Čo dokáže štvormesačné dieťa?

seemani
20. nov 2013

Ahojte mamini, trochu na odľahčenie téma. Tak ma napadlo, čo všetko dokážu /alebo dokázali , tí čo sú už starší/ vaše ratolesti vo veku 4 mesiace?
Môj má za dva dni 4 mesiace a dokáže sa pretočiť na brušku, keď ho chytím za ručičky vytiahne sa do sedu aj do stoja, pri držaní na rukách si sám drží hlavičku aj sa už otáča na strany. Usmieva sa vedome, aj na "povel" 😀 . Dokáže zobrať ponúkanú hračku a chvíľu sa s ňou aj zahrá, niekedy sa mu už aj podarí si ju sám zobrať. Udrží sa v sede pokiaľ sa o niečo opiera. Objavil svoj hlas, tak vydáva zvuky, väčšinou samohlásky. Na brušku si pomaly dvíha hlavičku, keď je na posteli, tak len kúsok, ale keď ho mám na hrudníku, tak sa dvihne až od pŕs a radostne sa na mňa usmeje. Pomaly sa začína smiať aj nahlas. Vie papať s lyžičky a teraz sa učíme piť s pohárika s náustkom. Keď ho posadíme pred telku, dokáže pozerať aj hodinu, veľmi ho to baví. Vie sa otáčam o 180 stupňov, v noci sa zvykne prevrátiť na bok a tak spinká. Iné ma zatiaľ nenapadá. Podeľte sa aj vy, aké sú šikovné tie naše deťúrence 😉

margarita
20. nov 2013

moj ma teraz rok a pol, a v 4 mesiacoch nedokazal este vobec sediet, nieto este hodinu pred telkou 😀
a dcera podobne, len sa pretacali, hrali, smiali, kopali do hrazdicky a tak.

seemani
autor
20. nov 2013

@margarita božee... ani môj nesedí sám pred tv. má polohovateľné lehátko, myslela som to obrazne, že posadíme pred tv. Je vtom lehátku a kuká sa na televízor, ale že by sám sedel, to ešte nie..

margarita
20. nov 2013

@seemani
tak sorry, ze som to zle pochopila, ale u mna "sedi" znamena, ze sa sam vie posadit 😉

seemani
autor
20. nov 2013

@margarita jaj nie, ja som to myslela tak, že ho dáme do toho lehátka, dáme polohu takú mierne zdvihnutú a tam je spokojný. Kuká do tv jak keby išiel jeho obľúbený seriál 😀

xlucia
20. nov 2013

@seemani take male ani nema vediet ze je telka, nieto ju pozerat hodinu. inak ho mas sikovneho

seemani
autor
20. nov 2013

@xlucia prečo by sa nemohol pozerať, keď sa mu to páči? Len mi nezačnite tu vykladať o tom že to škodí zraku a čo ja viem čo.. O tom téma nie je.. A inak ďakujem 🙂

xlucia
20. nov 2013

@seemani pretoze to ma silne negativny vplyv na vyvoj mozgu. z neurologickeho hladiska. kludne mozes u neho takto vyprovokovat zachvat, ktory bude vyzerat ako epilepticky. my sme pobehali vela doktorov. vzacne sa zhoduju ze pre dieta to jedneho roka to ma silne negativny vplyv.

radkanika
20. nov 2013

Moj maly mal vcera 3 mesiace a okrem hlasneho smiatia sa a pretacania robi toto vsetko uz asi dva tyzdne. Hlavicku drzi uz snad mesiac, z lyzicky vie papat, pretoze mu od narodenia davam D vitamin riedeny s mlieckom len lyzickou, ked lezi na chrbte, dviha si hlavu spolu s hrudou a zaroven nohy, vyzera to ako brusaky-skracovacky 🙂 teraz posledny tyzden sa vie otocit iba z chrbta na brusko, ale teda skor,ked je na boku a vtedy, nie uplne na chrbte. Usmieva sa o sto sest, aj ked mal par dni, ked s ani neusmial, ani na mna nepozrel, ale uz to zas preslo 🙂 co sa telky tyka, tiez by rad pozeral, chvilu ho necham, ked je to pre neho novinka, ale potom zmenime cinnost. Hracku si udrzi, ak je nejaka lahucka hrkalka, ostatne hracky sleduje, bucha do nich, taha ich...a rad sa rozprava s nami i s hrackami, keca a keca a smeje sa a niekedy zas tak rozculene :D Ked je na brusku, hlavu drzi poriadne a otaca do kazdej strany a sleduje, co sa deje. Aj ked v tejto polohe nadseny nie je. A ked lezi a chytim ho za rucicky, tiez sa vytiahne s mojou pomocou do sedu a nasldne do stoja, ale to len ho nadvihnem a beriem na ruky, nech si nezatazi chrbticu este. Tak sa tesim, co bude o mesiac 🙂

seemani
autor
20. nov 2013

@radkanika šikovný.. Môj tiež kecá o106, aj jak si písala, niekedy až vrieska, ale to skôr od radosti ako od nervov.. Tv ho niekedy musím nechať pozerať, keď napr. varím a nemám na neho vôbec čas a všade sa mi jeduje len pred tv nie, tak nemám moc na výber.. Lepšie ako ho nechať plakať o dušu.. S lyžičky pijeme už tiež dlho, ale hlavne vodičku, vit. D mu dávam zo striekačky, neviem, nejak mi to ostalo ako zvyk od narodenia.. Začal mi pomaly papať mrkvičku, tak som aj rada, že už lyžičku pozná. A ja som ho na bruško nedávala, veľmi sa mi jedoval, tak preto mi asi nedvíhal pekne hlavičku, teraz asi posledné dva týždne ho dávam na bruško, a dosť rýchlo robí pokroky, dnes už dvihol hlávku aj s hrudníkom, ale ešte dlho nevydrží, asi pol minuty.

andrejka1978
20. nov 2013

no tak to je super sikovne dieta. moj prvy aj druhy syn sa zacal pretacat az ked mal 7 alebo 8 mesiacov. hlavicku drzali obaja pevne az v 5 mesiaci. motoricky boli obaja trosku oneskoreni. zato po pschyckej stranke boli sikovni, zacali sa uz v 4 tyzdnoch usmievat, v 2 mesicoch vydavat prve zvuky a smiech a v 5 mesiacoch uz brblali tolko, ze ma az usi boleli. v 7 mesicoch robili tapy tapy a davali pa-pa, reagovali na mena. kamaratkina mala je zas presny opak, motoricky sikovnejsia ale co sa tyka zvukov atd. zase menej. moji chalani ale boli dost tazke vahy, takze asi aj to zohralo svoju rolu. kazde dietatko je ine a netreba porovnavat hlavne. ono do jedneho roka je to velmi individualne. treba ho motivovat a hrat sa s nim, vela nosit, ak mamina vladze. to co mu dame v prvych rokoch, to sa nam stonasobne potom vrati. vidim to na starsom synovi.

seemani
autor
20. nov 2013

@andrejka1978 jasné, niektoré detičky sa naučia rýchlejšie to, iné zase to. je to veľmi individuálne. Ja len tak zo zvedavosti som založila tému, niežeby som chcela nejak porovnávať 😉 je mi jasné, že každé dieťa vyniká v inom. A napr. kamarátkina malá sedela už v 4 mesiaci, ale tak, že ju posadila a udržala sa. A sama si vedela sadnúť okolo 6-7 mesiaca.. Druhej syn má 7 mesiacov a ešte sa neudrží ani sám sedieť. Takže tak..

radkanika
20. nov 2013

@seemani ani moj nema rad polohu na brusku a zvykne plakavat, ale snazim sa dat pred neho hracku, najviac ho zaujme take policajne hukajuce auto, to zapnem a pred nim prevazam hore dolu na strany a on dvihne hlavu a udivene pozera 🙂 ja ked varim, on spi 🙂 ale obcas ho dam do tej sedacky a pustim hudbu a robim co treba a je pri mne a spievam s hudbou, to ho zabavi. A este s dvihanim hlavky, pomohlo mi ho na fit lopte pohojdavat, dam ho na brusko, drzim iba za panvu a idem s nim pomaly dopredu a dozadu, a dolava a doprava a tak dookola. Prve dni sa mu nepacilo, ale uz si zvykol no a aj ho nosim niekedy ako ked "lietadielko" robis, das dolu hlavou, lavou rukou drzim hrudnicek a pravou medzi nozkami. No fakt rozne sa da stimulovat babatko.

seemani
autor
20. nov 2013

@radkanika no môj cez deň nespí vôbec 🙂 a lietadielko robíme aj my, tak že ho chytím za hrudník a nad hlavu ho dvihnem a je krásne vystretý celý

radkanika
20. nov 2013

@seemani nespi vobec??? :D no teda, moj sa zobudi po celej noci (papa este 2x v noci a spi dalej) o osmej rano od tej 20.tej. Hodinku je hore a zas spi taku hodinku a potom je hore a spi 2,5 az 3 hodiny cez obed a jeden taky polhodinovy spanok ma este okolo siestej. Zobudi sa, okupe, napapa a o osmej vecer spi ako dudok 🙂

bastika
20. nov 2013

@seemani tak isto aj nás Maximko 😀

seemani
autor
20. nov 2013

@radkanika môj spì od 8 do pol 8 rána, zobudì s max 2x na kojenie. Cez deň spì max 20 min, v kočìku aj dlhšie, ale vtedy zas neviem variť keďže sme vonku...