Dcérka si stále nezvykla na škôlku, poraďte ako ďalej ?

mijama29
15. jan 2020

Zdravim, prosím o názor maminy, ktoré TIEZ MALI ALEBO RIEŠIA podobný problem! Zaujimaju má riešenia realne z Vasej skusenosti, nie čo si kto mysli. (dr. Nás odporučila k psychologičke, no termín objednania je daleko)
Od kedy zacala chodit dcérka do skolky v septembri, sme v podstate stále v nervozite, ona aj my.
Je to prve dieťa v mojej aj manželovej rodine. Je velmi šikovná, urcite aj popredu s rovesníkmi (nehovorím to ako mama ale zo skusenosti s prace s detmi aj v jasliach a podobne) a niekedy až moc rozumná, čo je niekedy aj “na škodu” snáď chápete ako to myslím. Nemame na okolo malé deti, sme mala dedina, bývame s mojimi rodičmi, s kamaratiek som bola prvá, ktorá mala dieťa, takze nemali sme moc prilezitosti pohrať sa s detmi potom prišla sestrina mala ziarlila veľmi na zaciatku, ale sú to už skoro 2 roky veľmi sa majú rady. V septembri nastúpila do skolky a od vtedy aj problemy, zhoršilo sa jej správanie doma, do skolky nechce chodit. Každé ráno hodinu place, alebo sa zobudi s tým, že ju napína na vracanie, už sa takto aj povracala, doma mi nechce ráno nič zjesť, prideme do skolky chytí má a trhá má, že mám istá ňou dnu takze ju musia ucitelky vziat odomna. Keď sa zavrú dvere vraj potom už neplače. Chcela som ju dať zobzaviatku len na doobedie nesúhlasili hoci mesiac tak chodila boli to citit na správaní učiteliek, tak som ju dala aj na spanie ale chodim hneď ako sa zobudi pre ňu, čo je 14:20, a do tohto casu absolutne nič nezje, lebo v skolke nechce jesť. Sem tam má vraj dobrý deň to viem od znamej ktorá tam upratuje. Ale inak sa s detmi hrať nechce, nezapaja sa do tancovanie, boli sa púšťať na snehu ona nechcela a podobne, samozrejme ju do vsetkeho nútia aj keď nechce. Prvý mesiac väčšinou len sedela na stoličke a že čaká na maminku. Okrem toho si zacal trhať zadery do krvi, keď príde zo skolky stále opakuje už nepojdem tam, stiska má ja mam maminku ľúbim, ja nemam rada pani ucitelky. Vraj je taka že sem tam prid ek dieťaťu a z nicoho nič ho soti. Nás doma zacala “bit” nikdy pred tým to nerobila. Hnevá sa, stále je taka nepokojná. Problemy sú stale, ale to napinanie ráno a trhanie zaberov, to sa vystupňovalo v decembri. Neukludni sa cez víkend stále je v strese od rana, že nejde dnes do skolky, nechce nikam chodit. Vždy sme sa chodili niekde hrať aj každý deň von na ihrisko do susednej dediny alebo do mesta proste niečo teraz zakaždým zo skolky domov. Doma sú rozne dni bud príde a hneď nevyzlecena začne skladať puzzle a do večera sa hra potichu sem zámorie postiska spomenie že nejde do skolky. Alebo príde a hneď vyryva robi zle až kým nejde spat. Sme z toho nervozny nedá sa to proste takze sa aj hadame a cela atmosféra doma nervozna. Skacem síce z témy do témy ale chcem Co najlepsie popísať pracujeme z domu takze sme boli stále spolu, ale manzel robil nemohol sa jej venovať a ja som okrem toho aj odchádza do inej prace, alebo na nákupy, alebo som bezne varila atd. Ona sa hrala v izbe . Poobede už sme sa jej venovali. Teraz absolutne nemôžme ísť nikde ak áno hodinu zuri kope do dverí že chce maminku alebo tatika, ako náhle chytí niekto bundu hneď ide plakat že tatino nejde preč alebo pod. Ani do obchodu nikde ani na chvilu, nechce si dať vysvetlit. Ja napr. Som do skolky nechodila iba na pol rocnu povinnu pred školou. Necítim davat nijak vadna ani že by mi to dako ublížilo a tiez sme nemali moc deti okolo seba. Sme aj my na ňu naučení takze do skolky sme ju dali skôr tak na “nátlak” okolia, že aby si zvykala na kolektív atd. My by sme ju asi ešte nechali doma. Na druhej strane, keďže sme sa už rozhodli a dali sme ju tam, sa bojím s verziou že ak to preruším, bude to potom ešte vacsi problem, lebo bude vedieť že dosiahla “svoje” aj pred tým. Ale možno tu vôbec nejde o vzdor a ty pádom keďže sa formuje osobnost sa bojím aj dr. Naša povedala aby sa jej nejako nepoškodilo, že je na ňu veľký nátlak aby sa nebála do budúcna alebo proste podobne. Je urcite trochu aj rozmaznana, ale toto neni napr. Ráno že place a trucuje v hrackarstve ona naozaj place a nechce tam ísť . V novembri bola asi 3 tyzdne doma, v oktobri dokopy asi 2 tyzdne keď mala nadchu alebo tak že som ju nechala doma od stredy napr. Ale aj tak je december a je jedine “nezvyknete” dieťa . Alebo proste jedine ktoré ráno plavé na celu skolku, nehambim sa za ňu, ale viete si predstaviť tie pohľady keď vojdeme do skolky . Ak ste mali alebo máte podobný pripad prosím raďte, ako zo riešite, alebo ako ste to vyriešili. ĎAKUJEM ❤️

sapetka
15. jan 2020

@mijama29 nechaj ju doma a nedavaj ju do skoly. Pre mna jedine mozne riesenie

nevludna
15. jan 2020

Z celeho tvojho tedtu je citit, ze mala este nie je pripravena, aby si ju takto denne opustala. Nechaj si ju este doma, snad je prednejsia ako praca

sapetka
15. jan 2020

@nevludna veru, no ja by som toto nedokazala, je ocividne ze malinka nedozrela na skolku a psychicky je znicena z toho..

giuli
15. jan 2020

Pisem ti ako mama,ale aj ako ucitelka MS....
Tym ,ze dieta vyrastalo iba medzi dospelymi ludmi a patricne sa jej venovali vsetci,pretože okrem nej ineho dietata nebolo ,ma za nasledok potom taketo spravanie v kolektive...ucitelky sa s tym casto stretavaju...
Naozaj nie je vhodne vziat dieta na obed ,pred spanim domov,tak vlastne vyhralo a mantinely nekladie matka,otec ,ale dieta..
Bud trpezlivá,tu pomozu iba presne pravidla dna....a neustale vysvetlovanie,ubezpecenie,ze ked sa vyspinka,naolovrantuje prideme po teba,nikdy nepovedať presny cas....
Prvy polrok v skolke a vlastne v hoc akom novom kolektive je cas prisposobovania sa....uvidis,ze kazdym dnom sa to bude zlepsovat ....a hlavne netreba polavit....drzim palce a zelam vela trpezlivosti..

mijama29
autor
15. jan 2020

@giuli ja som robila síce iba dva roky v jasličkách deti od roka do 3 rokov. Ale okremminehonsom bola opatrovať deti v zahraničí, a od puberty kadetade opatrovala a pomáhala. Takze nejaké tie skusenosti mam, a za mna je lepsie postupne zvykanie, ako nechat prvý deň dieťa hneď cely deň v skolke a plakala vkuse až kým sme neprisli po ňu o 15tej. A ani nám nezavolali nechali ju tak. A myslím, že možno aj tento deň bol ten zásadný.

wieruska1
15. jan 2020

Mala som 2 jaslickarov, takze rozhodne ti to nepisem preto, ze si myslim ze skolky su zle, ale robit toto moje deti viec ako par dni 1. Zmenim skolku a ak nepomozem 2. Zrusim ju. Ja som do skolky nechodila, s som tu

giuli
15. jan 2020

@mijama29 no,ja taku skusenost po 20r .praxi nemam....pre deti ,co tam nespavali ,to potom bolo horsie....
Ale samozrejme,ty si jej matka a vies ,co je pre tvoje dieta najlepsie...

sapetka
15. jan 2020

@mijama29 ano postupne zvykanie je dolezite. Moj tiez teraz po 2m pauze mi rano sem tam povie ze nechce ist do skolky ale prideme tam a je ok. Hra sa (2,5r) pred obedom idem po neho (lebo je na poldna) a stale dokola to iste. Ale poviem ti keby sa takto trapil a plakal ,kaslala by som na celu skolku.. podla vsetkeho ucitelky nezvladaju situaciu a to je na zamyslenie ci neumenit skolku a nechat mali zatial doma

mijama29
autor
15. jan 2020

@giuli a ja som chcela nechat malú celkovo iba doobeda, pretoze obaja s mužom mame na ňu čas. Majú v dokladoch - Celodennú alebo pol dennú dochádzku, ale nechcu dovolit poldennú? Neviem aký majú s tým problem. Ani v škole dieťa nespáva. Mrzi má, že veľa rodicov. Je nútených pracovať, a deti sú ešte do 17tej v družine kým domov pridu je aj 18:00 spravia úlohy a idu spat. Ale pre mna je toto nepripustne. To ani “nemusimemat rodinu”. A ešte dodám je pre mna neprípustne, aby moje dieťa pol roka alebo koľko mám vydrzat? ...bolo do pol 3 bez stravy a bohužiaľ tu v tomto konkretnom prípade snaha učiteliek žiadna. Viem prečo si to dovolím napisat-isto by som len tak neociernovala.

mijama29
autor
15. jan 2020

@giuli ale na čo má moje dieťa niekde spat,keď ja som doma ? Ani v skole nespia sú tam doobeda, ani v práci nespite ?

mijama29
autor
15. jan 2020

@sapetka jedna pani učiteľka je mladšia ako ja hneď ok škole bezdetna, a druhu zamestnali teraz chodila do skolky robit krúžok tanecnu a teraz ju prijali neviem na akú pozíciu, ale učiteľka to nie je. Takze z ich strany žiadna snaha nájsť si k nej cestu. Zvazujem ale myslím, že ani zrazu zmena skolky nemusi byt správne riešenie. A a obávam sa aby potom nebol problem v skole alebo tak keď ju necham doma teraz.

giuli
15. jan 2020

Oh...tak ked si doma,treba zvazit MS a nechat dieta doma,tak mozno bude spokojnejsie a aj ty kludnejsia

mijama29
autor
15. jan 2020

@wieruska1 presne aj ja toto tvrdím tiez som nechodila a normálne fungujem. A možno zo bolo aj plus.

mijama29
autor
15. jan 2020

@giuli teraz je chora, takze doma, vôbec si nás nevšíma iba sa pekne hra je v klude. Ja nemam problem nechat ju doma, len som presne chcela daky názor od mamičiek možno, ktoré zvolili toto rozhodnutie a nechali deti doma. Suseda moja má vnucku spravili tak a dieťa je už v skole a stále robi problemy a to je druhacka. Nemyslim, že by to bol nás pripad ako ju poznám. Len možno naozaj ešte nebol jej čas. A ako ju poznám, uškodil jej presne ten prvý deň, keď vkuse plakala mali nám volať. Bola taka uplakaná a nesvoja, ako ani po operacii v 2 rokoch nie....

mimolimit
15. jan 2020

Na natlak okolia ste ju dali do skolky? Jednym uchom dnu a druhym von take rady. Vy ste rodina, poznate sa, viete co navzajom ktory clen potrebuje.
Absolutne nic by sa jej nestalo, ak by sla az do predskolskej pripravky. Budem priama - ak nie ste nevyhnutne odkazani na statostlivost v skolke, uz davno pradavno by som ju odtial odhlasila😣

mijama29
autor
15. jan 2020

@giuli ešte doplním , ako som tam pisala nezlepšuje sa to u nás sa to zhoršuje a dosť ...

alby2014
15. jan 2020

Ako ucitelka...podla opisu, tvoje dietanie je zrele na skolku, niektore su zrele v 2, niekore v 3..niektore 5. Moj isiel do skolky ako 4 rocny, obcas skryvy pusinku, tiez chodi len doobedu...lebo tam ich davaju spat priskoro a nezaspi, kym doma ho ulozim az po 13tej a spi spolu s bratom...a halvne spat potrebuje, lebo poobedie je katastrofa ... Tvoja mala to nie su obycajne place, ona ma psychosomaticke prejavy a zvaz, ci nemas moznost ju nechat doma...mas. Nerozumiem, preco ta nutia ju tam nechavat cely den...mas pravo si ju vybrat na obed, je to skolka nie vazenie preboha. Skolka ma zmysel, ked dietatu nieco dava...tu jej dava len stres, vsetky jej verzie spravania od agresie az po bolenie bruska a grcanie su volanim o pomoc, ak ju nechas doma...normalne jej pomozes, dieta ani nevyhralo, ani tebou nemanipuluje...ak tam je od septembra uz davno mala byt v pohode a nie taketo stupnujuce prejavy.

mijama29
autor
15. jan 2020

@mimolimit dala som to do úvodzoviek, urcite nerozhodlo okolie, ale tak nejak proste starí rodicia a hlavne svokra u nej je nepochopiteľne akoby nechodila do skolky lebo vsetci chodia 🤦‍♀️ Tak je to divne asi 🤪

alby2014
15. jan 2020

btw do skolky som chodila len do predskolskej a nic mi neuslo...aj PhD dokonca mam...:D . Ak je deita z normalnych podmienok...uplne rok skolky staci. Ten predskolsky je podla mna aj dolezity....u nas sa tiez isli zblaznit, ked starsi nestupil ako 3 rocny...tak poznam si dieta zrely vtedy nebol ani nahodou o rok to islo uplne samo a bez stresu.

ciusinka
15. jan 2020

Pokial ide o to jedlo, teda ze ti mala v skolke neje, ja sa teda uprimne cudujem, ze ju tam vobec v skolke do poobedia chcu nechavat, napr. v nasej skolke je toto nepripustne, a to je statna skolka, ked dieta odmietalo jest, nemohlo byt v skolke dlhsie ako doobeda..Mali sme v synovej triede jedneho takeho chlapceka a ten ako nastupil prvykrat do skolky tam odmietal jest a spat tam mohol prvykrat az potom, ako tam zacal jest, trvalo to dlhsie ako mesiac..Aj to mi je divne, ze ju tam chceli hned odzaciatku na cely den, moj maly zacal chodit do jasli ako 2,5 rocny a bez postupnej adaptacie by ho tam nevzali, najprv tam bol 2 hodiny, potom 3, postupne doobeda, prvykrat tam spal cca. po 2 tyzdnoch..Ked nastupil do skolky mal rovnako adaptaciu, nevzali by ho hned na cely den..Takze celkovo pristup v tej vasej skolke je podla mna uplne divny..Kazdopadne, ja za okolnosti, ake pises a za predpokladu, ze si to mozete dovolit, tak malu necham doma a do ziadnej skolky ju nedavam..Neviem si predstavit aj co musis ty prezivat, moj maly bude mat buduci tyzden 5 a stale protestuje, ze nechce ist do skolky a on chce byt so mnou doma, ale ja som s nim sama, takze nemozem ostat doma a okrem toho on ked do tej skolky pride, tak uz tam v pohode ide, hra sa, ma tam kamaratov, pekne papa, nauci sa nove veci, takze vidim, ze ta skolka mu prospieva, praveze ked sme dlhsie doma ako napr. ked boli zimne prazdniny, tak som videla, ze uz sa nudil, aj ked sme vymyslali kadejaky program..Keby som mala zazivat take sceny ako zazivas ty, tak by som sa asi psychicky zrutila..Takze za mna - urcite ju nechat doma a kaslat na to, co hovori okolie..

tata1401
15. jan 2020

@mijama29 ...naša dcérka mala v oktobri 3r.,začali sme ju adaptovať(tak to vraj je pre dieťa ľahšie podľa pani riaditeľky) nuž ale veru som zistila že momentálne ju ešte necháme pekne s nami doma-ja som odišla s práce a tiež to cítime s manželom tak že ona je na 1.mieste a kým nebude zrelá na škôlku tak tam nepôjde...okolie sa tiež snažilo do toho montovať, ale ked si predstavím ako ten čas beží a už vlastne nikdy ju človek nebude mať takto doma ked sa začne škôlka,škola...

mijama29
autor
15. jan 2020

@alby2014 konečne niekto, kto to vidí podobne. Nechcu ako oni síce prikývli ten prvý mesiac že dobre že im to je jedno, ale jendznacne nie je to proste citite na správaní, a každý deň kedy už bude spat, a doslova 3m k dverám vchodovým, a oni majú problem otvorit mi dvere, niekedy má nechajú aj pol hodinu cakat.

mijama29
autor
15. jan 2020

@alby2014 ja rovnako nemam problem a presne keď je v normálnej rodine skôr mu to prospeje uvi sa aj vychovava doma. Naša bola ozaj dobrá až kým skolka nezačala. A hlúpa nie je už teraz postaví 240ks puzzle nový obrazok úplne sama bez predlohy.

mijama29
autor
15. jan 2020

@ciusinka áno presne ja to vidim rovnako aj v skolke sme mali postupnú adaptáciu a nie, že ich “hodím do vody a plávajúce” sú to citlive malé deti. A veru je to aj pre nás hrozné v podstate sme cely čas nervozni s ňou vsetci čo sme doma ☹

lulu0123
15. jan 2020

Ja by som ju vo vasom pripade nechala doma.Ved co z toho ma.Akurat sa vsetci trapite.A skusila dat neskor, o rok alebo az do predskolskej triedy.Kolko ma mala rokov?

mijama29
autor
15. jan 2020

@tata1401 áno toto je ďalšia vec, treba zivot užívať zo dňa na deň, a aj ju nikdy nevieme čo nás čaká zajtra a žiť takto ešte neviem akú dobu to sme vsetci len nestastni

mijama29
autor
15. jan 2020

@lulu0123 má 3 a pol

sona463
15. jan 2020

Každé dieťa je iné, jedno si hneď zvykne na MŠ, inému to trvá dlhšie. Kvôli tomu je v materskej škole vypracovaný adaptačný program pre dieťa, ktorý by mal byť ušitý na mieru každému dieťaťu. Jedno bez problémov zostane v škôlke celý deň, iné si vyžaduje postupnosť po hodine, dvoch, ...niektorému pomôže, ak je napr. týždeň v škôlke len 1-2 hod. za prítomnosti maminky, zoznamuje sa postupne s prostredím, s deťmi, s učiteľkami a celým kolektívom. Všetko treba pomaly, kľudne, bez stresu. Dieťa nervozitu svojho okolia veľmi rýchlo vycíti.
Adaptačný program slúži aj na to, aby rodičia a učiteľky zistili, či si dieťa zvykne na MŠ.Ak dieťa odmieta prijímať stravu, celý čas plače, t.z., že nie je pripravené na nástup do škôlky a môže mu to spôsobiť nejaké problémy, resp. traumu. Vtedy po dohode rodičia s riaditeľkou MŠ prerušia na určitý čas návštevu dieťaťa MŠ a po čase sa dá opäť skúsiť cez adaptačný program, či už pripravené je.

lenka2710
15. jan 2020

@mijama29 ja mam malú tiež od začiatku na pol dňa, začala chodiť keď mala 2 roky a 10 mesiacov!
Úplne bez problémov, bez plaču od začiatku
Ja som tiež doma a nevidela som dôvod nechať ju tam celý deň, na obed idem po ňu, ideme na ihrisko ešte alebo na prechádzku a sme spolu, venujem sa jej doma! Na prihláške som síce napísala ze ju budem dávať na celý deň ale na začiatku roka som sa rozprávala s riaditeľkou a učiteľky nemali žiaden problém s tým
Aj teraz keď povie mama, že proste príde po dieťa na obed, tak žiaden problém
Neviem prečo sú proti, u nas s tým žiaden problém nebol, mala chodí do škôlky s radosťou
Ale kamoškin tam bol tri dni aj s cestou a proste nie, musela ho nechať doma a o rok úplna pohoda, takže je to aj o tom, či je to dieťa má to pripravené
U nás to bolo ok, lebo bývame hneď vedľa školky, tak vždy keď sme šli von, tak som jej rozprávala ako tam bude chodit, bude sa tam hrať, tancovať, maľovať a pod, tak už si to tak nejak zobrala k srdcu a od prvého dňa chodila s úsmevom
A poviem ti pravdu, keby sa mi tam valala po schodoch a zajakavala sa od plaču, kašlem na celú škôlku

lubi40
15. jan 2020

@mijama29 podla mna hlavny problem je, ze ty (vy) nie ste pripraveni na to, aby bola mala v skolke. Mala to ocividne nezvlada, ale zle jej robi to, ze citi, ze vy nie ste uzrozumeni, co chcete robit. Obe moje deti boli v jasliach (som v zahranici a inak sa neda) ale vzdy som v tom mala jasno a aj z muzom sme boli za jedno. Asi aj preto nebol ziaden problem.