Čo by malo vedieť ročné dieťa?

kili
14. júl 2008

niekedy pôjdem s malími ku psychologičke, že či sa mentálne správe vyvýjajú, ale myslím si, že sú dosť pozadu. Čo by malo také dieťa už vedieť? Ako sa vedieť hrať?
Ďakujem

atevi
14. júl 2008

http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...

Ako sa bábätko vyvíja
V 11. mesiacoch dieťa už stojí bez držania, s oporou vydrží aj dlhší čas a obľubuje chodiť okolo nábytku. V stoji s oporou dokáže jednou rukou manipulovať s predmetmi. V 12. mesiacoch stojí s istotou a spraví prvé samostatné kroky. Takto je to priemerne – samozrejme, že sú deti, ktoré začnú chodiť neskôr a neznamená to žiadnu patológiu.
Pokračuje vývoj jemnej motoriky – dieťatko vie uchopiť medzi ukazovák a palec aj drobné predmety.
Ročné dieťa povie tri zmysluplné slová. Najčastejšie sú to „mama“ , „tata“ , ale môže vás prekvapiť aj takým slovom ako „auto“.

Ako bábätko stimulovať
Motorika
Volajte dieťatko, aby prišlo k vám, vystierajte mu oproti ruky – podporíte ho tak, aby robilo samostatné kroky.
Vývoj jemnej motoriky podporíte tým, že mu ponúkate jedlo (nie príliš tekuté ani tuhé), ktoré môže jesť samostatne lyžičkou. Pokračujte v hrách s kockami.

Psychický vývoj
Keďže dieťatko napodobňuje, čo vidí a počuje, snažte sa s ním rozprávať jednoduchými vetami. Pozerajte spolu obrázkové knižky a čítajte jednoduché texty. Výborné sú aj zrozumiteľné rýmovačky. Prekvapí vás, ako rýchlo sa mu bude rozširovať slovná zásoba.
Nezabúdajte na dôležitosť fyzického kontaktu pre celkový rozvoj osobnosti dieťaťa – pokračujte v masážach, ale sa s ním aj veľa maznite.

Aká strava je vhodná pre bábätko
S určitými obmedzeniami dieťa konzumuje už podobnú stravu ako dospelí.

Dojčenie:
Ďalšie nové štúdie potvrdzujú pozitívne dosahy dojčenia – dojčené deti majú menšiu tendenciu k nadváhe a v dospelosti mávajú nižší tlak než ich nedojčení rovesníci. Okrem toho majú menej problémov so správaním. Iste to súvisí s pocitom bezpečia a istoty, ktoré dieťa pri prsníku zažíva. Americká pediatrická akadémia odporúča mamičkám dojčiť aspoň rok, prípadne aj dva, ak je to možné. Svetová zdravotnícka organizácia hornú hranicu nestanovuje: odporúča dojčiť dovtedy, kým to matke a dieťaťu vyhovuje...

Solenie stravy:
potravu pre dieťa ešte nesoľte. Jeho obličky totiž ešte nedokážu dostatočne koncentrovať moč a slaná strava predstavuje pre ne záťaž. Okrem toho sa vytvára návyk na soľ, čo môže znamenať sklon k hypertenzii (vysokému krvnému tlaku) v neskoršom veku.

kili
autor
14. júl 2008

atevi, dík.
no, ešte ani zďaleka nerozprávajú, ani neskúšajú, len blabocú, vôbec nás pri rozprávaní nepozorujú a ani sa nesnažia napodovňovať. Z kockami sa hrať apsolútne nevie ani Samko, natož Adamko, to chce ešte všetko zobrať proste do pusy, alebo z tým búchať. Tak neviem, či to má zmysel.
A lyžičkou, tak to som ešte nedávala, aby sa kŕmil Samko sám, nabrať apsolútne nevie, ale raz sa mu podarilo dať plnú lyžičku do pusy.
No neviem, čo nám na toto povie 😒

kalo
14. júl 2008

kili: vůbec nic si z toho nedělej...To co je psané v těch "tabulkách" co se má umět, taky naše malá zdaleka nedělá. A je podle dr.normální. Když jí dám lžičku /nebo jakékoliv jídlo/ do ruky, tak si s tím hraje a neví, že se to má jíst. U mluvení to samé...řekne max.tata, baba a to spíš náhodou, než aby to cíleně použila. Umí tleskat ručkama, ale jen když se jí chce. V pohybu: do stoje se nedostane ani náhodou, začíná teprve lézt a sama si sedá. No prostě mimo tabulky 😀 Ale dnes jsme byly u dr.a prý je naprosto normální, jen má svůj čas a bude chodit tak v 18 měsících /cvičíme Vojtovku/
....
Tvoji chlapečci jsou dvojčátka, tak se jim věk ubírá...To, že nedělají, co je psáno bych neřešila. Navíc jestli si rodila císařem /já ano/, tak tyto děti prý jsou pomalejší...nemají tu dravost a rychlost, akou mají děti narozené normálně. 😉

kili
autor
14. júl 2008

kalo, dík, tak naši sa narodili o 3m skôr, takže sa im vek uberá aj o to. Síce som rodila cisárskym, ale na to, aby prežili museli byť draví ažaž 😀
ináč pohybovo sú OK, teda Samko, keď beriem, že má rok a 2t, tak už sa začína púšťať a stár sám, ale len chvíľku, ale stále ju predlžuje. Adamko lezie nejaký mesiac, zatiaľ je slabučký na státie, ale včera sa sám tiež už postavil 😵

ria80
14. júl 2008

Kalo,tak jsme zas na tom podobně.Michalka nestojí,sedí a leze.Konečně.Klečí na kolenách a zvedá zadeček.Ale na nožičky zatím ne.
Ale jinak bych řekla,že je moc šikovná a že je dost vepředu proti jiným dětem,v psychickým vývoji.

kili
autor
14. júl 2008

ria, a čo to znamená, že je popredu v psychickom vývoji? čo už vie? alebo prečo si to myslíš? Rada by som vedela, čo je asi norma.

junovka
14. júl 2008

kili, zbytocne sa nestresuj 😉 vsetko pride pomaly 😉

zuzka76
14. júl 2008

kili tabulky co by malo vediet rocne dieta su len orientacne, kazde dieta je ine, jedno je aktivnejsie, ine zase pomalsie. Tvoji chlapci sa narodili ovela skor ako sa mali, doteraz vsetko zvladaju uplne bravurne ako predcasniatka, daj im cas, vsak oni su velmi sikovni 🙂 Nasa mala tiez napr. este nerozprava, tiez vie len mama tata, papa, ale uz si vsimam, ze posledne dva tyzdne sa nejak rozkecala a zacina sa jej pomalicky rozvazovat jazyk, vymysla si nejake slovicka a uvedomuje si ich vyznam, aj ked musim prist na to, co znamenaju 😅

kalo, aj ja som rodila cisarskym a myslim si, ze nie vzdy plati, ze deti narodene takto nemaju dravost a rychlost, je kopu deti, co sa narodili prirodzenym sposobom a su pomalsie.

ria80
14. júl 2008

Nevím,myslím si to,když poslouchám,co umí ostatní děti.Staví dvě kostky na sebe,dělá paci,jak je veliká,tanyny,ukáže kde má kterou část těla a obličeje,umí několik zvířátek,jí lžičkou(ne sama),zpívá lalala,míchá v hrnku,krmí ostatní,říká že jde pa,říká mama,baba,ham,snaží se říct děda,dělá,jak fouká vítr,jak se voní ke kytičkám,dělá malá,jakože smrká,dává věci do něčeho a zase je vyndává,...
Rozumí,když se jí někdo zeptá na něco,reaguje,třeba když leží někde na dlaždičkách,tak řeknu,aby honem zvedla bříško za země,a ona to udělá...
Ted začlo období vzdoru,všechno je ne,tak je to ted těžší

milhaus
14. júl 2008

kili moja v tomto veku povedala ledva mama, chodit začala ked mala rok a tyžden ale tvoji maju čas

ria80
14. júl 2008

Taky si myslím kili,vždyt oni na to mají nárok,jsou krásní

myschka
14. júl 2008

kili já myslím, že jsou kluci šikulky, naše malá teda chodí, pořád vykládá, umí navlekat kroužky a vhodit kostičky do správné dirky ne vkládačce. Umí paci paci, jak je velká, napodobit asi šest zvířátek a umí asi 20-30znaků pač znakujeme. Ví kde jsou očíčka, nos atd, umí sama otevřít pet lahev když není utažené víčko a myslím, že je moc šikovná ale kostky zásadně žere a nebo s nima mlátí o zem 😀 😀 😀 takže si s Adámkem můžou podat ruce 😉
Kluci měli ten start těžší takže potřebujou možná delší čas ale určitě to doženou 😉 😉
A já potkávám na pískovišti i dvojletý děti co neumí ani to co Aduš a mamky to neřeší 😉

mracik
14. júl 2008

baby, to som tu ani nemala chodiť, lebo budem mať depku 😖 🙂 hneď idem dať krpcovi vkladaciu guľu, či tam niečo vloží 😀 chodiť sme začali len pred týždňom, ale dnes už behá úplne suverénne, aj keď je to taká robotická chôdza, inak je to malý horolezec, vylezie na neuveriteľné miesta -napríklad na stoličku
Šimonko najradšej chodí po byte s autíčkom a vrčí, alebo telefonuje so všetkým čo sa podobá na mobil,
tlieska, keď vidí alebo počuje tlieskať iných (napríklad v telke) a kýva, keď sa mu niekto otočí chrbtom a odchádza

pred dvoma mesiacmi vedel povedať nie, nie , mama, mam-mam a podobné slovíčka, ale teraz sa akosi odmlčal, asi je viac zaujatý tou chôdzou

kili, Adamko už lozí? tak to je paráda, inak psychologičku by som teraz neriešila, však chodíte na neurológiu, nie? Inak bola by som zvedavá, koľko Adamko váži, lebo mám takú utkvelú predstavu, že zachvíľu predbehne Šimiho 🙂

kili
autor
14. júl 2008

ria, myschka, to máte teda šikulky, naši jedine tak to mlátenie, ináč nič. A ani sa nič na takéto nechytajú, mám pocit, že ešte vôbec nevnímajú, čo im človek rozpráva. Až teraz niekedy začal Samko reagovať na zavolanie (teda nie vždy) a dobehne, keď sa mu povie. Sa nejak zasekli v období skúmania. Hádzať kocky do správnych otvorov, tak to fakt nehrozí, aj keď teda ešte sme neskúšali (neviem ich náisť 😅 😀 ), ale aj tak si myslím, že k tomu majú ďaleko. Keby dostali kocku, tak ju začnú obdivovať a skúmať, mlátiť ňou. Ešte nevedia ani hádzať vecami (čo mi niekedy vyhovuje, keď počúvam, ako deti niečo praštia o zem 😀 )

kili
autor
14. júl 2008

Adamko má niečo cez 6kg a Samko cez 7kg 😉
koľko má Šimi?

mracik
14. júl 2008

naposledy mal osem a pol kila 😉

junovka
14. júl 2008

tak to teda az vam zavidim s tymi vahami 😅 ...lebo mi sme na rok mali 12 kg 😝 ...teda mam co nosit 😒

kili
autor
14. júl 2008

mracik, tak to ho moc nedobehnú, lebo oni priberajú už teraz strááášne pomaly. Samko má okolo 7kg už 2m.

milhaus
14. júl 2008

to moja sa uraža že jej niečo nechcem dat, rozumie mi a pride ked ju zavolam a občas niečo povie čo sa podoba ale malo keca na svoj vek

zuzka76
14. júl 2008

kili, tak s vahou to mame rovnake, lebo tolko co vazia tvoji dokopy, vazi ta moja, a je len jedna 😀

kili
autor
14. júl 2008

zuzi, no vidíš, dnes som tiež strela jedno malé dievčatko, malo 11m a zubov malo toľko, čo naši dokopy, t.j. 7 😀

katy1979
14. júl 2008

kili klud čo tu len ty stresuješ. neboj chlapci su normal a všetko dobehnú, však su to šikulkovia. ked si dokázali vybojovať svoj život tak zvládnu všetko.

tiež by som mala mať depku ked to tu čítam. loziť lozíme aj už ako tak chodíme, ale vacsinou len za ruku ale pár metrov vie ísť aj sám.
Ale psychicky je niekde uplne v kybli. napodobnovanie zvieratiek? To čo je? 😀 😀 😀 a ukázať niečo na povel? 😀 akurát indiána občas ukáze. paci paci a ako sa máš síce vie ale ukazuje si to kedy chce, t.j. vtedy ked sa ho to nikdo nepýta.
ale vie sa pozrieť kde je lampa či niektoré iné veci. prstom ukazovať nevie.
kocku vieme postaviť aj dať jednu do druhej. tvary to nám nejako nejde a lyžickou do pusy nehrozí.
u nás je len všetko na buchanie a trieskanie.
Ale beriem to zatial s kludom, no čo tak nemám doma genia ktorí vie všetko, ale on sa to naučí. je to jednoducho normálne priemerné dieta.

niega
14. júl 2008

Ehm, tak náš Edíček neumí téměř nic, leda tak lézt jak o závod a postávat u nábytku, případně se kolem něho zvolna přemisťovat po dvou. Ale dovednosti typu "pápá" atd. nedělá, no někdy tak trochu chaoticky někam zamává, ale nic moc to není. O řeči ani nemluvím, zatím vede kloktání a brrrrrrm. Jo a teď furt na něco ukazuje prstem a nechává si to pojmenovat (pokud jsem to dobře pochopila). Paci paci nehrozí ani omylem a napodobování zvířat vyžaduje jen po mně. Mno, jsem asi divná, ale nějak mě to netrápí. Až mu to v šištičce dozraje, tak to bude umět sám od sebe, tj. bez rodičovský drezúry. 😀

ramaz
14. júl 2008

Ahoj, omylem jsem zabrousila. Mám už 3 letého malého živla a chci tě Kili uklidnit. Máme okolo spoustu dětí a počet zubů určitě není podstatný. Znám jich dost, co na roce neměli ani jeden a my 8. Mluvit začali taky později, ale zase začali dřív třeba běhat nebo potom jezdit na kole. Někteří jsou dřív bez plín, jiní umí víc zpívat, jiní umí spoustu básniček. Taky jsem to dlouho sledovala a snažila se, aby Vojta uměl vše, ale 😀

eva4444
14. júl 2008

u nas veci typu tu je kravicka - kde je kravicka? 0 bodov, nie to este povedat ako robi kravicka 😅
kyvat mavat pusinky moj moj tuli tuli ani naaahodou
podla mna rozoznat tvar a najst spravny otvor staci vediet do 2 rokov 😉
Petrik vie dat pokrievku na hrniec 😀 ale tym asi koncime
a povedat hamamamamam na jedlo niekedy sa podari, ale niekedy si to hovori len tak tak neviem no ale nemam pocit zeby sme boli pozadu 😕

kili nebooooj aj ked su drobci narodeni skor dobehnu vsetko, kazde dietatko je ine. nasho Petrika nikdy nebavili ani hrazdicky, ani kolotoce nad postielku, neznasa hojdacky co ine deti totalne miluju proste kazdy je iny niekto je blizsie k priemeru niekto dalej 😉

milhaus
15. júl 2008

moja sa až teraz naučila ukazovat prstom ale to hovorenie ešte stale nie je nič moc

emogeon
15. júl 2008

kili urcite to bude ok,chlapci su zevraj oneskoreni, vsetko dobehnu...
nasa mala sice este nechodi, ale rozumie uz toho hodne a pozna v knizke zvieratka,dnes povedala ako robi kravicka,vie kde ma vlasky,nos ocka,uska ,pupok a aj ceciky 🙂
vie co je papa a zopar slov pouziva....a takisto uz kruzky zaklada a ked si pytam pusinku tak da aj mne aj tatikovi a vsetkym macikom 😀

tamia
16. júl 2008

kili,
moja malá, narodená tiež o 3 mes skor začala chodiť ked mala 18 mesiacov nekorigovaného veku. vie povedať mama, ava - havo, baba ale to tiež nepovi na babiku iba tak.... myslím, že ešte majú čas, ved si museli tolko vyptrpieť hned od malička... (ale zase rozumie všetkému čo jej poviem, len hovoriť sa jej nechce) ☹ čo sa týka jemenj motoriky tú má dobre vyvynutú, vie dať úplne maličké veci do otvoru, ovláda to už dosť dávno. tvary zatial nevie dávať do otvoru, komín nestavia, to ju vobec nebaví, chápe že čo má s tým robiť ale nebude ani za svet...

vita1
16. júl 2008

kili, nas maly sa sice narodil len o mesiac skor, ale cely prvy rok som mala pocit, ze dost zaostava za svojimi rovestnikmi. ale kratko pred dovrsenim jedneho roku urobil velky skok, nielen v motorike, ale aj v mentalnom vyvoji. sice zatial rozprava len "ma-ma-ma", "ha-ma-ma" a "ta-ta", ale vzdy ma zaskoci, kolkym slovam uz rozumie. vie ukazat prstom, kde je chladnicka, pohovka, okno, umyvacka, havo, kravicka, lampa... v podstate skoro vsetky predmety, co mame v obyvacke. navlieka kruzky na tyc, kladie kocky na seba, robi tapusky, kyva pa-pa... to vsetko pritom zacal robit zo dna na den, predtym nerobil skoro nic! podla mna aj tvoji chlapci ta uz coskoro velmi prijemne prekvapia 😉 inak ked mal nas maly asi pol roka, bala som sa, ci prilis nezaostava, tak sme boli u detskej psychologicky (K. Dibarborova, ma aj online poradnu na babatku), tak ta ma vyviedla z omylu, lebo podla nej bol maly uplne v norme, dokonca v niektorych veciach bol popredu... drzim palce! 🙂

milhaus
16. júl 2008

emogenon moja vie i teraz len kde je pupok, oči a nos a to neviem či s určitostou ukaže vždy a knižka pozna len hava a toho spozna i o pol noci