Čo znamená Hypotonický syndróm?

sebi1005
27. jún 2018

Chcem sa opýtať, či ste sa stretli s týmto výrazom? A čo to v podstate znamená?

pribinak
27. jún 2018

Velmi ľudovo povedané: slabé, ochabnutá svaly

deti95060810
27. jún 2018

predtým to bolo pod jedným názvom DMO....
Treba cvičiť vojtovku...

sebi1005
autor
27. jún 2018

Ale jedná sa o zdravého 3 ročného chlapca, ktorý nechce rozprávať..skracuje si slová a má malú slovnú zásobu...

sebi1005
autor
27. jún 2018

@deti95060810 DMO nie je náhodou detská mozgová obrna?

deti95060810
27. jún 2018

@sebi1005 je...predtým to bolo všetko pod jedným názvom...

sebi1005
autor
27. jún 2018

A aký je teda v týchto dvoch výrazoch rozdiel?

milus777
27. jún 2018

Aj moja to mala ked sme chodili na kontrolu na neurologiu tak dr v sprave pisal mierna hypotonia... Postupne sa to asi do roka upravilo 🙂

sebi1005
autor
27. jún 2018

@milus777 a vysvetlil vám čo to znamená?

milus777
27. jún 2018

V podstate len vravel nech cvicime vojtovku. A pri tom mala v nicom nezaostavala. V roku uz chodila.my sme tam boli kvoli tomu ze kvoli zlej polohe v maternici mala ztuhnutu jednu stranu krku a skratene svlstvo. Nevedela otacat hlavku na jednu stranu. Ale pekne sa jej to za par tyzdnov rocvicilo. je to trosku ochabnute svalstvo ako pisali vyssie...

denisa098
27. jún 2018

Ved si to vygoogli,dcerka sa tak natodila,hypotonicke babatko,bola drobna ,chuducka,slabsia,mala dlhsie nozky a oslabene svalstvo,nizsiu vahiu ale mierna hypotonia,nemusi sa cvicit hned vojtovka moja sa gulala na lopte,aby si posilnila svalstvo,hlavku dvihala neskor ona sa narodila ale zadockom a nozky mala pri hlavke este dva dni.Motorika atd je v pohode len to islo tak trocha oneskorenejsie,a s recou mame tiez troska problem ale to je uz o inom.Je to o tom ze oslabene svalstvo ,ziadne DMO a neviem co neviem co ma mat detska obrna s hypotoniou.Maly bude ok neboj,ak sa ti nieco nezda vypytajte sa cvicit napr do Tetisu od pediatricky ukazu par cvikov co doma budete opakovat,mala je uz ok.

denisa098
27. jún 2018

milus ti to tiez pekne vysvetlila,nestresuj.🙂 bude ok

sebi1005
autor
28. jún 2018

Ďakujem žienky...cez Google je to všeobecné a spomínajú tam kadečo..aj mentálne postihnutie...ale malému nič nie je...pozná farby....sám sa vyzlieka...behá hore dole po schodoch...len rozprávať nechce. Vraj to môže byť aj tým,že sa narodil veľký..mal 4710 g a 53 cm... Tak neviem, aký to má súvis. A neurológ nás posiela na EEG hlavy..vraj malému dajú takú čiapočku na 10 minút....ale nepovedal prečo...a ja som bola úplne v šoku, keď som tam išla s poruchou reči a on na mňa vychrlil, že hypotónia...a vraj prečo už nemá bicyklík...a reč si mám riešiť cez logopéda...no proste som zostala ako obarená v tú chvíľu..

tova
28. jún 2018

@sebi1005 hypotonia je ked ma nieco so svalstvom, skor koncatiny. EEG je na kontrolu funkcie mozgu, ked je podozrenie na epilepsiu, na poskodenie mozgu, problemy so spravanim alebo spankom.Ciapka s elektrodami ktore monitoruju funkciu jeho mozgu, nomoze sa rozpravat, tocit, pohybovat, inac ho musia uspat. Musi lezat bez pohybu a bliknu par krat aj silne svetlo ako laserove lebo tie obycajne vyvolaju epilepsiu, ale ked nereaguje ne tak nic, dalej bude lezat. A ano je bezne ze detom s problemou reci robia eeg aby vylucili ine problemy.

pieksamaki
28. jún 2018

@sebi1005
uvidíš, absolvuje vyšetrenia A uvidíš....u chlapca V troch rokoch sa ešte neboj reči, oni dakedy až V štyroch rokoch sa rozrozpravajU. aj ked viem,že to asi preto,že mozno nastupuje do skolky a co to by mozno mal vediet povedat, zopar slov...chlapci sú naozaj neskôr V istých veciach...ono ten sport ako ten bicykliK....odrážadlo a tak je opodstatnené....tvoj chlapcek je možno asi mlandravejsi, a preto ta hypotonia.
O hypotonii pisu všeobecne....Áno,môže byť spojená aj S mentálnym postihoM, ale to ukaze vývoj do 1 roka....Vždy je to individuálne.
to po cvičite a bude fajn, zaujímavé,že si to nevšimli skôr,hypotoniA sa dá podchytit skôr....
Možno vás pošlú aj inde, na sono, magnetickú.....pobehas,uvidíš....oni skôr aby vylúčili iné problémy ako píše maminka nad.

marcelatje
28. jún 2018

@sebi1005 motorika do znacnej miery ovplyvnuje aj rec, nelakaj sa, pogoogli. Aj moja dcera bola/je hypotonicka. Cvicit, cvicit a cvicit

sebi1005
autor
28. jún 2018

@tova ďakujem za vysvetlenie. Tak som zvedavá. Malý by mal sedieť v kresle...môže sa hrať aj pozerať rozprávku na tablete....len musí sedieť. No uvidíme.

sebi1005
autor
28. jún 2018

@pieksamaki Ďakujem za povzbudivé slová. Pomáhajú z prvotného šoku. No malý má odrážadlá. Až dve motorku a auto. A na šliapanie má traktor...bývalé na dedine a máme veľký pozemok, ale je tam všade trávnik..aj po celej záhrade pod stromami..tak sa nám to zdalo vhodnejšie mu kúpiť šlapací traktor...a v dedine máme chodník len kde - tu, tak sme zatiaľ nad trojkolkou- bicyklom neuvažovali...ale doktor si húdol svoje, že užmal mať

sebi1005
autor
28. jún 2018

trojkolku..

pieksamaki
28. jún 2018

@sebi1005
veď to je super, že žijete na dedine....to ma najkrajšie detstvo....tak pomaličky si hľadaj prvotný má linky bicykliK S pomocnymi...ja som kúpila vždy na bazáre, Z okolia

pieksamaki
28. jún 2018

@sebi1005
to sa časom rozcvi, ale asi budete chodiť na fyzioterapiU...
my sme chodili ako bábo

lindusss2016
28. jún 2018

@sebi1005 tonus je napatie svalu, ked je v klude. Hypo znamena, ze to napatie nie je dostatocne.

sebi1005
autor
28. jún 2018

@lindusss2016 Ďakujem.

maminecka2
28. jún 2018

@sebi1005 Moj syn (teraz 4 roky) je tiez hypotonicky, a nic 🙂. Neurologicka to len zhodnotila a povedala ze oni mavaju aj zle drzanie tela (co aj ma) ked su tie svaly slabsie, ale inak nic. Ziadne ine odporucanie. (Boli sme tam s uplne inou vecou)
Chodime aj na logo (nespravne vyslovuje hlasky, inak OK), a tam zhodnotila ze ma aj oslabenu jemnu motoriku a to suvisi tiez s recou- ma neobratne aj "organy reci".
Ale nic dramaticke sa nekona 😉.
Inak boli sme aj na EEG, sedel mi na kolenach a ked sa zacal moc hmyrit tak som ho vzdy skludnila a uplne v pohode, vydrzal, ziadna trauma.
Ak sa Ti nezda pristup lekara tak skus vyhladat ineho, taketo zbytocne nervy naozaj zazivat nemusis...
Urcite sa objednat na logo, tam viac poradia a snad budu milsi.

sebi1005
autor
28. jún 2018

@maminecka2 Aj ja som rozmýšľala, že si ho dám na kolená. Ideme 16.8. Tak uvidím ako vydží. K logopedičke určite ideme. Veď kvôli reči sme išli aj k neurológovi.. No je pravda, že držanie tela je trošku zlé, myslela som, že je to preto, lebo je veľký..má 3 roky a 105 cm a 18 kg...nie je tučný, len veľký..vyzerá na 4-5 rokov..ale on sa už veľký narodil a drží si tú nadpriemernú linku stále.. Len info na googli sú všelijaké...hlavne tie o mentálnom postihnutí..to je asi nočná mora každej mamičky....preto som v paniky potrebovala napísať sem. A som rada. Vaše komentáre ma ukľudnili...ďakujem.

maminecka2
28. jún 2018

@sebi1005 Jasne, gúgl nie je moc dobry kamarat vyplasenych matiek 😂.

lindusss2016
28. jún 2018

@sebi1005 my sme eeg absolvovsli v roku, bola na kolenach a pustila som jej rozpravku na telefone. Dieta sa nema.velmi hybat a rozpravat.

zlato2011
13. júl 2018

@tova V žiadnom prípade sa neuspava pri eeg vyšetrení!!!nikdy sa to tak ani nerobilo!to nieje MR!

tova
14. júl 2018

@zlato2011 Tak mi rozpravaj! Mam s tym skusenosti... Pri EEG musi byt clovek v klude, lezat a nehybat sa, akykolvek pohyb alebo zvuk moze zmenit vysledky...

dai
14. júl 2018

@deti95060810 hypotonia suvosi predsa len s tonusom svalstva - nema nic spolocne s dmo...
@sebi1005 moj sun sa narodil s centralnym hypotonickym syndromom - cize ma nizsie napatie v svalstve - 1vy rok bol ako taka handrova babika - cvicili sme s nim bobhata na posilnenie... akonahle sa to podari dieta rozchodit tak uz posilnuje svalstvo samo

marcelatje
14. júl 2018

@zlato2011 robi sa aj tzv spankove eeg, kedy sa mozog monitoruje v spanku, resp.vo faze zaspavania