Čo je lepšie jasle, alebo opatrovateľka?

tweety22
25. nov 2005

neviem sa rozhodnut kde dam svoje dieta, na jednej strane sa mi zda, ze opatrovatelky su velmi drahe ale myslim, ze je to bezpecnejsie ako jasle co sa tyka na nachylnost na choroby a pod. 🙂

adka.baby
8. feb 2011

Maminky..pripájam sa k vám...moja malá mala opatrovateľlku od svojho ročika a nemali sme žiaden problem, vždy sa na mna tešila a dodnes ju navštevujeme, ale ochorela, tak sme na rýchlo vybavovali jasličky a povie vám, tie prachy stoja za to.....Chodime tam druhý týžden a som nadšená, to sa neda porovnať so štátnou školkou alebo iným zariadením...Tami sa tam veľmi teší, tetušky tam detičky miluju neskutočne sa im venuju... Zatiaľ sme neboli ani raz choré, žiadne antibiotika iba bežne sopliky...tam kde bola pri opatrovateľke bolo viacej deti, tak v kutiku duše dufam, že aj teraz v kolektive prejdeme iba soplíkmi a ak nie...imunita sa musi sama vybudovať a ked pojde do školky bude všetko o.k 😉

olifcek
8. feb 2011

ja zas uvazujem, ze si vezmem k mojej Olivke nejaku kamosku alebo kamosa v podobnom veku z kosic x;o) bude uz pekne, tak by sme mohli vonku chodit, ja pri malej neupratujem, ak nema naladu sa hrat pri mne sama, cize.. 😉 Olivka je priorita, zvysok pocka kym mm dojde x;o) oni sa paq pohraju a ja mozem upratovat

zelmirka1
18. feb 2011

ja pridam svoj nazore a skusenost, myslim ze rozhodnutie ci dat dieta do jasli alebo opatrovatelke je na kazdej mamine a mala by zvazit co je dobre pre jej dieta. Ved kazda z nas citime aku povahu ma dietatko, ako sa prejavuje, niektore si zvykne bez problemov na jaslicky a paci sa mu tam a pre ine to nemusi byt dobra volba.
Ja mam opatrovatelku od zaciatku roka a som rada. Maly si zvykol uplne bez placu, je u nej spokojny, kazdy den chodia von, krasne tam papa aj spinka a ked pre neho pridem ani sa mu nechce hned domov. Ale je fakt ze som sa stretla s mnohymi ludmi a hladala velmi dlho, pretoze som citila ze moj maly zatiaľ moc nechce medzi deticky a v klasickych jaslickach by asi to bolo pre neho tazke. Inak v skutocnosti sa deti do troch rokov velmi nehraju spolu, ale len vedla seba, preto je nastup do skolky prave v 3 rokoch kedy zacina dieta mat potrebu kontaktov s rovesnikmi.Ale urcite sa neda niekomu radit urob tak alebo tak, pretoze kazde dieta je ine a treba velmi citlivo vnimat jeho osobnost. Takze dajte na svoju intiuciu a nie rady všetkych naokolo.

kathynka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimi21mimi
3. jún 2011

Ja premyslam nad popoludnajsim opatrovanim od septembra, cize ked bude mat dcera vyse roka, kvoli praci.
Jednoznacne u mna vyhravaju jasle, mala je rada medzi detickami, ale v nasom meste su jedny jedine a aj tie su beznadejne plne... preto by som ju dala opatrovat jedine nejake mamicke na materskej s podobne starym dietatkom.... neviem preco, ale samostatna opatrovatelka mi nejako nesedi...

ani_sama_neviem
3. jún 2011

baby kolk ostoja take jasle alebo opatrovatelka? 🙂

susik77
4. jún 2011

@adka.baby - Ahoj, to je super ze sa Tvojej dcerke tak paci v jasliach 🙂 Ja idem dat Teri od septembra do sukromnej skolky aj s jej sestrickou. Terezka bude mat presne 2 roky v septembri a Veru 4 roky teraz v auguste.
Mne to pride teda strasne luto ze musim dat Terezku do skolky tak skoro 😢 Ona je strasne sikovna , citliva, mila. Strasne si ju uzivam. Robim to len kvoli starsej, lebo ju neprijali uz 2 rok do skolky, kedze je u nas neskutocny naval, tento rok neprijali dokonca ani 3-rocne deti, ktorych obidvaja rodicia pracovali. A Verca nemoze byt len doma do 5 rokov. Davala som ju 1x tyzdne do detskeho centra, 1x tyzdne do detskeho klubu=obidva fungovali skoro ako skolka, akurat len na doobeda, co mi nevadilo. Ale ona uz potrebuje castejsie kolektiv, najradsej ten isty aby tam stretavala tie iste deti. Tak sm sa rozhodli ze pojdem do prace a obidve pojdu spolu do sukromnej skolky. Ale mam z toho teraz trochu blby pocit a uvazujem ci to nemam zrusit. Obavam sa, ci sa budu Terezke dostatocne v skolke venovat, aby sa rozvijala-ona je velmi sikovna, uz teraz pekne rozprava, vie sa sama najest, napit=aj z normalneho hrnceka.Teraz v lete ju chcem odplienkovat, uz jej vadi ked ma len min. vlhku plienku, tak myslim ze je cas zbavit sa plienok cez den.
Verce som skusala vybavit este jednu doobednajsiu skolku- predskolsky klub na doobedie ale na cely tyzden a teraz ju prijali. Tak mam trochu dilemu ci nemam zostat s Teri doma a dat Veru na cely tyzden do toho klubu. Len uz som dohovorena v praci a bojim sa ze ma budu brat ze som nespolahliva...Aj skolku mam zaplat. zalohu-co zase nie je az taka tragedia, pretoze ten predskolsky klub je velmi lacny, takze az tak to nebude hrozne ak o zalohu pridem...

mia258
23. jún 2011

Ahojte 🙂
Od septembra idem na výšku a počas dňa musím malú niekam dať. Bude mať rok a jeden mesiac.
Nechcem na celý deň zapriahnuť svokru (bývame u nej), ona má svoju prácu, koníčky, povinnosti. Akurát rozmýšľam, či mám malú dať do súkromných jaslí alebo jej zaplatiť opatrovateľku 😒
Všetko má nejaké klady a zápory, čo by ste mi odporučili? Pri opatrovateľke by bola aspoň v domácom prostredí, kde to pozná a ona by sa venovala len malej. V jasliach by bola aspoň v kolektíve iných detí, ale bojím sa častých chorôb...
Čo by bolo vhodnejšie pre také malé bábo? ☹

syslica
23. jún 2011

@mia258 Ťažko radiť, lebo len ty poznáš svoju dcérku najlepšie. Ak máš pocit, že by bola rada medzi detičkami, je skrátka spoločenská a máte nablízku dobré jasle, kde chodí málo detí ... tak jasle. Ja by som sa ale viac prihovárala, za opatrovateľku, lebo také malé dieťatko potrebuje podľa mňa jednu osobu, ku ktorej si môže vytvoriť vzťah, keď mama nie je nablízku. A ktorá sa bude venovať len jej. Mamu síce plnohodnotne nenahradí nikto, ale predsa len sa mi to vidí byť lepšie riešenie pre tvoju dcérku.

tin007
23. jún 2011

@mia258 pri takom malom dietati by som zvolila opatrovatelku

alexandra
23. jún 2011

@mia258 Pri tak malom dietati by som zvolila externe studium, ak je ta moznost.. Ak nie, tak skus na pol dna jasle, kym sa neadaptuje, a ak sa neadaptuje, tak opatrovatelku.

alexandra
23. jún 2011

@susik77 Mam tiez deti s malym vekovym rozdielom a podla mna je idealne, ak budu moct byt v skolke spolu, neboj sa toho, bdue to v pohode 🙂

alexandra
23. jún 2011

@zelmirka1 Ine je to u deticiek co maju starsich surodencov, a myslim ze aj to kedy uz sa hraju s ostatnymi detmi zalezi na povahe dietata..

susik77
23. jún 2011

@alexandra - dufam, teraz mi oznamili z toho predskolskeho klubu, ze nakoniec vercu neprijmu, pretoze som to chcela len na 2 dni v tyzdni-oni funguju len doobeda takze by som to nemohla vyuzivat ked chosdim do prace. Tak pojdu do skolky spolu. Akurat teraz ideme z jednej choroby do druhej tak som zvedava ci vobec budem pracovat 😝

alexandra
23. jún 2011

@susik77 Viem o com hovoris, moc drzim palce.. My sme mali za posledneho pol roka 3 pobyty v nemocnici dlhsie ako 5 dni ☹

susik77
23. jún 2011

@alexandra - Dakujem...Ako dlho uz pracujes?Aj my vam drzime palce 😉

alexandra
24. jún 2011

@susik77 Pri synovi od 9tich mesiacov, az do 34tt, pri dcere som zacala na dohodu ked mala 20 mesiacov, a od jej 2 rokov uz normalne..

susik77
24. jún 2011

A ako to znasali deti? a asi ako vela boli chore?

mia258
24. jún 2011

@syslica @tin007 @alexandra na externé ísť nemôžem, ale rozhodla som sa pre opatrovateľku. Svokra dohliadne aspoň tie prvé dni, takže myslím, že malá to zvládne 🙂
Máte skúsenosti s opatrovateľkami? Na čo dávať dôraz, čo si treba zistiť? Je lepšia mladá alebo staršia?

syslica
24. jún 2011

@mia258 Nemám skúsenosti s opatrovateľkami, takže bohužiaľ veľmi neporadím, ale skús počítať tuto:
https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/aku-opatrovatelku-najat-mladu-alebo-starsiu/ a ešte v témach "Opatrovateľka" a Opatrovateľky a serióznosť. Podľa mňa nezáleží ani tak na veku opatrovateľky, ale aby bolo dieťa s ňou spokojné - a ty tiež.

danka_ba
21. júl 2011

@mia258 ja tiez rozmyslam nad opatrovatelkou - ale mladou. Nic proti veku, len si myslim ze ked mladsej povies ze chces to a hento tak to spravis. Staria bude mat nejake tie deti za sebou a moze si povedat ze takto to robila u svojich detocha a bude to aj pri tvojej malej, aj keby sa ti to nepacilo. Ale to zavisi aj od povahy danej opatrovatelky. Chcem mladsiu aj z dôvodu, ze moja ratolest je dost aktivna a starisu by asi za par dni znicila ... 😀

silvushtok
21. júl 2011

@mia258 my sme tiez rozmyslali nad opatrovatelkou, ale nakoniec davame do jasliciek. Asi by som volila mladsiu kocku, vacsinou tie, co nemaju deti, zvyknu respektovat, co povies ty ako mama,starsie si casto myslievaju, ze pojedli mudrost sveta a aj si zvyknu robit po svojom... 😖 Na druhej strane, tie starsie ak uz maju deti, vedia, co ocakavat a tak... Asi najlepsie sa s tou opatrovatelkou poznat, abo dostat na nu odporucenie od niekoho...

mia258
21. júl 2011

@danka_ba @silvushtok tak sme už trošku rozhodili siete, zisťujeme, či známi niekoho spoľahlivého nepoznajú. Tiež chcem skôr mladšiu, nech má dosť energie ale zas aj zodpovednosť a hlavne trpezlivosť.
Prvý týždeň asi budem celý s ňou, aby spoznala náš režim a aby som videla ako pracuje s deťmi.
A druhý týždeň občas odbehne svokra... Potom by to už malo byť v pohode, dúfam 🙂

bibap
21. júl 2011

@adka.baby Ahoj, ake jaslicky Tvoja mala navstevuje?

bibap
21. júl 2011

@zelmirka1 ahoj, z akeho mesta si? das mi kontakt na tu opatrovatelku? vie sa postarat aj o viac deticiek?

bibap
21. júl 2011

Kocky viete poradit vazne dobre a kvalitne jaslicky s malo detickami? resp. poznate niekto vynikajucu opatrovatelku? Myslim si, ze taketo informacie idu najlepsie zo skusenosti a dobre meno sa siri jedine ustne. sme z Dunajskej Luznej, ale Bratislava nie je problem. Dakujem!!

anjelicek26
21. júl 2011

@danka_ba - no my sme skusili pri dcerke jedno a druhe a po mesiaci v jasliach som povedala, ze nikdy viac a to boli super moderne jaslicky, ale ten pristup a pocet uciteliek na jedno dietatko, no proste to nebolo to, co som cakala a takisto to nepokryvalo celu pracovnu dobu. Videla som tam par deti chorych, polehavajucich v kute, pospinkavajucich, spalo sa presne 12-13:30, väcsine krpcov to nestacilo, aj tak ich zobudili, no proste pre mna to nebolo.

Saska mala 8 mesiacov opatrovatelku, do skolky sa dostala ked mala tri roky dva mesiace. Ja som praveze volila starsiu opatrovatelku vo veku mojej maminy. Samozrejme, ze tuto musi sediet chemia, musite si sadnut povahovo a musi byt ochota na oboch stranach robit kompromisy. V tomto pripade opatrovatelka bola pre Sasku ako babka (ma cca. 53 rokov), clen rodiny - bola jedine dieta okrem jej vnucky, co opatrovala - mala v izbicke vlastnu postielku, vlastne hracky, vonku toho mali milion, jedla s nimi, vzdy pre deti varili a zdravo, brali ju uuuuplne vsade zo sebou, takze nekysli doma, ci to boli nakupy, vylety, zoo, jarmok, kolotoce, kazdy tyzden detske cvicenie ci na kupko. Jasne, ze po dohode so mnou, ale moje dieta si tento cas rozhodne uzivalo a ja som mohla byt v praci uplne kludna. Navyse ju zobrala, ked bola chora, uplne bez problemov. Infekcne ci horuckujuce dieta by som jej nikdy nedala - to je snad jasne - ale ona za tu dobu este taka nebola xixi. Ale mierne kasliky ci sople neboli problem, polezkat a cajikovat mohla aj u nic. Dodnes ju opatrovatelka zboznuje, ked sa v dedine stretneme, ked treba babysitterku, alebo niekam ideme, veziem malu vyhradne k nej. Moj syncek ked zacnem chodit do prace tiez pojde len a len k nej, do jasli ho nedam. No a cena? 800€ mesacne. Palka riadna, aj na moj nemecky plat 🙄 Na druhej strane, nikdy by som nesla do prace, keby som si nie ista, ze ma moje dieta tu najlepsiu opateru a citi sa uplne spokojne.

danka_ba
21. júl 2011

@anjelicek26 s tymi jaslamimas uplnu pravdu. Ani ja by som tam dieta nedala. Jedny mame rovno pod domom. Ked vidim ako na tie deticky kricia, ako ich ignoruju. Ked ideme okolo, ucitelky sa rozpravaju a deti su kade tade ... minule som tam jedno malinke utisovala a utierala sopliky spoza brany. Ani ich nenapadlo sa pozriet co tam tam cudzia zena robi .... radsej dam o 100 - 200 Eur mesacne viac za opatrovatelku.
S tou tvojou si mala stasie. Ja vidim ze mama ani svokra mojim detom nestihaju. Chvilku ano, ale po celom dni su uplne znicene - urcite by to nebolo pre nich na par dni po sebe.

danka_ba
21. júl 2011

@bibap ved u vas su nejake jasle - aj reklamu mamu na bilbordoch ... len si teraz neviem spomenut ako sa volaju .....myslim ze nie su v Luznej, ale v Rovinke

adka.baby
21. júl 2011

@bibap Ahoj už nenavštevuje ide už do školky od septembra, ale sú to súkromné jasličky Medvedík v Košiciach na Hroncovej ulici a boli sme maximálne spokojní...len tie ceny v takýchto zariadeniach sú vysoké, ale dieťatko sa tam naučí strašne veľa vecí.....pekný večer Ada