Cudzí jazyk a bábätká

hannja
6. okt 2012

Chcela by som vedieť kedy začať dieťatku- mám 10 mesačného vnúčika "učiť" nejaký cudzí jazyk. Jeho ocinko to zvládal od jedného roka - nechcel sedieť na nočníku a tak sme si čítali nemecké knižky a nikto mu nechce veriť teraz že nechodil do jazyk. školy ale zase má na to talent-na jazyky- mladší je jazykoý analfabet a to som volila podobný prístup..... a neviete zdroj nejakých detských knižiek- chcela by som Maxika učiť anglicky a mali sme olakedy také veľké jednoduché leporelo- bohužiaľ sme ho darovali a ja márne v knihkupectvách prekopávam takéto knižky.....nič...prosím poradte mi...

anjelicek26
6. okt 2012

@hannja - dieta ma vediet hlavne rodny jazyk. Ucit dieta rec, ktorou ty plynule nehovoris - myslim na urovni native speaker a ze s nim budes hovorit vylucne tou recou, vyznam nema. Pochyta par slovicok, mozno sa nauci nejaku basnicku, pesnicku, to je dobre na "machrovanie" na ihrisku a pred babkami, ale to je asi tak vsetko. Dieta musi novu rec aktivne vyuzivat vo svojom zivote, inak naucene do mesiaca-dvoch zabuda. Hlavne taketo malicke. Nauc ho najprv poriadne slovensky, na cudziu rec - s inou intonaciou, slovosledom, gramatikou atp. ma kopu casu.

koralinka
6. okt 2012

my našu učíme dvojjazyčne od narodenia ja po slovensky muž svojím rodným jazykom, blaboce a rozumieviac po slovensky ale druhým jazykom ukáže časti tela zvierata zvuky čo kto robí rozumie základným úkonom, nemá zmysel učit ročné dieťa hodinu denne jazyk - to potom ked sa naučí po SJ

espania
25. okt 2012

Dieťa zvládne dva jazyky súčasne... príkladom sú práve manželstvá dvoch národností, kedy otec a matka používajú rozdielne cudzie jazyky. Dieťa dokáže rozlíšiť aký jazyk má použiť a osvojí si ich na podobnej úrovni. Nemá zmysel učiť ďalší jazyk až po zvládnutí prvého. Deti sa neučia ako dospelí prekladom, jednoducho nasávajú nové vedomosti ako špongie...

dedenini
7. nov 2012

ahojte..mam otazocku..a ako by to malo byt s detmi ktore ziju v anglicku? rodicov maju slovakov..ktori nevedia moc anglicky... ako sa da naucit tak dieta anglicky, ked urcite to bude potrebovat? raz som dostala radu..ze je lepsie to nechat az na skolku, ze tam ju naucia.. no mam kamaratku, co jej dieta ked slo v anglicku do skolky, nevedela sa dobre zaradit pretoze envedelo anglicky a casto jej plakavalo a nechcelo chodit do skolky pretoze im nerozumelo... ma stym niekto skusenost??dakujem

prasiatko30
7. nov 2012

Pokial nviete dobre po anglicky tak by som ti neradila snazit sa komunikovat s dietatom po anglicky lebo aj tak by prd rozumelo v tej skolke kedze ten prizvuk a celkova melodia tej anglictiny u native speaker uplne odlisna a dieta skor rozoznava zvuky amelodiu ako vyznam slov - teda hlavne ak rozpravas o velmi malych detoch. Skor by som sa snazila ho obklopit anglicky hovoriacimi ludmi vo vasej pritomnosti aby aspon na zacatku sa necitilo tak stratene ale zaroven si zvykalo na anglctinu. Tiez je dobry napad pustat mu tv v anglictine a tak nenasilnou formou ho zoznamovat s cudzim jazykom
@dedenini

sashena1
17. nov 2012

@dedenini Ahoj my zijeme v irsku a moj muz je Bulhar, Na syna sme od zaciatku rozpravali kazdy svojim jazykom a anglictina sa na neho nalepila automaticky kedze sa doma casto rozpravame po anglicky plus pozeral rozpravky vylucne v anglictine. Niektore veci ( myslim tie zakladne sme ho naucili, aby nebol ako take teliatko 😀 ) ale mozem povedat zo skusenosti vlastnych aj zo skusenosti nasich znamych ze nechat to az na skolku je chyba...prave preto ze moze mat problem zaclenit sa do kolektivu. Pre dieta je dost tazke ist do noveho prostredia a predstav si ze chudatko este aj nerozumie. Nas maly je ukecany az moc, ale aspom sa v zivote nestrati. Jeho kamaratka ktora nevedela po anglicky ked sla do skolky ju neznasa a je tam nestastna. Aj ked nebude mat dieta zo zaciatku spravny akcent to vobec nevadi, prave ten sa v skolke a skole doladi 😉 Synator ked rozprava po anglicky tak ani nevies ze je cudzinec 🙂 Drzan usaty uz aj mna opravoval 😀 😀 😀 😀

monika15
17. nov 2012

no baby poviem vam u nas sa miesaju 4 jazyky moje dieta je strasne popletene...
ma uz cez 2 roky ale vie len NIE, MAMy a dady : (((
nic ine......

rencakm
17. nov 2012

Male dieta sa nauci taky jazyk, akym s nim hovorite. Ak otec hovori jednym jazykom a matka druhym, bude vediet 2 jazyky. Len musi kazda osoba pouzivat vzdy ten isty jazyk, cize napr. mama vzdy slovensky, ocko vzdy anglicky a dieta sa nebude pliest,nauci sa perfektne obidva. Nemoze jedna osoba hovorit viacerymi jazykmi,lebo dieta sa popletie,nevie rozoznat,ci je to slovencina,alebo anglictina,alebo...iba vie, ze takto hovorim s mamou a takto s otcom. Ak by ste chceli aby dieta vedelo treti jazyk, tak s nim musi niekto dalsi hovorit tretim jazykom,aby sa nepoplietlo....najma u malych deti,ktore sa ucia rozpravat je to tak.

olejka
23. nov 2012

Deti sa ucia jazyky velmi lahko pokial su este male ...prejde ta vek a je to fuc...potom si zacnem hladat vyhovorky kto je a kto nie je na jazyky...kto na to ma a kto nema...pritom vsetci sme sa naucili svoju materinsku rec bez nejakeho predpokladu, alebo talentu na jazyky.. ci na to mame alebo nie...
Tato metoda je zalozena na vynimocnosti detskeho mozgu...

,,štúdie ukazujú, že mozog spracováva jazyky...ten materinsky aj cudzi... v rovnakej oblasti. Napríklad, ak žltá oblasť predstavuje poľský jazyk, a červená plocha predstavuje anglický jazyk, štúdia zistila veľku oranžové plochu zobrazujúcu presah spôsobu, akým mozog zlúči jazykové schopnosti.
U výskumných dobrovoľníkov, ktorí sa naučili ďalšie jazyky neskôr v živote, štúdie ukazujú, že mozog používa samostatnú oblasť mozgu na spracovanie noveho jazyka."teda nie tu istu cast mozgu akou sa naucil rodny jazyk...

http://www.helendoron.com/article-babies-langua...

slady
3. jan 2013

moj syn ma tri roky a po anglicky rozprava plynule no po slvensky nechce ani slovo - a zijeme na slovensku. ja s nim hovorim po slovensky ked sme sami a po anglicky ked sme s ocinom, aby nam rozumel aj on, a maly si skratka vybral tu anglictinu. na rok ide do skolky a trosku sa obavam aby mi ho tam zobrali ked nevie nic po slovensky, ale rozumie mi vsetko obojako.

lululilien
3. jan 2013

@hannja ahoj, my používame tri jazyky, ja slovensky, muž taliansky a spolu anglicky. Som z Bratislavy a je tam ťažké kúpiť normálnu knihu :( , ale raz v martinuse som kúpila od spoločnosti GreenStart také spievanky, Book tower - Nursery Rhymes, sú recyklované, pekný dizajn, aj malý ich má rád, a majú viacero druhov. Dokonca aj puzzle 🙂 v budúcnosti mu určite objednám ďalšie z internetu. Teraz na vianoce sme dostali knížku Babies od Gyo Fujikawa ( http://en.wikipedia.org/wiki/Gyo_Fujikawa ), mužova sesternička ju miluje, a tiež niekedy mu púšťam na youtube Baby Einstein. Ale zase je ešte malinký aby čumákoval, tak si pomáhame audioknihami ktoré chodím kupovať do knihkupectva Artforum. Inak taliani majú nádherný výber knih🙂 a tiež keď je možnosť návštevy veľkého mesta, tak navštíviť aj nejaké to knihkupectvo. Kamoška čo bola v Londýne, tak stvrdla v detskom oddelení knížok pólku dňa :D ...a moj mladší brat sa naučil angličtinu sám, pozerával od mala cartoon network, neskôr hry a teraz s ňou funguje na 100%, možností je veľa

alyce
3. jan 2013

@rencakm moja mama na mna hovorila 2 jazykmi aj otec, nikdy sa mi nic neplietlo, viem obidva jazyky, neviem preco by jeden rodic nemohol hovorit na deti dvoma jazykmi? Aj aj hovorim 2 jazykmi na svoje deti a nemaju s tym ziadny problem teda zatial iba jedno je uz schopne rozpravat 😀 😉
@hannja deti sa ucia mimovolne, to znamena, ze sa vobec nemusia sustredit na ucenie jazyka. Jednoducho ked chces aby dieta vedelo iny jazyk, ta na neho tym jazykom hovor pri beznych cinnostiach - jedenie, obliekanie, hocico, co prave robite. Deti maju mozog ako spongia, zapamataju si to. Mozno tym jazykom nebude hovorit, ale rozumiet bude. Aj citanie knizky je fajn podla mna

jania023
3. jan 2013

@hannja my sme z malou hovorili 2 jazykmi viac menej od narodenia..dnes vie 2 jazyky plynule i ked predsa len slovencina je tazka pre nu sem tam mame problemy on alebo ona(tatik je ona a tak 😀 ),ale inak to zvlada ok,pomaly pridame 3 jazyk tak za rok..mala ma pomaly 5rockov

espania
7. feb 2013

Podľa výskumu deti začínajú strácať schopnosť rozlišovať niektoré hlásky alebo zvuky ktoré sa nevyskytujú v ich rodnom jazyku už v 10- tich mesiacoch. Ak teda učiť dieťa cudzí jazyk tak každý mesiac ktorý nechávame dieťa jednojazyčné je v jeho neprospech. Prudký pokles vo vnímaní cudzieho jazyka je od 3 rokov a schopnosť naučiť sa cudzí jazyk prirodzene skončí v 7 roku života. K týmto zisteniam si môžete pozrieť video na :
http://www.ted.com/talks/patricia_kuhl_the_ling...
Čo sa týka cudzojazyčných kníh zatiaľ naša materská škola dováža knižky iba pre svoje využitie avšak vidíme záujem zo strany rodičov aby sme zabezpečovali literatúru aj pre nich. O aký druh knižiek máte záujem ? Preferujete online zoznam alebo si ich knižky chcete prísť pozrieť osobne ?

slava76
22. feb 2013

My doma rozprávame dvojjazyčne.. treba fakt dbať na to že ak jeden rozpráva tou rečou nech rozpráva vždy tou rečou, a druhý zas inou.. nemiešať lebo dieťa bude mať chaos.. A potom dieťa to berie automaticky... že s manželom ma rozprávať tak a so mnou ináč.. 🙂 + chodí v MS na angličtinu a zas vie že tam rozpráva po anglicky s učiteľkou... Musí pochopiť rozdiel v jazykoch a nemiešať..

lelask
23. feb 2014

Súhlasím, že čím skôr sa začne, tým jednoduchšie to bude. S miminkom je to oveľa väčšia zábava a je aj jednoduchšie ho zaujať.Pozri www.bystredeti.sk- tam sa o učení jazyka dozviete všetko.

scrimshaw
25. mar 2015

Milé mamičky,
ak by ste našli chvíľku času, poprosila by som Vás o vyplnenie dotazníka k mojej bakalárskej práci na tému Bilingválne vzdelávanie - ak Vaše dieťa navštevuje bilingválnu MŠ/ZŠ.
Veľmi pekne ďakujem! 🙂
https://docs.google.com/forms/d/14hl7MP-bz5Y0D3...

nikus587
12. apr 2015

Je určite dobré v prípade, že rodičia sú inej národnosti začať hovoriť obidvoma jazykmi úplne od narodenia. Poznám také prípady, a je to skvelé pre deti.

luslus
18. apr 2015

@nikus587 my tak s malou hovorime a aj ja sa pri tom naucim slova od manzela 🙂

sandrasstini
18. okt 2022

Hned. Idealne ale aby si na vnucika potom rozpravala len tym jazykom. Na mna mamina rozpravala svk a oco svojim jazykom, lebo svk nevedel. Vdaka tomu viem ten jazyk 😀
Ale ja si zas myslim ze ma zmysel detom pustat aj rozpravky v danom jazyku ci ucit predmety.