Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo robíte, ak vaše 1,5 ročné dieťa niečo zničí?

kuceravasue12
12. feb 2016

Ahojte mamičky. Už neviem čo robiť s malou, je vo veku keď by už mala vydržať byť chvíľku sama, sama sa zahrať. Ako tým nemyslím, že ju chcem nechať na hodinu samu, ale pri niektorých prácach v domácnosti som rada ak je chvíľku v detskej, napr ak zametám, ak krájam cibulu, ak potrebujem zbehnúť do špajze ...Ako vpohode sa zahrá, niekedy keď som s ňou v detskej, skryje sa do kúta a hrá sa s papučami a mňa posiela preč, ale posledné dva mesiace zakaždým niečo zničí a obľúbenou činnosťou je všetko trhať a hádzať o zem. Všetko na baterky je už pokazené, nie je kniha ktorú by som pár krát nezalepovala...Ak roztrhá knihu spýtam sa jej ktorou rukou rukou to urobila a dostane po nej, myslela som si, že si to zapamätá a prestane s tým ale naopak ešte so smiechom mi donesie potrhanú knihu alebo inú vec čo zničí a rovno nastaví ruku 😠 Ukazujem jej veci, ktoré pokazí a vysvetľujem jej, že to ona zničila už to nepôjde a beriem to preč, alebo že tá hračka plače lebo ju to bolí, no nič ani neplače ak jej to zoberiem. Došli mi nervy a zobrala som jej 2/3hračiek, že hádam si bude vážiť čo som jej nechala, z kníh som jej nechala len tie najhrubšie, o ktorých som si myslela, že nemá šancu potrhať ich ..a nič z toho ...No a toto robí aj keď jej niečo zoberiem, napr ak jej nechcem dať môj mobil..rozbehne sa a začne trhať prvú vec čo sa jej dostane do ruky a ešte si dá záležať a vyberie vždy to na čom mi najviac záleží. Takto sa prejavuje obdobie vzdoru? Bože ženy ako to vydržíte? Ja mám sto chutí zhabať jej všetky hračky, keby bola veľká tak sa nebabrem stiahla by som jej gate a dostala by papučou po holej, ale na takú malú sa bojím zdvihnúť ruku.

monicm
12. feb 2016

@kuceravasue12 Neviem, ako fungujete normálne, ale..................... Má 1,5 roka, na moje deti vždy platilo, že ak išli robiť niečo, čo sa nesmelo, ako napr. hádzať hračky, či trhať knihy, zastavila som ich skôr, ako to spravili a normálne povedala, že to sa nesmie, že napr. auto sa na zem nehádže, hádže sa len lopta a s autom sa hrá takto a ukázala som, ako sa hrá. To isté pri knihách. Ak išli trhať, povedala som, že sa to nesmie, že knihy sa čítajú a začali sme si čítať. Ak si to neskúšala, možno to bude chcieť viac času na to, aby sa to naučila, ona to cápanie brala ako zábavu. Možno necítila bolesť, možno má pocit, že sa jej málo venuješ (nechcem ťa uraziť, každé dieťa je iné, niektoré potrebuje 100 % pozornosti rodiča, inému stačí 50% a niektoré potrebuje 120% ), možno sa na tom zabáva. A to, že to hračky bolí, či si jej hračky vzala, to na ňu neplatí, ešte je malá, "nechápe" tomu. Ak vidíš, že ide robiť niečo, čo nesmie, napr. trhať niečo, keď nedosiahne, čo chce, odkloň ju. Proste len púta tvoju pozornosť a inak to nevie.

timea7
12. feb 2016

@kuceravasue12 prepáč, ale reaguješ neadekvátne. Od dieťaťa vo veku 18 mesiacov očakávaš, že sa bude samé hrať? A ešte aj v inej miestnosti, ako si ty? No mňa by to v živote nenapadlo už len z dôvodu bezpečnosti. Také dieťa dokáže kdekoľvek vyliezť a zletieť stade. Ja som prekvapená, že ti tam dcéra bez teba vôbec zostane, moje dieťa bolo najradšej v mojej blízkosti a považujem to za úplne prirodzené. Nerozumiem tvojim slovám, že zničí najmä to, na čom ti najviac záleží. A to je čo? Ja som si doteraz myslela, že každej matke najviac záleží na tom, aby malo jej dieťa čo najviac podnetov a aby sa vyvíjalo po všetkých stránkach, nie na predmetoch.18 mesačné dieťa okrem leporela inú knihu nepotrebuje, neviem, na čo sú jej dostupné iné knihy. Že ich trhá, je v jej veku prirodzené, zisťuje, že tenký papier sa dá roztrhnúť. Ty ju vlastne trestáš za svoje chyby, za to, že si neodložila z jej dosahu knihy, ktoré si ona ešte nedokáže listovať, môže si iba prezerať obrázky, keď v nich listuješ ty a zároveň pozorovať, ako stránky prehŕňaš. Na trhanie jej môžeš dať farebný papier, kúsky môžete spolu na iný papier nalepovať. A hádzanie hračiek je úplne normálna fáza vo vývine dieťaťa. V jej veku má mať také hračky, ktorým nejaký úder neublíži a ak sa občas hračka zničí, s tým sa hádam počíta, či? V piatich rokoch jej tak či tak budú hračky pre batoľa k ničomu. A zhabať jej všetky hračky? Pýtať sa jej s ktorou rukou potrhala knihu a udrieť ju po nej? V 18 mesiacoch? To nemôžeš myslieť vážne! Sama vidíš, že to aj tak nemá zmysel, iba jej ukazuješ, že je prípustné, aby ublížila inému. 😒 😒 😒 😒
Odpovedám ale na otázku, ktorú si dala - čo robíte, ak 1,5 ročné dieťa niečo zničí? Nič, maximálne si poviem - mala si to odstrániť z jej dosahu, ak to nie ej hračka, alebo kniha pre dieťa jej veku. Ak je, počítam s tým, že takéto drobča niečo zničí. Pri 1,5 ročnom dieťati predpokladám, že môže zničiť čokoľvek, nie preto, že by to bolo zámerné, ale preto, že je vo veku, keď všetko okolo seba skúma. To, že sa sklenený pohár rozbije, ak ho hodí o dlažbu je preň tiež zistenie, preto mu ho dám z dosahu. A tiež dám z dosahu všetko, čím si môže ublížiť. A neočakávam ani náhodou, že sa bude v inej izbe samé hrať. Hrám sa s ňou, ukážem jej, ako sa dajú stavať kocky na seba, ako sa dajú z nich robiť ohrádky pre zvieratká, ako sa dá bábika spinkať do postieľky, ako sa vkladajú menšie duté kocky do väčších, že farbičkou sa dá čmárať po veľkom papieri....že ich pohádže po izbe nevadí, lebo jej ukážem aj to, ako sa hračky poupratujú, v jej veku nahádžu do nejakej krabice, kontajnera....Nehnevaj sa, ale tvoje očakávania a reakcie sú neprimerané. Tvoje dieťa spoznáva svet a ty máš byť jej sprostredkovateľom, nie ju trestať za niečo, čo ona ešte ani nemôže pochopiť. Že nadstaví ruku? Áno, lebo si už zafixovala, že po roztrhnutí knihy príde úder na rúčku 😒 , ale aj keď chápe, že knihu trhať nemá, jej túžba po poznaní je niekedy silnejšia. Vo veku 18 mesiacov neočakávam, že by som toho neviem koľko porobila, ak dieťa nespí 😎 . Spolu sme vysávali, spolu sme utierali prach, teda ja som utierala a ono rozmazávalo, spolu sme vešali prádlo ja som vešala, ono hádzalo štipce z balkóna...užívaj si tvoju dcérku, hraj sa s ňou, vysvetľuj jej, že z roztrhanej knihy utečie rozprávka, riekanka, ale nemaj na ňu neprimerané nároky.
Sorry, za román.

stepanka274
12. feb 2016

Myslim si ze 1 a pol rocne dieta este nevie co si ma vazit a ze knihy a hracky sa kupuju za peniaze a ono sa hra, je to len papier, a potom vela vysvetlovat, vysvetlovat, v kazdej rodine je to podobne, v tomto veku objavuju materialy, ja som mala troch chlapcov za sebou, neriesila som taketo veci, hlavne aby si neublizilj a obdobie vzdoru sme takmer nezazili, drzim palce pri objavovani cara vychovy

fuska
12. feb 2016

Ja som vzdy zabranila, aby hracky nicil. Teda nie vzdy. 🙂 Proste chytit dieta, zabavit niecim inym, pripadne ked ma nervy, podrzat, aby nic neznicil, neublizil si. Po rukach necap. Su tam nervove zakoncenia, moze mat neskor problem. Myslim, ze na take male dieta "bitka" ani neplati. Treba vydrzat a ukazovat to spravne. Nehovorit, ze knizka sa netrha, radsej povedat, ze knizka sa cita.

stepanka274
12. feb 2016

@timea7 presne si to vystihla, ja som to len skratila, my maminky musime predvidat a dat z dosahu veci ktore nie su vhodne pre take deticky, my sme nemalu v tomto obdobi kvetinace, obrusy, noze a ostre predmety boli v nedostupnych miestach kuchyne, varila som len na zadnych horakoch, o to menej sme potom stresovali a zakazovali

sense
12. feb 2016

N3viem moja taka nebola ale pravda je taka ze sa sama v izbe nehravala v tom v3ku teraz to uz robi obcas....ked som potrebovala zametat zametali sme spolu , ked som robila nieco v kuchyni bola tam so mnou ....vzdy mala nejaky suplik v kt. Sa mohla hraabat neskor mala svoj nozik a veci na krajanie hrackarsky knizky mala v tom velku len tvrde leporela a cutavali sme spolu a ked roztrhala zial inu nedostala...spravila to s dvoma kt skor obkusala ked jej zuby sli ako dotrhala...a do oivnice zasadne so mnou... pre istotu kvoli bezprcnosti....myslim ze v jej veku este nie je pripravena hrat sa sama uplne sama .....ale to je len moh nazor...a capanie ako vychovnu metodu neschvalujem ...

timea7
12. feb 2016

@stepanka274 som sa zrána rozpísala ako nenormálna, len ma šokovali očakávania od 18 mesačného dieťaťa a jeho trestanie 😒 😒 😒 😒 😒

marcelatje
12. feb 2016

Ak nieco znici dostavam hystericky zachvat bucham si hlavu o stenu a riesim sama v sebe naco som mala deti ked mi vsetko nicia....

Ktora ruka to bola????? Pomoc....... 😥

Riesis hluposti. Moja mala v tom veku nenicila nic alebo asi nic podstatne. Zacala teraz a ovela drahsie veci. Gauc pokresleny nejde vytepovat a stale nieco. Ako nechvalim ju za to ale ak sa deti nudia vymyslia si zabavu same. Holt nie vzdy podla predstav rodicov.....

fuska
12. feb 2016

Baby, ved nebudte na nu hnusne. Nevie si rady, poziadala o pomoc. Ukazte jej spravnu cestu a neodsudzujte.

moni244
12. feb 2016

@kuceravasue12 vau, normalne z teba zasnem, moja v tom veku bola vsade pri mne, ked som varila, hrala sa s miskami, ked som upratovala, upratovala so mnou, vsetko, co som nechcela, aby znicila, som dala mimo jej dosahu, troska sa zamysli nad sebou a nad tim, co ocakavas

arwen88
12. feb 2016

Tym,ze ju capnes,ju clastne ucis druhych capat..ked.pride obdobie.vzdoru,tak sa necuduj,ked k tebe pride a capne ti...dieta sa uci napodobou...asi.ma obdobie,kedy zistuje,z coho su veci.vyrobene,co.je aky material,co ako.funguje..tak jej daj veci,co moze zdemolovat..mozes jej dat rozne.letaky ma trhanie,vyrobit akoze knizku,co.moze popisat a roztrhat...dat jej.hracky/veci,co moze bezpecne rozmontovat..prisposob si uskladnenie veci.v dome..my napr.nemame.teraz vela.dekoracii,lebo nasa mala by ich hned.spacifikovala..ak.nici tvoje.veci,alebo by chcela.znicit tvoj telefon,tak to jek nemusis.dovolit,ale vysvetli jej,ze je to tvoje a ty ches aby to ostalo v poriadku...ked aj chyti.zachvat hnevu,neboj vyrovna.sa s tym..alebo jej mozes dat telefon do ruky s tym,ze si.pri.nej a.davas.pozor,co robi..mozno si ho chce len popozerat..a ak by ho chcela.demolovat,tak.jej ho vezmi,ale netrestaj..malemu dieratu je jedno,ze tvoj telefon stal 300 eur..a treba ratat.s tym,ze proste male.deti obcas.nieco znicia..to su proste.deti...bitka fakt nic.nevyriesi..ak mas nervy,udri.si.do.vankusa...ked to mala.uvidi,mozno tiez.zacne svoj hnev tak vybijat a nebude nicit veci...neexistuje.univerzalny navod,ale.rad tu mas.dost,urcite si nieco vyberies,mozno to.nepojde zo dna.na.den,ale urcite najes sposob ako to zvladnut,svoje dieta predsa len.poznas najlepsie

kllamarka
12. feb 2016

Presne tak, treba normalne poradit nie kydat "akozesidovolisjunechatnaparminvdetskejizbe".
Ja si naopak myslim, ze pre 1.5 rocnom dietati je uplne normalne robit vsetky domace prace, alebo nedajboze ist bez nej na wc. Cize sa volne pohybovat po domacnosti a nieco spravit. Robili to vsetky mamy, pretoze odjakziva sa treba starat o domacnost, ostatne deti atd (pokial teda nemate 2-3 poschodovy dom a si hodinu na inom poschodi :D ).
V mojom pripadne pomohlo - podotykam trochu, vzhladom na vek - ze naozaj nedostala dake obdobie nic nove na hranie. Museli sme sa hrat s tymi svojimi potrhanymi a znicenymi hrackami. Aj sme citali potrhanu knizku..samozrejme sme pribeh nemohli citat, lebo si ho slecna znicila 🙂 Prajem vela trpezlivosti!

fra
12. feb 2016

myslím, že takto sa neprejavuje obdobie vzdoru u každého, my sme mali 4 deti a nikto z nich toto nerobil- traja dokonca netrhali knihy nikdy (hoci neboli pred nimi špecialne schované), staršej dcere sa to parkat podarilo ešte predtym než mala rok,, tak som jej dala potom noviny alebo staré telefonne zoznamy, nech si trhá tie a potom ju to veľmi rychlo prešlo .... ked si písala to s tymi rukami a ako už beží ukázať ktorá ruka to bola, napadlo mi, že či to tá tvoja dcéra neberie ako hru- jednoducho vie, že ked to roztrhá dostane tvoju koncentrovanú pozornosť a ta trocha bolesti jej za tú pozornosť stojí... ja by som jej asi cielene dávala veci, ktoré môže zničiť a netrestala ju za to a pozornosť by som jej venovala pri inych priležitostiach - podľa mna by ju to prestalo baviť... neviem či to pomože, ale skusila by som to.... a ano, temer všetky domace prace sa v pohode daju robiť v jednej miestnosti s dieťaťom

bocianka123
12. feb 2016

bitie po rukách neodporúčam, lebo ruky sa budú v starobe triasť.. to asi nepoznáš, však? 1,5 ročné dieťa- čo chceš od neho? ...

lanugo
12. feb 2016

@timea7 super, usetrila mi mi cas:') Len pridam info pre zakladatelku: 18
mesacnemu dietatu vysvetlit, aby si vazilo svoje hracky? To skor naucis vlciaka nadobilku.A myslim to vazne.Moj 20 mesacny trha vsetko a ma z toho hroznu radost.Ma noviny, papiere.Hadze vsetko, najradsej to koly comu sa starsi potom rozplace,.... jednoducho spoznava svet.A kedze som pri nom 100% jeho bdeleho stavu, tak regulujem vsetko co chyti do ruky.Neviem si predstavit, ze by bol mimo dohladu.

dismonika
12. feb 2016

ja mam 22 mesačnú dcérku a je preeeeesne taká istá. Tiež som kričala, aj po dupe jej dala - potom mi to bolo ľúto. Dieťa je zvedavé a hračky u nás doma vyzerajú rovnako. Manžel tiež kričí na ňu, keď všetko trhá, ničí - no malá sa iba smeje. Je to také obdobie a musíme si cez to prejsť. Zákazom ešte nerozumie. A áno aj u nás sa začal vzdor cca v 1,5 roku a teraz to neberá na intenzite. Včera vzdorovala celý deň a robila zle mladšej sestričke. Už dávno som sa zmierila s tým, že pri deťoch sa nedá mať všetko v peknom stave, že hračky nebudú stále ako nové. Proste ja som sa už pri 2 malých deťoch dostala do takej fázy, že som veľa veci prestala riešiť, lebo to nemalo význam. Snažím sa byť kľudná - aj kvôli deťom a aj kvôli sebe. Postupne im povysvetľujeme, že to sa nemôže a keď si niečo zničia, nebudú mať. A to, že sú dcérky pri mne a nehrajú sa niekde v izbe samé beriem ako samozrejmosť - chcú byť pri mamičke 🙂 Tiež by som brala, keby boli na chvíľku samé... keď vysávam, varím, no nejde to 🙂 A mne sa to aj celkom začalo páčiť, kde sa pohnem, tak detičky tiež, sme spolu na wc, v kúpeľni - proste všade a vtedy sú pokojné a spokojné.
Pri vysávaní je najväčšia zábava: Jedna mi ťahá vysávač, lebo chce vysávať a druhá sa oň opiera ako o odrážadlo... zvykla som si, nič iné mi neostáva 🙂

lanugo
12. feb 2016

@dismonika kolko ma mladsia, ked ma starsia 22 m? To ako zvlads?

tatiana1985
12. feb 2016

Boze tieto reči že robiť všetko s dieťaťom... Spolu... Áno robíme spolu ale tiež ju nechám vedľa v izbe samu sa hrať, veď nemusí mi byť pri riti 24 hodín denne.... A čo sa týka toho ničenia,prosto vezmi veci kt sú ľahko znicitelne a tiez jej môžeš povedať slovo Nie ak vidíš že ničí. Zas nemôžeš dieťaťu všetko dovoliť len preto že sa učí, ono sa má učiť aj kde sú hranice. A to capanie po ruke radšej nie.

dismonika
12. feb 2016

tiež som niekedy reagovala neadekvátne - "veď nech hodí kameňom ten, čo je bez viny" 🙂 No deti nás učia veľa a hlavne trpezlivosti 🙂 Vykašli sa na zničené hračky. Deti sú na všetko zvedavé a skúmajú - bude dcérka staršia, tak je povysvetľuješ. Moja trhá letáky - nechala som jej ich na trhanie. Knižky som poskrývala, lebo tiež ich pár zničila. Staršia dcérka bola vždy taký "runtoš, prieskumník" odkedy začala chodiť po 4. Všade sa dostala, všade vyliezla a teraz je taká istá. Mladšia je uplakanejšia, no som prekvapená ako si vec poobzerá a položí ju na miesto, nič netrhá a neničí - zatiaľ :D :D :D. Je pochopiteľné, že deťom sa nedá venovať 24 hodín denne a hlavne vtedy niečo zničia. Treba sa ich snažiť stále nejako zabaviť. 🙂

dismonika
12. feb 2016

@lanugo staršia ma 22 a mladšia skoro 10 mesiacov. Narodili sa mi rok po roku obe aprilove 🙂

lanugo
12. feb 2016

Fiha, mozes mi poradit ( kludne do IP) ako to ceke sklbit? Ja budem mat medzi strednym a mladsim 2 roky a teda mam strach

jana_eyre
12. feb 2016

ja mam decka okolo seba stale a to su uz starsie.. mozno az v tomto veku im nevadi, ze su v inej izbe ako ja, inak mi boli vzdy v patach.. /alebo ja im 😅/ ked dceru este nevedelo nic zaujat na dlho, varila, upratovala som na etapy - ked sa dalo urobila som nieco a potom som dokoncila, ked sa znova dalo..

samozrejme som svojim detom vzdy vysvetlovala, ze veci sa nicit nesmu - lebo to sa stava, patri to k detstvu a ich poznavaniu sveta.. ale nerobim si z toho tazku hlavu - v takom veku to povazujem za normalne..

moj syn napr. rad nicil kvety na zahrade - nie raz sa mi stalo, ze vytrhol novu sadenicu pavinica - v tom veku som razne vysvetlila ze sa to nesmie aj viac krat a potom som na neho viac striehla aby som tomu predchadzala, ale bolo to vysvetlovanie na viac krat.. ale uprimne, znicene hracky ma nejako moc netankuju, ja viem, ze veci si treba vazit, ale stale su to IBA veci..

/mojho svagra napr. uplne poraza, ked sa jeho syn hra s malymi kovovymi autickami v piesku.. netusim preco, moj syn si cez leto skoro vsetky do piesku berie a potom si ich aj sam umyje.. tak ale asi ma latku kazdy inde nastavenu/

skus jej davat viac veci, ktore nicit moze, nakup kopu papiera, trhajte spolu, namacajte do vody, hrajte sa s plastelinou, robte "bordel" spolocne..

lanugo
12. feb 2016

@dismonika si matka s velkym M

dominikav123
12. feb 2016

Ja osobne som velmi rada, ze sme si s muzom pořídili psa rok pred tym ako sa nam necakane narodi prve dietko...lebo Larry mi pozul dvesto eurove cizmy, v novom kozenkovom gauci mame dieru, ze uz vidno podlahu a aj konferencny ikea stolik vyzera jak pozuty kakaovy rez...naucilo ma to jedno, ze je to jednak moja vina, ze som cizmy nechala len tak na zemi (na 10 minut 😀 ) a ze su to len blbe veci a ja sa nebudem rozculovat, ked nam Tamara pokresli steny alebo nieco rozbije...klud, sak to len veci, nevyrastie z nej destruktivny maniak, ked nedostane btiku zakazdym, ked nieco rozbije...

timea7
12. feb 2016

@dominikav123 tak to s tými čižmami a psom mi je dôverne známe....vyrastú z toho obaja, pes i dieťa 😉

domak2
12. feb 2016

@kuceravasue12 no v prvom rade si schovaj najcennejsie veci, mozes jej dat kopu letakov a povedat,ze tie moze trhat kolko chce. Ak je naozaj taka neovladatelna, tak ju nenechavaj samu aspon kym sa nauci co moze a co nie.

lubi40
12. feb 2016

@kuceravasue12 no niektore sa tu do teba celkom pustili... My sme mali podobny problem, aj ked asi nie v takom rozsahu a v podstate s tym stale bojujeme (syn ma 16 mesiacov). Skus si precitat knihu kazde dieta sa vie naucit pravidla-da sa stiahnut aj z netu. Mne osobne velmi pomohla. V podstate tam vysvetluju najma to, ze dieta si svojim spravanim snazi ziskat pozornost, ak nedostane pozitivnu, tak aj negativna je dobra. Potom samozrejme, ze rodic je permanentne nastvany a nema chut sa dietatu venovat (davat mu pozitivnu pozornost), no a tak je dieta horsie a horsie, lebo chce aspon tu negativnu pozornost. Co radia je, ze treba dieta vela chvalit ked robi nieco dobre, teda nie priamo chvalit, ale dat mu najavo, ze clovek registruje, ze robi nieco dobre (napr. jeej, ty sa ale pekne hras, pekne papas, ...) a naopak ak robi nieco "zle" tak mu pozornost nevenovat (hodi hracku-tak hracku bez slova zobrat a venovat sa nieco mu inemu). U nas to zabralo a nastalo vyrazne zlepsenie. Takisto skus nie trestat, ale skor ucit dosledkom chovania. Dieta ma pochopit, ze ak napr. hodi hracku, tak ju nedostane, ale mama si ma nebude vsimat viac (cize dieta nedosiahne, co chce). Dalsia vec je, ze dieta ma pravo sa hnevat a ma pravo mat zlu naladu (tak ako kazdy clovek), ale treba ho naucit, ze tym, ze sa hneva nic nedosiahne. Je to beh na dlhe trate, ale vravim, u nas to zatial zabera.
No a na zaver len chcem povedat, ze 1.5 rocne dieta sa vie same zahrat-nie dlho, ale vie. No, ale deti maju radi, ked su sucastou diania, co tym chcem povedat, ze dieta sa sice vie zahrat, aleviac chce robit to co dospely. Cize napr. ked zametas, tak daj malu metlicku aj dcere a posli ju do ineho rohu miestnosti, nech ona zameta tam a ked pozametas cast kuchyne, tak jej povedz, ze nech ide teraz zametat tam a ty si pozametaj tu zvysnu cast (tiez to u nas zabera). Alebo s varenim-daj jej hrniec, varechu, nasyp trochu sosovice a nech vari....
drzim palce 🙂

jabadaba
12. feb 2016

@timea7 absolutny suhlas!
@kuceravasue12 klud, respektuj, ze dieta je este velmi male a prave objavuje. Objavuje hmatom. K tomu patri aj to trhanie. Ak varis, maj dieta na ociach, pri sebe, zabav ju. Vytiahni jeden suflik, v ktorom sa bude moct dcerka prehrabavat. Nie je dobre mat ju mimo dozor. Upratovali sme vsetky popri detoch. Aj varil a vykonavali bezne domace prace. Takto male dieta vsak treba mat na ociach furt! V tomt oveku su deti ako pytel blch, proste sa ju snaz zabavit. 😉

domak2
12. feb 2016

@timea7 nas pes z toho rastol tak 12 rokov 😀

timea7
12. feb 2016

@domak2 fúúúú, tak nášmu to trvalo rok, rok a pol, čižmy, vytrhnutá zakrpatená borovica....zlomený červený javor a zopár presadených kvetov, načaté drevené vchodové dvere, ako keby sme mu žrať nedávali....ale potom sa umravnil, bol to labrador.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli