Čo je lepšie jasle, alebo opatrovateľka?

tweety22
25. nov 2005

neviem sa rozhodnut kde dam svoje dieta, na jednej strane sa mi zda, ze opatrovatelky su velmi drahe ale myslim, ze je to bezpecnejsie ako jasle co sa tyka na nachylnost na choroby a pod. 🙂

gomboc
24. júl 2006

ahojte
Prosim vas mohli by ste mi tiez poradit dobru opatrovatelku./V okoli Ruzinova/. Ja ju prave potrebujem az od septembra a zapasim tiez s touto otazkou KAM S MALOU? Vdaka

sulamith
25. okt 2006

Ahojte!Z mojich skusenosti je dvojrocne dietatko velmi skoro umiestnovat do MS.No je to vsak velmi individualne.Zatial co jedno dietatko je na to pripravene,ine zase nie je.Ucim v MS a pracovala som z dvojrocnymi detmi.Nazbierala som si dost skusenosti na to,aby som si povedala,ze ja svoje dietatko ako dvojrocne do skolky tak skoro nedam.Na druhej stane za ten jeden rocik dietatko tak psychicky a emocionalne dospeje ze vacsina deti nema ziaden problem navstevovat skolku.Trojrocne deti su uz zrele.Tak vidite mile mamicky,aka tenka je hranica.Teraz sama som mamickou 8 mesacnej dcerky.A viem ze do dvoch rokov sa jej budem naplno venovat,pretoze je to pre nu a pre mna tak velmi dolezite.A ked budem chciet potom nastupit do prace urcite si najdem opatrovatelku na ten jeden rocik.To je len moj skromny nazor....Vela stastia vo vasom rozhodovani... 😉

wienika
3. mar 2008
https://www.youtube.com/watch?v=S2iDTpiiiEU


toto mi dava jasnu odpoved, ci jasle alebo opatrovatelka.......

vavka33
4. mar 2008

No tak to je nieco strasne. 😢

sue
4. mar 2008

Wienika 😲 fuuha 😲 tú by som nedala robiť ani do kravína 😠

wienika
4. mar 2008

ja viem, ze taketo pripady su hlavne v amerike, ale ja nikomu cudziemu neverim. moja mama sa mi o malu starat nemoze aja musim ist od septembra do roboty, to bude mat mala rok. takze jedine vychodisko su jaslik..ja som bola tiez v jasliach, nakoniec asi vsetky deti v mojom veku a nebol nijaky problem. a to ze bude chora, no co uz, aspon bude mat lepsiu imunitu. ja som skoro vobec nebyvala chora, a ani teraz nebyvam.

wienika
4. mar 2008

je tam na you tube este jedno video ako jedna mexicka opatrovatelka si plnila svoju robotu, ale to neodporucam ani pozerat, mne bolo zle.

alami
4. mar 2008

myslíš túto?

https://www.youtube.com/watch?v=aBnf22_9odE


tak mne je z toho naozaj zle, to snáď ani nie je možné!!!

wienika
4. mar 2008

ano, presne...strasne, ze?

alami
4. mar 2008

pozreli ste aj toto? :

https://www.youtube.com/watch?v=OdcoEwDnq8E

😠 😠 😠 😠

alami
4. mar 2008
wienika
4. mar 2008

to je tak nieco strasneeee... 😢

prasiatko30
4. mar 2008

ja osobne som za jasle ale musia to byt dobre jasle aby tam aj deti nieco robili -nielen ich tam mali na hromadke a obcas ich prezliekli ked uz fakt to dieta riadne smrdi. aby mali nejake aktivity, neboli tie triedy preplnene, tiez by som sa poinformovala u ostatnych mamiciek ci sa im paci pristup sestriciek a tak. obycajne tie baby co su v jasliach by mali mat predsa len vzdelanie na to aby im dokazali urobit nejaky vhodny program a k tomu ich este aj stimulovat - tak motoricky ako aj psychologicky. no ale viem tiez velmi dobre ze nie vsade je to tak - mozno sukromne jasle - tam by som hadam ocakavala viacej kvality - lebo vsak podla toho maju aj klientov a zisk 😵

co sa tyka tej opatrovatelky - tiez je to dost velke riziko - ako sa bude k tomu dietatu spravat, bude dodrziavat tvoje zasady vychovy (nepusti mu len telku alebo ho uspi cez cely den len aby mala pokoj??? atd atd) nebude ho tryznit bud fyzicky alebo psychicky a este k tomu ak ju mas v tvojom vlastnom dome - co ja viem.

ja som nakoniec vybrala jasle a som velmi spokojna, mala plakala len prve dni teraz chodi s radostou do jasli - niekedy nechce ist ani domov, vela sa hraju spievaju, na kazdy sviatok robia nejake darceky alebo vystrihovacky - na valentina vysla s velkym cervenym srdcom z triedy cela spokojna a nadsena. je pravda ze prve mesiace sme si vytrpeli svoje s kadejakymi infekciami ale mozem povedat ze kazdym dnom sa to lepsi.

takze co k tomu dodat ze mozes narazit tak na zle jaslicky ako aj na zlu opatrovatelku - u mna ale prevazilo to ze dieta je medzi detmi a aspon si zvykne na spolocensky kontakt a potom to nebude pre nu take krute v skolke

vavka33
4. mar 2008

To ma az rozplakalo.

prasiatko30
4. mar 2008

jjejdanenku ja som nevidela tie odkazy ked som to pisala ale ani nemam zaludok na to aby som ich pozerala 😢 ☹

wienika
4. mar 2008

praiatko, absolutne suhlasim..... nie je vela jasliciek na slovensku, len par a le urcite by som riesila sukromne. ja zijem vo viedni, takze mala ide do normalnych mestskych jasli, je ich tu dost, boli sme sa tam kuknut, vyzera to super, velmi mile pedagogicky,takze to snad bude fajn..uvidime...ale urcite budem mat lepsi pocit, ked bude s detickami ako s nejakou cudzou osobou v mojom byte.

wienika
4. mar 2008

sorry, som ti este aj skomolila nick..... 😉

alena22
4. mar 2008

ahojte tak ja mam maleho zahlaseneho do sukromneho klubu od 1.9.08 🙂
som velmi zvedava ako to bude zvladat cez leto planujeme pomalicky klub navstevovat aby si zvykol a postupne ho tam budem nechavat sameho aby nemal potom sok ked ho tam druheho supnem na 6 hodin 😅
mam aj ponuku od jednej kamaratky co je na materskej ze by mi ho varovala ale najprv vyskusame toto ked uz sme sa pretlacili do poradovnika, mam dost obavy ako na tom bude zdravotne pretoze uz po narodeni sme mali velke problemy a maly je nachylny na dychacie cesty ale mozno ze to ockovanie proti pneumokokom zabrie a bude fit no v kazdom pripade si myslim ze sa tam vela nauci aj rozpravat aj zahrat sa a kedze druhe babetko uz neplanujeme tak mu aspon nebude doma smutno s mamkou 🙂
som zvedava aka bude realita teoreticky to mame s manzelom premyslene do bodky 😀

alena22
4. mar 2008

a navyse ak je dietatko v sukromnych jasliach cize nespadaju do statneho zariadenie mamicka dostava aj matersku aj plat takze v mojom pripade my klub uhradi materska 😉

alena22
4. mar 2008

pardon nie materska ale rodicak

wienika
4. mar 2008

alenka, to ockovanie urcte zaberie, aj ja som kvoli tomu dala malu zaockovat, ze ked bude v jasliach, nech nie j stale chora. aspon tak mi povedala doktorka, preto som ju dala uz teraz.dnes dostala druhu davku, este jednu v maji a koniec. este som ju dala aj proti meningitide.

vroni
4. mar 2008

Wienika, to sa ti podaril husarsky kusok, ze dieta do mestskych jasli!!!! Na magistrate mi povedali, ze ich je vo Viedni len par (povedali aj kolko, ale uz som zabudla 🤐 ) a ze su beznadejne plne (a len pre pracujuce matky).
Ale aby som nebola tak uplne mimo misu - mne sa celkom paci tunajsi system opatrovateliek Tagesmutter - to su baby (a tusim aj zopar chlapov by sa naslo), ktore na tento ucel skoli, podporuje a kontroluje mesto, opatruju 1 az 5 deti a maju to ako "naozajstne" zamestnanie a daju sa s nimi dohodnut vsetky mozne podmienky. Ja by som dala dieta do dvoch rokov skor k takej, ako do jasli, predsa len je ten pristup individualny a nie skupinovy. Ale ono to asi aj zalezi od dietata, kazdemu vyhovuje nieco ine.

wienika
4. mar 2008

vroni, mas pravdu, ze ich vela nie je, ale skoro v kazdom bezirku sa nejake najdu.
napriklad toto: http://www.wien.gv.at/bildung/kindergarten/krip...
tam stoji, ze ich je cez 200 a cez 4000 miest.

wienika
4. mar 2008

ja som o tagesmutter tiez pocula, ale ja nechcem, aby ju vychovavala nejaka cudzia zena. v jasliach sa dieta nauci aj trosku discipline, co sa tyka spania a jedenia, cely den sa hraju s detmi, myslim, ze sa im tiez venuju, ibaze skupinovo. ja neviem, ja proste nikomu okrem mojej rodiny a dobrych kamaratiek a kamaratov neverim. ja by som najradsej ostala este aspon rok doma, ale musim sa vratit do prace, nie kvoli peniazom.

sue
4. mar 2008

Panebože, tie linky sú príšerné ☹ 😢 😢 😢

vroni
5. mar 2008

No ved, internet vela znesie 😉 (My sme vo 4., jedny jasle su uz zrusene a druhe beru deti az od dvoch rokov... Ale je fakt, ze vo "vonkajsich" Bezirkoch to vyzera lepsie. Aspon podla internetu 😀 ) Ale lahko sa mi mudruje, ked mi zamestnavatel podisal 30 mesiacov materskej (s dodatkom: "a opovazte sa nevratit sa!!!" 😀 ) a tie jasle som vlastne nikdy nepotrebovala. Mas pravdu, ze dieta sa v jasliach nauci discipline viac nez s nahradnou mamou (alebo aj vlastnou, hlavne ked je taka disciplinovana ako ja 😀 😀 😀 ), ale ja kladiem doraz na vlastny rytmus dietata a tak mi to nevyhovovalo (len boh vie, ci robim dobre, ale ja v to dufam 😀 ) Eeeeeeee, preco sa musis vratit do prace ak nie kvoli peniazom? Zamestnavatel ti predsa musi drzat miesto dva roky, ci chce alebo nechce......

wienika
5. mar 2008

ja tu pracujem uz 4 roky a mam dobru robotu. tazku, ale na slovensku neohodnotenu. preto som tu a hlavne je to do blavy na skok. tiez mi ide srdce puknut, ze tak skoro, ale sef mi povedal, ze bude rad ak o rok pridem, my mame totiz zmluvy na 1 rok vzdy a ked nepridem, moze sa stat, ze mi na dalsi rok nepredlzi. moj sef nie je velmi prijemny a ustretovy clovek. ked nebudem mat robotu, zblaznim sa. uz to potom mozem uplne zabalit, co sa tyka mojej profesie a hladat si nieco uplne nove.. a ja vlastne nic ine okrem baletu neviem. a aj ,,uz mi nenii dvacet let,, 😉

vroni
5. mar 2008

Tak to uz tomu rozumiem. Mas nadherne povolanie, drzim palce, nech sa Ti v nom dari. Inak prave vcera bezala na Sate nejaka reportaz, ze nemecki vedci zistili, ze deti, ktore chodia do jasli, su v priemere intelignetnejsie, nez deti, ktore zostali do troch rokov doma s matkou (rodicom) Takze urcite jasle detom neskodia.... 😉

wienika
5. mar 2008

vroni, dakujem. 😉 ja som tiez pocula, ze jasle, ak su dobre, nemozu uskodit a myslim, ze aj pre nas maminy je to fajn, ked vypadneme z domu a ked prideme pre dieta, tak sa tesime na seba. ked je mama s dietatom tri roky doma, tak sa obcas stane, ze byva nervozna, aj ja byvam,ked mi nechce spat alebo ked nestiham. a to som na materskej len 6 mesiacov, potom sa ta nervozita prenasa aj na dieta a vtedy napriklad zvyknu byt deti podrazdene a nevedia zaspat. mam doma priklad, ze moja sestra bola s obidvoma chlapcami tri roky a tie boli na nu tak naviazane, ze ked sla len na zachod bola hysteria. cize ona nemohla nic, ani nikam ist, lebo nechceli ostat ani u babky. myslim, ze jaslove deti su viac samostatnejsie. inac ja uz od narodenia obcas davam malu k mame do blavy, len tak preventivne, na jednu noc, nech si zvyka. vzdy som si odstriekala mlieko a prisla som na druhy den. a aj mama a tesila, ze ju tam ma.a nikdy nebol problem.....dufam, ze ani nebude...

oli69
18. júl 2008

ahojte no tie linky su strasne... momentalne aj ja stojim pred rozhodnutim, ci dat maleho opatrovatelke alebo do jasli, chcem si totiz cim skor dorobit vysoku a uz som s nim doma skoro rok a pol... len kedze nebol doteraz moc bezo mna tak sa bojim ako to bude zvladat...
mate niekto podobne skusenosti???