Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo by malo vedieť dieťa v dvoch rokoch?

llia
18. jan 2013

Ahojte maminy, rada by som sa opýtala, čo vedia vaše deti v 2 rokoch. Mám kamarátku, ktorá stále rozpráva, čo jej malá vie, mám z toho niekedy také zmiešané pocity, samozrejme mi je jasné, že každé dieťa sa vyvýja inak. Tvrdí, že jej malá sa sama oblečie, nakŕmi / dokonca ja polievku/ 😒 , je odplienkovaná, upratuje hračky, keď jej povie NONO, tak hneď poslúchne, zaspáva sama a podobne. Na mna sa díva, či som šiši, že kojím ešte...malý bude mať v marci 2 roky, nie je to podľa mňa až taká katastrofa, že ho kojím, veď potom začneme pomaly odstavovať. Náš drobec odplienkovaný nie je, asi párktát sa nám podarilo urobiť potrebu do nočníka, ale má aj stavi, kedy ho nechce ani vidieť a veľmi protestuje.Takže nosíme plienky a dúfam, že keď bude teplo, sa do toho pustíme a budeme dôsledný, teraz keď je zima, tak ho nechcem dlho nechať bez nohavíc, neviem inak odhadnúť, kedy ide na potrebu. Čo sa týka papania , tak nakŕmi sa sám len s chlebíkom, obed napichuje, ale tak kŕčovito, musím mu pomáhať a potom do úst si už lyžicu vloží, aj s kašovitými jedlami pomáham naberať. Vyzlečie sa sám a obliekať sa pokúša no nejde mu to. Vie ukazovať a tancovať na detské pesničky, vie zvuky zvieratiek, napodobňuje...proste tak ako deti. Vie zatiaľ asi 20 slov, povie asi tak 2-3 vetičky s dvoma slovami ako: Daj mi, nechcem papa / neťem papa/, ide bus / ide buf/ , to je asi všetko. Dnes sa naučil meno psa u starkých 🙂 V kolektíve sa moc nechce predvádzať a tancovať, len doma a u rodiny. Niekedy keď prídeme do cudzieho prostredia, ale aj niekde na krúžok, kde to pozná sa obtočí okolo mňa a začne osadlo plakať pár minút, potom sa osmelí, no nie vždy je to tak, niekedy v pohode.Striedaju sa nám aj obdobia, kedy sa bije v kolektívé a potom zase kedy deti objíma, stíska, hladká. Také náladové.Inak ja si myslím, že je šikovný, vidím ako vníma a premýšla, pri hre, komunikácii s ním. Som s ním na materskej a dosť sa mu venujem, kreslíme, spievame, tancujeme, rozprávame sa, aj manžel sa zapája a venuje sa. Chodíme s ním aj dosť do kolektívu. Budem rada, ak mi napíšete aké sú vaše deti. Či už papajú samé, rozprávajú...prípadne aké máte skúsenosti s nočníkom.

seba1
18. jan 2013

@llia Ahoj, máš normálne a veľmi šikovné dieťa a nenechaj sa zdeptať nejakou pani perfektnou, takýto ľudia nám berú energiu a nenechaj si kaziť náladu od nej. Moja malá je aprílová a papáme tak, že jednu lyžicu ona a druhú ja, s polievkou nám to ide horšie, nie je odplienkovaná a ani sa do toho skôr ako na jar nehrniem a možno z toho bude aj leto, kojíme sa ešte tiež, upratujeme niekedy spolu, ale často to nechám tak a upratujem sama, nemám čas vždy to robiť s ňou, na zákaz niekedy reaguje, niekedy nie, vyzliekanie nám moc nejde, vie iba stiahnuť nohavice a trochu mi pomáha pri vyzliekaní bodyna, tancujeme, spievame - sem tam nejakú repliku už sama zaspieva, trochu čarbeme na papier, deti má rada, ale sem tam štípe bratov alebo mňa, v cudzom prostredí je najprv ostýchavá, potom sa osmelí, veľa slov opakuje aj na prvé počutie, vety hovorí dvojslovné, málokedy trojslovné.

ewca
18. jan 2013

Tiez si myslim, ze je velmi sikovny.... moja bude mat 2 roky ale sama sa nevie ani vyzliect ani obliect... sem tam sa jej podari stiahnut si nohavice a snazi sa si ich aj obliect ale velmi to nejde... vie si dat ciapku ale len ta kostrbato... plienku uz nemame vobec cca od 20,5 mesiaca, ale to len preto, ze ona skratka sama prestala cikat do plienok... ale vela dvojrocnych deti sa ani nechce sadnut na nocnik...na tom kojeni nic nie je, a co ze kojis, ved ma len 2 roky...a s rozpravanim je to teda uplne individualne, moja dcera vie vsetky tri spievankova odspievat, opakuje, ukazuje, ale napr. vobec nevie kreslit, kdezto kamoskina nakresli normalne tvar, oci, nos, usi... vea mamiciek veci zvelici...mas sikovne dieta, naozaj 🙂

andrejka1983
18. jan 2013

@llia ahoj, každe dieťa je iné a ma svoje tempo vývoja,potom okolo 4-5 rokov sa už dostávaju na spoločnu úroven, mali by sa dobehnuť 🙂....ja som ten prípad asi ako tvoja kamoška, moja dcéra ma 2,5 roka ale rozumovo, rečovo aj správanim je na urovni možno 4 ročného dieťaťa, sama jedáva, aj polievku, nemáme plienky od dvoch rokov, kreslime postavičky so všetkýcm čo má, pozna farby, geometricke utvary,skladá puzzle...a už má aj to obdobie a prečo je toto tak a toto takto...a jednoducho furt jej chodia ústa 😀
.....ale zase na druhej strane moju dceru nedonutiš na ihrisku vyliest na smýkalku a šmyknuť sa ako iné deti, loziť cez prekážky,alebo aby sama išla na nejake preliezky, 😝 ked ju deti volaju tak povie že nejde, lebo je to nebezpečne a mohla by spatnuť a rozbiť si hlavu a potom by musela ist do nemocnice....a proste ona to organizuje všetko zo zeme 😀.....čiže vidíš každe dieťa je iné

evko1
18. jan 2013

🙂))) ozaj sa nenechaj deptať "kámoškou". Naša malá má síce iba 15 mesiacov,, nejdem písať čo vie a čo nevie, čo chce a čo nechce, robí iba to, čo sama uzná za vhodnééééé☹(((( deti v škôlke všetko dobehnú, naučí sa od iných detičiek, žiaden stres🙂)) U nás je najväčší nepriateľ nočník!!! sedela a kakala doň, kým nevedela chodiť, všetko fungovalo a od 10 mesiaca môžme robiť čo chceme, nebude tam sedieť ani za svet. Ona proste nemá čas sedieť!!! Oblečená to áno a bude sa s ním hrať, vie čo sa s tým má robiť atď...... ale sa nám môže snívať o tom , aby tam kakala. Neriešim to, nechám to kompletne na leto a hotovo. Ja sa vyhýbam debatám mamičiek na takúto tému, " senzačných detičiek" ako som už spomenula, v škôlke sa naučia všetko jeden od druhého. Závisí to aj od povahy, ak je malý pohoďák a flegmatik, buď rada, že nemáš neposednú"Wonderku" ver, že s takým dieťaťom je to oveľa horšie. Takže hlavu hore, samo sa to vyrieši🙂))

asfodelka
18. jan 2013

@llia ja Ta potesim. moj maly ma za chvilu 2roky. je stale kojeny a dost si to vynucuje. zaspava len so mnou, ak ho nudza pritlaci ze nie som doma tak vezme na milost aj manzela. vyzera na 3roky, je velky, ale vo vsetkom je pomalsi ako ine deti. vidno ze rozmysla ale akoby nepotreboval rozpravat. splieta si svoje somariny. ked bol mensi rozpraval zvieratka, aky bude velky, kolko ma rokov, a podobne somariny. teraz uz nepovie ani mama. ked vidim deti na nasej ulici ako rozpravaju tak ma chyta depka. ked mu dam do ruky lyzicku tak ju zahodi, alebo narobi co najvacsi bordel. ani ho nenapadne samemu jest. ale usta otvara ako na povel. kreslit nechce, ak tak len po nabytku alebo po chladnicke. pri obliekani pomaha len ked sa mu chce. na nocnik chodi dobrovolne. pokusame sa zbavit plienok. v noci sa nepocikava tak spi bez plienky. pred casom sa aj pytal ze ide pisat ale z nicoho nic prestal. ked mu ukazujem knihy, obrazky tak ho to nebavi. obcas ma dohana do zufalstva. neviem ci ja robim nieco zle a som zla matka ...? moj muz ho naucil pozerat rozpravky a on si ich revom vydupka. este sa utesujem obcas ze je predcasny a ostatne deti dobehne vraj az vo veku 3roky, ale ja by som chcela aby sme dobiehali ale fungovali normalne.

sante81
18. jan 2013

ja mam 3 a pol ročného a nerozprával mi tak do vianoc, všade kam sme prisli a nepozdravil, tak reči typu - ty nemás jazyk, ty sa hanbís? dost ma to mrzelo, hlavne pri predavačkách v obchode ked sa ho pytali ako sa volá. plienku nemal od roka a pol, ale na noc mal do nedávna, nikdy som ho k nikomu neprirovnávala, a nebudem to robit ani s dcérou. nech ta reči druhych vôbec nezaujmaju, také supermatky ktoré maju superdeti pustaj uchom dnu, uchom von.

kaja73
18. jan 2013

@llia Su deti ktore v 2 rokoch vedia akurat tak chodit-nerozpravaju,maju plienky,nenajedia sa same,nevyzlecu,nekreslia..........a su OK-v 4-5 rokoch kecaju o dusu ,kreslia,su samostatne,sikovne,............
A su deti co v 2 rokoch poznaju celu abecedu,jedia same,su davno odplienkovane,kreslia.......a su tiez OK.
vek 2 roky je zvlastny prave tym, ze je tu ozaj takmer vsetko mozne a dieta je uplne v poriadku-ani nadpriemer ani podpriemer.
Problem je podla mna len vedy ak dieta zabuda to co uz vedelo-teda ak kecalo a zrazu prestalo,ak nemalo plienku a zrazu sa naspat pocikava ak behalo a zrazu stale pada..............vsetko ostane moze byt v tomto veku OK.

kristiii
18. jan 2013

@llia tak moj malý bude mať už 3 roky ale presne si pamätám aký bol rok dozadu a poviem ti že sa za tých 12 mesiacov stráááááááááááášne zmenil. keď mal 2 skoro vobec nerozprával, iba mama, tata, brm a podobné základné slovíčka,tiež možno tých 20, teraz melia tak že občas hladám gombík ktorým by sa dal vypnúť 😀 ale ani mu nie je ešte celkom rozumieť, má takú svoju reč...vtedy sám nejedol vobec, niežeby nevedel ale nechcelo sa mu a tak je to doteraz, občas keď má náladu zje aj sám ale pohodlnejšie je keď ho nakrmi maminka no nie? ale vravím si pojde do školky a hlad ho snáď donúti..od plienok sa odučil tesne pred 2 narodeninami /cikal do nočníka za nálepky/, ale nestresovala s tým, prišlo to nejak samo, na noc mame plienku doteraz...poslúcha ma podla nálady a robil to vždy bezohladu na vek /inak mne príde skor divne keď nejaké dieťa poslúcha na slovo, osobne v okolí žiadne také nepoznám 😝 / Upratujeme väčšinou spolu, ale tiež podla nálady, niekedy keď mu poviem si hneď uprace, inokedy doňho možem hučať aj pol dna, najviac ho baví upratovať keď je čas ísť do postele, vtedy začne upratovať aj to čo by ma v živote nenapadlo 🙂 ...a čo sa týka obliekania tak ti poviem že ked mal 2 tak sa vedel skoro celý povyzliekať aj poobliekať a teraz keď má 3 tak sa mu nechce a protestuje - takže ako k čomu mi to vtedy bolo...počkaj rok dva a možno kamoškina malá príde do obdobia vzdoru a nebude chcieť robiť ani to čo vie a tvoj malý bude potom aký šikovný... 🙂 ale neboj, šikovnučký je aj teraz,myslím že tak akurát na 2ročného človiečika

henrietag
18. jan 2013

@llia nič si z toho nerobte kazde dieta je ine
aj moja mala papa polievocku omacky no všetko papa sama uz od 18/19 mesiacov - uz sa ani nezaspini..
vas syn ma urcite ine prednosti nemozme byt vsetci rovnaky...

katarina_k11
18. jan 2013

@llia Verím Ti, že sa trápiš, máš prvé dieťatko a vtedy sa všetko zdá byť také hrozné, že "moje dieťa toto nevie a ostatné toto vedia a prečo to tak je, či je nešikovné alebo zaostalé a pod". Ja mám dvoch synov a jeden ako druhý zaostávajú od "štandardu"... Staršieho sa mi podarilo odplienkovať až v dva a pol roku a to som sa tým zbytočne vytrápila, on proste nechcel, nechápal a ja som bola zúfalá - kresliť-nekreslil - začalo ho to baviť až po dovŕšení štvrtého roka, hovoriť začal až ako trojročný, aj to išlo z neho ako z chlpatej deky.... Dlho som sa trápila prečo taký je, okrem toho bol často chorý, ale teraz ako predškolák sa rozbehol, je šikovný, kreslí, rozpráva, zaujímajú ho encyklopédie, na mape Ti vymenuje oceány, svetadiely..., sám sa zaujíma o písmenká a čísla, snaží sa písať. A mladší? Veľmi podobné - nočník mu je na srandu, sadne si na neho, pusinkou urobí šššš (akože ciká) odbehne a o chvíľu sa vyciká niekde pomimo... Nerozpráva, ale všetko rozumie a je to beťár, ktorý ani za svet nebude spolupracovať a keď zistí, že Ťa niečo vytáča bude to naschál robiť... Čo sa týka papania, lyžicu chytí, aj si nou pekne trafí do pusy, len musí mať na to náladu, aby sa najedol... A slušne sa napije len z cumľovej fľaše - poháriky, alebo fľaše s pítkom sú na to, aby sa všetko v nich po dvoch glgoch rozlievalo okolo... Ja si hovorím, že to prejde a tiež sa rozbehne... A to, že ešte kojíš? Vieš koľko mamín (vrátane mňa) Ti to úprimne závidí...? Podľa mňa je to len a len Tvoja osobná vec a nikoho do toho nič. Ja viem, že Ťa kamoškine reči vytáčajú, ale je všeobecne známe, že malé baby (teda väčšina) sú šikovnejšie a hlavne kooperatívnejšie ako malí chalani... Tí si musia všetko robiť po svojom, sú to malí pohoďáci, občas už aj budúci lenivci...🙂))

zuzkat1
18. jan 2013

@llia
@llia mas sikovne normalne 2rocne dieta. Co sa kamosky tyka kde mas istotu ze neprehana... Ja kojim doteraz-ma 3roky. Plienky nema od leta -mala 2 a pol a kakanie sa naucila az na jesen. Papa uz sama ale v 2rokoch som ju krmila. A obliela sa sama asi 3 mesiace a este jej treba trochu pomoct.

sonagolisova
18. jan 2013

@llia myslim, ze na svoj vek je uplne v pohode, netreba mat ziadne obavy a hlavne ako si sama napisala neporovnavat deti s inymi...kazde dieta je jedinecne, zdedilo ine geny takze nemoze robit to iste co dieta inej matky...a cikat kludne zacnite az v lete ked nebudu vadit mokre slipiky..nasa mala bude mat 2 roky o mesiac a tiez to nechavam na leto , ze jej uz jednoducho nedam plienku, iba na spanie a cely den uz bude behat v gatkach nech sa zacne pytat na wc

simcika
18. jan 2013

Preco by mala kamoska prehanat? Moj chlapec ako dvojrocny hovoril vsetko, dokonca pouzival slova ktore v detskej slovnej zasobe su/niesu normálne (?). Vedel sa obliect a aj vyzliect. Neucila som ho to. A nejako ma to ani neudivovalo, ze to robí. Vzdy to vychadza z podstaty samotneho dietata. Kazde je ine. Kazde vníma svet inak..cez obrazy, viac cez emocie, slova, napodobnovanie,dotyky... Moj syn siel do skolky ako 2 a 4 mesačny. Ostatnym detom som naozaj niekedy nerozumela co hovoria. Co sa tyka plienky. Bez plienky bol ked mal rok a pol. Smiesne je mne, ze si pridem ako nenormalna ja, ked to takto zacnem vykladat. Ked sme vonku medzi inymi maminkami, ani sa naopovazim povedat, co mojn syn uz v tom a v tom veku robil...lebo by mi neverili, alebo dokonca by mali za klamárku. Nerozumiem ja tej kritike a tym pohladom. Ved porovnavat detí a ich schopnosti je predsa smiesne. bavíme sa o Ludoch.A to je presne aj o kojení. Každa maminka svoje dieta pozna lebo ho ona miluje ( tak ako ho moze milovat len mama). Ked vy dvaja cítite takúto vzajiomnu potrebu - tak tí ostatní predsa nemaju co kritizovat!!!! Asi najskor preto, ze nechcu chápat a cítia nadradenost. Sorry za rozpísanie 🙂

lleniak
18. jan 2013

@llia neries, neporovnavaj. popisujes uplne normalne 2rocne dieta 😵

k_a_j_k_a
18. jan 2013

@llia nic si z kamosky nerob. Podla mna mate aj jedna, aj druha normalne 2r deti. Moje boli nieco podobne ako Tvojej kamosky, ale nikdy som sa na nikoho divno nepozerala. Ale moje sa to naucili same, nikto ich nenutil, ked chceli byt iniciativne, nezakazovali sme im to. Mne skor pride divne, ak niekto svoje dieta od malicka driluje basnickami a pesnickami a pri kazdej prilezitosti sa tym chvali. Kamoska tak ucila malu a asi v 2,5 roku sa mala sekla a nechcela nic povedat.

xlucia
18. jan 2013

@sante81 nerozumiem co ta mrzi. si nechas dieta serzovat cudzou tetkou? moj tiez dlho nerozpraval , a ked ho niekto zacal na ulici alebo v obchode poucovat, poslala som ho odkial prisiel. u mladsieho zas dudel. takyyyyyyyyy velkyyyy. tak som sa dotycneho opytala ci zavidi, ze aj jemu dam rezervny.
ja nevychovavam cudzie deti, tak nech nikto neserzuje moje. nie?
ved tvoj nikomu neublizoval.... tym ze bol ticho

makulienka
18. jan 2013

niečo z odbornej literatúry:

- charakteristickým znakom je ,, osamostatňovanie a uvoľňovanie z rôznych väzieb, spojené s expanziou do širšieho sveta ,,

• motorický vývin •
- rozvíjajú sa polohové pohyby ( predklon, úklon, skákanie, krútenie sa okolo svojej osi) ,
- premiestňovacie pohyby ( zdokonaľuje sa chôdza, beh -ale nevie v behu meniť smer, preliezanie, podliezanie, preskakovanie ),
- jemná motorika ( manipulácia v sebaobsluhe - jedenie, obliekanie, obúvanie, umývanie, manipulácia v konštruktívnych hrách - ceruzka, nožnice, kladivo )

• psychický vývin •
- zrak: rozlišuje základné farby a výrazne odtiene + základné geometrické tvary,
- sluch: rozlišuje rytmus a melódiu zvukových podnetov - rečňovanky, spevy, ... ,
- hmat: prevažuje ohmatávanie predmetov rukami nad perami,
- orientácia v priestore: rozlišovať hore, dole, odhadovať veľkosti, nie však vzdialenosť,
- orientácia v čase: je stále neistá,
- pamäť: sa postupne rozširuje a skvalitňuje - citlivosť na zážitky, ako je strach, obraznosť vybavenia si konkrétnych udalosti,
- predstavy: to čo dieťa prežíva ... fantázia sa má prejaviť v kresbách a hrách.
- pozornosť: nestála, odbiehavá, sústredí sa niekoľko minút,
-myslenie: prejavom myslenia sú jeho pokusy o účelné narábanie s vecami, začína chápať slová, názvy predmetov, pomenúva veci, s ktorými narába, kladie otázky ,, čo to je? ,,
- reč: slovná zásoba 200 - 300 slov, kladie otázky, ohýba slová, spájanie slov do vetných celkov, pozor na ,, r ,, a sykavky,
- city: prejavovanie radosti, strachu, zlosti, žiarlivosti, súcitu, odporu, nedôvery, neistoty ... ale dochádza aj k rozvoju vyšších citov: intelektuálne - je zvedavé ... , estetické - vníma pekné obrázky, ... , morálne - vytváranie postoja k dobrému a zlému

• rozvoj osobnosti •
- sebauvedomenie,
- charakter,

• sociálne vzťahy •
- vzťahy s dospelými: prítomnosť s nimi prežíva pozitívne, vytvára si citové vzťahy, nadväzovanie kontaktov,
- vzťahy s rovesníkmi: sú povrchné, nestále, ide o pozorovanie a sledovanie, následne nadväzovanie kontaktu s deťmi.

realita ... ako vieme je úplne iná, tak ako je každé jedno dieťa ... ale tento proces by sa mal naplniť do 3 roka dieťatka ... pretože potom je dieťa od +3 rokov nastavene na predškolský vek.

kristiii
18. jan 2013

@makulienka tak podla tohoto ani moj skoro 3ročný nie je ešte ani úplne 2ročný 😀 😀 😀

llia
autor
18. jan 2013

@evko1 s nočníkom sme na tom úplne rovnako, oblečený sedí, ak dáme dole gate, už uteká preč, keď sa ho opýtal kde sa ciká, ukáže a povie,že tam / lebo ja mu to stále prízvukujem🙂)/ ale cikať tam nebude. Tak sme boli kúpiť aj dosku na záchod, posadila som najskôr oblečeného,tak bol nadšený. Potom sme stiahli gate, a tvárili sme sa všetci šťastne...a záhadne🙂))no hneď sa začal spierať a pýtať dole. Tiež to chcem nechať na leto, keď bude teplo, len on, nočník a žiadne plienky🙂))ďakujem za odpoveď

llia
autor
18. jan 2013

@asfodelka aj náš si vynucuje kojenie, cez deň mu už dávam len raz max 2krát, viac mu nedovolím, ale v noci a aj pri zaspávaní potrebuje, aj ja ho uspávam. Verím, že keď bude väčší, tak sa mu vysvetlí, že zaspí sám a po prečítaní rozprávky bude pusa a odchádzam. (možno si to ľahko predstavujem 😀 )
Úplne ťa chápem, ako sa cítiš, ale určite to dobehne...najhoršie je ten nezáujem zo strany dieťaťa, aj my sme mali také obdobie, že ho nič nebavilo, len chcel pozerať rozprávky, no potom sa nejako okukali, a začal sa opäť hrať. A vonku ti behá, baví ho pobyt vonku? lebo ten náš napr. teraz v zime sa väčšinou trápime s pobytom vonku, mrnčí, nechce chodiť, skôr sa vozí na sánkach a pod. Držím palčeky, pekný večer.

sigsauer
18. jan 2013

@llia ahoj, deti by sa podľa mňa nemali porovnávať, každé je iné, každé je šikovné v niečom inom. moja dcéra bude mať koncom februára dva roky, je odplienkované od septembra, ale iba preto, že mi sama zo dňa na deň povedala "necem pelu", jasné že sa pocikávala, aj teraz občas nestihneme dobehnúť keď chce kakať lebo mi to povie, keď už kaká,vyzliecť sa vie, obliecť sa snaží, oblečie si gaťky, ale tak že á vonku riťku, pančuchy ako tak, uratať vie tak, že ja to robím s ňou, aj ja kojím a tiež som sa stretla s názormi či som normálna že kojiť také veľké dieťa...vôbec t neriešim, malá mliečko lúbi a zatiaľ sa ho nemieni vzdať, o samostatom zaspávaní u nás nemôže byť reč, čo sa týka papania, nie je veľký papkáč, snaží sa napapkať, s poliebočkou jej musím pomôcť aj keď nechce, lebo by bola podstatná časť na stole alebo na tričku, s rečou je to u nás dovolím si povedať až priveľmi vpredu, lebo to čo ona celý deň melie, tak to ja už ani nestíham, jazyk sa ej strašne skoro rozviazal, na ulici na každého pokrikuje, včera som sa s ňou zastavila u doktora pre niečo a to ku každej mamičke išla a hovorila že sa volá Monika-Milena-Mária a má 5 rokov, keď niekoho vidí ísť zo záchoda tak sa pýta či bola teta alebo ujo kakať alebo len cikať, takže asi takto. inak netreba sa báť odpilenkovania v zime, skús mu proste nedať plienku a vysleduj intervaly cikania, ja som tiež podkladala najskr každú snáĎ pol hodinu, a povedať že už je veľký a mamiča sa bude veľmi tešiť že sa vyciká do nočníka,my sme cikávali "ujovi čo býva v záchode, potom kominárovi a tiež śa nám stal veselá príhoda keď sa vycikala do nočníka náš pes to vypil...jej sa to strašne zapáčilo a potom cikala aj pre hava akože a ja som mu to akože dávala.

llia
autor
18. jan 2013

@zuzkat1 aj ja budem asi kojiť ešte, obávam sa, že inak by som ho cez obed neuspala 🙂ďakujem za povzbudenie

zuzkat1
18. jan 2013

@llia aj ten spanok ale aj si to uzivam.su to take nase chvilky. Nemas za co. Na mna uz od jej prvych narodenin kamosky divne pozeraju ze este kojim. Ale naucili sa ze uz to nemaju komentovat 🙂

zuzi0911
18. jan 2013

mja ma za necely mesiac 2 roky. v podstate vie sa vyzliect, obliect sa snazi a niekdy sa podari.papa ako kedy niekedy pekne niekedy ju musim krmit.kresli carbanice lepsie povedane ani nestihne bo vsetko trha.cez den je bez plienky,na noc jej ju davam.rada si sklada a pamata si ako co je postavene ta to zlozi naspat.jedine co nevie je rozpravanie.vsetko a kazdy je mama a hmmm.napr.moja prva v jej veku vedela uplne vsetko.a rozpravala ako dospely clovek len l,r to nevedela vyslovit ale inac vsetko. a druha je lenivejsia.kazde dieta je ine,to tvoje je uplne normalne a zdrave dieta 🙂

llia
autor
18. jan 2013

@sigsauer to je super, že ti už tak rozpráva🙂)aj my sa moc tešíme, keď to u nás príde. No a s tým psom som sa pobavila 😀 my sme s nočníkom skúšali kadečo, úspešne bolo len vtedy, keď som pri ňom sedela stále a keď už čúral, tak rýchlo na nočník a to protest. On vie aj povedať, keď kaká, cikanie nie...ale keď ho kúpem a poviem, aby sa vo vani vycikal, tak sa hneď chytí a čúra a ohromne sa z toho teší 🙂Keby som ho počas toho keď napr. kaká dala na nočník, tak sa všetko zastaví, a nevykaká sa. Ani sadnúť si tam nechce.

sigsauer
18. jan 2013

@llia aj moja malá sa vždy vyciká do vane. Skús nočník odložiť aby ho ani nevidel, a skúste tú dosk na záchod a nech ho vezme cikať ocino a ukáže mu to, možno to zaberie

llia
autor
18. jan 2013

@zuzkat1 presne viem o čom hovoríš, bude mi to moc chýbať, keď jedného dňa odstavím 😉

ela2710
18. jan 2013

@llia ahoj, moj Tomáško papal sám cca. od 1 roka, on nechcel, aby sme ho krmili my, stale nam bral lyzicku, najskor to vyzeralo vselijako 😀 neskor sa naucil papat pekne, teraz priblizne od dvoch rokov papa sam polievocky a tie ma ovela radsej nez hlavne jedla, ak co i len trosku rozleje hned to po sebe utrie, nie kvoli nam, ale preto, ze on nejako nema rad spinu, proste aj ked si rucky zababre, hned ich musi mat ciste 🙂 papa sam aj kasu, jogurty, proste vsetko,,,vyzliect sa vie, problem je, ze by stale behal po byte holy 😅 , pri obliekani zacal najskor experimentovat s ponozkami, neskor s teplakmi, teda ponozky a teplaky si teraz uz obliect vie,vie si dat tricko cez hlavu, ale nevie este trafit rucky do rukavov, vie sa sam obut, odopne si suchy zips, da si do topanok nozky a zapne si ich, taktiez si vie dat sam ciapku, vie chodit na serblik, ale radsej na zachod, vie sa nan sam vysplhat 😀 vzdy za sebou splachne, to ho asi na cikani bavi najviac 😀 vsetkemu rozumie, prinesie mi, co mu kazem, hodi odpadky do smeti, atd. pomaha mi vesat pradlo, naklada do pracky, donesie Nellke plienku, atd. chce so mnou varit, umyvat riad, snazi sa mi pomahat 🙂 co nam ale totalne nejde je rozpravanie, pouziva tak cca. 8-10 slov, nesklada este vety, nebavi ho so mnou citat knizky, radsej sa hra s autickami, s vlacikom, toto jedine mne robi starosti, hovori viac menej po svojom, ale hovori vela, tak dufam, ze sa rozbehne aj v ,,nasej reci" nepozna farby, ani abecedu(lebo niektore deti v tomto veku ako citam vedia aj tu), vie dat geometricke tvary do hrnca od fisher price ako patria,...Ale su aj veci, ktore nam este nejdu, teda si myslim, ze kazde dieta je ine, druhe je viac zdatne pohybovo, ine zas recovo, ine vsetkemu chape, jedno je samostatne, ine potrebuje vela pozornosti rodicov, to co pisem nema byt nejake ospevovanie mojho dietata, ale len priklad toho, ze aj dieta tvojej kamosky moze vsetko toto vediet, ale nemusia mu ist ine veci, u nas nehrozia basnicky, riekanky, atd. ale zas vie to, co nevedia jeho rovesnici, nelam si s tym hlavu, proste kazde dieta skor ci neskor bude vediet to, co aj ine deti, navzajom sa dobehnu v tom, co im nejde, nic nesil, vsetko ma svoj cas, aj na serblik sa nauci, ja som maleho naucila tak, ze so mnou chodil este aj na zachod, vzdy som mu povedala, ze cikam a ze on ma do serblika a jedneho dna to proste vyslo, a od vtedy tam chodil stale, samozrejme, vzdy sme ho velmi pochvalili, z coho bol stastní a chcel byt pochvalený zasa 🙂 ale naozaj vsetko ma svoj cas, ziadne dieta ani matka nemozu byt uplne dokonale vo vsetkom 😉

zuzkat1
18. jan 2013

@llia ja to necham na nu. Donedavna sa dojcila kedy chcela a teraz uz hlavne pred spanim,rano a v noci. Ja som jej to nikdy neregulovala. Ona sama vypustila postupne dojcenie cez den-okrem toho pred spinkanim. Teraz pojde do skolky tak to bude asi uz len vecer,rano a noc.

ela2710
18. jan 2013

@llia a ci kojis alebo nie, je len tvoja osobna vec, neviem co s tym maju druhí, vzdy mi liezla na nervy otazka: ,,A kojíš?" ako keby do toho bolo nieco druhych ludi 🙂 Nellynku kojím, Tomáška som kojila len 2 mesiace, čo ma snad mrzi doteraz ale ani teraz ani pred tym som neznasala tu otazku, podla druhych je zle ked nekojis, je zle ked kojis dlho,...a mne to uz tak lezie na nervy, ze tieto otazky uz uplne ignorujem 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli