Čo je lepšie jasle, alebo opatrovateľka?

tweety22
25. nov 2005

neviem sa rozhodnut kde dam svoje dieta, na jednej strane sa mi zda, ze opatrovatelky su velmi drahe ale myslim, ze je to bezpecnejsie ako jasle co sa tyka na nachylnost na choroby a pod. 🙂

tweety22
autor
5. aug 2008

ahojte baby, surne hladam spolahlivu pani, mamicku atd. na niekolko dni v mesiaci (viem poskytnut presne datum) , mam 18 mes. synceka a opatrovanie by priebehalo LEN u nas doma, dakujem a tesim sa na spolupracu (hladame dlhodobu spolupracu) , poprosim IP

tanja61
6. aug 2008

no baby lahko sa hovori ze ostat s babom doma aspon 2roky ale z coho zit?ved materska nestoji za nic,mlieko stoji 500 a kde su plienky,vyzivy,a ostatne aj ked partner zaraba ale mate pozicky tak to nieje ina moznost...ja som si povedala ze s malym ostanem aspon do 3rokov doma urcite ale situacia je teraz taka ze musim do prace.. ☹ takze tiez rozmyslam nad jaslami alebo opatrovatelkou.....a chcem to poriesit len tak ze len na 2hodiny denne s partnerom sa musime rozdelit v robote na smeny ze ked maly nebude so mnou tak bude s nim aj to je moznost... 😉

wali
6. aug 2008

tanja, uplne suhlasim, tiez sa zrejme budem musiet vratit do prace od noveho roka. osobne by som bola za jasle - vsetkymi desiatimi, ale tu u nas ziadne nie su, takze nemam inu moznost, len niekoho najst. na smeny to u nas bohuzial nie je mozne. a ked to inak nepojde, tak proste ostanem este doma a nejak to budeme musiet zvladnut.

trixi
7. aug 2008

Teraz bol v nejakych novinach clanok, ze opatrovatelka deti berie na hodinu 200,- za hodinu, ked je to cez agenturu. Skoro ma natiahlo. Keby som pocitala, ze robi 8 hod. denne a 20 dni v mesiaci tak zarobi v hrubom 32.000,-. Ved to by som cely svoj plat dala na opatrovatelku. A to mam velmi pekny plat. Myslim, ze aj sukromne jasle by ma vysli lacnejsie. Bohuzial o ziadnych v nasom meste neviem. Nastastie mi maleho strazia moji rodicia.

janocka
14. apr 2009

anna76 • 1d • 7. apr 2009 o 14:24
Ahojte mamicky 🙂
, mam 15 mesacnu dcerku. Momentalne riesim navrat do prace a neviem co s dcerkou. Byvame v Nitre, no pracujem v Trnave. Ak ju dam do jasli, tak ju nebudem stihat vyberat, pretoze jasle su do 16:30 hod. Ja sa vraciam tak okolo 17:30 hod ☹ . A tak by som sa chcela spytat, ci mi neviete dat nejaky kontakt na nejaku opatrovatelku s ktorou mate dobru skusenost, alebo poradit ako ste riesili vy podobny problem. Moj manzel casto cestuje a tak sa na neho nemozem spoliehat. Moji rodicia ziju na vychode a svokra pracuje.
Vopred velka vdaka za kazdu radu 😉 ,
Anka.

miriam25 • 1d • 7. apr 2009 o 20:53
anna a co keby si skusila nejake jasle v trnave? stihala by si malinku vyzdvihovat este v case, kedy su jasle otvorene...
tiez pochadzam z nitry, ale s opatrovatelkou ti bohuzial neporadim... skus sa spytat jednej baby cez IP, ma tu nick maja01 ona mi raz nejaku opatrovatelku v nitre spominala, mozno by ti poradila...

laculik • 2d • 7. apr 2009 o 21:23
Mozno skusit nejaku maminu, co ma male dietatko a je ochotna strazit aj tvoje a privyrobit si 😉.

digysa
14. apr 2009

madeleine: to sa mi zda byt ako ideal......to by sa mi fakt pacilo....ale skoda, ze nemam taku moznost.

tanja61
18. apr 2009

no ja som to poriesila tak ze s malym je moja mama,ale rozmyslam aj nad skolkou tak uvidime..... 😉

katrin79
21. apr 2010

skusim obnovit tuto temu, tiez budem riesit o par mesiacov dilemu, ci dat malu do jasli, alebo radsej opatrovatelke, tak budem rada, ak napisete vase skusenosti

kristinka.s
23. apr 2010

pripajam sa, tiez by ma zaujimali vase skusenosti, pripadne rady 🙂

janec79
23. apr 2010

ahojte,
som rada, ze niekto opat otvoril tuto temu. My zijeme v zahranici a mala ma 14 mesiacov, od 1.roka doteraz bola v jaslickach-resp. v malej skolke so 4 detickami. (Len chcem podotknut, ze kvoli peniazkom sme museli obaja ist do prace...) Prve 2 tyzdne v skolke boli kriticke, plakavala kazde rano a pukalo mi srdce vzdy ked som odtial odchadzala, ale casom si zvykla a teraz mam niekedy problem ju vziat domov 😉 Bola som rada, ze je aj medzi detickami a vlastne aj s nejakymi inymi ludmi, lebo nemame tu ziadnu rodinu. Bohuzial skolka sa v juni zatvara, tak sme zacali riesit dilemu, ci nejaka dalsia skolka, alebo radsej opatrovatelka. Dlhe vecere sme to rozoberali, naskytla sa nam moznost, ze by nasa kamaratka bola s malou doma, je to osobka, ktoru pozname dlhe roky, s detickami to fakt vie a mala ju ma rada. Ja v globale som za skolku, ale tiez zastavam nazor, ze do takych cca 2 rokov nie je nevyhnutne, aby bolo dieta neustale v detskom kolektive, plus takto sa jej bude moct venovat jedna osoba. Samozrejme, nechcem, aby bola izolovana od deticiek, tak prave hladam nejake materske centra v okoli, plus blizko nas je super detske ihrisko, kde je vzdy plno deticiek a taktiez sa tu da chodievat do kniznic na tzv. 'story time' kde sa citaju rozpravky a ptom deticky nieco kreslia...to je pre trochu starsie ako je nasa elenka, ale vraj sa tam najdu aj take mensie deticky. Takze nase rozhodnutie padlo. Ale neviem, ci by som zverila malu cudzej osobe, to by som bola asi radsej za jasle..Kazdopadne to lahke rozhodnutie nie je, drzim palce vsetkym rodicom, nech uz sa akokolvek rozhodnu, nech je to pre ich dietatko najlepsie 🙂

katrin79
23. apr 2010

janec-diky za nazor, ja praveze nepoznam nikoho, kto by nam malu opatroval, cize by to bola len cudzia osoba a to clovek nikdy nevie na koho natrafi, viac sa priklanam k jasliam, tu ma odradza to, ze dieta v kolektive je viac chore...toto jedine ma odradza

kathynka
23. apr 2010

ahojte...nechcem ist proti opatrovatelkam, to vobec nie a uz len z dovodu, ze ja som sama opatrovatelka...ale chcem vas varovat pred agenturami...ked som prisla o pracu, tak aby som nesedela len tak doma, tak som si dala inzerat na nete, ze opatrujem deticky, kedze z cias VS aj z rodiny mam bohate skusenosti...takze som si nasla 2 malych chlapcov a asi 2 tyzdne na to zareagovala na moj inzerat jedna agentura s tym, ze hladaju opatrovatelku pre zahranicnu rodinu zijucu v BA, ktora to vie s malymi babatkami a hovori po francuzsky alebo anglicky...kedze som vsetko splnala, tak som sa im ozvala spat...to bol stvrtok, hned odo mna chceli, aby som im este ten vecer zaslala moj zivotopis a uz na pondelok dohodli stretnutie s nimi aj s rodinou...rodina ma prijala, lebo som sa im velmi pacila a doteraz su so mnou maximalne spokojni, za nic na svete ma nechcu pustit, pracujem u nich uz 3 mesiace a maly si na mna krasne zvykol...ale co som tym chcela povedat...je to agentura, ktora sa prezentuje tym, ze ma kvalifikovane opatrovatelky s opatrovatelskym kurzom a so zdravotnickym kurzom...ja nic z toho nemam...len bohate skusenosti z praxe a prip. pomoc mojej mamy, ktora je pediatricka...takze de facto za to, ze mojej francuzskej rodine zohnala tato agentura opatrovatelku cez inzerat, zaplatili 660eur!!!

somjezibaba
23. apr 2010

moja svagrina tiez opatruje deticky,ma pedagogicke vzdelanie a vzdy snivala o niecom podobnom,no ja by som si na to urcite netrufla,obdivujem ju ,aj jej vztah a trpezlivost s takymi drobcami.keby som sa mala rozhodnut ci jasle alebo opatrovatelka ,tak ak peniaze nie su problem,tak opatrovatelka,ked nasa mala bola mensia tak sme chceli ,ale bohuzial v nasom okoli sme ziadnu co by nam vyhovovala nenasli...

rimmel
24. apr 2010

ahojte, ja sa pridam, mala som dilemu ale uz ju mam vyriesenu, rozhodli sme sa pre opatrovatelku alebo child minder, co je osoba ktora je doma s detmi a k sebe si zoberie este dalsie jedno ci dve v zavislosti od poctu izieb, wc a veku deti.maly bude mato rok a pol ked zacnem vs. 😉 a bude tam 4krat tyzdenne na par hodin, nie na cely den. a co sa kolektivu tyka, nato potom bude materske centra ako tu uz niekto spominal.

bejkka
27. máj 2010

Ahojky, prosím o skúsenosti všetky maminky, ktoré dali svoje detičky do jaslí. môj malinký má nastúpiť vo februári 2011, teda ako 1,5 ročný a už teraz mám z toho husiu kožu. Aké boli reakcie detičiek, zvykli si za akú dobu a pod. totiž pohrávam sa aj s myšlienkou, že ešte radšej ostanem dlhšie doma, aby som mu nespôsobila nejakú riadnu tramu. Moj starší syn mal 2,5 keď nastúpil do mš a plakal skoro mesiac...

adka48792
27. máj 2010

Ahoj,no ja mám s jaslickami tie najlepsie skusenosti preto ma prekvapilo že už rok do predu sa musís napísat ale to mas na mysli asi jasle štátne ja som z prešova a u nás su len sukromné..takže s tými ja mám skúsenost výbornú moja malá ma 16mesiacov do jasliciek sme ju dali ako rocnu 12mes.nemuseli sme ju dat manžel chodí do práce takže zo zaciatku sme chodili na hudobný kurz na 2hodinky do týždna do kolektívu medzi deti kde sa malejj neskutocne pácilo potom som chcela vyskusat medzi deti na 1den som ju dala do jasliciek joj tak tá bola rada a zhruba po mesiaci ja som dostal velmi dobru prac.ponuku ktorá ma bavila a bola casovo flexibilná tak dávame malu do jaslí od 8,30do16 niekedy dlhsie chodí tam rada 🙂ale ona má velmi rada deti to je moja skusenost s jaslickami každe dieta je iné ..
vela stastia prajem 😅

lucia32
27. máj 2010

ja mám opatrovatelku, ale vyriešili sme to šalamúnsky, kedže moja mamina prišla o prácu, šla na živnosť a o malú sa mi stará ona, dopredu sme to mali vymyslené, kedže som otehotnela v tej dobe, medzitým bola na úrade práce ...jasle u nás nie sú, ale mamička od nás z fora, dáva malého do súkromných jasličiek a zo začiatku bol plač, ale po pár dňoch si zvykol a teraz po mesiaci vraj akokeby tam bol doma...
Do škôlky plánujeme od 2. rokov, aj staršia mi tak nastúpila a dodnes mám na videu nakrútené ako tam po 1x vošla, šla rovno k deťom, hračkám a nás si ani nevšímala 😀

lenka2304
22. jún 2010

pridávam sa pre porovnanie s našim rozhodnutím-Malú dávame k oaptrovateľke.Keď teraz nastúpim do práce bude mať 15 mes.Nezdalo sa mi práve vhodné také malé baby dávať do jaslí,myslím,že na zoznámenie s chorobami a spoločnosť rovesníkov nie je ešte pripravená a na druhej strane o nič nepríde.V školke všetko doženie 🙂 Takto sa jej bude venovať jedna osoba sústavne,keď budem mať volno,bude so mnou a s otcom.Stýka sa aj s detičkami kamarátok,takže si myslím,že všetko je vyrovnané.Pani na opatrrovanie mám však po známosti,kamarátova mama,bývala učiteľka v materskej škole,má skúsenosti a berie primeranú sumu.Tiež som dosť dlho nad tým premýšlala ,ale s mužom sme nakoniec prišli na to že toto je najlepšie riešenie pre nás./teta býva 5 minut od nás-takže ani so zanášaním malej nebudú problemy/...

vlalka
13. júl 2010

milé mamičky, ja mám osobné skúsenosti aj s jaslami aj s opatrovateľkou. Do práce som musela ísť, keĎ mal synček 9 mesiacov. Najskôr bol u mojej maminy, ale mama ochorela a ja som musela narýchlo riešiť čo sním. Dala som ho do jaslí a doteraz ľutujem tie 3 týždne čo tam bol!!! MOje dieťa bolo nešťastné. Síce neplakal , keď som po neho prišla, ale bol iný. Mal úplne nešťastný pohľad. Keď ochorel zostala som s ním doma na OČR, potom som si vzala ešte dovolenku a hľadala som opatrovateľku. Našla som anjela, pri ktorom je moje dieťa šťastné, každé ráno sa tam teší. A platím jej len toľko koľko by som platila za jasle. Nedávajte dieťa do jaslí pokiaľ nemusíte. Nájdite niekoho, kto sa bude venovať len jemu. Teraz má môj malý len 19 mesiacov, ale ráno neplače keď odchádzam a hlavne zas má šťastný pohľad !!!!!

romarta
20. aug 2010

tak ja mám iný názor,,ak niekto chce aby sa dieťaťu venovala len jedna osoba ,tak potom to musí byť len matka ,lebo to dieťa si zvykne viac na tú opatrovateľku a nie na matku a to je zle,,,viac by som uprednostnila práve jasle pre kolektívny život detí ,,dnes je takáto príprava do života lepšia a aj bohatšia ,, deti to majú radi,,môžu sa realizovať ,okukať ,všeličo naučiť ,,,byť medzi rovesníkmi to je pre nich in.., majú si čo povedať,, ,než sa len pozerať na cudziu ženu jedinú a myslieť si ,že je to náhrada za tú ,ktorá by mala byť jediná a rozoznateľná aj v útlom veku,,,,,treba sa nad tým zamyslieť,,??

zelmirka1
20. aug 2010

@vlalka ja si myslim ze je to velmi individualne a kazde dieta moze reagovat na jasle aj opatrovatelku inak, vela zavisi od povahy dietata a potom pristupu v jasliach. Mozno zavazilo ze ten vek okolo 9-10 mesiaca je dieta dost fixovane na matku a moze byt aj obdobie separacnej úzkosti. U teba je dolezite ze si zistilia ze tvoje dieta na jasle nie je pripravene a ze je mu lepsie s opatrovatelkou ale to neznamena ze to tak bude u kazdeho dietat. Inak ja sa teraz velmi vypytujem mamin lebo buduci rok pojdem do prace a riesim prave ci jasle alebo opatrovatelku, maly bude mat dva a stvrt roka a skusenosti su fakt rozne, asi neexistuje univerzalna rada len dat na svoj pocit co je pre moje dieta lepsie.

vlalka
20. aug 2010

zelmirka máš pravdu, každé dieťa je individuálne a záleží aj od jeho veku. malý má o 5 mesiaov viac ako ked bol v jasliach a už teraz vidím, že by možno až taký problém nerobili.
romanta ak má matka strach, že si jej dieťa zvykne viac na opatrovateľku ako na matku, nech nejde do práce. Pri deťoch predsa nemáme myslieť na seba, ale na ne a nemôžeš im určovať koho budú mať radšej. Pre mňa nebolo dôležité čo chcem ja, ale moje dieťa . A ak sa dieťaťu venuješ dostatočne, ked prídeš z práce tak sa matka obávať nemusí. A deti mávajú obdobia ked preferujú nejakú osobu, a môže to byť aj opatrovateľka, lenže dobrá mama sa o lásku dieťaťa neobáva. Nakoniec opatrovateľka nie je cudzia stále, len na začiatku, a keby som mala na výber, určite zostanem doma. Nemysli si, že mamičky čo chodia do práce tam chodia čisto s pasie. 😉

opica
21. aug 2010

no, ja mam osobnu skusenost a som rada, ze som dala dieta do jasli.
od 9 mesiacov som zacala ciastocne pracovat a potrebovala som to vyriesit. trvalo mi to asi dva mesiace,ale teraz som spatne rada,ze som ho dala do jasli. vobec nema stresy z cudzich ludi, s radostou bezi za detickami. z jasli nechce ist domov.
jasneze zo zaciatku plakaval dost vela, ale zvladli sme to bez vacsich problemov, mna to totizto nejak velmi nerozhadze.
a osobne si myslim,ze choroby je lepsie, ked prekona este kojene dieta (neplanovala som kojit do 4 rokov).

v mojom okoli mam aj deti, co chodili do jasli aj mali opatrovatelky, ale je to asi naozaj individualne.
ja som velmi spokojna s tym,ze som ho dala do jasli, kam sa tesi, maju zvieratka, venuju sa im 😎

claudinka
21. aug 2010

ja som tiez za jasle skor ako za opatrovatelku a ked opatrovatelku, tak vo forme malej skolky, napr. v rodinnom dome s viacerymi detickami.. ja som chodila tiez do jasli a maly nastupuje v septembri a velmi sa obaja z toho tesime 😀

misisima
24. aug 2010

ahojte vsetky...rada by som sa Vas spytala, ci nepoznate niekoho, kto si hlada opatrovatelku k svojmu dietatu/detom v bratislave.mam strednu zdravotnicku skolu a VŠ Pedagogicku.v july som si zalozila zivnost na opatrovanie deti a rada by som si nasla deti, o ktore by som sa starala celodenne.vopred dakujem za odpovede 🙂) 🙂

misisima
24. aug 2010

este som zabudla pridat, ze by som chodila za detmi do ich rodinneho prostredia...

lelask
7. sep 2010

Kamaratka opatruje jedno dievcatko a k mame ani velmi nechce ist a opatrovatelku vola mama!! To by ma zabilo 😠 .
Tiez som pracovala v jasliach,v skolke a aj ako aupair a keby som musela radsej dam dieta do jasli.Dnes uz aj jasle maju uzasne vzdelavacie programy a vzdelavanie deti pred 3. rokom je velmi dolezite,kedze mozog ma schopnost nasavat informacie uzasnou rychlostou!!!!Spravne a vcasne stimulovanie mozgu ulahci vzdelavanie v buducnosti.
No ak by ta opatrovatelka mala viac deticiek a prostredie by bolo prisposobene detom-nie byt kde byva-tak by som dala aj opatrovatelke,teda ocakavala by som,ze ma pedagogicke vzdelanie- takze by to boli mini-jasle.A ked niekto opatruje v byte doma,myslim,ze stale je tam nejaka robota,co by robila popri detoch.Volila by som urcite ine prostredie ak by to bolo mozne.

waitinka7
10. sep 2010

Ja mám synčeka od 10 tich mesiacov v jaslickach a som mimoriadne spokojna. Ja som bola nutena ist do prace, takze aj tak som nemala inu moznost. Do jasliciek chodi velmi rad, ma tam deti, pestru stravu, pedagogicku vychovu....a mna ma stale rovnako rad....vzdy sa mi vrhne do narucia, ked po neho prichadzam. So sestrickami v jaslickach som takisto maximalne spokojna, z nich vyzaruje laskavost....deticky vystiskajú, vybozkavajú, ucia ich novym veciam, discipline...., je to fajn!

kathynka
11. sep 2010

tak po dlhsej dobe by som aj ja rada opat prispela...ja som opatrovatelka a to uz 8 mesiacov v jednej francuzskej rodine zijucej v BA...zacala som u nich na konci januara, ked mal maly 4 mesiace...o 2 tyzdne ma 1 rok a mame krasny vztah...a nielen s nim, ale aj s jeho rodicmi...a jeho maminka sa vobec neobava, ze ma zacne brat viac ako ju...kazde rano pekne povie, ze prisla kathy a je to...maly hned zacne struhat svoje usmevy a nema problem so mnou ostat cely den...a ked sa vratime z vonku, tak sa hned pomojka s maminkou...vobec tam ten vztah matka-dieta nie je naruseny...vsetko je to o tom, kto sa k tomu ako postavi...a co sa tyka kolektivu, tak to je zas na opatrovatelke...ja som si tu na koniku nasla kopec maminiek a stretavame sa aj s detmi, takze maly nie je vobec zatvoreny len v domacom prostredi so mnou, ale od malicka si navyka na cudzie deti a deli sa s nimi o jablcko alebo hracku...

lubka2886
7. feb 2011

Aj ja mam opatrovatrovatelku ktora je s dcerkou od 07:00-15:00 a nemam pocit ze by moju opatrovatelku brala ako mna. A berie iba 3 Eura na tyzden.