Činnosti na rozvoj myslenia u viac ako 6 mesačného bábätka

indie6
18. sep 2013

Ahojte maminky. Viete mi prosím vás poradiť nejaké zaujímavé činnosti, hry alebo hračky, ktoré rozvíjajú MYSLENIE bábätka vo veku 6 mesiacov a viac? Moja malá má 6,5 mesiaca, vlastne onedlho už 7, a mám pocit, že niekedy sa už nudí. S motorikou problém nie je, ona je veľmi akčná a k pohybu ju netreba motivovať, prevaľuje sa, plazí sa, všetko ju zaujíma, ale keď ju toto prestane baviť, keď pochytá a obhryzie všetky hračky a vyhrká všetky hrkálky, začne mrnčať akoby od nudy, a už neviem, čo s ňou ďalej robiť, unavená ešte nie je... musím ju dáko zabaviť, kým pôjde búvať. Preto by som sa chcela zamerať na činnosti na rozvoj myslenia. Viete poradiť? Ďakujem 🙂

sissy27
18. sep 2013

@indie6 nič v zlom, ale ešte nejakých pár mesiacov ju budú zamestnávať veci typu "ako sa posadiť, ako sa dať na 4, ako sa pohnúť vpred" čo je primerané jej veku... možno obmieňať hračky, nejakú na pár dní schovať, potom ju znovu objaviť a podobne, ale od takého malého dieťaťa ani nemôžeš očakávať, že sa s niečím zahrá dve hodiny vkuse... a na encyklopédie je ozaj skoro...

indie6
autor
18. sep 2013

@sissy27 🙂 no ďakujem pekne, na toto by som sama teda neprišla :D samozrejme, že od nej neočakávam, že sa prehrá sama dve hodiny ani, že bude čítať encyklopédie, tie akurát tak obhryzie. Tak ale hráme sa napríklad na skrývačku (plienka na tvári) a ona ju sťahuje, alebo skrývame hračky pod škatuľu, pod misky a ona zdvihne škatuľu a "nájde" hračku - toto som myslela ako aktivity na rozvoj myslenia, a chcela by som niečo tomu podobné, aby sme mali toho viac v repertoári... No a predstav si, že bábätku sa rozvíja myslenie už do narodenia, tak prečo ho ešte viac nepodporiť, napríklad vrámci zábavy... 🙂))

ichbinich
18. sep 2013

No, myslenie babatka v tom veku je ako pise @sissy27. Skor skusa, co sa deje s jeho telom, ked sa pohne tak alebo tak, co sa stalo, ze ta pocuje, ale nevidi a pod.

Mozes sa hrat s nou napr.:
Postavis vezu a ona ju zruti. To sa mojej polrocnej teraz naramne paci. Pri stavani mozes komentovat: to je modra kocka/poharik, to je cervena, atd.
Komentovat vsetko, co robis, ked sa na nieco pozera, komentovat co sa tam deje. Napr. to je strom, a hybu sa listy a konare, lebo fuka vietor.
Skus nejake hracky "activity center", kde treba nieco stlacit, posunut a pod., aby sa nieco udialo. Napr. potiahne snurku a zacne hrat hudba alebo sa pohne nejaka ina cast na tej hracke.
Daj jej na "preberanie" do umelohmotnje dozy rozne vhodne predmety: hracky, kusok latky alebo latkovu plienku, z roznym materialov, makke, tvrde, hrkajuce, nehrkajuce,... Posad ju k tomu a nech si prebera a vyskusa, ohryzie, ozuzle, zahrka,...
Mozte sa hrat "na schovavacku": bud jej zakryjes jemne plienkou tvar, potom stiahnes a povies kukuk. Alebo to iste s hrackou, ze schovas hracku pod plienku. A plienku stiahnes, povies, tu je macko/nieco ine. Podla vsetkeho sa rychlo nauci tu plienku stiahnut sama, aj z tvare, aj z hracky.
To mrncanie od nudy poznam. Zacne mrncanim a vie sa vystupnovat do revu. Musim hned pri mrnkani "zmenit program", lebo potom by som musela utisovat revuce dieta, a to nie je sranda...

anjelicek26
18. sep 2013

@indie6 - v tomto veku je to hlavne o motorike a prehnanou stimulaciou dosiahnes jedine - ze o rok ju uz skutocne budes musiet non-stop zabavat a budes zakladat temu - moje dieta sa ani sekundu nezahra same a ako ta to vycerpava 😖 Tym nemyslim, ze ju mas nechat samu, ale aj NUDA je pre dieta velmi dolezita, rozvija fantaziu, kreativitu....

reanda
18. sep 2013

@indie6 nos ju v satke a rob s nou vsetko, co inac bezne robis.. takto moze pozorovat a zazivat svet, ako naozaj funguje a nie iba umele hracky a hrkalky z polohy lezmo, co jej o realite toho az tak vela nepovie.. no a pritom bude v bezpeci pri tebe, neunavi sa tak a neprecerpa si sily, lebo ked nebude vladat uz, tak proste zaspi a hotovo

petlangerova
18. sep 2013

@reanda
presne ako píše slečna predo mnou, najlepším spôsobom určite bude ukazovať jej svet tak, ako ho vidíš ty, aby mohla pozorovať veci, ktoré robíš atď

sissy27
18. sep 2013

@indie6 úplne to vystihla @anjelicek26 ... všetkého veľa škodí, niet čo dodať...

zitaje
18. sep 2013

@indie6 nemam pocit, ze by bolo treba nejak specialne rozvijat myslenie babatka v tomto veku, treba mu akurat poskytnut vhodne prostredie a dostatok vnemov na rozvoj. Cize nech ma doma dosah na rozne materialy a predmety roznych tvarov a povrchov, vod ju na rozne miesta (teraz nemyslim nakupne centra samozrejme), na obhryzanie / jedenie jej tiez mozes davat rozne zaujimave veci (aj take, ktore zjavne nezje, napr. polovicu osupaneho kalerabu, velku surovu mrkvu, z ktorej nevie odhryznut). Daj ju do satky a chodte do lesa, zatancujte si na hudbu, ja neviem, ale toto su vsetko veci, ktore podla mna bezne mamy s detmi robia a to je prave ono. Proste normalne s nou zi, cinnosti rob s nou, ona bude pozorovat 😉

indie6
autor
18. sep 2013

@reanda v šatke chcela byť keď bola menšia...ona sa chce hýbať, a v šatke jej je tesno, uz sa v nej len mrví a vyskakuje 😀
@zitaje ďakujem...vsetko toto robíme 🙂 aj tancujeme, aj obhrýza jedlo aj nejedlo... vsetko skúma, pozoruje...

indie6
autor
18. sep 2013

@sissy27 samozrejme ze ju nechcem preťažiť podnetmi...len som chcela vyskúšať nejakú novú činnosť, ponúknuť malej niečo nové na rozptýlenie...a keďže mi uz samej nenapadlo, chcela som sa poradiť

indie6
autor
18. sep 2013

Ďakujem za všetky rady, aj za tie, ktoré priamo neodpovedali na moju otázku 🙂

cifinka
21. sep 2013

Ahoj, tak nejak ti rozumiem. Mam 6,5mesacnu dcerku a je tiez akcnejsia. ked sa nudi pisti, a dost hlasno 🙂 okrem uz spominanych hier.. sadnut si snou za stol polozit pred nu hracku, ked si ju uz vie uchopit polozit hracku na napr. plienku a dat hracku tak aby nedociahla ale dociahne plienku a mala by si ju pritiahnut a potom uchopit hracku.. alebo dat na stol malicke hracky (mozes natrhat roztek, ak bola rychlejsia ako ty a stihla supnut do pusy) kvoli pinzetovemu uchopu, nech skusa 🙂 (tipy mam s knizky)