Choroba a kojenie. Čo mám robiť?

sisidl
27. dec 2007

Ahojte maminy.Chcela by som od vas radu.Mam 15 mesacnu dcerku,ktoru este kojim .Asi mesiac do zadu som ochorela a samozrejme som nemohla brat lieky ked kojim.Po par dnoch to preslo ,liecila som sa cajikmi a kloktanim..o tri dni na to sa mi opet vratila choroba a zas nic len caj a kloktanie..preslo to ,uz som bola rada ze tyzden super..a vcera sa mi to zase vratilo a este aj s teplotami a bolestiach celeho tela a priedusiek.Uz ma to fakt nebavi,tak uvazujem o tom ci mam malu prestat kojit aby mi mohli dat nejake lieky..alebo co mam robit..???fakt neviem,poradite mi?

roasha
27. dec 2007

sisidl,tazko povedat,lepsie bude poradit sa s lekarom.
ak by ti aj dalej nedoporucili kojit,aj tak je 15mes krasny cas. 😵

magg
27. dec 2007

sisidl, skus homeopatika tie neskodia vyskusaj napr. oscillococinum a paragripe vyraba to boiron a je to bezne dostupne v lekarni, smozrejme, ze by bolo asi najvhodnejsie poradit sa s lekarom, ale ekar vacsinou radsej predpise antibiotika, lebo z homeopatik nema zisk. Mne homeopatika vzdy zabrali

roasha
27. dec 2007

dievcata,napriklad ani pri antibiot.nie je probl.s kojenim.ja som pri kojeni mala 2x zapal prsnikov,dostala som antib.,a mohla som norm.kojit.
takze porad sa s lekarom,urcite pomoze. 😉

wladka
27. dec 2007

sisidl, ja som kojila aj ked som bola chora.. 😉 .. vzdy mi predpisala sumamed . opytaj sa.. doki vedia 🙂

ja uz tyzden nekojim.. som happy.. ale chyba mi to ☹ 😅

jaduska
27. dec 2007

existujú antibiotiká, ktoré je možné užívať aj počas dojčenia. Pri prvej dcérke som raz mala angínu a raz zápal prsníka a brala som antibiotiká. Ale už si nepamätám názov. Normálne choď k lekárovi, ale upozorni ho na to, že dojčíš, aby vedel ,čo ti predpísať. Ale pre istotu si prečítaj aj príbalový leták k liekom, lebo mne lekár raz predpísal antibiotiká, ktoré dojčiace matky nemôžu, tak som ich musela ísť vymeniť 😉

sisidl
autor
28. dec 2007

DAKUJEM 🙂

sisidl
autor
28. dec 2007

Bola som u dr. a dala mi modafen,ze mam chripku.Vraj ten pomaha a pri nom mozem aj kojit.Tak som zvedava ci pomoze. 😒

olinko
28. dec 2007

Ahoj ja tiež kojím 14mes. a tiež ma choroba neobyšla,ale vždy ked som si dala včas homeopatiká tak zabrali.skús to

sisidl
autor
29. dec 2007

Budem musiet vyskusat,dakujem pekne.Pravdupovediac ja som tim homeopatikam nejako neverila ale ked pisete zezaberaju tak vyskusam. 🙂

ingulka
6. jan 2009

ahojte, aj ja som druhy den chora... boli ma hrdlo a soplim... zacinam aj kaslat... 😢 teplotu nemam.
nasadila som si kloktanie TANTUMOM verde, cmulam vselijake tabletky proti bolesti hrda, pijem vela caju...

chcem sa ale spytat, ako chranit malu, aby to odo mna nenachytala? kojim ju...

dakujem

amatula
6. jan 2009

ahoj tak aj ja som chora.snazila som sa aby to deti nechitili a nakoniec mame vsetci antibiotika... 😒 niekedy kojene deti nechitia chorobu lebo tym ze su kojené su chranene,ale niekedy tomu nezabranis...ja mam aj zo synom ktoreho kojim zinat.vraj sa moc nedostav ado mlieka,resp.nieje tak skodlivy....on ma zinat sirup....a tie tabletky co cmulas si dobre prestuduj alebo sa spytaj odbornika.väcsinou niesu dobre pre kojace matky.... 😉 podbelovy cajik 😉 😉

ingulka
6. jan 2009

amatula - zelam skore uzdravenie...

navody k tabletkam na cmulanie prestudujem... 😉 dik

fifinna
6. jan 2009

ingulka, kojenim malu nenakazis, len si davaj pozor aby si moc na nu nedychala a vzdy ked ju ides chytit maj umyte ruky. Na uzdravenie ti odporucam homeopatika.

ingulka
7. jan 2009

fifinna - dakujem...
nasadila som si velke davky cesnaku 😝 a vitamin C ... dufam, ze cesnakove mliecko malickej nebude vadit 😀 😀 😀

fifinna
7. jan 2009

ingu, no neviem, ci ju z toho cesnaku nebude boliet brusko, chut by jej nemala vadit

danuska24
11. jan 2009

Pretože nemožno vylúčiť prienik benzydamínu do materského mlieka, nemal by sa TANTUM VERDE používať v dobe kojenia.

sirinka
11. jan 2009

ked ste chore, vase telo reaguje na prienik bakterii alebo virusov tvorbou protilatok okamzite po ich zaregistrovani. navonok sa prejavi choroba az o nieco neskor, ako ju zaregistruje vase telo. tieto protilatky prechadzaju aj do mm, takze vase dieta je uz nimi chranene pred moznou infekciou.
takze pri chorobe v ziadnom pripade neprestavat dojcit, nebozkavat babo na pusinku, neolizovat predmety, ktore si dava do pusy, napr. lyzicku alebo cumlik a snazit sa nekaslat a nekychat na mimi.
lieky len ktore su povolene, tantum verde k nim pri kojeni nepatri, radsej kloktajte slanou vodou 😉

tynushqa
17. mar 2009

Ahojte, obnovujem temu ☹
Ja a malinka sme chore. Malej davam zatial len paralenovy cipok. Chcem sa opytat mozem si dat paralen? kojim.
Boli ma cele telo a uz je to na nevydrzanie ☹

rainbow
17. mar 2009

ahoj, možeš a neboj
ja som mala silný atypický zápal plúc , brala som lieky, kt sa nemožu pri kojení, robili mi rtg a lekári mi vraveli že mám, kojiť, ale aj tak sme to ukončili, brala som potom chemoteraupetika, bola som slaba, a napokon malý mal už 21 mesiacov

takže kludne a skoré uzdravenie

basado
17. mar 2009

kludne si ho možeš dat, neuškodí ti. prave naopak, ale ked by ti to neprechadzalo tak radšej chod k dr. ten ti da lieky pri ktorych možeš aj kojit. tak isto prajem skore uzdravenie

danu
16. okt 2009

icejane • 2d • Dnes o 09:21
ahojte mamičky...vie mi niekto poradiť aké lieky sa môžu užívať od bolesti a teploty ked kojím...dostala som chrípku a kedže som na maleho sama tak potrebujem okolo neho cely den byť a pri teplotách a hrozných bolestiach hlavy to je ťažké...užívali ste niečo..prípadne čo vám lekár odporučil?

cestovatelkaandrea • 1d • Dnes o 09:23
paralen 500mg, kazdych 6 hodin urcite 😉

jasminet • 1d • Dnes o 09:38
mne este sestra v porodnici hovorila, ze paralen 500, polovicu si mozem dat...

icejane • 2d • Dnes o 09:52
ja som si dala v noci ibalgin lebo som doma nic ine nemala dufam ze to nespravi nic drobcekovi...skusim aj ten paralen a nejake vitaminy ? s ovocia mozem len banany lebo vsetko ine malemu spôsobuje bolesti bruska

mirka907 • 1d • Dnes o 10:02
No ja som brala pri horucke ibalgin..ale len asi dva dni...aj v nemocnici som od bolesti dostala ibalgin...a potom ked mi nabehli doma horucky v lekarni povedali ze mam brat tie lieky, ktore som dostavala v nemocnici...Pytala som sa aj porodnika ked ma kontroloval ze ci ten ibalgin ozaj mozem a povedal ze ked kratkodobo tak ano a len mizive mnozstvo sa dostava do mlieka a ze pri chorobe mam brat ohlad najma na to aby som sa cim skor vyliecila...aby som sa cim skor 100% vedela starat o dieta...a aj na obale z paralenu a panadolu je myslim napisane ze bez dohody s lekarom uzivat pri kojeni len jeden den... Takze si myslim ze si v noci s ibalginom nic zle nespravila ale urcite by som sa na dlhodobejsie uzivanie poradila s lekarom

berus222 • 1d • Dnes o 10:15
mne povedali, ze v tehotenstve a pri dojceni iba paralen, nic ine.

erikasadek • 2d, snž • Dnes o 10:19
vsetko co je na baze , paracetamolu.. 😉

nic kde je ibubrufen.. 😉
ani pre dieta ako dojca ani tehotne, ano kojacie matky

cestovatelkaandrea • 1d • Dnes o 10:21
icejane, ak je ibalgin ok pre tvojho lekara nemusis paralen. ja som mala tiez chripku dost casto ked som kojila a mne bol odporucany iba paralen s tym casovym rozostupom ako som ti pisala. z ovocia jedz teda tie banany ked iba to mozes, mozno aj nejake stavy by boli OK ale neviem ci by to malemu nerobilo zle na brusko. to vazne nemozes ani jablko alebo hrusku aj ked kojis?

wild.horses • 1d • Dnes o 11:05
tiez som teraz chora ako stena a beriem paracetamol.

cestovatelkaandrea • 1d • Dnes o 11:23
inak ten paralen som brala asi 3dni zakazdym ked som bola chora 😉 tie boli najhorsie

icejane • 2d • Dnes o 11:42
dakujem vam velmi pekne za rady..skúsim ten paralen a nejake ovocie aby som bola co najskôr fit a mohla sa plne venovat dietatku..len dufam ze to odomna nedostane...to by bolo hrozné 😢

cestovatelkaandrea • 1d • Dnes o 11:50
ked ho kojis tak by mal byt chraneny protilatkami z mliecka 😉

icejane • 2d • Dnes o 11:53
jaj tak v to pevne verim ze to tak bude

ikke
17. nov 2009

babula90 • Včera o 21:22
Aké lieky proti bolesti môžem užívať pri kojení? Paralen 500 mi už prestáva zaberať

dzio2 • Včera o 21:28
ja ked som lezala v porodnici a uz som kojila tak dok mi dovolil ibalgin bolel ma zub

babula90 • Včera o 21:32
vraj ibalgin sa nemoze, tak neviem

erikasadek • Včera o 21:36
ibalgin urcite nie;. je zakazany normaln epri kojeni..
babula bohuzial len paracetamol..
ale ak nechces aby s ato dostavalo malemu tak len toto..

babula90 • Včera o 21:39
ved viem, trpím kvôli nej ako kôň, ale kojenie mi zatiaľ stojí za to, kým sa sama neodstaví.. horšie je, že celé noci nespím, tá bolesť je len v ľahu v noci

erikasadek • Včera o 21:51
ah auz viem preco ta bolest. doslo mi to az teraz..
musis trpiet. no bohuzial, neviem ako Ti pomoct..

babula90 • Včera o 22:25
je to potom ťažké na psychiku, cez deň, nevyspatá, celé dni a mesiace. potom som nervózna na všetkých a nik to nechápe, aký je spánok dôležitý.
ale vďaka Erika si zlatá.

bubadlo27 • Včera o 22:47
babula90, u nas v porodnici davali normalne ibalgin, hlavne ked sa mi zvinala maternica ako druhorodicke to bola priserna bolest
myslim ze jeden ti urcite neuskodi, mala je uz dost velka
a keby si sa aj nahodou bala, vyskusaj Ibalgin baby, to je sirup pre deti , mam odkusany

olivova • Včera o 23:54
aj nam davali v porodnici ibalgin - 3-4x denne, viac nie... a aj doma som uzivala obcas...

petot • Dnes o 02:38
babula90: Prostriedkom proti bolesti je aj vitamín C vo vysokých dávkach. Vysokými dávkami myslím niekoľko gramov. Účinok by sa mal dostaviť do 15-20 minút, ak nie, dávka bola nízka a treba ďalšiu. Mňa keď bolí hlava od krčnej chrbtice pri zmene počasia, zvyčajne potrebujem aspoň 6g, pri väčšej bolesti aj 9-12g.
Vyššie dávky (12-60g denne, aj viac) utíšili bolesť aj u onkologických pacientov, ktorým už nezaberalo ani morfium!
Účinná dávka je u každého individuálna, dá sa to zistiť len vyskúšaním. Napríklad dať si 3g, a ak do 20 minút nezaberie, dať ďalšie 2g, atď. Mojej kolegyni niekedy stačí aj 1g. Predávkovanie (otrava) nehrozí, prinajhoršom môže nastať mierna hnačka na osmotickom princípe - nestrávený vitamín C ostane v črevách a tam viaže vodu. Preto sa v podstate dá použiť aj ako prírodné laxatívum
Výhoda je, že vitamín C nezaťažuje pečeň, bábätku neškodí (naopak, prospieva) a človek sa cíti dobre a aktívne (nespôsobuje omámenosť a spavosť ako lieky). Zároveň je to výborná prevencia proti infekciám.
Nevýhodou je, že takéto dávky nie sú vhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi a vážnej deficiencii G6PD. Vitamín C vo vysokých dávkach značne zvyšuje účinnosť inzulínu a znižuje účinnosť antikoagulancií (liekov proti zrážanlivosti).
Treba voliť prípravok bez konzervačných látok, príchutí a farbív, pretože tieto chemikálie by mohli spôsobiť problémy (hnačky, alergické reakcie apod). Najlepšia je čistá prášková forma, napríklad kyselina askorbová (dá sa objednať v lekárni alebo kúpiť v dm drogérii), alebo niektorý minerálny askorbát (tie sa objednávajú zo zahraničia, alebo sa dajú cez badatel.sk - doplnky). Jedna mierne kopcovitá čajová lyžička má cca 3-4g. Prášok sa rozpustí vo vode alebo obľúbenom nápoji. Z dlhodobého hľadiska je minerálny askorbát lepší, pretože nespôsobuje úbytok minerálov z tela. Ale aj kyselina askorbová je v pohode, ak sa dbá na normálne dopĺňanie vápnika, horčíka, draslíka.
Treba zabezpečiť poriadny pitný režim, a užíva sa najlepšie aspoň s trochou jedla. Ale zároveň z vitamínom C netreba piť naraz veľa, lebo by mohol nastať efekt čerešní Viac treba začať piť skôr tak polhodinu po ňom, a ďalej, postupne a vytrvalo.
Viac info: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

bubba • Dnes o 08:37
mne davali v porodnici ibalgin od bolesti tesne po porode a este mi nabalili aj domov...

bibula • Dnes o 09:27
nikdy nic

babula90 • Dnes o 12:10
petot, dakujem, precitam si to, ale ja potrebujem liek na noc a vitamin C ma bohuzial nabudi, takze by som nespala , mám to vyskusane, skoda...

leniciatko • Dnes o 17:04
bože petot, nechcela by som,aby niekto dával mojmu onkologicky chorému príbuznému celaskon !!!! v zuboch by som ho rozniesla.!

erikasadek • Dnes o 17:20
leniciatko; nezlost sa vitamin C dokaze vela popri liekoch

hanka274 • Dnes o 17:21
babula90, na aku bolest?? zuby?? hlava?? ja ked tak nurofen...ibalgin a podobne ruzove sajrajty vobec a uz vobec nie pri kojeni, v tehotenstve...

hanka274 • Dnes o 17:23
treba aj citat letaky pribalove...napriklad ten ibalgin...

bzucinka
17. nov 2009

Ked nieje teplota, ale celkova unava-bolest hrdla,hlavy,prinosovych dutin...pocit v nose, ze tam mate chlorovanu vodu,...to je angina? Bola som u lekarky... pred casom...ta mi predpisala Duomox,ale choroba presla pri cajoch a homeop. tak som ich nebrala...ale teraz na mna lezie to co som napisala na zaciatku... mozem tie antibiotika? Malu kojim,uz som ich brala...pred par mesiacmi. Pytam sa preto,lebo neviem ci si nemozem nieco zhorsit tymi atb. ? Lebo sa hovori, ze napr. na chripku sa antib. nepredpisuju...a pri chripke su teploty...mate skusenost?

csicsike
18. nov 2009

Ahojte,aj ja so mala pred mesiacom bolesť hrdla taku že som ani hltať nevedela,hlava bolela,prínosové dutiny a aj unava.Možno že som mala vnutornu teplotu.Pravdaže kojím aj ja.Bála som sa ísť k lekárke,ale bolesť už bola neznesitelná tak som išla.Lekárke som povedala že kojím a predpísala mi také ATB ktoré možu brať aj kojace.Meno neviem ale viem že to boli iba 3 tabletky na 3 dni.Ked som si dala 1 hned sa mi ulavilo.
Zajdi k lekarke určite poradí.

gabii83
7. dec 2009

ahojte ja som btrala augmentin 1g, a nurofen na bolest ked mi rastol zub mudrosti, tieto sa môzu, a ja som bola nutena, opuchnuty tvar, 39 horucky, nevedela som otvorit usta, nepapala som 2 dni a potom horko tazko som do seba dostala nieco aby som mala mlieko....
takze su ATB kt. môzu aj pocas kojeni

filomenka29
8. dec 2009

kojit mozes samozrejme, i ked si chora, ale niekedy su situacie, ked uz kojit nesmies, alebo jednoducho prestan, nauc ju na normalne mlieko a bude po problemoch, nie je to tazke, jeden den bude trucovat a potom sa upokoji

babofka
9. dec 2009

ahojte, ja som tiez brala ATB a kojila som. konzultovala som s pediatrickou a ta mi poradila ktore. (ale uz si nepamatam nazov 😅) a zevraj je mensie zlo brat ATB ako zrazu odstavit dieta 😉

zuzin78
11. dec 2009

ahoj, ja stale kojim, uz 19mesiacov, kedy skoncim to neviem, mam zavislu dcerku na cici a aj ja som zavisla na nej. 😀 😀 ,a ked som bola chora tak som brala V-PNC , ten sa moze ked kojis. len to treba doktorke povedat. 😉

euphoria
1. feb 2010

Ahojte,
viete mi prosim niekto poradit?
Mam silnu anginu, dr. mi predpisala fromilid 500 a hovorila, ze mozem kojit, mam 17m dceru.No na pribalovom letaku je,ze pocas liecby je nutne dojcenie prerusit. Vyzna sa v tom niekto???

itsik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz