Dcéra má agresívne prejavy. Ako reagovať správne?

jesenka
11. mar 2009

Urcite sa to tu niekde uz riesilo, len to neviem najst... dcera ma 20 mesiacov a casto su jej prejavy dost agresivne - kazdeho bije, skriabe, stipe a pod. Skusali sme reagovat roznymi sposobmi - maminka je smutna, maminka place lebo si jej ublizila, vysvetlujeme jej ze to nesmie ze to boli, dostala aj po zadku, ignorovali sme to... vsetko bezvysledne.
Viem ze z toho vyrastie, len sa chcem poradit, ako reagovat spravne.

jasminet
18. mar 2011

@evula34 u nas mala uz davnejsie natalia take zlostne obdobia - tahanie za vlasy, bitie a podobne... to tahanie za vlasy som vyriesila velmi rychlo - potiahla ona mna, potiahla som ja ju. bolelo, prestala... asi 3x to skusila a viac to neurobila.

potom sa zas skludnila na par mesiacov a teraz zacina dostavat hysaky za vsetko a pre nic - nedostane moj balzam na pery? tak bude jacat, vrestat o 106. nemoze si nieco zobrat? vreskot buchot, bitie atd atd... neviem, mozno to nerobim dobre, ale nevsimam si ju 😅 ona sa po chvilke ukludni a zas je ok. dostane hysak na ulici lebo chce ist inym smerom ako ja, tak ju zoberiem na ruky a vrestiacu ju nesiem. niekedy sa da jej pozornost odvratit inym smerom, na nieco ine, ale niekedy nie 😒

a to vase nocne budenie - nasa od narodenia spava vo svojej izbe a vo svojej postielke. do 10 mesiaca sme ju u nas v posteli ani nemali cez noc. potom sme boli vnemocnici a mala sa tam naucila so mnou spavat v posteli. takze teraz vecer ide do svojej postele a niekedy sa v noci s placom zobudi a domaha sa nas. vzdy som ju uspala na rukach a znovu polozila do jej postielky. ale o pol hodinu/ hodinu zas... tak som nejak rezignovala a beriem si ju uz ku nam do postele. tam spokojne spinka az do rana bieleho... nemala by som, ale hovorim si, ze v 15 rokoch uz s nami spat urcite nebude chciet 😀

annalena
18. mar 2011

@evula34 najdolezitejsie je dohodnut sa s manzelom na jednej veci a tu strikne dodrziavat, to je najhorsie ak jeden rodic robi to a druhy ono, dieta to vie velmi rychlo zneuzit... 😉

evula34
18. mar 2011

@jasminet to máme rovnako staré dcérky, Tamarka sem-tam predtým vystrájala, už sa zopárkrát hodila aj o zem, ale našťastie len doma, napr. ona chcela zostať sedieť v aute v garáži a ja som chcela ísť dovnútra, musela som ju vziať nasilu a hodila sa o zem, nechala som ju tak, revala tiež, nakoniec sa ukľudnila keď videla že to nemá zmysel a odvtedy sa o zem nehádže. To jej vyvádzanie sa objavilo v plnej intenzite asi pred týždňom, ale opakuje sa to denno-denne, niekedy je v pohode, niekedy veľmi zlá, odmieta poobede spať. Zobudí sa má zlú náladu, prihovorím sa jej, reve, skríknem na ňu ešte horšie.... Cez deň to nebýva až také zlé, nechcem ju ešte zatiaľ nejako ráznejšie trestať, podľa mňa je ešte malá, to capnutie po rukách jej úplne stačí, ak to však bude silnejšie, asi trošku pritvrdím, len neviem ako.... neviem či to prejde, koľko to bude trvať, mala som deti pred ňou ale ani jedno toto nerobilo.
A k tomu spaniu - aj naša mala s nami spávala, predtým bola v pohode, ona je taký typ, čo sa cez noc budí, nie moc často, ale pomrnkáva - stačilo jej dať buď dudlik, alebo ju trošku pritúliť a spala ďalej, posledné asi 4-5 nocí sa zobudí, dudlík vyšmarí preč nedá sa utíšit a len plače a pýta sa hopa. Neviem si vysvetliť čím to je, ona reve jak tur, 20 mesiacov toto nerobila až teraz. Je to zložité, lebo aj ju tak necháme ale potom to nevydržíme a zoberieme na ruky, mám totiž pocit, že by revať neprestala. Už som myslela že či jej nejdú stoličky že je taká nervózna a plačlivá, alebo je to ozaj ten vzdor že je zvyknutá sa nosiť na rukách sama neviem a čakám kedy to prejde.

evula34
18. mar 2011

@annalena máš pravdu, lenže čo mám robiť, keď si nedá povedať, stále mu hovorím, nič jej nehovor, nevšimaj si ju no nepočúva ma, takto sa to asi nikdy nevyrieši, lebo vlastne sme ešte ani raz nevyskúšali ju nechať vyrevať, že dokedy to vydrží, síce ja raz ráno,keď tam muž nebol som to skúsila, vydržala asi 20 minút nakoniec som to ale ja nevydržala a zobrala som ju, neviem aký dlhý čas mám čakať, lebo ona vydrží ozaj veľmi dlho

jasminet
18. mar 2011

@evula34 a nezlakla sa niecoho, ze sa v noci boji a chce byt u vas? 😅

vanesa77
18. mar 2011

ahoj@evula34 podľa mňa je vhodné pri nežiaducom správaní - buď ignorovať, no ak je to neakceptovateľné - tak terapia pevným objatím. a vytrvať i napriek odporu dieťaťa - kým sa v náručí neukľudní... zároveň mu dávaš signál, že ty si tá silnejšia a paradoxne vytváraš v ňom pocit bezpečia... deti sú neisté a zmätené ak pocítia že rodič je ten slabší...
u nás sa osvedčuje pri nočnom zobudení... len krátke uistenie - napr. tichúčko, spinkaj, maminka je tu... podľa potreby zopakovať ... a robiť sa, že spíte... obaja (s manželom sa musíte dohodnúť na rovnakom prístupe) nič nie je horšie ako nejednotná výchova!!! samozrejme, ak dieťatko dlho alebo ľútostivo plače - potom vziať do náručia... ale najskôr vždy skúsiť prvý postup 😉

cicimotinka
19. mar 2011

@vanesa77 u nás terapia pevným objatím nezabrala...malý mi vždy chytí taký hysák, že mám pocit, že umrie...takže to nerobíme... on je celkovo "voľná" povaha a nemá rád stiesnené priestory... a presne ako píšeš, rozlišujem plač, pokiaľ je ľútostivý, je mi jedno, že treba vychovávať...prvoradé je, aby dieťa nezačalo mať doma pocit ohrozenia a nezáujmu...malý prechádza štádiami rev (nie je po mojom) - rev (nevšíma si ma) - posmrkávanie (musím ustúpiť) a potom má dve cesty podľa nálady...idem sa hrať a som ok, alebo ľútostivý plač a tu ho už samozrejme nenechám len tak...

vanesa77
20. mar 2011

@cicimotinka 🙂 tak nezostáva iné - len tieto obdobia s láskou a TRPEZLIVO prekonať... 😉
ale aj príliš veľa voľnosti škodí (dávam do pozornosti knihy: Malý tyran alebo Neklidné dítě...)
- no najlepšie asi nájsť zlatú strednú cestu - počúvať materinskú intuíciu a hlas srdca... 🙂

zuzkaadusko
2. máj 2011

Ahoj, sice sa tu dlho nepisalo, prispievam skusenostou aj ja. moj malz 20mesacny syn tiez bije, hryzie, skriabe....no len nas doma/ rodicov, starych rodicov, krstnu mamu - zijeme zatial v jednej domacnosti/. k detom je uplne vludny, nikdy ziadne neudrel...tiez som skusala vsetko mozne, dohovaranie, zakazovanie, zvyseny hlas, bohuzial aj krik, aj capnutie po zadku....mam pocit, ze ho vsetko rozzuri este viac..skusala som aj silno objat nech sa ukludni, ani to nepomohlo. dat ho do izby nech sa ukludni sam....reval este viac. takze zatial nemam recept, no skusam dalej. uz rozmyslam nad psychologickou....a ak s tym neprestane, urcite si dam poradit profesionalom. inak sa rad stiska, objima, pusinkuje, len ak ma nieco zakazane alebo mu cosi zoberiem, urobi cirkus.....tlacia sa mu aj stolicky, tak mozno je nervozny aj zo zubkov....kto vie. ja dufam, ze z toho vyrastie a bude z neho super clovek.

ada18211821
30. máj 2011

Ahojte tak idem sa aj ja trosku postazovat..dcerka ma 14 mesiacov a nas problem spociva vtom,ze ked sme vonku a stretneme sa s druhymi detickami len sa priblizia knej uz aj sa zazenie capne alebo drapne do tvaricky..
moc ma to mrzi kvoli druhym detickam dam jej po zadku zacne plakat,ale ked ideme von poobede znovu..mam starsiu dcerku-4 a pol rocnu je pravda,ze ta jej doma neda pokoja a niekedy ked ju zacne stiskat alebo okolo sa nej motat brani sa a capne ju.Ci to nieco spolocne stym neviem,ale trapi ma to a nechcem aby deticky capala len preto,ze sa priblizia..

danika12
2. jún 2011

Ahojte,
aj ja som mala tento problem s malym, ma 16 mesiacov, hryzol, skriabal a v kuse ma tahal za vlasy. Stale som mu hovorila, ze sa to nesmie, aj som ho capla po ruke parkrat, aj opacnu taktiku som skusila, ze pritulit. Ale stale to robil a problem nastal ked zacal tahat za vlasy deti v skolke. To mi ucitelky kazdy den hovorili, ze zase tahal deti za vlasy...Ale co takemu malemu dietatu ako to vysvetlim, on to este velmi nechape. Tak som sa ich opytala ako to riesia a povedali, ze ked to robi, tak ho posadia do takej stolicky, z ktorej sa mu neda postavit, take sedatko ako keby, Ze vlastne ho odlucia od kolektivu, ze musi by sam. Hovorili, ze sa mu to nepacilo, ale ze ho tam nechali par minut... tak som aj ja doma zacala pouzivat take praktiky a div sa svete pomohlo to. Ked ma tahal za vlasy tak som mu razne povedala, ze ma ist odo mna prec,poslala som ho na druhy koniec izby, ze sa snim nebudem bavit ani hrat ked to robi, alebo aj taku malu stolicku ma, tak na tu som ho posadila za trest.

Myslim, ze je to primerana forma trestu pre take male dieta, ze to asi najlepsie pochopi touto formou. Ja som ho nechcela bit a bitka ani nepomaha. Ani nic ine nepomohlo. Tak vela stastia prajem, ked to nam pomohlo tak myslim, ze sa aj druhym to pomoze....

corinno
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danula.ch
5. júl 2011

ahojte, aj my mame problem s tym, ze ma maly bije. zatial len mna a slabo, ale sa bojim, ze sa to zhorsi a preto to chcem stopnut hned na zaciatku. trva to 2 tyzdne. ked sa mu nieco nepaci, capne ma po tvari. zatial skusam tak, ze maminku to boli, potom ma pohladka, ale o hodinku to urobi znova. vzdy pri tom skuma moju reakciu. uz som mu aj capla po zadku, to nepomaha. dokonca si myslim, ze to tym zacalo, lebo asi pred mesiacom som mu prvy krat capla, plakal a odvtedy je nejaky agresivnejsi. skusala som aj ignorovat ho a odist prec, to sa len rozplakal a chodil za mnou. ale zase ma bil, tak si myslim, ze nepochopil, preco som odisla.
citala som aj spatne prispevky, napadlo ma, ze mu to vratim. to ako ma cape neboli, skor je to take neprijemne. poradte prosim

sisaha
6. júl 2011

@danula.ch toto skusa asi kazde dieta. Tu pomoze tvoje velmi dorazne nie! Mozes vratit, aby pochopil, ale aj ked place, nesmies ustupit. Posli ho od teba prec, vstan od hry a odid. A aj ked sa rozplace vysvetli mu, preco sa s nim uz hrat nebudes. Dieta musi pochopit, ze toto nesmie robit. Ak sa to v nom neutlmi, neskor na detskych ihriskach bude dochadzat ku konfliktom a nie kazde dieta si necha od neho "skakat" po hlave. Tak aby neprislo k zbytocnym urazom...

danula.ch
6. júl 2011

@sisaha dakujem, tak to aj mam v plane, dufam ze zaberie. o to mi hlavne ide, aby nemal neskor problemy v kolektive

sisaha
6. júl 2011

@danula.ch neboj, ked zisti, ze hra skoncila akonahle sa agresivne prejavil, tak si to uvedomi. Moja starsia dcera to skusala tiez takto na mna. Prisla ku mne a udrela ma..Zoparkrat som jej to vratila, pripadne poslala do vedlajsej izby s tym, ze sa moze vratit az ked mi povie preco som ju tam poslala a po prislube, ze to uz robit nebude. Toto trvalo asi tyzden a potom pochopila.. Nikdy viac (ani mna, ani ziadne dieta) neudrela. Skor som potom riesila to, preco niektore deti na ihrisku ju udru a ona ich nie...Ale to je uz o niecom inom. Je to tvoje dieta a ono ti raz bude vdacne, ze je dobre vychovane. A vdacne ti budu aj ine maminy na ihrisku.. 🙂

ada18211821
20. sep 2011

Tak odvtedy ubehli 3 mesiace a ziadne capanie sa nekona!!Trvalo to asi mesiac a jedine co pomohlo dala som jej po rucicke kazala na tvaricku urobit moja,pohladkat a odviedla som od dietatka,ktore capla stalo to vela usilia,trpezlivosti hlavne 🙂) ale pomohlo dokonca deticky len hladka este si pritom hovori-moooooj...drzim palce mamicky

agika1982
20. sep 2011

ahojte...prepacte, ze som vam sem vtrhla, chcela by som sa poradit...mame 14 mesacnu dcerku...pred ani nie dvomi tyzdnami sme boli v nemocnici s virusovou anginou....mozem povedat, ze asi odvtedy je dcerka zuriva, vsetko hadze, nas cape, ked jej povieme nesmies nemozes, len sa smeje...nechce nam spavat a vecer ako ju ulozime, tak histericke zachvaty hnevu a placu....uz si nevieme rady...neviem, ci je to zo zubkou, boze chran, aby som jej nazrela do ust....nechce posledne papavat, ale trochu sopli, tak pripisujem to tomu, bo ked papa, tak horsie dycha...

michaelapillarova
11. okt 2011

Ahojte. Aj ja mam problemove dieta, u nas som ja ktora dceru viac bije ako manzel, ked som s nou sama doma, tak sa pekne hraje aj pocuva, ale akonahla pride niekto tak uz vystraja, predvadza sa a ked pride niekto na navstevu s dietatom, tak mu nechce pozicat, skrabe ho , vsetko je jej, neviem co mam robit, dnes suserdkynu tak poskrabala, ze ma to tak mrzi, ze ani nemam chut dnes jest. A stale jej vravim, ze nemozes sa bit, musim pozicat, opytat si hracku a nie vytrhnut z ruk. Poradte co mam robit. Dakujem

barborkam
25. sep 2012

No vidím, že téma ako stvorena pre nás. Naša mala je úžasné malé zlaticko, keď je s dospelymi. Má 13 mesiacov a je veľmi mudra, doma má poslucha, pekne sa hra no ukazkove dieťa! Ale akonáhle sme vonku medzi deťmi tak konečná! Všetky chce hryzt, keď jej niekto niečo nechce dať tak vyslovene s agresiou kričí na deti, ťahá ich, stipe a ja jej musím stále utekat zab zadkom a dávať na ňu pozor, vysvetľovať jej, že sa to nemôže a ospravedlnovat sa mamickam. Neviem prečo to robí a prečo je taká a čo vlastne v nej vyvolá takú zost. Mna si dovolila len 1 krát pohryzt a nech ma tu súdi kto chce a ako chce, ale v tom momente som jej dala riadnu po zadku a odvtedy to nespravila. Minule pohryzla susedinho synceka a tak veľmi ma to mrzelo, že mi až do placu bolo 😢 ak máte skúsenosť s takouto agresiou voči iným detickam, budem vdacna za každú radu.

sabinah
24. dec 2012

Ahojte,baby,mam problem. Mam 12 mesacnu dcerku. Posledne 2 tyzdne je to hroza. Ked ju mam na rukach,taha sa k mojmu otcovi a mame-dedovi a babe 🙂 Ked si ju chcem vziat k sebe spat na ruky,odtlaca ma a bije a jeduje sa. Co to znamena??? Som z toho velmi smutna :(( Taha sa k inym,na mna sa len jeduje :(

belobebe
14. feb 2013

Ahojte mamiky aj ja mam podobny problem a tiez uz neviem ako to mam riesit. Mam 2 a pol rocnu dcerku. Ked sa hra doma, tak je v pohode, ale ked ideme niekde do centra, kde je kopu deti, tak mala podchvilu niekoho bije. Ja si tam pripadam ako taky policajt. Musim neustale po nej chodit a vysvetlovat jej, ze sa to nemoze a ze je to skarede.Mala sa v tej chvili ospravedlni daj tomu dietat pusinku a za5 minut to urobi zase. Ale ked sa to opakuje viac krat, tak zacnem byt uz z toho riadne nervozna, lebo mam pocit, ze vsetky mamicky na mna zazeraju a pozoruju ako riesim situaciu. Citim sa ako zla matka.Ja ju nebijem, lebo mam pocit, ze ked jej dam po ruke, tak jej tym vlastne ukazujem, ze je to v pohode bit sa a tym je to vlastne horsie. Ale ked jej to vysvetlujem tak to nezabera. Do teraz u nas zaberalo, ked som ju dala do kuta, ale teraz mi z neho zacala utekat s velkym placom, a nechce mi tam zostat, tak neviem co snou mam dalej robit. Poradte mi prosim ak ste mali podobnu skusenost. dakujem

bambinkaa
24. feb 2013

@belobebe ahoj, my mame 21 mesacnu dcerku, hiperaktivnu a dost agresivnu. Ona je agresivna aj doma, aj mna bije, kope, ale nie preto, ze by sa hnevala, jednoducho ju to bavi. Hracky su komplet znicene. Stale pritom bezi, uteka, pada, stale sa udrie. Tiez si pripadam ako policajt, tiez jej stale vysvetlujem, stale. Tiez som z toho celeho nervozna a na nas stale zazeraju vsade, ale na to som si uz zvykla. A tiez ju nebijem. Ona ked ma trest, ze musi ist do izby, alebo stat v kute, tak samozrejme zacne plakat a potom ten trest vyuzije vo svoj prospech, napr. nieco v izbe za tych 10 sec. rozbije. Kricat neplati, mama place to je ako divadlo, tomu sa smeje, nic nezabera. Vsetko vnima ako divadlo, hru, zabavu. Akokolvek zareagujem, este viac ju rozprudim. Ignoracia niekedy pomoze. Ale ignorovat sa neda vsetko, napr. bezna vec: trieskanie predmetom do zrkadla, do balkonoveho skla, hadzanie predmetov do plazmy...

karalein
9. jún 2014

@belobebe nahodou som natrafila na Tvoj prispevok, ako sa to casom poriesilo...?

linj
20. jan 2015

Baby vyriesilo sa vam to nejako? My mame podobny problem a nic nezabera. Niekedy uz fakt neviem, ako ho zastavit, ignorovanim ma trieska este viac, pripadne zacne skriabat a tahat za vlasy. Vysvetlovanie ani napominanie nema efekt, skusame to uz dlho. Vsimla som si, ze to robi najma, ked sa velmi rozjasi. Alebo potom ked ma ist spat a lezi vedla mna, pricom ja mam zatvorene oci. Pripadne ak sa mu chvilocku nevenujem.
Nechapem, odkial to ma. Nemal to kde vidiet. Hoci od malicka ma take sklony, ze hadzal veci o zem a rad nicil. Ale teraz zacal bit aj nas a to uz je fakt moc. Da sa to riesit alebo s tym treba za psychologom?

0904800779
13. okt 2020

Ahoj ja mám tiež problém mám 7rocnu dcérku mám aj chlapčeka ktorí ma 3 roky. A terás mám tiež malú dcerinku má 10 mesiacov .. moja najstaršia dcérka tá 7 ročná má taký problém že zničího nič začne trvať akoby hľadala problému ja neviem keď sa ju snažím upokojiť nejako sa inej pristúpiť darí sa mi to veľmi ťažko nevládzem ona má bije škriabe moje ruky sú celé od modrín čo má tak stipe aj iné deti bije jej je jedno ja us neviem čo mám robiť som zúfalá som snou us objednaná aj na psichiatrii ani neviete si predstaviť aká som zvedavá čo mi tam povedia neviem ja us nevládzem ona mi bije aj tú malú dcérku aj chlapčeka ľúbim ju je moja ako aj ostatné deti ale je to najmna vela