Čo by malo vedieť trojročné dieťa?

alexinka33
20. nov 2019

Už som zúfalá môj maly mi stále nerozpráva, a začal chodiť aj do skolky, no tam ma už učiteľky zdržali že nič nevie že sa nevie ani obliecť a sní obuť, netuším vôbec kedy toto majú deti vedieť, mám pocit že som zlyhala neviem ho nič naučiť všetko si robí po svojom

jankaga
20. nov 2019

@alexinka33 ahoj tak niečo povedať by už mal, obliecť sa minimálne s pomocou

veronikaszabova
20. nov 2019

@alexinka33 ked nastupovali moje decka do skolky, vedeli si obliect slipky, teplaky, tricko. S ponozkami a mikinou ( zapnut) potrebovali pomoct. Obut sa vedeli. Tiez sami najest.
Rozpravanie - starsi v tom veku hovoril pekne, aj R. Mladsi ma 5, R este nevie.

alexinka33
autor
20. nov 2019

@jankaga boli sme aj u psychológa a keďže sme dvojjazyčná rodina že to môže vyť aj tým a druha vec sťahovali sme sa a vtej dobe som bola úplne sama, muž bol v zahraničí a ja dom bola vo veľmi zlom psychickom stave, môže to mat nejaký súvis?

veronikaszabova
20. nov 2019

@alexinka33 moze to mat suvis s recou (dvojjazycna rodina), ale nie s obliekanim.

jankaga
20. nov 2019

@veronikaszabova najesť sa sám vie?

alexinka33
autor
20. nov 2019

@veronikaszabova a ako ho to mám naučiť on ani nejaví záujem

alexinka33
autor
20. nov 2019

@jankaga najesť sa vie a ani sa nezakáže tak pekne som nevidela jesť ziAdne dieťa dokonca mu vadí aj keď sa zakyda náhodou

alexinka33
autor
20. nov 2019

@alexinka33 nezamaze, ako mám vypnúť tu automatickú klávesnicu? Píše mi to samo

zenazaba
20. nov 2019

Co znamena "nic nerozprava"? urcite ste chodili na poradne, kde sa pediater vzdy pytal, kolko novych slov ovlada a ake motoricke cinnosti zvlada.

pribinak
20. nov 2019

Skus logopedicku, poradi ti ako rozvíjať rec. Vela s nim čítaj, pozerajte spolu obrázky v knihe, kreslíte, hrajte sa v kuchynke ci na obchod. To vsetko podporuje rozvoj reci.
Co sa tyka samoobslužných činnosti, mal by sa vediet vyzliecť, obliect s pomocou, samozrejme, niektore deti su rýchlejšie a niekedy pomalšie. Treba pomaly kazdy den nieco pridávať

veronikaszabova
20. nov 2019

@jankaga moj? Ano 🙂

jankaga
20. nov 2019

@alexinka33 tak len obliecť sa nevie?

alexinka33
autor
20. nov 2019

@snehulienka8 ďakujem no toto som už čítala skôr si vypočujem názor mamičiek ako nejaké texty

jankaga
20. nov 2019

Reč súvisí aj s jemnou motorkou, to treba posilnit

veronikaszabova
20. nov 2019

@alexinka33 trenovat, trenovat... nech skusa.

miadi
20. nov 2019

@alexinka33 moze to mat suvis aj nemusi. Nestresuj sa on to vsetko dobehne. Skus ho nejak motivovat nech sa sam oblecie. A vela vela nanho rozpravaj. Hlavne ak vidis ze rozumie. A ignoruj posunky a daku jeho reč. A vela chval kazdy pokrok.

alexinka33
autor
20. nov 2019

@zenazaba áno chodili no doktorka nás akurát poslala na ušné a ku psychlogicke, uši ma v poriadku s psychologická na ňom nenašla žiadnu poruchu že do troch rokoch je to ešte v pohode ale ak tak som z toho nešťastná, lebo keď niečo chce piští a už mi to tak ide na nervy

mogaa
20. nov 2019

@alexinka33 naša je trojjazyčná, sťahovali sa cca v1,5roku, teraz má 2 - ako rozprávať nerozpráva len pár slov ale začína opakovať ale na všetko čo chce to si ukáže....neboj rozrozpráva sa, viacjazyčné niekedy rozprávajú neskôr a tá škôlka mu pomôže aj v obliekaní a vyzliekaní....hlavne doma nepoľavuj, príde domov - pekne nech si sám vyzlečie bundu, dá dolu čiapku a vyzuje topánky....rovnako večer pyžamko nech sa snaží si sám obliecť.....najlepšie sa učia obliekať veci ako tepláky, pyžamo - lebo je to volnejšie....

zenazaba
20. nov 2019

@alexinka33 takze sa dr nezdala len rec... psychomotorika v poriadku, hej? tak ak je z dvojjazycnej domacnosti, moze mat oneskoreny vyvin reci. Ale stale nepises, co znamena "nic nehovori". Nepovie ani slovo? Nevie vobec nic? Alebo je jeho slovna zasoba obmedzena na ja neviem 15 slov? Ked chce nieco povedat, vie ktory jazyk pouzit? ALebo sa mu pletu?

sapetka
20. nov 2019

No podla mna sa mu musis viac venovat. Uz som stretla vo svojom okoli deti 3r co nerozpravali.. je to velmi zvlastne ale stava sa to a snad sa rychlo rozkeca. Horsie je ze nerozumie co mu v skolke hovoria.. to je zvlastne. A obut by sa mal vediet uz urcite a ohliect tiez take ako bunda mikina s pomocou. Musis s nim trenovat taketo veci

alexinka33
autor
20. nov 2019

@zenazaba kedysi povedal aspoň mama tata a teraz absolútne nič ani slovo len piští alebo ma rôzne zvuky ja už aj trosku rozumiem čo je čo no niekedy mi to ide tak ba nervy, nikdy by doma o nemyslela že byt matkou je take narocne, niekedy si poviem ako mi bolo kedysi dobre.

evittam
20. nov 2019

@alexinka33 Ako? No tak ze ho zaujmes. Si rodic.
A suhlas a
@sapetka

alexinka33
autor
20. nov 2019

@evittam niekedy ozaj nemám síl mám ešte 15 ročného ale ten dokázal všetko sam, práveže tomuto drobcovi sa venujem oveľa viac

babi81
20. nov 2019

@alexinka33 my name tiez dvojjazycne a zacala rozpravat neskor tak pred 3narodeninami predtym len slova a skonoleniny aj teraz pbcas pozeras a nevies akou recou na teba rozprava, experimentije so zvukmi a miesa dokopy.to je co sa tyka reci by som bola v pohode.co sa tyka obliekania uz by sa mal vediet aj sam hlavne jednoduche veci ako slipy, teplaky, tricko.

mogaa
20. nov 2019

@alexinka33 a určite sa objednajte k logopédovi.....minule ke´d sme tam boli bola tam mamina s 3,5ročným čo nerozprával - logopedička dieťa vyšetrila(hrali sa, ukáž mi na obrázku koníka, ktorá ceruzka je červená), dieťa rozumelo pekne, problém bol že mama na neho hovorila zložito, že musí sa prispôsobiť jeho vývoju - čiže začať používať jedno max.dvojslabičné slová - hop, ham,daj, mama ,čau , skrátka vrátiť sa a prispôsobiť sa rečovo dieťaťu ako keby mal rok až postupne nabalovať ...tiež mamička čakala že v škôlke sa rozrozpráva a deti sa prispôsobili chlapčekovi - keď sa hrali s ním tak nehovorili ale tiež ukazovali🙂logopedička ti zároveň aj poradí ako pokračovať, či nebude lepšie ak sa určitú dobu sústredíte na zvládnutie jedného jazyka a druhým na neho začnete až začne rozprávať....naša je trojjazyčná, keď sa vrátili z UK tak som myslela že nebude rozumieť , ale rozumie pekne...rozpráva svojou hatlaninou, má pár slov čo povie pekne ale začala pekne opakovať...a na niektoré veci má svoj výraz - auto je gogo🙂

evittam
20. nov 2019

@alexinka33 15rocny ti ma pomahat. A k comu nemas sil - vysvetliť menšiemu ze sa musí obliect sam? Prepac ale skus sa skôr pozrieť na seba ci to náhodou neprehanas "lebo je malicky"... neber to v zlom-mame sice len 6rocny rozdiel ale poznam presne toto hlavne u muža-dcerka bude mat 6 ale stále "moje male babo"...😀🙃

saxana000
20. nov 2019

Nasa mala 3 v septembri povie mama tato baba syr a par hatlanin ktorym rozumieme len my s muzom buduci tyzden ideme na logopediu.diktorka sa vyjadrila za ma cas a pokila nam rozumie netreba to brat tragicky.najest sa vie sama ale nechce par lyziciek potom ju musim dotlacit.obliect sa vie s pomocou tricko jej prevleciem cez hlavu ruky uz zvladne sama nohavicky a teplaky jej pridrzim strci nozicky a sama natiahne ked ide cikat vie sa vyzliect topanocky ako ktore ale vacsinou jej pomaham aj v skolke im pomahaju nikto to nejak neriesil beru to tak ze su este malinki niektori su sikovnejsi niektorym to ide pomalsie...

mogaa
20. nov 2019

@saxana000 tá škôlka v tom pomôže deťom najviac....tam sú jednoducho donútené🙂aj rozprávať aby ostatné deti vedeli čo chce aj sa obliecť a vyzliecť....tá naša ked bola druhý deň, išli sme pre ňu a začala behať asi 10xokolo mňa - nakoniec vysvitlo že v ten deň sa hrali kolo-kolo mlynské🙂ie deti sú fakt ako špongie🙂ona bude mať ešte len 2, tak keď to nevedela povedať - tak to ukázala🙂

lianka123
20. nov 2019

@alexinka33 moj 3rocny. Rozprava uplne vsetko, naspamat odrecituje rozpravkove knizky, do 10 pocita od 2 rokov, naje sa, oblecie, vyzlecie, uprace hracky. Pozna niektore pismena, cislice do 10. Vie asi 100slov po anglicky. Recituje basnicky.
Zaklad je dietatu sa venovat, rozvijat ho. Maly ma 2 kruzky tyzdenne a raz tyzdenne anglictinu. Vecer kreslime, ucime sa.
Je to tvoje dieta, potrebuje tvoj cas, nie zapnutu tv