Čo je lepšie jasle, alebo opatrovateľka?

tweety22
25. nov 2005

neviem sa rozhodnut kde dam svoje dieta, na jednej strane sa mi zda, ze opatrovatelky su velmi drahe ale myslim, ze je to bezpecnejsie ako jasle co sa tyka na nachylnost na choroby a pod. 🙂

govinda
25. nov 2005

ja sice deti nemam, ale urcite by som si zistila, kolko by ma vysla opatrovatelka a kolko jasle. Ak by si chcela opatrovatelku, tak cez agenturu?

zuzanenka
25. nov 2005

Tweety22 a nepoznas mamicku co je tiez na materskej?Mozno by to vyslo lacnejsie 😉

dorotka
25. nov 2005

ja som bola v jasliach od osmich mesiacov a co sa tyka imunity len mi to prospelo az do vysky som nebyvala skoro vobec chora deti tam sice prichadzaju do styku s bacilmi ale aj si tvoria imunitu

zuzanenka
25. nov 2005

Suhlasim s dorotkou,no musis ratat s tym,ze zo zaciatku bude chory/a a budes cmoznoo v praci vymeskavat 😒

zvedava
25. nov 2005

Presne tak zuzanenka, budes pravidelne na OCR s dietatom... A okrem toho, teraz je problem dostat deti do kvalitnych jasli, je ich malo a su dost drahe....

ena
25. nov 2005

tweety a to uz mas dietatko, ci to este len tak dopredu myslis, ze co spravis s babom?🙂

tweety22
autor
25. nov 2005

hm... ja rozmyslam trochu dopredu... planujeme si totiz zalozit v blizkej dobe rodinku 🙂

daniella
25. nov 2005

My prave riesime tento problem, kedze od janura nastupujem do prace a mame teraz 14 mes. synceka, co sa tyka jasli, tak vyber nie je az taky zly, ale tych lepsich je len par, ale da sa vybrat, mame ponuku aj od mamiciek na materskej, ktore si chcu zobrat k svojmu dietatu este jedno, to tiez nie je zle, ale je to tazke sa rozhodnut.mam na to este par dni, tak snad sa rozhodnem dobre.Inak kontakty na jasle su na ww.babetko.sk a tam k tejto teme najdes pomerne dost diskusii.

emjee
25. nov 2005

ja som za jasle - chorob by som sa velmi neobavala, skor sa mu upevni imunita medzi tolkymi deturencami a pozitivne je podla mna aj skore zaclenenie do kolektivu 🙂 aby dieta nebolo zakriknute ked pride do skoly, ze aaaaaaaa kolko ludi a moja mama tu neniiiiiiiii

zuzanenka
25. nov 2005

Emjee,to je svetla stranka veci 😉

kveta
26. nov 2005

Ja by som u dieťaťa do troch rokov uprednostnila opatrovateľku. Myslím si, že dieťa bude po psychickej a emocionálnej stránke lepšie "prosperovať" ak sa mu bude sústavne venovať jedna dospelá osoba než dav batoliat 😉 Dieťatko potrebuje získať pocit istoty vo vzťahu s jednou - dvoma dospelými osobami a až potom ho začleňovať do kolektívu. Po tretích narodeninách by som ho dávala už rovno do škôlky. Samozrejme ak by som na tú opatrovateľku mala... 😎

mixka
26. nov 2005

maminy a preco vlastne chcete dat dietatko do jasli prip. opatrovatelke? sledovala som zhruba pred tyzdnom diskusiu odbornikov /psycholog a pediater/ a vraveli o tom, ze pre dieta su prve dva roky zivota najdolezitejsie a malo by byt so svojou mamou. ak pride do jeho dvoch rokov surodenec, tiez to vraj pre jeho vyvoj /osobnostny/ nie je to najidealnejsie. a v neposlednom rade, deticky su prve rocky svojho zivota najkrajsie. nebude vam casom luto, ze ste s nim /nou/ neprezivali vsetky tie nove a zazracne veci?

matja
26. nov 2005

jasne, že by mi bolo ľúto za tým malým stvoreniatkom mixka, ale ak by sa napríklad nám narodilo teraz dieťatko, nemohla by som s ním v žiadnom prípade ostať dlho doma. Naše terajšie výdavky spolu s hypotékou ďaleko presahujú jeden plat ☹ Takže ja by som tiež uvažovala o jednej z týchto variant. Pravdepodobne by som sa rozhodla pre jasle, ale viem, že babičkám by sa to určite nepáčilo. Obidve sa totižto tešia, že nám budú opatrovať detičky.

mixka
26. nov 2005

je to smutne, ze sa musi clovek takto rozhodovat. my byvame s mojou maminou v 3iz byte a ja za ziadnu cenu nechcem pristupit na to, aby sme si brali hypoteku iba preto, aby sme sa osamostatnili. zadlzit sa na kopec rokov ma desi a ked pride babatko chcem s nim byt 3roky doma a chcem, aby muzik nemusel v praci vypustit dusu, aby sme mali na rohliky, ale aby mohol o 5-tej prist domov a travit s drobcom cas. ten cas, ktory venuje svojmu dietatku je dolezitejsi, ako hypoteka a ostatne veci. to je moj pohlad na vec.

matja
27. nov 2005

Pre nás bol byt samozrejmosťou, jednoducho bývanie u jednych alebo druhých rodičov nepripadalo do úvahy. Keby sme sa nasťahovali k rodičom alebo svokrovcom, nerobilo by to po čase dobrotu. Tejto problematike sme sa venovali tak dlho, kým sme si nepovedali, že byt je takpovediac podmienkou na to, aby sme sa zobrali a mali neskôr bábätko.

mixka
27. nov 2005

no my sme s mojou maminou, takze nie s "rodicmi" a mozno aj preto je to ine a neskaceme si do vlasov. keby sme boli dva:dva... ono sa to da zvladnut, ak sa chce a ak su vzajomne vztahy ok. mam to odskusane...

kala
27. nov 2005

babulky,
ja bývam u svokry už viac ako 3 roky v máji sme sa zobrali a teraz sa asi o 3 týždne ideme sťahovať konečne do svojho. Svokra býva viac ako 1 rok sama ale Vám poviem, že keby som mala žiť takto ešte niekoľko rokov tak sa z toho zbláznim. Teraz vo februári sa nám narodí bábätko a to si viem predstaviť keby som bola u svokri v jednej izbe tak si to radšej hodím. To bábo by som nevychovávala ja, ale ako ju poznám ona a strarala by sa aj o to o čo nemá ako je to aj teraz. Brali sme si síce hypotéku, ale už sa neviem dočkať kedy budeme samy, a v najhoršom prípade keby sme nestačili splácať všetky vídavky tak nastúpim do práce aj ja a bábo by strážila moja maminka. Nám výdavky mesačne vijdú na 20 tis. sk je to strašná suma, ale čo má človek robiť, naozaj bez úverov sa v dnešnom svete mladá rodina nijako neosamotní. Držím Vám všetkym palčeky aby sa Vám splnilo čo chcete vy 😉 Miška

tweety22
autor
28. nov 2005

je to vsetko velmi komplikovane podla mna...taktiez mame na krku hypoteku, takze tie vydavky nie su zrovna najmensie, ale na druhej strane by som taktiez chcela s krpcom stravit co najviac casu. Mam pracu, ktora ma velmi bavi a financne nam to vychadza velmi dobre, ale moja pracovna doba je od 9.00 - 18.00. kym pridem domov je aj 19:00 a kebyze mam byt kazdy den az do vecera v praci a s malinkym byt iba tu chvilu vecer tak mi to zato skutocne nestoji... vazne rozmyslam nad tym, ze si zoberiem k mojmu babatku este jedno alebo dve *cudzie* deticky a budem sa o ne starat, deti milujem uplne nadovsetko a pracovala som dva roky ako opatrovatelka v cudzine. myslim, ze by mi bolo velmi luto dat maleho do jasli alebo k opatrovatelke...ja fakt neviem... 😒

zvedava
29. nov 2005

Tweety, a co tak dohodnut si pracu z domu? Ja sa pokusim so zamestnavatelom dohodnut, ze by som povedzme po pol roku isla do prace, ale tak, ze by som na 3-4 hodiny bola v office a na stretnutiach a zvysok by som robila z domu. Lebo neviem si predstavit byt doma a len sa starat o babo, musela by som popri tom aj nieco robit (hlavou 😀). Len sa obavam, ze zamestnavatel na takyto deal nebude velmi pristupny 😒

matja
29. nov 2005

Zvedava, ja som tiež nad týmto rozmýšľala, však presne to, čo sklepnem v robote na počítači, by som dokázala aj doma, pošlem mailom a je to. Ja si to aspoň viem veľmi dobre predstaviť, ale tiež neočakávam príliš veľké nadšenie zo strany zamestnávateľa 😒

adkag
30. nov 2005

ja yb som to tiez tak chcela,ale asi to nepojde zo strany zamestnavatela.uvidim,ked to bude aktualne.a k teme: my sme mali opatrovatelku,kedze v jasliach sme boli stale chori,bola velmi fajn,taka starsia pani, ale je dolezite natrafit na dobru opatrovatelku.ked tak sledujem,co sa v dnesnej dobe deje,ako opatrovatelky tiranizuju deti a tak,asi by som si to rozmyslela.zrejme by som najskor skusila jasle a keby to nevyhovovalo,az potom opatrovatelku.ale uplne najlespie by bolo,keby sme mali niektoru babicku na dochodku,co ale najblizsich tak 12 rokov nehrozi 🙂

maryem
30. nov 2005

myslim, ze od isteho veku, 2-3 roky, je dobre voviest dieta do kolektivu rovesnikov. Je pravda, ze v jasliach a skolke maju vacsie riziko nachytat nejaky ten bacil, na druhej strane ale clovek si uz od detstva potrebuje budovat imunitu a nezit uplne sterilne..Jasne, ze ak byva dieta potom prilis chore, lepsie je ho napokon tam nedavat, skusit ale, podal mna,treba. Deti potrebuju komunikovat s ich rovesnikmi, tak si buduju kamaratstva, ucia sa, ako sa rozdelit s hrackami a pod. veci. Mozno to znie prilis rpemudrale 😅 ,ale ked beriem real, tiez sme vsetci v rodine chodili dokocna uz do jasiel a potom do skolky, nik z nas neutrpel..(teda dufam 😉 ) Druha vec je, ze v niektorych emstach ej problem zohnat volne miesto v skolke a potom tie poplatky...

bronau
30. nov 2005

Trochu som si to tu citala a poviem vam, ja by som svojho maleho do jasliciek nedala. Ma rok a pol a neviem si predstavit, ze by bol bezo mna a teda aj ja bez neho. Co sa tyka tej imunity, podla mna pre tak male deti staci, ak sa s nimi chodite hrat do materskych centier, ku znamym a chodite dostatocne casto von. Aj nas pediater povedal, ze dat dieta do kolektivu pred dovrsenim 3 rokov je biologicky teror. Tym, ze bude casto chore a budete musiet do neho strkat viac liekov a antibiotik, si imunitu urcite neposilni. A hlavne, je rozdiel, ked sa dietatu venujete intenzivne, ako ked je 1 zena na 10 deti. Tie, ktore uz babatka maju, mi urcite daju za pravdu.

adkag
30. nov 2005

bronau a ked nie je ina moznost a musi ist aj zena do prace? myslim kvoli existncnym problemom?

maryem
30. nov 2005

adka, ved to,nase mamy si nemohli vyberat a dali nas tam vo viere, ze s nas nevykuzlia malych chrominkov a alergikov 😒 jasne, ze zalezi aj an skolke, kolko deti je na 1 ucitelku. Ale co viem, v nasich jasliach bolo max.5 deti na jednu "tetu". To sa, myslim, zvladat, da. Suhlasim, ze moc skoro davat deti do jasli, skolky,asi nei je velmi rozumne, ked, tak na par hodin, nie na cely prac.den..No naozaj,ak rodicia nemaju inu moznost, ako ich dat niekomu do opatery...Peniazky su dolezite, bez nich sa neda zabezpecit, aby mali deturence to,co potrebuju.To uz musi kazdy zvazit sam..

sue
30. nov 2005

Ahojky, ja len tak...každé dieťatko a každá maminka sú iné..ja som bola v jasličkách od 6.mesiacov - zdravé šťastné dieťa v kolektíve, môj bráško tam nevydržal - mamina s ním bola doma do 2a pol roka - tiež sa ale pomerne ľahko zapojil do kolektívu a pod. Sesterničky boli obidve do 3a pol roka doma a bol s nimi potom trošku problém - chorľaveli a tiež ťažšie nadväzovali kontakty...ale myslím, že je to veľmi individuálne..a... ak nepustia peniažky, darmo dieťatko ťahá mamku za sukňu, aby neišla do roboty a ono do škôlky... ☹

mracik
2. júl 2006

Ahoj, Ahoj.

Ja mám pri mojom malom opatrovateľku a som nadmieru spokojná. Môj muž sa išiel spýtať na novorodenecké oddelenie, či nemá niekto záujem a náhodou išla do dôchodku jedna sestrička.
Malý má dva roky a so svojou Abou (ktorá je ako jeho tretia babka) je už od troch mesiacov. Má to veľa výhod, ráno som malého nikdy nemusela budiť, pani mi ho nosila na kojenie, keď malý spinká poupratuje, operie, takže keď prídem mám doma čistučko a môžem sa venovať deťom. Ale to závisí od konkrétnej osoby a vzájomnej dohody. Čo sa týka financií, dohodli sme sa na 6000 Sk mesačne, teda presne toľko, čo stoja jasle.

madeleine
2. júl 2006

Inak baby, moje kolegynky to riešia tak, že čo bývajú v Lamači, Dúbravke a Karlovke, si našli opatrovateľku spolu. Jedna staršia pani sa stará o 4 detičky, všetci sú spokojní, lebo majú kamarátov, rodičov to veľa nestojí a dokonca to rodičov stmelilo a častejšie si navzájom s deťmi pomáhajú...

Ak máte susedky,a lebo kamarátky poblíž, šlo by to...

zlaticka
6. júl 2006

Ahojte baby.. my sme mali dcerku najprv v niecom takom ako jasle, len to malo nazov detske centrum a bola stale chora, co sa mi nepacilo. Okrem toho mi tam nechcela chodit, co sa mi zdalo cudne, lebo je velmi spolocenska. Raz ked som po nu prisla, bola cela usoplena, mala na sebe oblecene tri tricka a nikto sa ani len nepozrel ci nieco nepotrebuje. Tak som ju zbalila a po dlhom hladani a odporucani mojej kamaratky som nasla opatrovatelku. Je to starsia pani, ktora sa stara este o jedneho chlapceka. Obe deticky sa maju strasne radi a pani je velmi spolahliva a velmi dobre sa o nich stara. Mala neplace ked k nej rano ide a ja som spokojna, lebo viem ze sa tam ma fajn. Za jaslicky by som opatrovatelku v ziadnom pripade nemenila a do skolky sa ju tiez nechystame dat v troch rokoch. Teraz ma dva a pol a neviem si predstavit, ze by isla niekde inde... 🙂

juli
10. júl 2006

ahojte, som rada ze som nasla takuto diskusiu, pretoze je u nas momentalne velmi aktualna. Nasa mala dcerka ma 15 mesiacov, dnes bola prvy krat na 2 hodiny v jasliach. /dovody preco ju tam davame a co vsetko z toho vyplyva uz boli spominane vyssie/ A vysledok? Ked som pre nu prisla, plakala o dusu a ja mam pokazeny zaludok z nervozity. Vraj plakala preto, lebo ju vzali z piesku a ona nechcela..., no organizovanie je asi dost narocne..., takze mame dilemu co dalej. Zrejme je predcasne hned zavrhnut jasle, ale neverim ze to bude dobre, takze uvazujeme o opatrovatelke. Ak by mi niektora z Vas vedela odporucit nejaku pani v Ruzinove - co najblizsie k Strkovcu, alebo smerom k mestu, bolo by to super. Mame sice nejake kontakty, ale su aktualne az od septembra, co nam nevyhovuje.
dakujem Vam, velmi by nam to pomohlo.... 😔