Čo by malo vedieť ročné dieťa?

kili
14. júl 2008

niekedy pôjdem s malími ku psychologičke, že či sa mentálne správe vyvýjajú, ale myslím si, že sú dosť pozadu. Čo by malo také dieťa už vedieť? Ako sa vedieť hrať?
Ďakujem

psyxooo
17. júl 2008

moje zlato sice beha od 8 mesiacov, vie teraz aj sam po schodoch aj po sikmej ploche, dokonca uz uteka, ale inak, nic moc, a to kazdy vravi aky je sikovny. Lyzickou nevie vobec, akurat par krat trafil broskynu s vidlickou do ust, vkladacku ani nemam, myslim ze prenho by to bolo zbytocne, je strasne aktivny, nic ho nebavi len behat a skumat zastrcky a podobne nebezpecne veci. Postavit kocky na seba nevie, len zhadzovat a burat a vsetko trieskat a hadzat z vysky na zem, to je jeho.
Povie maximalne mama, tata baba, brrrrm, ale nikdy nie ked sa ho spytam ze kto je toto, to vzdy len ked sa mu chce, ale aj tak vacsinou stale hovori len slabiky, ma ba ta to.
Ale myslim ze dost chape, ked mu poviem aby nejaku hracku zdvihol a doniiesol mi tak ak sa mu chce tak to spravi, aj hodi hracku do krabice. Ale bola som s kamaratkou, ma 1 a pol rocnu dcerku a ta za 4 hodiny co sme boli u nich povedala len mama a nic viac, ani sa sama nesnazila najest, ani este na nocnik ju neucia. Tak sa nemas coho bat. Ja sice tiez obcas smutim, ze preco toho tak malo vie, najma ked som bola u kamosky ktora ma rovnako stareho syna, a ten celu navstevu blabotal, a vedel uz teda vselico, ale zas chodi len tyzden, pritom aj to je pokrok, vacsina deti zacne chodit az v 13-15 mesiaci.
Ale kazde dieta je ine, nic s tym nenarobime. A kazdu mamu trapi nieco ine 😉

majaaita
22. júl 2008

Tak to je teda tabulka pro nějaký génie 🙂)) Jirkovi je 14 měsíců a nechodí, žádný zvířata ho neberou a nejvíc ho baví pouze auta a jídlo 🙂 Ale je úžasnej smíšek a dělá furt vtipy, však on se to všechno naučí 🙂

Kili, na tabulky se fakt vyprdni, kluci jsou krásní, potřebujou čas - jako všechny děti. A dospělí nakonec taky, ne? 🙂

marorlinko
24. júl 2008

kili, moj na rokeste ani nechodil on este len liezol n eskor chodil okolo nabytku abral veci, co moze hodit o zem,nech mam daku robotu, chodit zacal sam bez opory,ked mal 14,5mesiacov,aj to bol jak vichor ani nepadal, moznoby aj skor zacal,ale sa bal este.
vedel povedat aj mama,dada kocky velmi nemusel, zacal s nima trieskat o zem,alebo o mna, conajviac zboznoval bolo vypinanie tv,kaslal mi na kocky, knizky ma rad dodnes, mal svoju najoblubenejsiu so zvieratkami, ukazoval mi prstekom nane a ja som mu vravela jak sa volaju a jak robia, vtedy vedel povedat asi2zvieratka,ale uz sa mu nechce ich ani len pamatat, povie si,ked s amu zachce, na rok bol maly dost aktivny a sedenie povazova za zbytocnu vec, jest s lyzickou? cosi, sak len samotny tanier v jeho blizkosti znamenal pohromu, hned bol na zemi nastastie umely, vyvratil taier trieskal nim, takze iba ja som ho krmila, vedel midoniest nejake veci,co som mu povedala, hracky v jeho blizkosti znamenali5minutovu zalezitost, nebavili ho, vzdy som mu kupila inu, ktora by ho bavila a hral sa s nou ,ale nic, hazdal ich ib ao zem, az ked zacal chodit, sam si bral hracky ktore ani nechcel predtym, naucil sa ich ovladat a pod. vsade vyliezol naucil sa ovladat mobil aj ttv ovladac a dne suz vie daco aj na pc, takze sa neboj, dieta ta prekvapi samo,ani sa nenezdas a pride to. ked sa dostane tam kde chce na vsetko prid sam, okolo 14mesiacov vedel aj ine slovo okrem mama a dada , pytal si,,toto,, a par svojichslov, co neviem co znamenaju, ale zcinam uz chapat, dnes vie maly toho dost a som hrda nanho, takze sa neboj, ved ani mojho nic na rok nezaujimalo,en trieskanie

krista
21. jan 2009

katakin • 1d • Dnes v 09:26
Ahoj, Kubíkovi bude za chvilku rok a mě by zajímalo, co by měl asi tak umět? Přijde mi totiž, že toho moc neumí a hlavně se nechce nic učit. Když ho chceme naučit něco nového, začne se nejdřív smát a ukazovat něco, co už umí - třeba jak je veliký a když naléháme, že to není ono, začne se šíleně vztekat a vřískat. Zatim se naučil jen paci,paci - to už ale taky nechce dělat moc často, pak papa, jak jsem veliký a umí podávat věci, když řekneme "dej". Chtěli jsem ho naučit dávat kroužky na takovou tu tyč,ale to taky nechce - umí je jen krásně sundavat po jednom. Poslední dobou je z něj taky pěkný "mamánek", takže já s ním nemůžu dělat už vůbec nic - jen po mně leze a chce se chovat. Nemáte nějaký typ, jak takhle staré dítě něčemu učit? Není nějaká kniha, kde by byly nějaké hry, popř. jak Kubíka motivovat? Moc děkuji za rady a nápady. 😉

kveta • Dnes ve 12:06
Dieťa ešte nie je zrelé na učenie sa nových vecí, keď ho to vôbec nebaví. Takže neznásilňovať k učeniu a mojkať. K tomu vrieskaniu pri učení: on asi cíti Tvoje napätie. Takže klídek, neboj, ten čas, keď sa bude sám chcieť učiť a chápať všetko ešte len príde.

jahodka11
21. jan 2009

krista,
nas maly je na tom podobne....v poslednej dobe sa rad hra s kockami, akoze ich na seba uklada....konecne.... a zacalo ho bavit citanie, konecne si spolu citame....sice len chvilocka, ale aj to je pokrok....takze nic sa neboj, vsetko pride....a hovorit nehovori skoro nic...len mama, tata, auto...dede.....a stale tetete, tototo....a take hatlaninky 🙂 este ho bavi hra na schovavacku a kukuk....ale myslim, ze vsetko pride....nestresuj sa a neboj, vsetko je tak ako ma byt 🙂

megee
22. jan 2009

myslím, že není dobré ho k něčemu nutit až bude chtít tak se to začne učit sám, já třeba malého vůbec neučila paci paci, prostě jednoho dne zničeho nic začat tleskat sám, jinak říká tak mama, tata, haf, hají a když chce papat tak začne mlaskat.... na papa nereaguje musím mu říct ahoj pak teprve začné mávat a říka hoj....

janinajanina2008
18. aug 2009

ahojte maminky,
chcem s a opytat, ci uz pre rocne dietatko mozem varit stravu v normalnej vode z vodovodu.......................a dojcensku vodu z obchodu pouzivat uz len na pitie a do kasiciek.....?

andyalukasek2008
18. aug 2009

Já používám kohoutkovou vodu už na vše... Máme ji ve městě kvalitní...

kubaka
18. aug 2009

janinajanina - určitě - na vaření vodu z vodovodu a na pití jsme od roka taky dávali kohoutkovku.

Náš malý co nechce, to se odmítá učit. Učí se sám. Dítě není cvičená opice, kterou musíme drezúrovat k nějakým kouskům Není nutné se ani bůhvíjak "věnovat" dítěti a učit ho cosi, jen proto, aby z toho bylo vidět, že se mu věnuju. Je to naopak. Být mu stále na blízku, přiskočit, když potřebuje zachránit, pochovat, vyhovět, když se přiběhne pomazlit. Kvalita mateřské péče se nehodnotí podle toho, jestli dítě umí paci paci. 🙂 Ale jak je dítě klidné, spokojené, nebojácné a vyrovnané. Takže klídek a žádný strachy - na babičky a sousedy se vykašlete.
Náš mrňous neumí jedinou říkanku - moc nemluví - pá pá začal dělat sám a už automaticky mává všem i všemu - autobus,u dítěti v kočárku,prostě sám udělá to, co se ve které situaci hodí - zatleská, když se na něco těší nebo se mu něco povede.

berenika39
18. aug 2009

ahoj, no mám podobný názor, nejvíc se děti naučí jen tak mimochodem, pokud s nimi hodně mluvíme a ukazujeme, peta má taky čerstvý rok a ve srovnání se starším synem (mám deníček,ne že bych měla sloní paměť 😀 😀 ) je dost mimo 😉 😉 . ale všimla jsemsi, že dává věci do souvislostí jen z toho, že o všem mluvíme, chápe plno věcí, rozumí, co po něm chceme, poslechne na NE a někdy se před nebezpečnou akcí zabrzdí, čapne si, a kroutí hlavou a kouká, co já na to 😉 😉 . Taky se nějak nevěnuje těm tabulkovým "kostky na sebe,kelímky do komínu, kroužky na tyč". Neřeším to, vím, že je v poho, rozumíme si.
když řeknu, že vytáhnem spolu rolety, aby tu nebyla tma jako večer, kouká na dveře, běží tam, čeká tátu. Protože mu často říkám - táta není, přijde večer.
Když jsem pustila ventilátor, říkám, že to fouká. A on letěl pro lžičku, a foukal na ní, jak ho to učí petr, že je jídlo horký. Takže běžný věci, žádný velký učení...
A nechávám ho hrát si samotného, jen když vidím, že je třeba morous kvůli zubům, nebo je unavený, sednu si k němu a pracujeme 😀 😀 spolu.
Někdy méně znamená víc.

schwarzovka
18. aug 2009

kubaka...mám dojem, že naši kluci jsou dost podobní..teda i naše výchova 😀 😀
nejdřív jsem taky panikařila, že malej neumí to a zase ono a měla takové záchvaty vyučování 😀 ale malej si jede svou, radši se učí sám...teda je minimum činností, co bysme mu nějak natloukli do hlavy...co chce to okouká, co nechce na to prdí...občas žasnu, jak na něco přišel...ale je samostatný, ničeho se nebojí...je v pohodě...
akorát nemá moc rád vrstevníky...radši se honí s velkýma klukama....co by stavěl bábovičky, že? 😀 😀 😀

kubaka
18. aug 2009

schwarz - jo, to souhlasí do puntíku - ale vstevníci mu nevadí, naštěstí - v březnu jde do školky.Na písku jsem ho pozorovala a je takový přirozeně asertivní - nenechasí si vyrvat nic z ruky, ale sám není vůbec agresivní, nebo zlý. S okolními dětmi je v pohodě.
Prvního syna jsem taky myslela, že ho musím spoustu naučit - naučila, protože chtěl a byla to jiná povaha 😅 To se to učilo, úplně hltal říkanky a všechny uměl. Mluvil v souvětích ve 20. měsích.
Marián ovšem řekne NE, odběhne a je konec všem snahám. ALe je to tak sebejisté dítě - stejně jak píšeš, učí se prostě mimochodem nápodobou. Taky žasnu, co si dá do souvislosti- jak psala berenika. To jsem přesvědčená, že je mnohem důležitější - to vlastní objevování světa a chápání vztahů a souvislostí. Je to uchopení zevnitř, ne naordinované poznání zvenku.
S kostkami si hrajeme jen občas-spíš mu ukážu něco nového, vymyslím nějakou hru a on je pak schopen ji rozvíjet půl dne. Pouštět kuličku ruličkou ud papírových utěrek - děsná zábava, dá se tudy poslat cokoliv 😀 a vyjede to!

schwarzovka
18. aug 2009

malýmu stejně starý taky nevadí, ale nějak si s nima neumí hrát...radši jde tak za 6-ti letýma, pozoruje co dělají, vnucuje jim hračky...jako kdyby věděl, že od těch prcků se nic nenaučí 😀
třeba zrovna teď mě překvapil, nikdy nechtěl spolupracovat při úklidu hraček, vždy vše z krabice zase vyhodil a teď aniž bych mu něco řekla, si po sobě pěkně uklidil....háže tam teda i naše věci, ale s manželem jsme na něj hrdí 😀 😀

berenika39
18. aug 2009

☹ ☹ ☹ , to jsem ráda, že to tak je ok. občas mě ještě babči vyvedou z rovnováhy - už umíš paci paci? ukaž jak jsi velikej! atd, ale hned převedu řeč jinam a je klid. zkoušíme spolu znakovat, a fakt to funguje, prostě něco v tý kebulce má, říct to neumí, ale ukáže a já vím, že tam na trávě za autem je kytka, že se chce jít na ní kouknout a ohmatat si jí.

a protože pochopitelně čtu, tak vím, co by měl dělat, co jsou ty "znaky" vývoje, to typický pro nějaký období, a dopracuje se k tomu vždycky sám, akorát později. nemyslím, že by to bylo na škodu.

momentálně vede odvíčkovávání pet láhví a klíče v dírce.

kubaka
18. aug 2009

u nás zrovna vede vytahování záslepek ze zástrček a hraje si už několik dní s ventilátorem - zastrkuje, vystrkuje. pozoruje, jak se roztáčí a fouká - říká tomu "t-ňání" Takže záslepky jsou u nás už pasé. Poradí si s nimi: vytáhne je vidlicí od šňůry. A jak může, tak mi sebere klíč od auta z kabelky, což je průšvih, pač máme jen jeden a marně se snažíme od původního majitele naší Pandičky dostat ještě ten druhý.
Taky je mistr v otvírání lednice, na které je pojistka, odvíčkuje si lahev okurek, nakrmí se jimi, pak to zají jogurtem , občas se mu podaří rozdělat i tři a já s Danem pak dojídáme - je samostatný, což o to 😀

avjka
28. sep 2010

Ahojte, nas maly ide mať rok, a nechce papať nič inšie ako mlieko, zacali sme mu davat kravske, lebo sa mi zdalo, ze sunar je dsot tazky na žaludok. Co mame robit, ked nechce normalnu stravu?? (Tycinky a keksiky papka rad🙂
dakujem
Jarmila

sussanah
28. sep 2010

@avjka asi jako prvni bych mu nedavala tycinky a keksiky, kdyz nechce jist normalni jidlo 😉 Zkus se poptat spis tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/pokrocil...

rebecca2006
29. sep 2010

avjka, my máme veľmi podobný problém, malý bude mať 15 mesiacov a tiež je to bieda psota s jedením, s tým rozdielom, že môj je ešte dojčený a najradšej by len cecík.
Môžem ti napísať, čo sme my robili, niečo pomohlo, niečo nie-
ad 1- základná dogma je, že ak dieť jesť nechce, tak nebude, ani keď sa rozkrájaš. Ak si to uvedomíš, ušetríš si kopec nervov.
Ad 2- je veľa detičiek, ktoré problém s papaním majú a nikto za to nemôže, vôbec nie matka, tak sa nedaj znechutiť sprostými poznámkami príbuzných a iných mamím, ktoré vôbec netušia, aké to je, keď doslova zápasia o každu lyžičku.
Ad 3- ostaň v kľude, ak sa bude dať, na dieťa nekrič, nestresuj ho, netrestaj za nepapanie. Skôr skús k tomu pristupovať tak, že ak nechce, v pohode, ak chce, super. Mne poradila veľmi ejdna maminka tuto na MK, keď bolo najhoršie- jedlo neponúkať, len doslova" enchať k dispozícii"- vyložiť na stolík rožtek, chrumku, ovocie, nech si sá nájde a zoberie.
ad 4- skús bližšie ufčiť, prečo ti nepapká- ak si si nie istá, tak radšej s ním skoč aj k pediatrovi, jedna z príčin môžu byť zúbky, tráviace problémy, ale aj chudokrvnosť, ak by nechutentsvto trvalo dlhšie, tak treba odobrať aj krvný obraz a vyšetriť hladinu železa.
Ja som pre istotu, keď Maťko prestal ejsť, nasadila probiotiká, a od pediatra se dostali B vitamín, ten dávam pravidelne. Niektoré maminy dávajú Peritol, to je sirup na podporu chuti do jedla, ale je na lekársky predpis a jeho podávanie musí zvážiť lekár. Niekedy, ak nepomôže nič iné, doslova sa detičky rozpapajú na Peritole a potom už papkajú lepšie.
Niekedy pomôže zmena prostredia, hladňvne ak je mamina nervó zna z kŕmenia, ja som teda bola hotová, tak mi pomohlo, keď kŕmil niketo iný- aj pre malého to bolo zaujímavejšie.
Píšeš, že bude mať rok- môžu sa mu ajmeniť chute- niekedy sú detičky už nastavené na príjem normálnej stravy a zrazu začnú odmietať bábätkovskú- to sa zrejme stalo ja nám. Skús vypozorovať, k akému jedlu má blízko tvoje dieťatko- možno chce už dostávať kúsky. Znie to banálne, ale u nás napríklad jedenie ovocia závisí od toho, či mu ho nakrájam- to nezje, totôž kašovité- naopak, musím nechať napríklad celú neolúpanú broskyňu, z tej si pekne odhryzkáva. A to isté som musela začať robiť s varenou stravou- varím kúsky, napríklad mrkvu na kolieska, kukuricu hrášok, kúsky zemiačikov, veľa jedávame cestoviny. Každé dieťa je iné, musíš si len obaliť nervy, psychicky sa nastaviť na to, že spústu navareného vyhodiš a skúsať.
Čo sa týka tyčiniek a keksíkov, teda, ak ich rovno nezje kvantá, tak by som v nich problém nevidela, nemyslím si, že ti nechce jesť preto, lebo sa nafutruje tyčinkami- skôr asi vypije veľa mlieka. Skús obmedziť, rspektíve aspoŇ nahraď zdravšou variantov- do ruky jablko, iné ovocie, kukuričné nesolené chrumky, pečivo... Možno mu zachutí a možno chvíľu bude chcieť jesť len rukami.
A ešte ma napadlo- ak ti nič nepapá a pije len kravské mlieko, pozor na tú chudokrvnosť- práve výhoda umelých mliek oproti materskému a hlavne kravskému je v tom, že sú obohatené o železo a iné minerály. Podľa mňa škoda, že ste sunar vymenili, hlavne, ak máš málopapkáča, tak by som UM zvažovala. Poraď sa s pediatrom- DRžím palce-

luthien.k
29. sep 2010

@avjka, s mlékem je to přesně naopak, "těžké" na žaludek (a pro trávení) je to kravské, obsahuje hodně fosforu, což zatěžuje ledviny, navíc má velký potenciál alergizovat. Já bych se honem vrátila k UM, které je pro děti speciálně upravené a kravské používala jen jako doplněk nebo na vaření, když už to musí být.
Jak dlouho nechce jíst? Ono když rostou zuby, tak nemusí jíst několik týdnů a stačí, když je na mlíčku. Určitě bych zašla k pediatrovi a nechala ho prohlédnout, jak už tu psala @rebecca2006, pokud by to trvalo déle než třeba týden. Určitě vyzkoušet i její další rady 😉

brisalek
29. sep 2010

ja nevidim nic spatneho na tom stavet s detma kostky, davat krouzky na tyc, kelimky do sebe. Myslim,ze tyhle hry ato ze to deti umi nebrani tomu, aby se vsechno dalsi ucily podle sveho a vsemu rozumely. Rekla bych , ze je to trochu vymluva a "ospravedlnovani" maminek, kterym se to bud delat nechce(ono to stoji cas i trochu namahy xxxxkrat za den se divat jak stavi vez nebo mu ji sama postavit kdyz chce, ze) nebo to jejich deti nezvladaji.
Stejne jako my maminky nespicich deti se zase uklidnujeme tim, ze ty deti co malo spi jsou prece chytrejsi🙂.
Mala umela papa v 7m, pacipaci, varila mysicka...jakse mas...v 10m, ve 12 postavila na sebe i 7-8 kostek...dneska uz ji krasne lzickou, sama si utre pusinku a pod, rozumi uplne vsemu co rekneme : jdeme si cistit zuby tak hned bezi pro svuj kartacek,reknu, ze vyluxujeme at tady nemame neporadek a hned jde ke skrini s vysavacem. Kdyz reknu ze uklidime hracky a dame spat medvidky uklizi se mnou a tatku vede at ji pomuze odnest medvidky a da jim vsem pusinku na dobrou noc...DOcela i poslechne krome par chvilek kdy je vetsinou ospala nebo unavena. Zatim rika mama, tata, haf, mnau, ham, hop, ero.

Ale sama jsem zasadne proti skatulkovani. Kazde dite je jine. Podstatne je aby nevybocovalo z urcite normy(ktera je myslim pro vse docela dost siroka) ve vice vecech, coz by mohlo znamenat problem vyvoje. Jinak jestli chodi v 11 nebo 13 mesicich , rika mama v 11 nebo 18m je podle me celkem jedno. Ale rozhodne stoji zato mit pro ne ten cas a aktivne si s nima hrat nebo je treba ucit nasadit cepici a tak(vzdyt podle nasi male je to hrozne bavi a uplne na to ceka , co zas ebude moc delat jako ja), to co jim dame se jim urcite neztrati🙂.

brisalek
29. sep 2010

jo a ted nas nejvice bavi rikanky a hlavne ty u kterych muze neco predvadet, takze vede -kolo kolo mlynsky kde tape hezky dokolecka pak si drepne na " udelalo bac" pak hybe sem tam rucickama na " hoblik, pilku", pak se toci dokola "krasne se zatocime" a nakonec si zatleska. Tancujeme mazurku na mela babka ctyri jabka a tak podobne a to by chtela delat cely den s polu se ctenim krtecka a jeho pribehu🙂. Jen mi dochazi napady takze asi zajdeme ted v zime na nejake cviceni.

avjka
13. okt 2010

@luthien.k dakujem, presne tak, uz papa 🙂 len zubky mu nedovolili asi 🙂 dakujem vam

jana776
13. dec 2010

Ahojte, chcela by som obnovit tuto temu. Co vedia alebo vedeli vase deticky v roku? Moja je taka hlavata a robi len to co chce, ked chce zatlieska, ale na vyzvu malokedy. Vie ukazat aj povedat papa, ale tiez len kedy ona chce a vacsinou to je uplne mimo 😅 , vie navliect kruzky na tyc a na vyzvu dat vec co ma v rucicke. A to je asi vsetko. Hovori iba ham. Nejaky zaujem o riekanky-ukazovacky nehrozi, obrazky v knizke tiez nie, vkladacky akurat tak rozsype a bucha kockami o seba. Pohariky vie vlozit dva do seba ale najradsej sa pozera ako sa kotulaju po zemi. Este si vie pustit pesnicku na jednej hudobnej hracke a potom "tancuje". Ale zase ak poviem na nieco nie tak vzdy posluchne a na povel pride za mnou nech robi cokolvek.
Podla toho co tu citam tak deticky vedia v tomto veku o dost viac, alebo sa mi to len zda? Ako ste na tom vy?

pia22
14. dec 2010

Nas maly pouziva slova mama, tato-tati, baba, dedo, babo, teta, havo, ham, pa pa, ha ha, nie, hej, zvuky zvierat-pes, macka, krava, ovca, koza, konik, pouziva 2 slovne vety napr. mama papa, raz pouzil celu vetu-je tu tato, pri hre napodobnuje zvuk auta a vlaku, ukazuje nie, ano, aky bude velky, znakuje mlieko, jedlo, spat, nie je, dost, ahoj, nechcem, toto, lopta, auto, komunikuje cez mobilny telefon, z jemnej motoriky rozopne suchy zips, obycajny zips, rozviaze snurky, vyzlecie si bundu, sal, ciapku, rozopnute topanky, volne ponozky, navlecie kruzky, zapne umelohmotnu pracku, CD na prehravaci, video, radio, svetlo, otvori kluckou dvere. Dokaze predpokladat, chape humor, ked k nemu vystriem ruky prituli sa, na vyzvanie pohladka-moja a da pusinu, urobi tap tap tapusky, baran baran buc, kukuk, ukaze kolko ma rokov, predstiera cinnosti-napr. telefonuje s dialk. ovladacom, alebo hocicim po ruke, babiku krmi imaginarnou flaskou a pod. Snazi sa obuvat a obliekat si ponozky, krmit lyzickou, cesat sa, umyvat si zuby. Z hier ma momentalne najradsej zapinanie a vypinanie vsetkeho v dosahu, hra s kockami-postavi na seba 3-4, starostlivost o babiku-krmi, bozkava,hladka, uspava a vyzlieka, soferovanie aut a obrazkove knizky najmä zvieratiek, listovanie v casopisoch, skryvacka veci a zvukove hracky. Z casti tela ukaze hlavu a ruku, ucime sa nohu. Vie dat "tapnime si", ukaze si-si, napodobnuje pohyby ludi okolo, aj z TV, ukaze prosim si. Ostatne ma v rychlosti nenapadne. Vsetko co chce sa uci rychlo a rad, veci, kt. sa odmietne ucit nechavame tak, do nicoho ho nenutim, hranice urcuje sam.

pia22
14. dec 2010

Nas maly pouziva slova mama, tato-tati, baba, dedo, babo, teta, havo, ham, pa pa, ha ha, nie, hej, zvuky zvierat-pes, macka, krava, ovca, koza, konik, pouziva 2 slovne vety napr. mama papa, raz pouzil celu vetu-je tu tato, pri hre napodobnuje zvuk auta a vlaku, ukazuje nie, ano, aky bude velky, znakuje mlieko, jedlo, spat, nie je, dost, ahoj, nechcem, toto, lopta, auto, komunikuje cez mobilny telefon, z jemnej motoriky rozopne suchy zips, obycajny zips, cvoky, rozviaze snurky, vyzlecie si bundu, sal, ciapku, rozopnute topanky, volne ponozky, navlecie kruzky, zapne umelohmotnu pracku, CD na prehravaci, video, radio, svetlo, otvori kluckou dvere. Dokaze predpokladat, chape humor a sam sa ho snazi tvorit, ked k nemu vystriem ruky prituli sa, na vyzvanie pohladka-moja a da pusinu, urobi tap tap tapusky, baran baran buc, kukuk, ukaze kolko ma rokov, predstiera cinnosti-napr. telefonuje s dialk. ovladacom, alebo hocicim po ruke, babiku krmi imaginarnou flaskou a pod. Snazi sa obuvat a obliekat si ponozky, krmit lyzickou, cesat sa, umyvat si zuby. Z hier ma momentalne najradsej zapinanie a vypinanie vsetkeho v dosahu, hra s kockami-postavi na seba 3-4, starostlivost o babiku-krmi, bozkava,hladka, uspava a vyzlieka, soferovanie aut a obrazkove knizky najmä zvieratiek, listovanie v casopisoch, skryvacka veci a zvukove hracky. Z casti tela ukaze hlavu a ruku, ucime sa nohu. Vie dat "tapnime si", ukaze si-si, napodobnuje pohyby ludi okolo, aj z TV, ukaze prosim si. Ostatne ma v rychlosti nenapadne. Vsetko co chce sa uci rychlo a rad, veci, kt. sa odmietne ucit nechavame tak, do nicoho ho nenutim, hranice urcuje sam.

pia22
14. dec 2010

Ospravedlnujem sa, omylom som pridala odpoved 2x.

ktr
18. dec 2010

😕 😕 fakt jo???moje starší děti mluvili ve větách až ve dvou letech 😉 a že by si uměli obout boty a ponožky 😅 tak to koukám..ale je to úplně jedno,protože jeden studuje na průmce a druhý má samé jedničky 🙂

janka_pn
18. dec 2010

@jana776 nic si z toho nerob, moja bola taka ista, do roka takmer nic a potom milovymi krokmi. asi sa jej momentalne rozvija nieco ine 😉 kazde babeno je ine, jedno sikovnejsie na pohyb, ine na rozpravanie a potom v skolke, skole sa to moze velmi rychlo otocit 🙂. a ze robi a pocuje len to, co sa jej chce a prave hodi, je uuuplne normalne 😀

janka_pn
18. dec 2010

@ktr fuuu si ma ale upokojila 😀

janka_pn
18. dec 2010

@pia22 mas sikovne slniecko 😉 , ja som to nikdy tak podrobne nesledovala a vzdy som sa taaak chystala, ze si to uz konecne budem zapisovat 🙂