nedokonale tak je uplne v norme ze robime chyby a taktiez aj pri vychove este ich bude dost kde si postupom casu mozno uvedomime ze sme to mohli urobit inak...ale prave o tom to je...ucime na sebe 😀 takze hlavu hore a citat knihy ale len s normou 😀

alon111
17. feb 2009

mna syn bije a to ma tri roky.nemyslim si ze som zlou mamou alebo ze nemam autoritu.asi svoj nazor nevie inac presadit a povedat tak to riesi tym ze ma buchne.pytala som sa psychologicke a ta mi povedala ze je to v jeho veku normalne a ja si to myslim tiez.starsia dcera to robila a ako dovrsila tri a pol roka tak s tym prestala.tak vam prajem silne nervy a vela trpezlivosti.ja ju este budem potrebovat lebo mam este jedneho drobca ktory ma bude este otlkat 😀

veronika13
17. feb 2009

no už nás sa tiež používa NONONO, zmrštená tvár alebo vztýčený prst. Chce to len čas a trpezlivostiiiiiiii . No niekedy to na mňa doľahne, a obviňujem sa, že niečo robím zle a že Riško je nerváčik, no je trvdohlavček, ale však to má po nás 😀

bobulka34
17. feb 2009

moja dcerka ma 1,5 roka, neviem tiez ako nanu, lebo stale dokola robi to iste, otvara skrinky, zatvara sa do izieb, zapina telku, zobre jedlo, vylieza. Skusam to jemne / nepomaha, ked jej dam po zadku vobec to neregistruje. obcas tak strasne vrieska a lieta hore dole, ze mam pocit, ze ma v sebe nejaky povzbudzovak. Je to normalne u takychto deti. neviem naozaj ako nanu.

jaja0110
17. feb 2009

bobulka- je to normalne, prechadza vyvinovym obdobim ked su deti zvedave a skusaju a hladaju kde by co nove mohli objavit...jej mozog dozrieva a aj jej naroky na sibalstva sa tym padom zvacsuju... 😉 vsetci sme si tym presli, jedine co mozes urobit tak zabezpec pre nu "bezpecny domov" v zmysle, zaistit zastrcky, chranice na rohy stolov, poistky na skrinky s chemikaliami atd atd...kazdym jej novym objavom sa jej otvaraju nove obzory a to ju posuva stale dopredu... 🙂 bud rada ze to tak je, kolke maminy by si to priali a maju chore deticky priputane o postielku... 😔

bobulka34
17. feb 2009

ved ja som stastna, ze je zdravucka, lebo sa narodila predcasne. Je to huncutka. Len nechcem aby sa z nej stalo rozmaznane dieta , ktore bude robit zle. Neviem aky styl zvolit a preto sa radim.
Ono niekedy staci, ze som podrazdena a clovek nechtiac aj capne po zadku , alebo sa da vytocit viac ako treba.

blau
17. feb 2009

jaja dakujem, dnes bol stale zlaty. Proste som bola stale v dobrej nalade a bol aj on a vobec nenervacil. Len niekedy je to tazke. Ale zvladneme, a ked si mi tak dobre poradila, tak budem sa snazit. 😉 Dakujem pekny vecer vsetkym mamickam 🙂

sirinka
18. feb 2009

dnes mala klarka cca 45min hystericky zachvat...zacalo to vonku, ked nechcela prejst ani par krokov sama, nakoniec sa tam hodila o zem, tak som ju postavila a dotiahla domov, medzitym sa este par krat hodila o zem, nakoniec v predsieni zacala zurit, nechcela sa nechat vyzliect. po asi 15 min prisla do izby za mnou a zurila dalej, skusila som pevne objatie, este vacsia zurivost az nakoniec od sameho placu zaspala...dohovaranie ziadne nepomahalo a ked som nechcela aby "zvitazila", ze ju budem stale nosit na rukach, co mam robit v takomto pripade?