Čo vedia a čo nevedia vaše deti na prelome 3 rokov?

pia22
6. sep 2012

Nejde o vzájomné porovnávanie dovedností detí, ale opis vývoja tohto veku je všade veľmi všeobecný, tak by nám veľmi pomohlo vedieť čo ovládajú vaši drobci v období okolo 3 rokov...sebaobsluha, sociálne zručnosti, hrubá a jemná motorika, reč...
Prosím aby prispievali len mamičky, ktorých sa táto téma týka...ďakujem.

mahmulienka
6. sep 2012

@pia22 ahoj, tak moja starsia bude mat 3 roky v decembri (tak snad nevadi, ze prispievam). rozprava kvantitativne strasne vela, casuje, podmienuje, vypichava irecite vyrazivo z rozpravok, ktore pocuva na cd ('veruze by sme sli, mami, na to ihrisko, keby sme chore neboli' atd). kvalitativne nezvlada r a samohlasky po hrdelnych spoluhlaskach (ch, h, g, k). skusa si 'citat' knizky sama, vela si pamata text, takze podla obrazkov ide ako masina. vela spieva, tancuje.
co sa spolocenskosti tyka, vyhladava uz kamaratky, chce sa hrat s detickami, ale ked uz pride na lamanie chleba, hraju sa v podstate vedla seba a len sem tam spolupracuju (ale mam pocit, ze je to vacsinou problem toho, ze si vybera mladsie deti).
pohybovo - nevie sa kolobezkovat, ani bicyklovat, v tomto je to drievko, ale hojda sa uz od 2.5 uplne sama, aj si vylezie na hojdu, preliezku, kamkolvek. kresli uz aj nejake to slniecko, skusa aj hlavonozca, ale teraz cez leto sme to nemali ako cibrit, takze vacsinou machule a cmaranice. zacina vyfarbovat celkom pekne omalovanky, nezacmara uz celu stranu ako par mesiacov dozadu, ale uz sa skusa triafat presnejsie. skusa aj strihat detskymi noznickami, to jej velmi nejde. navlieka uz aj mensie goralky, take uplne malinke jej nejdu.
na zachod chodi sama, vonku cika sama, pisku si utrie, ritku este nevie, ani neskusa. obliect si vie len nohavice, ponozky tak 50 na 50. tricko nie. vyzliect si vie ale tielko, tricko este nie. obut sa vie sama, ked su topanky na pracku, nie na snurky.
neviem, co by som sem este, kedze je to hrooozne obsirna otazka 🙂 som zvedava na dalsie odpovede. ako u vas?

hoogy
6. sep 2012

nas mal 3 roky v maji. rozprava strasne vela pusa sa mu nezastavi,ale niektore slova ma este take svoje a napriklad nevie povedat slova ktore sa zacinaju na A a dava pred ne este spoluhlasku napriklad auto je pauto. pekne tvori vety snazi sa skonovat a casovat,ale nie vzdy mu spravne vyjde este tvar slova uci sa to 🙂 pozna cislovky do 3 kedze tolko ma rokov 😀 vie povedat pekne ako sa vola. pamata si oblubene rozpravky na spamat a vie ich porozpravat(samozrejme po svojom), spieva si pesnicky a recituje basnicky.
pohybovo - vie sa kolobezkovat, bicyklovat snazi sa korculovat,ale to su este len take pokusy.
kreslit sam moc nechce len take cmaranice,ale ked vyfarbuje podla predlohy snazi sa vybrat aj spravne farby a nevychadzat za ciarku. rad si sklada puzzle a vie poskladat uz aj zlozitejsi obrazok z mensich kuskov. rad sklada stavebnice, hravame pexeso na pamat a velmi dobre si pamata umiestnenie obrazkov.
na zachod chodi sam da si v pohode sam dole gate, slipy a naspat sa oblecie ritku si vsak utriet nevie a vzdy povie. vie si sam obliect gate,ale gombik si nezapne, tricko si tiez vie aj vyzliect aj obliect, obut sa vie tiez sam niekedy si sice da este naopak topanky,ale zasnurovat si nevie kupijem zatial topanky na suchy zips.
kamaratov vyhladava a hraju sa v poslednej dobe aj dost spolu nie iba vedla seba. 🙂

kaja73
6. sep 2012

moj bude mat v decembri 3 roky-sebaobsluha-ak sa mu chce naje sa sam,vyzlece si nohavice,slipy,ponozky,bundu,tricko nevie dat sam dolu,oblecie si sam ,alebo s miernou pomocou slipy a nohavice,obuje si len crocsy sam a jednoduche sandalky.
Plienky nema od 16m-pekna sa sam odvtedy pyta a od 26m ich nema ani na noc.
Zhruba od 2 a pol roka ani neviem kedy ide curat a kakat len dobehne, aby som ho upravila,po kakani aj utrela.
Soc.zrucnosti-vyhladava deti,ale hlavne dievcatka cca rovnako stare,alebo o rok dva starsie,chlapcov nemusi-tym ani nic nepozicia a stale mu na nich nieco vadi-ale len ak su podobne stari ako on ako je on,starsich ma rad.
Hra sa skor vedla deti ,ale obcas sa uz aj pokusa o spolocnu hru.
Zasadne sa nepozdravi,aj ked pred rokom s tym problem nemal.
Nema rad ak sa mu cudzi prihovori,on musi byt iniciator,inak je rev a odmietanie daneho cloveka.
Hruba motorika-na bicyklvom odrazdle jazdi od 18m a od 2 a pol roka sa vie aj bicyklovat na velkom bicykli bez pomocnych koliesok. Vie trochu plavat pod vodou.
Jemna motrika-nechce kreslit nic konkretne,ale malovat miluje-no je to len taka hra s farbami-vymyslame rozne sposoby malovania-s prstami ,stetcom, handrickou,korkom,fukame farby.....to miluje. Ale musi mat dostatocnu slobodu a nesmiem ho moc usmernovat.
Rec-keca vo vetach od 18m-vtedy aj opakoval basnicky,pesnicky,teraz to ma na haku 😝 -vypocuje si to,ale opakovat nebude. Usta sa mu ale nezvaru po cely den,stale sa pyta preco,na vsetko chce hned odpoved.
gramatiku ma celkom dobru,robi len take mierne chyby,vyslovnost je tiez celkom fajn,ale nie je 100% cista.

bubelko
6. sep 2012

jonas bude mat v decembri 3 roky.
sebaobsluha - naje sa sam vidlickou aj lyzickou, odnesie si misku do drezu, vyberie si misku zo skrinky, topanky, oblecenie. obliect sa este nevie - ako tak mu idu trenky a teplaky, obuje si crocsy (aj to vacsinou popletie pravu a lavu).
doma vacsinou chodi v trenkach, ale obcas si pyta plienku. von ma este stale plienky a na noc tiez. na nocnik sa pyta, ale nie vzdy, obcas zabudne.
rozpravat rozprava plynulo vo vetach, pekne sklonuje aj casuje, obcas ale spravi chyby. vyslovnost je cista, r nevie. (ale ani ja, ani brat). rad si pozera obrazkove knizky, ale ak zacneme citat rozpravku, tak to ho nebavi, radsej sa ide hrat.
hra sa s bratom, s detmi, ale aj rad pozoruje, vie sa zabavit aj sam. zo spolocenskych hier sa hra rad pexeso, domino, ovocnu zahradu. sklada puzzle - rozne velkosti a rozny pocet kuskov, ale su to tie v ramikoch.
pozdravi, podakuje, poprosi, obcas treba pripomenut. ale v poho. s cudzimi komunikuje nerad. ak niekoho nepozna a sa mu prihovori, schovava sa - to je ale podmienene tym, ze nerozumie este dobre jazyku. inak sa ale medzi ludmi neboji a ked sa osmeli, tak verklikuje jedna radost.
vie jazdit na kolobezke (s dvoma koliekskami vpredu), odrazadlo, bobby car.
vylezie na kazdu preliezku, ma rad namorne rebriky, smyklavky, hojdacky.
kreslenie ci kreativna tvorba - nic moc. nebavi ho to.

brisalek
6. sep 2012

Dceři byly 3 roky v červenci. Od května jezdí na kole bez pomocných koleček. Učí se jíst příborem, sama se oblékne i svlékne i ponožky a boty - kromě tkaniček(jen s užším tričkem má problémy) ale dělá to jen když chce🙂. Umí zapnout zip i knoflík. Umí si umýt ruce, utřít, umýt sebe celou , když se koupe, vyčistit zuby i když většinou lajdácky🙂, učesat se...namazat si rohlík, nalít si šťávu...
Mluví hodně ve větách , skloňuje , časuje - samozřejmě občas s chybou, má velkou slovní zásobu. Výslovnost je ale trochu horší- stále neumí K, V, L, R, Ř. Básniček umí spoustu a už dlouho (i dlouhé jako Palečka - Hrubín), když čteme knížky opakuje text doslovně🙂., skládá puzzle tak 24-36 dílků. Ve 2 letech a 7 měsících už namalovala sluníčku s očima , nosem pusou a paprskama, dnes namalovala domeček s dveřma a klikou a plotem...maluje pořád - vodovkama, fixama, pastelkama, omalovánky větší vymalovává prakticky bez přetahování, umí stříhat nůžkama už delší dobu. Zná základní barvy tak od 20 měsíců od 2,5 už i růžovou, oranžovou , šedou....umí napsat AP-svoje iniciály, B, D, T, M (babička, děda, táta, mamka), zná všechny písmenka abecedy, umí počítat do deseti, ví kolik jí je let, ví jak se jmenuje, kde bydlí, jak se jmenuje (jménem a příjmením) mamka a taťka.
Bez plínek přes den je od 22 měsíců, v noci je ale ještě má. Je ale hodně stydlivá a to i před ostatními dětmi. Hraje si s těma, které zná delší dobu. Když je více dětí, spíš se bojí. V cizím prostředí a před cizími lidmi je hodně stydlivá. Ráda dělá všechno co dělám já, takže se mnou uklízí a věší prádlo, obaluje řízky... a tak a docela jí to jde🙂. Je hodně všímavá a vnímavá, takže sposutu věcí okolo sebe, o kterých si povídáme ví. Je opatrná, pečlivá a "poslušná" v mezích dětských blbovin a občasné svéhlavosti🙂, prakticky se neztekala, ale naopak si skoro neumí hrát sama a vyžaduje hooodně pozornosti.

maximka33
6. sep 2012

Náš Martínek je hodně samostatný, ve třech letech se dovedl obléct i svléknout (kromě zipů a knoflíků), boty na suchý zip si také dovede obout. nají se lžící už od roku (nikdy nejedl rukama), pomalu zkouší krájet nožem. velmi pomáhá v kuchyni, nabírá kafe do hrníčku, míchá polívku, strouhá sýr. bez plenek je od dvou a půl let a to i na noc. když se náhodou počůrá, svlékne se a jde si to vyprat do umyvadla 😉 mluví dost, ale ne pořádně. básničku nezvládne, jen doplňuje rýmy na konci pohádek, které zná. nebojí se lidí, je velmi živý a společenský, rád cestuje, nevadí mi ani dlouhé cesty autem. zabaví se koukáním po okolí (sedí vzadu uprostřed) nebo si povídáme a zpíváme.už před třetím rokem dokázal vyjmenovat půlku třídy na fotce. o víkendu si jde umýt zuby a nasype si do misky "kuličky" celozrnné, vezme si lžičku a snídá. pustí si televizi, přepíná programy, až narazí na správné pohádky. fouká bubliny z bublifuku. Z kostek staví krásné stavby. hraje si s autíčkama a povídá si s nimi. hodně pozoruje taťku, jak opravuje auto, seká zahradu či něco dělá na domě, takže se určitě brzy taky zapojí 🙂 pozná několik značek aut. Jezdí rád na návštěvy a výlety. teď už zná své jméno, roky a město, kde bydlíme. Umí toho celkem dost. velmi ho inspirovalo, když byl ve školce nejmladší a učil se od starších. na druhou stranu nechce být moc sám, je tvrdohlavý, vymýšlí si v jídle. je hodně hlučný 🙂

miskax2
6. sep 2012

@pia22 ahoj moja Miska budem mat tri roky o mesiac takze co sa sebyobsluhy tyka vie sa sama obliect aj obut tenisky na suchy zips ci slapky no vacsinou este naopak 😀 vie sa najest lyzickou vie pit z pohara aj z flasky ako dospeli vie sa sama vycikat aj vykakat na velkom vecku zadok jej utieram ja vie sama zaspat nemusim ju uspavat ..... v hrubej motorike je to samostatna chodza do aj zo schodov beha skace znozmo z miesta ale aj z murika vie chvylu stat na jednej nohe jazdi na trojkolke .... jemna motorika navlecie goralky rozopne zips kresli tvaricku(da sa aj rozoznat ze sa jedna o tvar) slkada lego duplo....pozna zopar basniciek a pesniciek vie naratet do 10 aj po anglickya pozna skoro vsetky farby aj po anglicky rozozna tvary kruh stvorec trojuhalni hviezda srdce mesiac sipka vie sa pekne pozdravit vie povedat ako sa vola kolko ma rokov a kde byva(nie celu adresu len dedinu) vie pomenovat clenov rodiny vie rozoznat chlapca od dievcata pomenuje a ukaze vsetky casti tela (aj obocie ci laket a patu)vie pomenovat casti stromu rozozna ihlicnaty strom od listnateho vie najst dva rovnake obrazky ked jej citam knizku a prestanem vie dokoncit vetu uprace si hracky aj ked niekedy jej to musim povedat 5x 😀 co sa tyky reci nevie povedat R L a celkovo jej rec nieje dokonala ja jej rozuniem a aj ostatni s mensimi tazkostami teraz mi svokra vravi ze jej je menej rozumiet.....vie co moze a co nie no niekedy si aj tak spravi po svojom ked sme na prechadzke tak sa drzi mna alebo kocika no kedze sme na dedi na tak castokrat pobehoje aj sama ale cez cestu vzdy somnou za ruku...hmmm a neviem co este

babullka1
6. sep 2012

My mame 3.roky a 2 mesiace....malý suvisle rozpráva vety,pozná farby,geometricke tvary,lavú a pravú stranu,básnicky,pesnicky,,ráta do 15,vie niake základne AJ slovicka.. Co sa týka zručností...chodí sam na wc,sam sa napapa,prezlecie,obuje,zaspinka,.Vie pit z pohorika(aj ked nechce) 😀,rád pomáha v kuchyni(obaluje,miesa,natiera..).Povie kde byva,kolko ma rokov,ako sa vola.. Pomenuje vsetky casti tela,pozna vsetkych clenov rodiny, rozozná zvieratka,kvietky,auta,atd....Rád stavá puzzle,lego,, bicykluje ,kreslí,lepí,vytrihuje..to ho velmi bavi.A hlavne ma velmi rád spolocnost detí a časté výlety..nerád sa niekde nudí.. 😝 😉

malabiba
7. sep 2012

@pia22 moji synovia v troch rokoch boli veľmi pohybliví, ohybní, vedeli sa bicyklovať, plávať, vyliezli úplne všade, veselí, ulietaní, mali radi deti, rýchlo sa skamarátili, jemná motorika - kreslenie, modelovanie nula bodov, no montovanie, skladanie, pripínanie a pod. im išlo, rozobrali všetko 🙂 do troch rokov sme používali plienky, áno až do troch, bola som zúfalá, potom sami zvládli toaletu, akoby zo dňa na deň, podobne reč - do troch rokov nič moc, jedno,dvojslovné "vety", od troch rokov začali úplne plynulo rozprávať, dokonca čisto. Mladší vyrastal s rovnako starou neterou a vyvíjala sa úplne odlišne, ona krásne kreslila, rozprávala oveľa skôr. Dnes sú rovnocenní kamaráti.

lujza123
11. sep 2012

Dcera za par dni 3 roky
Keca az moc, vacsinou spravne len obcas pouzije na seba muzsky rod :som unaveny, konecne zacala namiesto chces hovorit spravne chcem ( to bolo dlho posledne slovo co jej neslo) a hovorit o sebe v 1osobe, rata spravne do 12

Oblecie si nohavice tricko ponozky, nevie si zapnut zips, topanky si chce obuvat zasadne sama a zasadne naopak
Sama chodi na zachod, utrie sa (aj po velkej ale to jej moc nedovolim lebo nerobi to poriadne), umyje ruky, spravne pouziva lyzicku, vidlicku, nozik len tak demonstrativne drzi v ruke. Sama zaspava, vie si najst poharik a nabrat vodu ked je smadna, vie kde najde rozok aj si ho vezme ked ma hlad

Bycikel nehrozi, ma odrazadlo a ine odmieta. Plava jaks taks par sekund sa nad vodou udrzi, skor sa tak potapa a vynara, vylezie a zlezie uplne vsade s tym problem nikdy nebol, vie sa hupat

Kresli machule, moc ju to nebavi, ani malovat to si vzdy najde milion inych cinnosti co sa daju robit s fixkami, farbami len nie to co ma, goralky navliekat tiez nie, puzzle neznasa...jedine co sklada je duplo..tieto cinnosti si myslim ze je trochu pozadu, nikdy ju to ani nebavilo ze stavat s kociek a podobne

Obdobie vzdoru v plnom prude, naucila sa plut vo velkom (vacsinou na seba), ked nieco chce vie sa vzdy ist opytat rovno osoby co jej to dovoli (napriklad na mna jedinu vetu pusti mi rozpravku neskusa), pokusa sa vymyslat prve rozpravky, pribehy, pripadne opisat kde bola a co robila, prve pokusy o vydieranie (aaale tatinko my VZDY kupi lizatko)

S detmi sa hra, uprednostnuje starsich a vacsinou tych divokejsich, hlavne tieto socialne zrucnosti u nej idu teraz kazdym dnom dopredu

ichbinich
12. sep 2012

Syn bude mat 3 roky zaciatkom decembra.
- rec: rozprava od rana do vecera, pouziva minuly a buduci cas, sklonuje, casuje dost dobre, ale nemcina je tazka na casovanie, to pouziva niekedy zle pravidlo na to-ktore sloveso, ale to sa treba naucit. Zacina faza PRECO, vsetko musim komentovat, vysvetlit, potvrdit.
- hra: hra sa s autickami, rozprava sa s nimi a "za ne", teda rozne auticka su rozne postavy a maju rozne ulohy.
- kreslenie: auta, slnko, z casti ine veci jednoznacne rozpoznatelne, co to ma byt. Auta maju napr. prives, okna, svetla vpredu a vzady. Omalovanky podla nalady, niekedy pekne, niekedy pocmara.
- plastelina: vyvalka si a vykroji s formickou, alebo iba natlaci do formicky, da si to do tej "injekcie", z ktorej sa spravi plastelinovy "had"
- Lego Duplo: sklada si garaz, ale potrebuje pomoc so strechou, nalozi rozne figurky do Lego aut a povozi ich. Teraz sme kupili nove Lego s navodmi pre male deti Learn to Build, uvidime, ako sa mu bude darit a ci ho to bude bavit, skladat podla navodu.
- od 2 rokov pozna vsetky farby, aj sekundarne, od 2 a 1/4 roka vsetky bezne znacky aut, u Fiatu napr. obe loga. Na modely sme este nepresli, to budem mat co robit, aby som sa to doucila 😉 😀
- logicke myslenie: ked bude starka u nas na navsteve, tak bude u nas vo fialovom dome a nie u nej v zltom dome 😲 to som kukala, ked mi to zahlasil, lebo na to prisiel sam, o tom sme sa nebavili.
- vie sa najest priborom, natriet si maslo na chleba, pit z pohara. Nachysta taniere, pohare a pribory na stol pre kazdeho (ja mu ich dam dostupne na kredenc, on ich odnesie k stolu a nachysta)
- vie si vyzut topanky, ciastocne aj obut. Obliekat a vyzliekat sa moc nevie a nechce.
- ma este plienky, aj ked uz dobre vie, kedy cika a kaka, ale nechce ani za svet byt holy alebo v slipoch. Netlacim nanho, vidi v jasliach ine deti chodit na zachod, chodi na zachod doma s nami, vie o co ide. Niekedy povie pekne a aj sa vycika alebo vykaka do nocnika alebo zachodu, ale to su vynimky.
- v pieskovisku naklada s bagrom piesok do auta, vie spravne naplnit a vyklopit formicky, robi si "cesty" a po nich jazdi s autami
- vylieza, prelieza, smyka sa, zavesi sa za ruky a necha sa chvilu hojdat.
- po schodoch uz ide vacsinou samostatne, niekedy obmiena nohy, niekedy nie (a niekedy je lenivy a musime ho niest 😝)
- pozna mena vsetkych clenov rodiny a kto kde byva a kto ku komu patri
- vie, kde ma ake hracky (doma ma ine ako u svokrovcov a u mojej mamy)
- hra sa aj aktivne s inymi detmi, minulu nedelu si so sesternicou (o pol roka mladsou) pustali vlaciky dole rampou, pekne raz jeden, raz druhy
- jazdi na bobby car a motorke-odrazadle. Na kolobezke, trojkolke ani odrazacom bicykli sa este vozit nevie. Na odrazadle zvladne sice kusocek, ale nejak mu to "nesedi".
- posklada si trasu drevenej zeleznicky, rampy na most, dole z mosta, prida si stanicu, pouklada dopravne znacky, semafory, pospaja vlaky.
- rad vari a pecie, pomaha mi pri peceni, po lyzickach mi pridava muku, cukor, muffiny vie spravit v principe sam, ked mu to pochystam a vravim, co a ako ma robit. Dokonca trafi cesto celkom dobre do formy.
- obdobie vzdoru bolo od 2 rokov do 2,5. Naucila som sa rozne finty, celkom dobre sme to prezili. Este sice skusa aj teraz, ale da sa povedat, ze to najhorsie je za nami.

bibione
16. sep 2012

Tak mi tiez v decembri 3 roky,takze takto 🙂
Rozprava vela a vsetko,po obdobi CO TO JE ?nastala faza PRECO?
Vyslovnost dobra,R povie v niektorych slovach perfektne,v inych mu to nejde a este CH mu robi problem.
O sebe vravi v 3 osobe,ale ked nieco chce,tak vie povedat JA chcem!
Vie ako sa vola,kolko ma rokov,pomenuje takmer vsetko co vidi.
Vie sa sam umyt,aj vo vani,utriet sa. Na WCko chodi sam,len zahlasi,co konkretne a potom uz len pyta utriet ritku,aj ked to urobi aj sam,ale nie dokladne.Plienky ma este na noc.
Obliect sam vie akurat gate,obcas sa zadari aj mikina,obut sa vie aj vyzut,ponozky tiez,tricka cez hlavu este nevie.
Zubky si umyva sam a poriadne. Sam zje vsetko co je nieje velmi tekute,inak nehrozi. Lyzica a vidlicka bez problemov.
Vie kde co v byte je,sam si otvori chladnicku,vyberie,zapne mikrovlnku,TV,programy.
Odrazadlo uz davno nepouziva,teraz jazdi len na first bike,rovnovaha no problem,klasicky bycikel odmieta-nechce sa mu slapat.
Maly je zatazeny na auta,takze pozna vsetky znacky,vie pomenovat vsetky casti aut. Na ozajstnom aute vie nastartovat zaradit rychlost a soferovat...ale to uz samozrejme akoze 🙂
Vie sa pozdravit,poprosit,podakovat,na konci chodnika zastane a caka,na prechode vie kedy je zelena a cervena.
V obchode nakupi aj vylozi pri pokladni,vie ze bez zaplatenia nesmie ist z obchodu.
S detmi sa kamarati,,pozna mena svojich kamaratov,je velmi spolocensky,pohra sa aj sam...a vzdy auticka.
K dievcatkam a mensim detom je velmi slusny,pozorny,dohliada na ich bezpecnost. K mackam a psom je nezny.
Po schodoch a kade tade beha sam.Hojdat sa nevie,ani plavat,ale tobogany ziaden problem s rukavnikmi.
Velmi skoro sa naucil obsluhovat pocitat ,tablet aj Iphone...podla ikony si najde svoje hry,ci uz naucne alebo logicke,prejde obtiazne levely,kt ani ja teda nechapem,pusti si rozpravku alebo pesnicku,rad tancuje.
A zatial je obdobie vsetko rozoberat a to naozaj dokladne,takze vacsina auticiek je bez kolies,bez puklic,bez vyfukov a pod.

jumama
9. apr 2013

Hoci v tejto teme davno nik nepisal.. nasa malacka bude mat tri v juli. Co sa tyka rozpravania: melie uz o 106, ale ma problem so sykavkami; l, r este tiez nepovie. Uz ich nevynechava v slovach, ale hovori j miesto toho. Co sa tyka jemnej motoriky: je dost sikovna na malovanie, kreslenie, bastlenie s plastelinou a pod. hry, ale nie je ochotna opakovat, ucit sa ak jej nieco chcem ukazovat. Vzdy musim ist na nu cez hry. Co sa tyka hrubej motoriky: vie uz dost rychlo utekat, aj preliezky zliezat, aj sa byciklovat. To podla mna u deti suvisi aj s vyskou, ona hoc ma teda 2 a tristvrte roka ma 104 cm a teda dlhe nozicky. Podla mna sa takymto vysokym detom aj lepsie chodi po schodoch aj bicykluje, lebo dociahnu 🙂 Vie aj skakat do dialky, ked sa odrazi oboma nozickami, tak takych 20 cm skoci. Skusa aj poskakovanie na jednej nozke. Co sa tyka hygieny: Na vecko chodi sama, ale po kakani sa nevie utriet. Vonku ju davame my cikat ak treba. Papanie, obliekanie: Vie sa sama najest lyzickou, vie sa sama napit z poharika bez vyliatia, vie ho preniest do druhej miestnosti, ak je tak do polky naplneny bez toho aby vyliala. Alebo misku so susenym ovocim a pod tiez bez vysypania prenesie inam. Aj tak ale najradsej pije slamkou. A spapa tak polku jedla sama a potom sa uz necha dokrmit. naprilad z chlebika si nevie odkusovat, hoci cisty ho zje, ak je na nom pomazanka, tak najprv oje tu a chleba necha tak... pripadne az potom ho zje taky cisty. Pohodlnost nadovsetko sa prejavuje aj v obliekani, lebo nie je ochotna sa hrat na obliekanie , hoci si vie sama obliect gate na gumu alebo aj ponozky si uz par razy natiahla, ba dokonca aj zapla zips na mikine. Ale to nam len ukazala, ze to vie a necha sa nadalej obliekat nam. Trochu mame obliekacie boje, povyzlieka sa hned a skace hola po posteli 🙂)
Snazim sa ju podporovat vsakovakymi hrami, ak chcete mozete sa kuk na nasu stranku , kde davam nase hry pofotene. Stranku pisem sice v anglictine, ale tak jednoducho, ako viem 🙂) Ucim sa takto aj ja, ked slovka musim po slovnikoch zhanat. Mam tam aj milniky pre hrubu a jemnu motoriku a jazykovy vyvoj http://fine-motor-skills.com/what-are-fine-moto.... Ak len trosku holdujete anglictine 🙂

e5
4. jan 2014

Vsetci tu mate take sikovne deti, je to radost.Ja mam svoje tiez velmi velmi sikovne, ale to je uz "maly velky skolak". Okrem toho som aj "nestastna teta". Moj synovec ma 3 roky a 4mesiace, do 3 rokov nerozpraval, psch.povedal, ze "ma svoj svet". Velky problem s porozumenim, nema rad knihy, nevie sa sustredit, celkovo nerozumie. Po 3 rokoch zacal horko tazko papagajovat. To kto zazil, to je na porazku, ked dieta iba papagajuje. To su strasne muky. Nasadili nejake lieky na podporu reci, ano teraz uz zacal viac komunikovat, ale v podstate hovori (aj to velmi velmi nezrozumitelne) hovorit iba casti slov, alebo zamiena pismena v slovach. Dieta bude mat po let.prazdninach 4 roky, chcu ho dat do statnej skolky, doteraz je len v sukromnych jasliach.Nechodi k logopedovi, ani k psch., ani nikde.Sestra stale nechce prijat, ze jej dieta potrebuje specialnu pedagogiku a logopeda, alebo koho.Ona si mysli, ze dieta sa bude tahat v skolke pri tych 4 rocnych ked tam nastupi v sept.Ona caka onedlho 2.dieta, obavam sa, ze to bude koniec toho starsieho dietata, lebo potom uz nebude stihat nic a urcite sa bude starsiemu venovat este menej ako doteraz, hlavne ked byva v meste kde je odkazana sama na seba, manzel pride domov az vecer.Nikoho ineho tam nema. Pozera sa na to velmi tazko. Akykolvek zasah, radu, vysetrenie u psch.odmieta. Takze sa teste aj z malickosti, ktore deti zvladaju v pohode, lebo niektore a urcite ich nie je malo toto stastie nemaju. Sestra nie je socka, ma velmi dobru VS v zahranici, nastartovanu karieru, napriek tomu, nie je ochotna prijat problem u svojho dietata.

e5
4. jan 2014

Syn povedal prve slovo v 7 mesiacich, od narodenia je v 3lingv.prostredi, huba mu ide o106. Podla knih ako bystre dojca, batola,... vzdy bol popredu vo vsetkom. Hlava a rec mu vzdy isla ako vichor, ale problem bol v sporte a s koordinaciou pohybu. Preto od 3 rokov chodil na gymnastiku (aby sme vobec vedeli exietovat v realnom zivote) neskor korcule, plavanie, v 5 rokoch sa konecne naucil dobre lyzovat a v 6 rokoch sme konecne zvladli korculovanie na lade. Takze hlava isla, pohybovo to bolo tazsie. V 3 rokoch rapotal anglicky a nemecky - zakladne pocitanie do 10, zvierata, pokyny, frazy, v slovencine viedol dialog na akukolvek temu - taky verklik. Teraz je v jazykovej skole, aktivne komunikuje anglicky a nemecky, aj ked vacsinu casu travi na Slovensku. Denne ma spustu kruzkov rozneho druhu. (Najlepsie je mat celkom normalne vyvazene dieta, hlavne zdrave, spokojne a stastne.)