Dávanie dieťatka do škôlky na skúšku

bobika492009
4. feb 2012

ake mate skusenosti davat dieta do skolky len na skusku? mam 2,5 rocne dievcatko, a chcela by som ju dat na skusku, aby som vedela ako si zvykne... je dost spolocenska, na deti aj dospelych si zvykne po kratkej dobe. Ale vela ludi ma odhovara od takeho sposobu, podla nich je najlepsie ideta dat do skolky od rana do poobedia, aby tam aj spalo, jedlo a hralos a s detmi... ze aby si zvyklo od zaciatku byt tam cely den. ake mate vy skusenosti, mamičky??

jankavl
4. feb 2012

my sme zacali vo veku dvoch rokov na pol dna a myslim ze to bolo to najlepsie riesenie. po pol roku dostal za odmenu moznost byt cely den, potom ako si to velmi zelal sam. s mladsim idem rovnaky postup, dufam ze sa takisto osvedci.

jarunka111
4. feb 2012

@bobika492009 tak toto my práve absolvujeme. Asi to aj záleží od zvyklostí detského zariadenia. U nás začal malý ( tiež 2,5 ročný) postupne - teda po pol hodinke a postupne sa predlžoval ten čas v jasliach. Tiež je rád s deťmi a zvyknutý na spoločnosť, ale teda v jasliach akoby to nebol on 😢 ale každý to zvláda inak, tak dúfam, že aj u nás to bude raz v pohode.

bobika492009
autor
4. feb 2012

chcem ju dat na styri hodinky , aspon na zaciatok... viem ze , čo sa tyka detí bude v pohode. ešte nosí plienky , na doma jej už nedavam samozrejme, vie sa aj sama popytat, ale sú dni ked sa akoby zasekne a ani za nič nepojde na nočnik (zachodík). A ked ideme niekde von, plienka je samozrejmost. čo sa tyka stravy, tak v tom už pokročila, vie sa pekne napapat aj sama, dokonca aj polievočku spapa. no ale zase su dni ked za nou misim behat po celom byte, aby zjedla aspoň kusoček. ..... mate podobne problemy s detičkami?

zvonkohra
4. feb 2012

@bobika492009 ja davam dcerku od sept,tiez len na 4 hodiny bude mat 2r a 8m a uvidim ako si bude zvykat

karin2009
4. feb 2012

Naša bude mať tri roky v júni... Ale v škôlke máme prihlášku už do 9/2011 a ideme do škôlky teraz po jarných prázdninách - tuším je to 12.marca. Naša sa do škôlky už teší, pretože až do septembra sme stále chodili vonku celá banda mám a detí a to sa od septembra zmenilo - niektoré sme išli už do roboty, niektoré deti do škôlky - tie staršie a niektoré ostali doma so starkými. Ale vidím na nej, že nie je spokojná - predsa len je teraz oveľa menej medzi deťmi. Od marca ide spolu s kamarátom, ktorý bude mať tiež tri roky v lete a idú vlastne medzi svojich kamarátov, ktorých poznajú - aj chodíme na mimoškolské krúžky do budovy kde je škola a škôlka, tak aj prostredie je im známe. Ja ju chcem dať hneď na celý deň.
Čo sa týka plienok tak naša od 18 mesiacov úspešne bez plienky - len na spanie to ešte máme. A ani ju v tom nechcem nejako trápiť, lebo ona si aj na obed na hodinku a pol tak dobre pospí...alebo v noci spí niekedy vkuse od pol deviatej až do šiestej... že sa mi proste nechce ju budiť. Povedala som jej, že dáme plienku a ak jej bude treba cikať tak sa zobudí, vyciká na záchod, znova dáme plienku a znova spať...ale zatiaľ sa nikdy nepýtala. Doktorka mi povedala, že to má ešte čas, že hľavne že sa už cez deň pýta.
S jedením je to tak, že ja som už pred pol rokom zaviedla tvrdý režim - je sa len pri stole v kuchyni, žiadne na guači či pobehovať za ňou. Ak nie je hladná nech sa páči, ako chce - nič iné nevynukujem. Po nejakom čase príde sama, že je hladná a dostane to čo pred tým nechcela. Teraz to už funguje - vie že je lepšie sa navečerať a potom sa môže hrať.
Ja ju už pripravujem na to, že v škôlke bude musieť veľa vecí robiť sama, že pani učiteľka jej len bude pomáhať ale má aj iné deti na starosti. Vyzliecť a obliecť si vie nohavice, ponožky, topánky, ako tak obliecť aj tričko - vyzliecť ešte nie... A česať sa nevie - to zasa by som chcela asi veľa - má dlhé vlasy tak to som rada, že si aspoň pukačku zacapí...sem - tam...
No uvidíme ako to bude.

usonicky
4. feb 2012

mile mamicky, my mame v nasej materskej skole aktualne 15 deti vo veku medzi druhym a tretim rokom a su to mile deti, ktore si na matersku skole bez vacsich problemov zvykli. Urcite by som ako odbornik neodporucila davat dietatko do materskej skoly na skusku, dietatko nie je pokusny kralik a netreba s nim robit pokusy. Ked sa ako mamicka rozhodnete, ze materska skola je vhodne riesenie, tak jednoducho treba dietatko tam dat a podporovat jeho adaptaciu. Pobyt v materskej skole dietatku napomaha k procesu osamostatnenia dietata a vytvaraniu struktury sebaidentity. A co sa tyka sebeobsluznych cinnosti, kazde dietatko sa to nausi postupne. A aj ked pride do materskej skoly, ze to nevie, a prave tym, ze je medzi detmi a nema maximalny rodicovsky servis pri obliekani, je v istej miere "donutene" obliekat sa a vyzliekat sa a preto sa to rychlejsie nauci.
A este odporucanie- naozaj treba dat dietatko hned na cely den, aby si utvorilo obraz, ako dlho bude zotrvavat v materskej skole.
Zelam vsetkym iba prijemne skusenosti s materskymi skolami.

sorciera24
4. feb 2012

@bobika492009 moj maly chodi do skolky od septembra, cize od svojich 2 rokov......je spolocensky, narocny a velmi aktivny, ale nic lepsie som urobit nemohla.....ziadne na skusku, on siel rovno na cely den.....nechcela som ho miast, ze najprv na doobedie a potom dalsi sok, po tyzdni, ze aj spat....takto mal, ked tak sok jeden....teda on vlastne nemal, kedze sa tam hned citil dobre.....a ja osobne si myslim, ze ziadne na skusku, nechat hned na cely den....odplienkovany uz bol, takze tu problem nebol a akurat sa sam este nenaje...takze ho krmili, ale vidim postupne pokroky.....

poppy1
4. feb 2012

baby to pisete o sukromnych skolkach?? alebo vam brali tak male deti aj do statnych? dakujem!

sorciera24
4. feb 2012

@poppy1 no, moj je v sukromnej....tie beru od 2 rokov...

anjelicek26
4. feb 2012

@bobika492009 - no ja si o davani "na skusku" myslim svoje. Dieta s toho bude mat len a len gulas. Raz na pol dna, potom na cely, isteze ti bude potom plakat, ked ju na obed nevyzdvihnes. Nasa mala sla do 3 rokov k opatrovatelke a od troch rokov do skolky - rovno na cely den - od 08:30 -16:45. Ako pisu ostatne baby - netreba dieta miast, netreba im robit soky 2x. Deti si rychlo zvyknu na tu rutinu, ona vedela ked uz bola v tej poslednej druzine, ze o chvilu dojde mama.

juliagregor
4. feb 2012

my sme mal adaptacny pobyt tyzden, najprv prisli po ranajkach, nechala som ich 2 hodky hrat a isli domkov, postupne som ich nechala už aj s jedenim a za týžden boli na celý den...
rovnako som to spravila aj u starsieho, dvojky boli uplne bez problemov, do skolky sa tesili od zaciatku, trosku problem so zaspavanim, stale si vykecavali....
starsi plakal v skolke 18 mesiacov každe rano, a poobede nechcel ist domov...plakal, lebo chcel byt so mnou doma...

jankapiknova
4. feb 2012

@bobika492009 - ja osobne moc neuznavam tie adaptacne pobyty a duplom nie niejake dlhe....
moj maly išiel do školky ked mal 2roky a 10mesiacov a prvy den boli všetky deti do 12.00 a druhy už celý den,stým že sme o 12.00 prišli do šatne a učitelka nam potichučku len chodila hovorit že su v pohode. Boli tam ale dve deti ktore spat nechceli že fakt plakali tak tie išli o 12.00 domov ale nam ostatným len povedala že v pohode ležkaju tak sme išli domov a prišli o 15.00 a odvtedy stale už... 😉

zuzanaadam
5. feb 2012

ja som mojho dala hned na cely den od roka chodil do jasli a potom ho dali do skolkarskej triedy a je to super malý je ovela sikovnejší ako iné detičky ktore nechodia do kolektívu. a tiež neunávam adaptačne obdobie pre dieta je najlepšie ked ho rovno supnes na celý den rýchlešie si zvvykne a skor sa adaptuje

kilian
5. feb 2012

@bobika492009 ty myslis na skusku to obdobie na adaptaciu??u nas je adaptacne obdobie v kazdej skolke.neviem si predstavit nechat moje dieta hned prvy den v skolke tak dlho. ☹ ☹ ☹

mamutka
5. feb 2012

ja som za adaptaciu, maly bol najskor hodinku, potom dve, potom dopoludnie, .... postupne si zvykol. niektore deti su v kolektive hned nadsene a maju na haku, ci sa mamicka cely den neukaze, ale vacsina deti nie su taki draci, ked idu rovno na cely den, je to pre ne velmi unavne.... radsej postupne adaptovat, ako mat dieta, ktore je hned na cely den a nevie sa uvolnit a zaspat absolutne a ked si pon pridu rodicia, vyzera ako zbity pes... uz aj take dieta som videla, doslova z neho kricalo, aky je unaveny a aky strasne tazky den ma za sebou 😢 a nebol to prvy den, ani treti - take boli mnohe dni na zaciatku 😖 takze treba ku kazdemu dietatku pristupovat individualne, podla toho kolko zvladne. ja by som ludom co tvrdia, ze kazde dieta ma ist rovno na cely den doporucila, nech sa zamestnaju v nejakej firme, nech si nepytaju nejaky manual o tom, co sa tam robi a ako to chodi a nech sa nechaju poslat na sluzobnu cestu na miesto ktore vobec nepoznaju a netusia ako daleko su od rodiny a kedy ju zase uvidia..... potom by snad pochopili, ako sa mnohe deticky na zaciatku citia. a postupna adaptacia im umozni uvedomit si, ze maminka o chvilu pride, nie ze bude nekonecnu dobu prec, pretoze cely den je ako nekonecno, ked sa jeden nevie uvolnit a zapojit do hier.
takze podla mna, co dieta, to iny pristup, pokial sa da.

usonicky
5. feb 2012

@mamutka neviem, ci sa da pobyt dietatka v materskej skole prirovnat k nastupu do prace.....a este skomplikovanej sluzobnou cestou....ci este niecim dalsim...materska skola by mala byt pre dietatko potesenim a radostou, lebo tam robi nieco, coho bavi a je tam pre neho pripraveny program a nie povinnostou a nutnostou....praca pre cloveka je povinnost a je sice fajn, keby sme chodili do prace s potesenim, ale nie vzdy je to tak a v praci my musime podat vykon a nikto nam program nerobi.....skoda. A ked uz prirovnanie- nuz aj v prva den prace od cloveka pozaduju nejaky vykon a musi sa zorientovat, kde je, co ma robit. Musi sa sam zoznamit, lebo sef, alebp veduci len uvedie do prace a potom uz clovek musi byt samostatny. A to sa musi naucit, takze sa to uci pomaly a do malicka....A to individualny pristup k dietatku - to s tebou suhlasim, to musi byt, ale s postupnym predlzovanim pobytu- na to mam ako odbornik iny nazor. To vovadza dietatko len do zmatku a umeleho predlzovania adaptacie. Mozno v osobnom rozhovore by som vysvetlila aj podrobne odborne preco to tak je. Prajem vela peknym chvil s detmi.

zuzana76
5. feb 2012

Ja som davala maleho do skolky az v 4. rokoch, tiez mal adaptacny pobyt a kedze je z tych skor uzavretejsich deti, tak prve 3 mesiace chodil do skolky len do 11.00. Nechcel tam obedovat, az ked sam povedal,ze by zostal aj na dlhsie, tak som mu to predlzila a teraz v skolke aj obeduje, idem pre neho o 11.45 , zatial nechce byvat v skolke cely den , ja som doma na MD s dalsim dietatom, syn vie, ze ostatne deti zostavaju v skolke dlhsie, lebo ich rodicia pracuju a aj on by musel zostavat dlshie, keby som pracovala, pravda je taka,ze si na skolku bez problemov zvykol, ale kedze je introvert, tak nepotrebuje nejako hlbsie navazovat kontakty a v podstate sa tesi, ked pre neho pridem. Ja ho uplne chapem, pretoze som bola taka ista. Urcite nema syn z toho ziadny misung, vie kedy pre neho pridem, dokonca sa uz vie casovo orientovat , pozna celu hodinu na hodinach.

@usonicky tato teoria o tom,ze by ten adaptacny pobyt sposobil dietatu nejaky sok, neplati podla mna pre vsetky deti, ja viem,ze pre mojho syna by bolo uplne strasne, keby som ho tam nechala hned na cely den. kedze predtym bol 4 roky doma so mnou. Zatial ho tam ani nenplanujem nechavat dlhsie, len do obeda. Syn ma k skolke vlazny vztah, ale to je jeho povahou, najradsej sa hra doma, je s rodinou, v skolke sa tesi akurat na niektore akcie, napr maskarny ples, rano nerobi ziadne problemy, vstane a pekne ide do skolky, ale nemozem povedat,ze by bol nadseny.

usonicky
6. feb 2012

@zuzana76 mozno to je nielen o syncekovi, ale aj o materskej skole...keby tam bol pre dietatko vytvoreny skutocne atraktivny program, hry, ktore by ho bavili...mozno by to bolo ine....mozno by vztah k materskej skole nebol vlazny......a este vysvetlenie-adaptacny pobyt dietatku nesposobuje sok, take nic netrvdim a ani som nenapisala, sposobuje iba to, ze dieta na tejto kognitivnej urovni nevie odhadnut cas a nema pojem o case a plynuti casu, preto si utvara predstavu - obraz v mysleni podla nejakej konkretnej skusenosti, ktora sa k tomu viaze....takze ked to je obed-tak si vytvori, ze ide domov na obed. No a problem je v tom, ked sa to meni..... a z toho prameni zmatok u dietatka, lebo dietatko potrebuje istoty, opakovane cinnosti a nie meniace sa javy. Moja odborna skusenost mi vela krat dosvedcila, ze adaptaciu rozhoduju mamicky ( a aj ju ovela tazsie znasaju ako deti, pretoze su velmi citovo viazane na svoje deticky, co je normalne a v poriadku), lebo sa domnievaju, ze pre to ich dietatko,je to najlepsie, co oni rozhodnu, bez naozaj realnej diagnostiky, ci to tak pre to jej dietatko je dobre alebo nie. Ja plne chapem a akceptujem rozhodnutie rodica, je to pravny zastupca dietatka a mamicka obzvlast je priamo "napojena" na svoje dietatko. Len vela krat si mysliet, ze ja viem, co je pre moje dietatko najlepsie nemusi byt uplna pravda a ani nemusi to byt to skutocne najlepsie pre to konkretne dietatko. Vela krat sa stretavam s tym, ze rodicia podcenuju pedagogiku - vychovu ako vedu a myslia si, ze to zvladne najlepsie rodic, ale aj liecit svoje dietatko idete k lekarovi, lebo lekar pozna a vie ie postupy a nieliecite ho doma, pretoze svoje dietatko pozante. Ber - berte moje poznamky, len ako moje myslienky odbornika, ktore nikomu nevnucujem a ani nechcem, aby si niekto myslel, ze sa podla nich musi riadit. Len ich prezentujem do diskusie, aby ste sa mamicky nad nimi zamysleli a som rada, ze to tak je. Lebo som si ista, kazda mamicka chce len to najlepsie pre svoje dietatko, ale verte tomu, ze aj ja ako odbornik, chcem pre deticky len to najlepsie. A o to sa stale.snazim.

margot
6. feb 2012

Píšem z osobnej skúsenosti. syn 3,5 roka išiel v septembri 2011 do škôlky normálne na celý deň.Možno dva dni bol celkom v kľude,ešte sa len obzeral a tak,ale potom nastalo čoro-moro 🙂 , ráno jačal strašne už keď som ho budila, potom v škôlke a nakoniec tam preplakal celý deň,jednu pani učiteľku má mladú a tá mi povedala po 3 dňoch, že nech ho na obed beriem domov,,iné mamičky mi povedali,že určite nie,že dieťa si pekne zvykne..a bolo tak,,zostal tam na celý deň a pekne si tam zvykol a v októbri už neplakal vôbec a teraz tam chodí veľmi rád 😀 takže na pól dňa by som ju tam určite nedávala,lebo si ona na to zvakne a potom tam nebude chcieť byť celý deň 🙂 papa