Čo robíte s ratolesťami, ktoré majú skoro rôčik?

mizulienka
1. júl 2009

ahojte mamicky skoro rocnych deticiek...chcela by som sa s vami podelit so svojimi skusenostami a aj nacerpat inspiraciu od vas 🙂
co vsetko robite so svojimi ratolestami, ktore maju uz skoro rocik?
myslim tym, chodime na pieskovisko, citame knizky, ucime sa riekanky a podobne veci 🙂
Misko je moje prve babatko a nechcela by som nic pokazit ani zanedbat 🙂
Uz dopredu dakujem za vase tipy 🙂

stvura
2. júl 2009

Ahoj, no ja mam skoro take iste aktivity. Ked je krasne sme na pieskovisku, pripadne niekde na trave /ak by sme boli prilis blizko pri vode taqk mozem riskovat ze moj drobec sa k nej hned rozbehne/, vela-vela chodime, citame, pocuvame hudbu, tancujeme a maleho ucim anglictinu. Ak pocasie nie je koser, tak sme bud u nejakej priatelky alebo v MC. Od septembra premyslam nad plavanim a znakovanim /doteraz sme to nestihli/, povodne som chcela i Helen Donor anglinu, no uvidim podla urovne lektorky...
Tie riekanky som ja este nezacala, maly je skor na pesnicky a tancovacky. Teraz ako sa uz sam rozbieha, tak mi vacsinu casu zaberie jeho prenasledovanie a hlavnesledovanie co zas hodi do WC /pada tam teda uplne vsetko co je v jeho dosaku a uz utopil i kvikajuce plysove prasiatko/.

zuza.m
2. júl 2009

ahoj aj my sme rovnak stary.maleho čitat knižka nebavi,skor vela skuma ,štvornoškuje,chodi, všade sa natahuje.chodime vela von ,s bicyklikom,v kočiku,na ihrisko za druhymi detičkami,zvieratkami alebo len k susedom.učim ho ukazovat očko uško,rozne zvuky napodobnovat,spievat,tapušky,miluje krabicu plnu veci(šminky)a z toho vytahuje.to je najlepšia zabava ak potrebujem niečo porobit.no a potom zaleži od počasia ak je slnečno tak sa aj kupeme.vela sa smejeme a blaznime.,jazdi mi na chrbte ako na konikovi to tiež miluje ,vypina a zapina svetlo.no proste všetko čo ma napadne . 😅

goga03
2. júl 2009

ahoj, oliver je tiez velmi zivy a aktivny a jeho citanie kniziek a tap tapusky a podobne vobec nebavia 😖 jeho nebavi nic pricom je potrebne sediet.s hrackami sa hra tak ze ich hadze a stvornozkuje za nimi.preto vela chodime von, na piesok, na hojdacky, do travy a tak.a hlavne aby tam boli aj ine deti. to ma rad.2 krat do tyzdna na plavanie.no a vela sa chodime bicyklovat, v tej detskej cyklosedacke na pocudovanie obsedi.
a tiez ako pisala zuza.m. vypinat zapinat svetlo, hrabat sa v zasuvkach a vsetko co sa doma objavi.
jaj a este som si spomenula, ze sa mu paci kolo kolo mlynske, ked sa hrame.pritom sa nesedi, teda len chvilku 😀

zuza.m
2. júl 2009

ešte som zabudla učime sa na nočniček a zliezat dole z postele nožičkami. 😉

zoeno.1
2. júl 2009

ahojte,dobra tema,teda to som nevedela,ze uz ju mozem davat do pieskoviska 😕 my radi prehadzujeme veci z bodu A do bodu B a spat 😀 a tancujeme,ked si pustame toho psika od fisher price a tapusky ma rada,napodobnovanie zvieratiek ,citanie len chvilku,mame v kuchyni hojdu,tu ma rada,strasne rada ma ked sa jej otocim chrbtom a potom sa na nu otocim s nejakym slovom (kuk,....) akoby som ju strasila,to sa strasne rehni 😀

berenika39
2. júl 2009

ahoj, přidáme se...u nás ted frčí posílání auta od jednoho k druhému, nebo házení míčku někomu. Učíme se kde je noha,ruka, oko, nos. Neposedí moc, ale má zkoumací období,takže leze po celém bytě, donekonečna stojí u dveří a zavírá otvírá 😀 . Knížky ještě nee, asi později. Taky ho učím slézat pozadu s postele. Dávám na talířek kousky jídla aby si je sám bral a dával do pusy, to pobral okamžitě 😀 .
Písek už taky zkoušíme, omakává to, přesejpá, asi ochutnává 😀.
Provokuje, ay jsme se mu schovávali a pak jančí, když se najdem.

A docela ho nechávám jen tak, samotného, nic "s ním nedělám", prostě si myslím, že oni potřebujou prostor i sami pro sebe, aby si všechno to nový v těch hlavinkách srovnali a uložili. To jde dobře dopoledne, když je odpočinutej, vyspalej, najedenej. Uklízím, vařím, a on se batolí kolem mě, dám mu hadr a taky utírá, dává prádlo do pračky, mačká čudlíky.

Když jeale podezřeledlouho ticho a nic se neděje,vím, že něco vyvedl a čeká, co já na to. Naposledy našel papírový kapesníček, co někomu vypdl z kapsy a celej ho rozcupoval, kus asi snědl a zbytek vítězoslavně ukazoval..

Od mala jsme ho za všechno chválili, vždycky řeknem "výborně" a zatleskám mu. No a ted to vypadá tak, že cokoliv udělá,čapne si na zadek a zatlleská si. No co, když mě nikdo nepochválí, pochválím se sám...

Zatím je to suverénně nejhezčí období.

berenika39
2. júl 2009

Je tu nějaký prcek 16.8?

rovni
2. júl 2009

ja vobec neviem co mam s nou robit ☹
neviem si prestavit ist s nou do piesku,co by tam robila,ved to by vsetko skoncilo okamzite v puse
pozeranie kniziek nas voooobec nebavi,tapusky,alebo ukazovanie ju nezaujima
ked ju posadim medzi hracky a odidem kusok od nej nieco spravit-plac
jedine co ju bavi je,ked si sadnem k nej,okamzite sa do mna zadrapi a stavia sa nozicky

zuza.m
2. júl 2009

rovni ved to robi každe dieta že dava do pusy to ju musiš učit nono alebo fuj fuj.unas to už zabera pekne nnormalnym hlasom poviem a ked neprestane tak už raznym .a okamžite prestane.a už ho to ani nenapadne niečo zjest.teda sem tam hej ale nie tak často.a to ukazovanie tak isto musiš menit hlas čudovat sa tešit že si našla nappriklad to očko na hlavičke.ono to na začiatku vyzera že ju to moc nezaujima ale časom uvidiš.vvšetko zaleži na tvojim pristupe.mne už teras stači ak začodovane poviem jeeej..a už kuka že čo am zaujalo.aby sa mopol aj on pridat.my sme 19.8

lenka_da
2. júl 2009

rovni, treba len skusat, dieta sa nevie dlho sustredit, len chvilocku, tak musis kazdu chvilku robit nieco ine, kotulat loptu, zapnut blikotavu hracku so svetielkom, skus sa schovavat za dlane a robit kuk, steklenie, farebne obrazky, kotulanie 1,5 litrovej flase 😀 otvaranie suflika, vyhadzovanie veci zo skrine, vyberanie kniziek z police... vsetko co nesmie, robi rada, potvorka 🙂

berenika39
2. júl 2009

rovni, holky už to napsaly, je to o strašný trpělivosti. ale zkus,i když třeba začne plakat a chce hned vzít, nevzít ji a zkusit ji zabavit něčím děsně lákavým (ovladač, mobil, klasika). Dělej to tak pořád dokola, uvidíš, že to pochopí - když nebudu vyvádět a sápat se na mamču, bude odměna. POstupně to přejde, jen vydrž.

Taky už docela funguje naše rázný NENE, máme takovou "zakázanou zonu" u telky,dývka,pc. Od mala ho tam nepouštíme, ještě to zkouší, ale dřepne si a čeká. Když zahudrám, otočí se jde zpátky. Ale nechce to fakt polevit, jak jednou ustoupíš, bude v tom mít zmatek a pak to nejde "napravit" 😀 😀

MInulý týden mu lezl horní zubák,dva dny neštěstí a kníkání, děs. jediný, co pomohlo, ylo mazlení a stoupnutí na parapet (zevnitř 😀 😀), pršelo, koukal na kapky a šahal na ně.
Pak zub vylezl, všechno v pohodě, jen pořád stál pod oknem, řval a chtěl nahoru. Stačil opravdu den vysvětlování, že neprší, nebolej zoubky, takže na okně opravdu celej den stát nebudem, pochopil a dobrý, nechal toho. Když je vysmátej, vezmu ho zvednu zase na to okno, ale ne když dupe nožičkama a ječí.

zuza.m
2. júl 2009

no to že dupne nožičkami ešte chvala bohu nemame.ja ho celkom lahko prehovorim ked chcem inde ako on.najdem niečo zaujimave a hned kuka ako puk.tak že zatial sa da ovplyvnovat celkom lahko.teda nie že by sme to mali nejako že kde ho posadim tam sedi.take nepozname.sediet na gauči a kukat televizor alebo čitat noviny nemožem od kedy sa narodil.ale už sa zahra aj sam bez nervov.my ani nemame nejaku zonnu kde by nemohol.može aj k počitaču aj k televizii.boli dni ked sa tam zabaval dost často a teeras si to ani nevšimne.naozaj vela trpezlivost a vela vela chvalit za každy naznak že sa to podoba na to čo od nich chceme.ja ho napriklad stale rozosmieam len vidim že sa trocha mrači už nahodim usmev.ked ho držim v dobrej nalade je ovela lepši.

stvura
2. júl 2009

bereninka...mi sme 17.8....

berenika39
2. júl 2009

bezva, můžem slavit jeden rok on-line 😀 😀

mizulienka
autor
2. júl 2009

ahojte, tak sa tesim, ze sa tema ujala 🙂
ja som tiez zo zaciatku nevedela, co mam s nim robit 😀 ale nejako to prislo..zacalo byt pekne, zacali sme chodit do parku, na pieskovisko...teda strkovisko :-0 je tam hojdacka, zoberiem vedierko, lopatku, ukazujem mu ako sa naklada, vyklada 🙂) ma velmi rad deticky, takze chodime (zatial iba za rucicky) k inym detickam, ktore chce misko pohladkat, ale zatial to vyzera iba ako valiaci sa buldozer 😀 on je strasne zlaty, ale je fajny tucko :0) ma uz cez 12 kg, takze si viete predstavit, taky maly medvedik 🙂 ale zlaty
😲
a doma povacsine, co ho bavi je chodenie okolo ohradky a nabytku, vsetky mozne kabliky, knizky mal ovela radsej ked bol mensi 😒 neviem, ako ho mam nimi zaujat...a inac ta anglictina je dobry napad...ja mu zacnem asi iba take jednoduche veci ukazovat a rozpravat po anglicky...
stvura ako ho ucis anglicky? vy uz chodite samy?

garfie
2. júl 2009

teda vážně už s něma chodíte na písek, to by mě fakt nenapadlo...nedovedu si představit co by tam ta moje bambula dělala-kromě toho že by snědla asi tunui písku 🙂)

mizulienka
autor
2. júl 2009

garfie, skus a uvidis 🙂 urcite sa jej budu pacit ostatne deticky a bude skumat vsetko nove, ja som bola fakt prekvapena kolko veci sa da robit na pieskovisku, teda mi nemame piesok ale take male kamienky 🙂
ved tam su aj hojdacky. kde ju mozes poojdat a tak 🙂

mizulienka
autor
2. júl 2009

inac my sme 14.8.

stvura
2. júl 2009

Kocky, zatinaju sa vam uz dietka? nieco podobne ako pisala bereninka, ked sa mu nepozdava co s nim mam zalubom, tak sa zacne storcovat a hnevat. Akosi priskoro na obdobie vzdoru, nemyslite? Nam NONO velmi nepomaha, hlavne co sa fontan tyka, maly by hned do nejakej vletel...strasne miluje vodu /este ze su v Zamkoch len dve fontany/. Ten bicykel som zvazovala i ja, lebo kamoska co ma o 4 hod mladsieho drobca ficia uz asi mesiac, no neviem si predstavit brat dieta dole zo stvrteho poschodia, potom vynasat bicajk z pivnice a tak...jednoduchsie je to na dedine. To nehovorim ze by som musela prejst asi kilometer aby som sa dostala do kludnejsej casti....skoda... 😒 ☹

mizulienka
autor
2. júl 2009

aj my zvazujeem odrazadlo, k prvym narodeninam chceme kupit 🙂
miskovi sa strasne paci take auticko...ma vzadu take drzalo, kde sa chyti a pouziva to ako choditko 🙂 ma to nacvicene z pieskoviska 😉

claudinka
2. júl 2009

aj nam ma prist odrazadlo tento alebo buduci tyzden, babka malemu kupila, tak uvidime, ci sa ujme..
tiez som na tom podobne ako rovni 😀 ale moj sa zahra cely den aj sam..
konecne preslo obdobie, kedy vrieskal v kociku ako divy, uz tam vydrzi, tak chodime von, v takychto teplotach skor iba podvecer a cely den sme doma - maleho to najviac bavi.. ma volnost, pozna to tu, robi si, co chce.. stavia sa o vsetko, lozi, natahuje sa, otvara.. najviac miluje kolecka na svojom kociku, s nimi sa vie aj dve - tri hodinky pohrat a neviem o nom 😀 so mnou hrat sa nehrozi, vzdy mi odpochoduje do kuchyne 😝 pesnicky, basnicky, knizky, hracky, to ho vobec nebavi.. iba sa stavat a vymyslat 🙂 rad otvara vsetky zasuvky, skrine, vyhadzuje z nich veci, ochutnava.. kabliky a klavesnica ho uz zabavia iba na par minutiek, to uz ma okukane 😒
chodime aj von na hojdacky, do MC nechodime, lebo maju otvorene iba dve hodky doobeda a my byvame zvacsa doobeda doma..

rovni
2. júl 2009

claudi to mas super!keby sa aj moja vedela takto sama zabavit na chvilu.ona sa len na mna vesia,ked som neni pri nej,mrnci,ked si k nem sadnem,ze ideme sa hrat,v momente sa zadrapi za tricko a uz sa taha hore.ani nemam sancu jej nieco ukazovat,tapuskat atd. 😝
ake odrazadla mate pre drobcov?

zuza.m
2. júl 2009

my mame kupeny bicyklik,trojkolku aj s vodiacou tyčou a zatial aj stou obručou aby nevypadol.a super .pekne tam sedi.chcela som mu to dat k roku ale nevydržim o týžd ma meniny tak dostane na ne.chodime aj na bicykli maly je v sedačke ale už sa stalo že mi tam zaspal.ešte sa rad kruti na otočnom kresle čo mame pri PC.

mizulienka
autor
2. júl 2009

ja by som chcela nieco na ten styl, akurat auticko...bicyklik kupime asi az ked bude maly starsi 🙂

rovni moj maly bol presne ako tvoja mala...ja som ani nemohla ist na zachod, lebo uz hned strasne plakal...doteraz neviem, cim to bolo...ale zrazu to zmizlo...este stale ma musi mat v dohlade a obcas aj placka, ze chce byt pri mne, ale uz je to ovela ovela lepsie...mozno to je tym, ze teraz ma ine veci na praci :-0) ako smejdenie pri ohradke, okolo gauca a vsetky mozne kable 🙂

neboj urcite to prejde a bude samostatnejsia a aj ty si vydychnes troska 🙂

rovni
2. júl 2009

dufam,ze to za chvilu prejde,lebo je to hrozne-jem tak,ze ju musim mat na kolenach,ak nechcem pocuvat srdcervuci narek.a vacsinu cinnosti robim jednou rukou,kedze v druhej mala.alebo si ju dam do manduce.No po takychto dnoch uz vecer ledva stojim na nohach 😝

mizulienka
autor
2. júl 2009

verim ti rovni, u nas to bolo donedavna to iste...hihi ja vlasy neucesane, neumyta a to bol uz obed ☹
ale vazne to nejako preslo, ani neviem ako teraz 🙂 vydrz, uvidis, ze potom si povies, ze toto je jedno z najkrajsich obdobi 🙂 drzim palce

rencalm
2. júl 2009

Ahojte maminky, aj ja sa pridávam, môj malý je narodený 19.8. tak ako tvoj Zuzka.m. 🙂 My síce este nechodíme, ale lozí ako drak, niekedy sa tak za niecím "rozbehne" ze hlava letí dopredu a rúcky s nôzkami jej ani nestacia. No ja mu uz pomaly nestacím tiez. Tiez sa najradsej driape na nábytok, stolík v obývacke, hned ako zbadá ovládac, to je celý bez seba, miluje ked nieco hodí o zem a cím vacsí hluk, tým je stastnejsí. Moc neobsedí, obcas ked ho dám do ohrádky a neprihováram sa mu, ani si ho nevsímam (akoze) tak sa zacne bavit aj sám, dám mu tam pár hraciek a najnovsie aj takú vacsiu knizku, to donekonecna otvára a zatvára, na pocudovanie este nepotrhal stránky. Teraz sa naucil otvárat vsetky zasúvacie skrine, co máme doma, takze sa k nim privalí v chodítku a uz len odtahuje a zatahuje a ja tŕpnem, aby si neprivrzol palec. Tiez mi stále vytahuje suplíky a celý ich obsah, s normálnymi hrackami sa moc nezabaví, to uz ho asi nudí. Úplne nahlas sa rehoce ked ho nahánam v tom chodítku, to tak prepletá nozkami, ze sa bojím, ze si ich raz zauzlí 🙂 a tiez schovávacky a následne kukuk, a hned ako hrá hudba v telke alebo rádiu zacne poskakovat, ja s ním a tak spolu akoze tancujeme. Inak obdobie srdu je aj u nás, ked dociahne na nieco, co nesmie a ja mu to vezmem z rúcky, to spustí taký krik, ale nastastie sa este dá rýchlo zabavit dacím iným. Tiez má rád ked vysávam, vydriape sa na vysávac a ja sa pomaly posúvam a on sa drzí vysávaca a tapká za mnou. Pieskovisko sme tiez este neskúsali, po tráve lozí rád, stále tam prtom tuká do kvietkov, trhá ich, ochutnáva... A tiez mu chcem kúpit tú trojkolku, uz som zvedavá, co na nu povie. Trochu vám závidím, ze u vás funguje NONO! lebo u nás ked nanho zvýsim hlas a poviem nono a pohrozím palcom, chvílu na mna kuká a potom sa zacne smiat 😒 No proste autorita 0 bodov... Uz som skúsila aj skríknut a tapnút mu po zadku, lebo má taký blbý zvyk postavit sa k vezi a stuká vsetky gombíky a snazí sa vylomit tie dvierka na kazety, ale to bolo o tom istom, rehot totálny, najhorsie, ze potom sa ani ja neudzím a uz sa rehoceme jeden na druhom. Takto sa to asi nikdy nenaucí, vsak?

zoeno.1
2. júl 2009

ja som chcela s malou chodit von na bicykli...no ale ked som ju vyskusala dat sadnut na cyklosedacku s prilbou,tak ma medzeru za chrbatikom,neviem ci som sa spravne vyjadrila,proste nema oprety chrbatik a sedacku skrz tu prilbu 😒 ako to mate vy co sa uz bicyklujete?

nasa sa zatina uz pomaly vzdy,ked ju polozim na lopatky...to je kriku,velke slzy,no horor...a to mi predtym nikdy nerobila...kludne slovo nepomaha,lebo to sa ani sama nepocujem a ked sa nahodou pocujem,tak mam pocit ze to rozpravam sama sebe (alebo spievam) 😀 ....takze u nas je rev pri obliekani,vyzliekani,prebalovani,kupani (ked chcem hlavku umyt)

pisem si na zoznam formicky do piesku a ked bude pekne supnem ju do pieskoviska🙂

rencalm
2. júl 2009

Zoeno presne, to som zabudla, na chrbte ani náhodou, prebalovanie je jeden velký boj, divím sa, ze nám zatial este obsah niektorej plienky neskoncil na celej posteli 🙂 🙂 🙂 Obliekame sa tiez tak, ze on si lezie a ja za ním natahujem nohavice, body, bundu.... A po kúpaní ho tiez utieram len za asistencie manzela. Teraz ked mal soplíky a bola som cez den s ním sama a potrebovala som mu ich odsat, no to bola show - dala som ho na lopatky, vyliezla nanho obkrocmo, a nohami som mu drzala rucky pri tele... spociatku mu to bolo náramne smiesne, ze co to tá mama robí, ale ked som pustila vysávac rýchlo sa dosmial. 😉

zuza.m
2. júl 2009

zoeno.mne maly na bicykli sedi v predu a tam je ta sedačka nižšie.tak že hlavku už ma volnu a nie opretu.

rencalm ono to nono nefunguje tak doslovne ,tak isto skuša a a začne sa usmievat a tiež kolko razy nevydržim a zasmejem sa aj ja ale nesmie sa to.ale ked potrebujem naozaj že aby niečo pustil tak zvyšim hlas a on zamrzne.rychlo pribehnem a zoberem mu to,alebo jeho.ale zistil že už ten raznejši hlas je autorita.
ja som take veci čo chytat nemože dala preč nech ho to ani nelaka.aspon potom nanho nemusim stale vykrikovat .
plienku davam na kolene.položim si na stehno plienku potom jeho a tak nejako zapnem.alebo ho oprem o postel a davam za stoja.utierat ho pokakaneho je asi umenie ,preto ho radčej damna ten nočnik.tam sa nestresuje a ja mam dušu na mieste. 😅