Cudzie dieťa útočí na moje

kytula
5. feb 2017

Ahojte ženy, chcela by som sa poradiť ako riešite takéto situácie. Mam 2 ročnu dcerku, napriek tomu, že od malička s ňou chodim do spoločnosti, medzi deti je dosť utiahnuta a nevie sa brániť. Uz viackrát sa mi stalo, že sme boli na ihrisku, v detskom kutiku a nejaké dieťa ju sotilo, alebo úmyselne buchol do nej. Dcérka sa stiahne a odíde nabok. Proste nebráni sa. Raz ju dokonca jeden asi o rok starší chlapec napadol, normálne ju z ničoho nič začal bit. Tak som zobrala rýchlo dcerku naruky a išla za mamou chlapca povedať, čo sa stalo. Dostala som také vynadane, že čo sa starám do jej syna. Som z toho nešťastná, lebo za rok nastúpi do škôlky a tam ja nebudem, aby som ju bránila a sama sa nevie brániť.

terezka1947
6. feb 2017

@kytula je taka povaha,nic s tym neurobis...moj starsi je taky a ani sa ho nesnazim nutit,aby sa branil-co ma robit?????bit ine deti????vratit im bitku?
ucim ho,ze deti a ani nikto iny sa byt nesmie
neboj sa o nu-v skolke su ucitelky,tie maju prehlad o povahe deti..a vedia si ukontrolovat najma tie malicke a menej pribojne.
a na druhej strane-ona sa to postupne vsetko nauci,bude postupne aj priebojnejsia....
ja mam taky zazitok z detskej akcie=chlaci skakali v skakacom hrade-syn 4,5r.tam prisiel a chcel skakat s nimi-tak sa opytal...dovolili...a vsetci sa santili,lenze moj tam bol cudzi-oni sa poznali medzi sebou...no a po nejakom case zacali do neho sacat....on si ich nevsimal,hoci som videla ten pohlad strachu-stala som vedla,tak som chlapcom vravela-chlapci,hrajte sa,santite....ale bit sa nesmie...
nakoniec sa na neho vsetci vrhli,nechali ho chudaka pod sebou-asi 5 boli na nom-akoze hra....ja som zamrzla...ale reku...posledujem a keby nieco,zasiahnem...musim ho naucit zvladat take situacie,aj ked tam ja nebudem...a moj sice s placom...ale stale dookola im opakoval-stop.stop.stop...deti se bit nesmu,stop...nebijte ma....ich to po par minutach bavit prestalo-lebo nemali ziadnu spatnu vazbu a moj vitazoslavne prisiel ku mne a vravi-mamka...vidis,ja som sa nebil a chlapci vedeli,ze sa s nimi byt nebudem,tak mi dali pokoj
viem-niektore mi teraz napisete-nechala si zbit vlastne dieta????
nie,nenechala....nebola to klasicka bitka,skor take jasenie sa s prevahou-ale za mojej pritomnosti....mamicky tych najvacsich nespratnikov sa iba chichunali...
ja som rada,ze to moj ustal a viem,ze mu to dodalo sebavedomie....
za vela veci su zodpovedni rodicia-aj za agresitivu svojich deti-chcenu
lebo deti si niektore veci neuvedomuju-od toho je rodic,aby zasiahol,vysvetlil a aj ukazal dietau,ze sa treba ospravedlnit a najma-rodic by sa mal dovolit aj inemu dietatu ospravedlnit,dat mu sancu...

evelin1575
6. feb 2017

Mila kytula ja som mala podobny problem v škôlke dcera sa tiež nevedela braniť tiež chodila uplakana a že do škôlky nebude chodiť lebo ju tam chalani bijú dceru som poprosila aby mi ukazala ktorý chalani jej robia zle a každemu som prehovorila do duše že moja dcera ich neubije ale ja ano povedať to trochu prisnejšie aby ten chlapec sa trochu zlakol.

terezka1947
6. feb 2017

@evelin1575 je to sice zaujimavy sposob-ale pacilo by sa ti,keby tak nejaky iny rodic urobil tvojmu dietatu?
toto su otazky na jeho rodicov a ucitelku
su to male deti...bohuzial,aj ked sa niektori hraju na velkych machrov=pockala by som si rodica

evittam
6. feb 2017

@terezka1947 Súhlasím, určite by som sa porozprávala najskôr s učiteľkou a aj s rodičom - ale vieš niekedy je ten rodič ešte horší - odzrkadluje to chovanie toho dieťaťa.....A ak by to nepomohlo tak sa tiež stručne porozprávam s dotyčným dieťaťom.....Lebo sú rodičia čo sú ich deti tie najlepšie na svete, dieťa povie, že to nespravilo a už si ty tá zlá - pri najlepšom.....😉

terezka1947
6. feb 2017

@evittam tak s tym suhlasim...bohuzial,je to tak

bosoriak
6. feb 2017

@kytula
V prvom rade - 2rocna je este mala. Vobec ju nemusis este brat medzi deti a ak sa naozaj boji, tak skor na riadene aktivity s tebou. Este ma jeden rok casu, ved to je polovica jej celeho zivota. Neboj sa, este sa dovtedy vela veci zmeni.

V druhom rade - ak je taka povaha, tak je taka povaha. S tym nic nespravis. Ja mam tiez take dcery, ta najstarsia sa zacina konecne branit az teraz a to ma 8 rokov. Neochranis ju pred vsetkym zlom sveta, ani nemozes. Ona sama sa musi naucit zit so svojim okolim, s ostatnymi ludmi okolo seba. Este ju pokojne ochranuj, ale skus ju sem-tam nechat konflikt vyriesit aj samu. Ako sama pises, nebudes s nou stale, musi sa naucit existovat aj sama.

A neboj sa. Deti su najzivotaschopnejsie tvory na svete. Musis jej dat len doveru a povzbudit ju. Zobrali ti hracku? Nevadi, nabuduce si ju nedas. Bojis sa ho? Ak chces, mozme ist domov. Nechces? Mozem byt pri tebe. Ale zas nedramatizovat kazde capnutie. Iste, ze si nenecham dieta mlatit kyblikom po hlave, ale zas ked sa pred dceru niekto predbehne alebo ju odstrci, tak holt, mas sa branit. Ja tu nebudem vecne a chcem, aby sa dokazali branit same. A inak ako same sa to nenaucia.

Vela zdaru.

nyusika
6. feb 2017

@terezka1947
v prvom rade by som sa ako rodic postarala o to, aby moje dieta nemlatilo ine deti.

urcite by som nevzala na lahku vahu, ze emoje dieta bije ine deti.
castokrat sa stava, ze v pritomnosti rodicov sa deti spravaju uuuplne inak, ako v kolektive.

a ako matka toho submisivnejsieho by som sa snazila nejakym sposobom nabulikat do hlavky tej malinkej, ze sa nema nechat otlkat a brat si hracky. nech proste odide, ked jej budu robit zle,

stella333
6. feb 2017

@kytula Tak ja som za mamami nechodila, ak sa nestarala, tak som dietatu dohovorila rovno ja. Niekedy aj hlasnejsie aspon si mama vsimla, co jej dieta stvara, ak by ho branila, svoje by som si povedala. Kazdy rodic je zodpovedny za svoje dieta. Ona je este mala, nauci sa branit, ked uvidi, ze aj ty zasiahnes a branis ju.

kytula
autor
6. feb 2017

@stella333 ahoj veď to, aj ja si myslím, že ak zostanem ticho, dieťa si bude myslieť, že to ze ho zbilo druhé dieťa je OK a naďalej sa nechá bit inými deťmi. Ved aj my dospelí, nie je to tak ze ak sme stále ticho, utiahnuti, tak si druhí na nás viac dovoľujú. Bohužiaľ v dnesnej dobe už úcta, vzájomný rešpekt akosi pominuli 😒

kytula
autor
6. feb 2017

@evelin1575
Páči sa mi ako si riešila situáciu. Môj synovec išiel do škôlky so svojím otcom. 2metrovi chlapísko, svalnatý, celý swarzeneger 😀, ale dobracisko od kosti. Nakoľko ten malý bol tiež taký bojko, tak mu jeho otec nakazal, nech si ho dobre všimnú, lebo on bude riesit problémy ručne stručne. Nemyslel to samozrejme vážne, ale zabralo to.

terezka1947
6. feb 2017

@kytula urcite si najdes sposob ako vysvetlis svojmu dietatu,ze to ok nebolo...vzdy sa vsetko da vysvetlit-dokonca aj ked je konflikt medzi detmi a vies povedat vseobecne-akoze obom a nahlas,ze bit sa nesmie...deticky s amaju pekne hrat,atd,atd obkecat sa to da

ale nesuhlasim s tym,ze cudzie dieta si moze clovek dovolit "vychovavat"...to uz by musela byt naozaj vazna situacia
co nechceme,aby robili nasim detom,nemozeme robit ani my
a pre nas nie je partnerom na riesenie konfliktu male dieta-ale jeho pritomny rodic
a ak tam jeho rodic nie je-stale je to dieta...aj to cudzie,tiez s nezasluzi krik...od cudzieho cloveka
dieta si vela veci same neuvedomuje...preto kazdu somarinu ani riesit nemozme.
pokial samozrejme nejde o nejake patologicke zalezitosti u inych deti a nejaku vaznu hrozbu pre nase dieta...ale aj pre to druhe dieta

nyusika
6. feb 2017

@terezka1947
to cudzie dieta predsa nik vychovavat nejde.
normalne mu jasne a strucne poviem, ze si neprajem, aby ublizovalo mojmu.
samozrejem, az potom, ako uvidim nezaujem o reakciu zo strany matky.
a urcite takto nie je vhodne riesit kazdy konflikt. ale niekedy to uz proste inak nejde.

stella333
6. feb 2017

@terezka1947 Tak ja som svoje male deti vzdy sledovala a nikdy im nedovolila robit zle druhym, ale ak prislo nejake dieta a zacalo sa predbiehat, bit (napr. som zazila, ze zacalo moje dieta kopat ), burat inym detom nejake vytvory atd. tak som zasiahla. Neberiem to, ze som niekoho vychovavala, len som nedovolila ublizovat mojim detom. Tazko sa v takomto pripade da tvarit, ze je vsetko v poriadku. Ja osobne povazujem za normalne, ze clovek zasiahne, ak je niekomu ublizovane. To ze ide o male deti neznamena, ze si mozu dovolit a robit co ich napadne bez ohladu na nasledky.

terezka1947
6. feb 2017

@stella333 myslela som to inak...jasne,ze by som zasiahla aj ja...ale to kazda snad.

stella333
6. feb 2017

@kytula Urcite sa treba vlastneho dietata zastat, hlavne ked je este take male a len sa uci, ako sa branit a ako to medzi detmi chodi.

jana_eyre
6. feb 2017

@terezka1947 ak by nar.moj syn robil zle druhym (co si pri jeho povahe neviem predstavit) a ja by som to nevidela kvoli zaneprazdnenosti s druhymi detmi, nevadilo by mi ak ho upozorni rodic druheho dietata, este by som sa k tomu pridala.. Clovek nema oci vsade a ak sa dieta pozabudne, robi zle a rodic sa nema k upozornrniu, upozornujem ja.. Nevidim na tom nic zle a da sa to povedat bez kriku.. Vlastne nikdy som na cudzie male dieta nekricala, uplne staci ak sa ozvem a pokial nejde o maleho rozmaznaneho fracka, tak sa uvedomi..

Iba raz som sa ozvala krikom, boli sme na ihrisku, kde boli trampoliny pre deti.. Cele trampoliny si obsadili mladi pubertiaci asi okolo 15rokov a nikoho tam nechceli pustit.. Vsetci okolo ich ohovarali, nikto im nic nepovedal, dokonca sbskari co boli privolani nic neurobili, lebo jeden im vraj povedal, ze jeho otec je nejaky riqditel ci co 😅.. Tak ma to uz nastvalo, svojim najautoritatnejsim hlasom som ich vyhnala na jednu stranu a ostatne deti mohli ist na druhu.. Chlqpci sa ma snazili aj zastrasit, ale nepodarilo sa im to.. Nemam rada nespravodlivost a nepaci sa mi, ze deti ucime aby boli radsej ticho a ohovarali v uzadi..

maykaaa1122
8. feb 2017

ja by som si situaciu vysvetlila s rodicmi..