Dcérka má v máji 2 roky a psychologička ju odporučila do škôlky

monci8888
6. jún 2013

baby, mám otázku, vlastne, skôr dilemu...26.mája mala dcéra 2 roky a keďže už plynule hovorí dvoma jazykmi, tretím ako tak, nemá plienky a je celkovo veľmi nadaná, odporučila ju psychologička začať v škôlke od septembra tohto roku. neni to skoro? ja neviem, je samostatná, na to, že je to v podstate ešte krpec 😝 ale aj tak sa mi to zdá skoro.... a tiež, ako je to potom s rodičovským príspevkom, nakoľko prácu ešte nemám...? vďaka veliká

zuzkat1
29. jún 2013

@digysa ved od 4 rokov som tam chodila takze viem ze sa mi nepacila.ani skola ani gympel... Som rada ze uz robim..tiez som ucitelka a dieta do 3 rokov by som do skolky nedala. Moja isla v 3 rokoch a velmi rychlo si zvykla. Nastupila do zabehnuteho kolektivu v januari a bola v pohode. Nesuhlasim ze introvert alebo extrovert bude clovek vdaka tomu kedy nastupi do skolky...

monika_tulipanik
29. jún 2013

My berieme detičky už od jedného roka, sme schválení hygienou, výhodou je malý kolektív, detičky si rýchlejšie zvyknú. Taktiež máme možnosť, aby bola maminka zo začiatku s dieťaťom, čiže nemusí ho nechať plačúce a odísť. Vieme sa prispôsobiť hocijakým individuálnym potrebám dieťaťa. Snažím sa robiť väčšinu vecí inak, pretože som pracovala v dvoch súkromných škôlkach v BA a viem, čo sa mamičkám páčilo a čo nie 🙂

matozazzo
29. jún 2013

@zuzkat1 Svojim detom sa venujem dost,ale potrebuju aj viac nez len matku 🙂 Su deti,kt.ked odmala vyrastaju aj s inymi detmi tak v 2 r ich uz nebavi byt len s mamou.. Byt do 3r doma je v dnesnej dobe prezitok,vyvoj,status rodiny,prace,zivotneho stylu ide dopredu,deti su vyspelejsie a prisposobuju sa novej dobe.. Ale to je uz ina tema ;)

zuzkat1
30. jún 2013

@matozazzo nesuhlasim,ale kazda mame svoj nazor. To je podla mna prave chyba ze ludia kladu do popredia pracu,karieru a povedia ze ved deti su ine,samostatnejsie... Pritom je to mozno pravda,ale su aj drze,nevychovane a polovica deti zo zs patri do polepsovne..nie je to chyba deti,ale rodicov nahanajucich karieru-to je dnesna doba. Cest vynimkam. Podla mna dieta do 3 rokov ma byt s mamou,ta ho ma viest k samostatnosti davat mu oporu a nosit ho do kolektivu. Do skolky,skoly sa nachodi este dost a i ked aj tam sa vela nauci,nikdy mu tieto institucie nedaju to co matka.

sorciera24
30. jún 2013

@zuzkat1 aj ty si bola do 3 rokov s mamou? lebo ja nie a vlastne nik, koho poznamm....aka dnesna doba? my sme boli v jasliach od polroka, max. od roka....ziadna amterska 3 roky....a rozhodne sme neboli taki drzi ako su dnesne deti (prave tie, co uz zazili byt doma 3 roky)...nebude to naopak?....troska si si to poplietla.......ja vidim rozdiel v tom, ze napr. skolka mu yas dala to, co zas nikdy nenauci mama sama doma.....a ano, moje dieta je samostatne (preto som ho do sklkz dala, nie kvoli akriere)....ak ty take dieta nemas, nemas ten pocit, nechaj si ho doma.....ale zarazaju ma vyjadrenia typu....dieta ma by do 3 rokov s mamou!....povedal kto? 😕

zuzkat1
30. jún 2013

@sorciera24 povedali psychologovia. Ano ja som bola rok s mamou a do 4rokov s babkou.

zuzkat1
30. jún 2013

@sorciera24 uz je v skolke ma 3 a pol roka.patrila vzdy medzi samostatne deti,aj si rychlo zvykla na skolku,no to neznamena ze tam patri skor nez ma 3.

heleninamama
30. jún 2013

@zuzkat1 Nie je pravda, že deti sú drzé a nevychované preto, lebo neboli 3 roky doma s matkou a rodičia naháňali karieru. To by bola celá generácia dnešných tridsiatnikov v kriminále. Matky, ktoré pracujú a majú na deti menej času sa im zvyčajne venujú o to intenzívnejši a vychutnávajú si to úplne inak ako mnohé ženy, ktoré sú 3, 6 a viac rokov nonstop doma a sú unavené zo stereotypu a frustrované. Pre ne je často vybitím sa už rozhovor s kamarátkou, ktorú dlhšie nevideli, alebo nákup vo vzdialenejšom meste. Pre mňa osobne je to deň s dcérou. Vážim si to inak, ako keď som s ňou bola 2 roky doma. Nástupom do kolektívu dieťa jednoducho matku a rodinu nestráca. Drzosť a arogancia je o výchove a jej zanedbaní. To, že na Slovensku je v súčasnosti štátom dotované byť doma 3 roky nie je norma toho, že je to najlepšie. Nehovoriac o tom, že pre mnohé ženy je z roznych nereálne nastúpiť do práce až po 3 rokoch. Tak to sú ich deti podľa Tvojho uvažovania potom odpísané...

babulka
30. jún 2013

@monci8888 ak sama cítiš, že dcérka to zvládne, neváhaj a daj ju do škôlky. Podľa niektorých názorov, čo tu čítam, tak iba také dieťa, ktoré bolo s matkou tri roky doma je to správne vychované a pripravené na život a priznám sa, že z nich mám zmiešané pocity. To ako deti v iných krajinách, kde je materská podstatne kratšia (tri roky nemá snáď už nikto), alebo mnohé z nás narodené ešte v 70. rokoch, kedy bola materská 6 mesiacov, neskôr jeden rok, sú nevychované, nepripravené na život, a všeobecne citovo poznačené?

Môj názor je taký, že každé dieťa je individuálne, každé dieťa potrebuje iné podnety, má iné nároky, a skutočne sú deti, ktorým nestačí len byť 24 hodín denne s matkou, ale potrebujú sociálnu interakciu s inými deťmi, inými ľuďmi a tak sa rozvíjajú. Ty máš navyše odporúčanie psychologičky.

Ad. imunita - tá je rovnako individuálna u každého dieťaťa. Je potrebné ju pestovať, budovať, nedržať dieťa v sterilite, otužovať, to všetko je dobrý základ pevnej imunity. Môj syn chodil do jasličiek od 20 mesiacov, ochorel hneď tretí týždeň (bez ATB) a potom bol chorý o pol roka a odvtedy až doposiaľ (má 7,5 roka) bol chorý raz. je pravda, že športujeme, plávame, od malička bol otužovaný (sucho aj mokro), a žiadna sterilita nehrozila.

Takže urob ako sama cítiš, mysli predovšetkým na to, čo je podľa teba najlepšie pre dcérku (nie to, čo píšu múdre knihy a všakovaké "matky roka", lebo tie tvoju dcéru ani tvoju rodinu nepoznajú). koniec koncov nikde nie je napísané, že to nemôžete skúsiť a možno škôlka ešte nebude pravé orechové.

sorciera24
30. jún 2013

@zuzkat1 povedali kt. psychologovia? kedze cela Europa funguje presne opacne ako my?.... 😉 myslim, ze nenajdeme pszchologov, kt. by sa vsetvi zhodli, ze?...napisala si, ze dieta ma byt do 3 rokov s mamou....a sama pises, ze s mamou si bola rok......(babka nie je tvoja mama)......takze nezavadzajme..... a asi tak, vsetci 30tnici by sme boli drzi a navychovani...a sama vies, ze to tak nie je, kym zpominas deti na ZY ....tak to je rpave ta generacia, kt. uz& bola doma pri mamicke do 3 rokov.......
myslim, ze pausalizovat sa v tomto neda, myslim,z e kazde dieta potrebuje neico ine a neuznavam nazor, ze len toto je spravne alebo pravda......to naozaj nevie nik..... 😉

babulka
30. jún 2013

A ešte jedna poznámočka - je paradoxné, že tie maminky, ktoré tu (nielen v tejto téme) píšu, že dieťaťu je najlepšie doma s matkou aspoň ti tri roky, vysedávajú na MK celé dni a majú 10 tisíc príspevkov za krátke obdobie. To by ma zaujímalo, ako to stíhajú, byť také starostlivé, venovať sa 24 hodín denne dieťaťu, aby teda neutŕžila jeho psychika, a ešte aj prispievať v akom tempe do diskusií... 😉

zuzkat1
30. jún 2013

@heleninamama asi som sa zle vyjadrila,mnohe ste to zle pochopili. Drze a nevychovane su dnes deti bez ohladu na to kolko su rodicia na materskej. No mnohe robi nahananie kariery. Deti su od nevidim do nevidim same.

zuzkat1
30. jún 2013

@sorciera24 mama si zobrala neplatene volno aby mohla byt doma rok. A babka bola na dochodku tak som mala kde byt. Stale lepsie nez jasle-ovela lepsie. Viem ze na "modernom"zapade to tak nefunguje ako tu,a je to hrozne. Pokial viem tak napr.v usa su mnohe matky doma s detmi a uz sa nevratili do roboty.

zuzkat1
30. jún 2013

Napr. Mna sa manzel pytal ked mala ist do skolky ci nemozem ostat doma,ale neplatene si dovolit nemozeme. Napriek tomu ze miluje mala deti a je samostatna,smela sa mu zdalo ze na skolku je mala.

matozazzo
30. jún 2013

@zuzkat1 A tu budem zase ja nesuhlasit s tebou - cest vynimkam 🙂
Mnohe matky ostavaju do 3 rokov doma s dietatom v domneni, ze mu davaju to najlepsie, co mozu, ale pritom ostavaju doma, lebo "sa to patri" a pritom dietatu nedaju ani spolovice to, co by mali :( Takze najst zlatu strednu cestu.. Su mamicky, ktore su este doma, nepracuju, ale aj napriek tomu davaju dietatko do skolky a naopak, niektore na druhej materskej nechavaju doma aj 4r dieta a to doslova doma trpi, mamka ho nezvlada, nevenuje sa mu tolko, lebo... (kazda si doplni co chce a suhlasim aj s @babulka) a neraz to konci len tym, ze pozera TV alebo hraje hry.. A dalsie to zase riesia babkami, ktore su uz v dochodku, nevladzu... maju dost toho, co vychovali a rodicia ich doslova zneuzivaju :( vtedy mi je na zaplakanie. Ale kazdy ma vlastne skusenosti a vlastny nazor... Vedela by som popisat knihu o detoch, ktore prisli neskor do skolky, boli s opatrovatelkou alebo starymi rodicmi, ake su u nich medzniky vo vyvoji... Na to mnohi nemyslia a prave ony maju neraz problemy pri vstupe do skolky, skoly - ale opat, cest vynimkam. Zial, ja takych vynimiek poznam velmi malo...

zuzkat1
30. jún 2013

@matozazzo Ved kazda mame svoj nazor... Ja osobne som mame a babke vdacna ze som mohla byt doma do 4 rokov,nemenila by som a ani malu by som nedala pred 3tim rokom
Ale suhlasim,ked ideme na ihrisko je to na zaplakanie. Posedava tam 10 matiek a 2 deti rozoberaju zariadenie. Dalsich 8 deti je mimo ihriska nicia vsetko,vrieskaju a pomaly sa "hadzu" pod auta-zazrak ze takuto navstevu ihriska preziju-takym detom je lepsie v skolke.a tie matky rozoberaju novy mobil,make up atd...no su aj matky co sa hraju s detmi a venuju sa im takym je lepsie doma. Ani ja nie som super matka..venujem sa jej,ale stane sa,ze aj telku pozera,alebo ze sa sama zahra.