Deti vychovávame kontaktnou metódou. Mám nechať syna v škôlke?

mamucka
25. sep 2012

Potrebujem radu. mam syna 3r a dceru 2mesiace. deti vychovávame kotntaktnou metodou a teda sme na seba dost naviazaní, syn nemal nikdy problém adaptovat sa a kludne ostal v klektíve detí aj sám. je usmievavý, veselý, šikovný no minulý týžden začal chodiť do školky, celý týžden sme mali ráno cirkus a aj po príchode, bol smutný ked bola o školke reč, v noci sa budil a behal po dome s hysákom, že on nikam nejde. bol tam len 2hodiny, viac mi ho tam nechceli nechat, tento týždeň je doobeda a az budúci týždem bude na celý den. zasa je ráno cirkus, a ked pre neho prídem, tak je taký smutný, vážny, že tam nechce byt, povie mi čo robili, a že ma čakal kedy prídem. učitelky ho chvália, vraj je velmi šikovný a bezproblémový. On je totižto prisposobivý, urobí, čo sa od neho očakáva, ale vidím na nom, že sa tou školkou trápi, až mi to srdce trhá. Najradšej by som ho nechala ešte doma a skúsila to neskor ked trochu "dozreje" len neviem či je to sposobené tým, že je tam tak krátko a počkat ked tam bude celý deň ako bude reagovat. mám doma dalšie dieťa, takže pre mna by nebol problém mať ho doma. poraďte čo by ste urobobili?

kitta
25. sep 2012

@mamucka myslim, ze taketo spravanie je zo zaciatku v poriadku. deti v skolke niektore este stale rano placu a moze sa to odvijat aj od toho, ze vidi smutne deticky ako placu za maminkami,aj ked on sam to zvladne lepsie.. Skuste este vydrzat, leebo uz by mal byt v kolketive a ked s nim ucitelky nemaju problem, tak by to mohlo v blizkom case prejst.. Ak by si ho davala do skolky neskor, mohol by byt este vacsi problem, lebo bude vediet ze opat ustupis a nechs si ho doma.. drzim palce 🙂

galaxy
25. sep 2012

No určite do škôlky, toto môže robiť aj keď pôjde do školy a potom čo budete robiť? - nedáte ho tam? Ja by som teda ho dala do škôlky a hotovo. On si zvykne.

mamucka
autor
25. sep 2012

@kitta ved prave to nechcem, on je s detmi rad, rad sa s nimi hra..a je mi jasne, ze dieta potrebuje kolektív, preto sme ho dali do skolky, ale keby islo o normalny plac tak to az tak neriesim ale on ma chudak aj nocne mory asi, lebo v noci sa budi, ze nikam nejde, nevie spat...cez víkend bol v noci klud. ked sa spýtam ako bolo, tak povie ze dobre, ale ze uz tam nepojde, ze sa mu tam nepaci 😖 hneva ma ja to, ze som ho tam nemohla nechcat hned na celý deň, takto si bude o to dlhsie zvykat.
@galaxy Teda ja ani nechcem aby bol v skolke zo zvyku, ale aby tam chodil rad.

kitta
25. sep 2012

@mamucka za za par dni si tam najde okrem hraciek aj kopec kamaratov na ktorych sa bude tesit.. aj dospeli, ked menia pracu, tak si proste potrebuju zvyknut na kolektiv, na podmienky a tiez zaciatok nebyva lahky...a kedze pises, ze je spolocensky, tak uvidis, ze ta prekvapi ako rychlo to prejde.

kitta
25. sep 2012

@mamucka urcite tam bude chodit rad... mam za sebou viac ako 10 nastupov do skolky, kedze robim opatrovatelku a deti odomna nastupuju v troch rokoch do skolky a priebeh je vacsinou takyto... a ver, ze vsetci to zvladli,aj ked boli velke pochybnosti.. a s tym nocnym placom alebo hysakom sa netrap, aj tymto si viaceri teraz prechadzaju..skuste po skolke chodit na ihro ak sa da a spriatelit sa s demi, co ma v triede a rozpravajte sa o tom, ze v skolke ho caka karneval a vselijake super veci..

mamucka
autor
25. sep 2012

@kitta praveze uz si nasiel, stale rozprava co robili.. a ked ho povzbudím ke je to super a rano ked mu pripominam kamaratov tak to nanho neplatí, moze byt ze je taký rozlútostený ked ma vidí? ze sme ho tam nechali?

pepsinka83
25. sep 2012

Ahoj nam malinky delal to same, kdyz mel dva a pul roku, rekli jsme slovo skolka a srasne plakal a byl nestastny, tak jsme si dali na pul roku pauzu, a ted sice rano nekdy take protestuje ze nechce, ale kdyz mu reknu ze jdeme za kamaradem a ze si tam bude hrat, a hlavne jsme mu tam nechai jeho oblibenou hracku, za kterou se tam vraci, tak uz tam chodi rad a bez place, dokonce nekdy kdyz se vzbudi tak prvni co je rekne maminko, mame bagr ve skolce, ja chci do skolky...:o)

mamucka
autor
25. sep 2012

@kitta no toto je dalsi problem, nezobrali i ho do skolky v mieste bydliska takze ho vozime inde.. von chodíme stale..praveze si myslím, ze nechce byt v skolke aj preto, lebo doma sme vzdy spolu nieco robili, celý den sme mali nejaký program a asi mu to chýba, pravdupovediac aj mne 🙂 a dalsia vec mame doma babtko, ci si nemyslí, ze ho do skolky odkladame koli nej...

kitta
25. sep 2012

no ak mas partnera tak skus poslat jeho s nim rano,aspon na zaiatok.. a jasne, zemu je smutno,bola si s nim dlhu dobu doma a tu mu behaju cidzie tety a ine pravidla... a ak neplace ked odides a je naozaj v pohode, tak to moze byt malinko skuska toho ,ci si to nahodou nerozmyslis 🙂

kitta
25. sep 2012

@mamucka ver, ze mamicky to prezivaju tazsie ako deti.. a niesu to len reci 🙂 este je skoro, proste uvidis, ked tam bude cely den.. bude rad, ze malej sestre bude potom rozpravat, ze on uz chodi do skolky a je velky brat uz... a ona musi byt doma s maminkou 🙂

mamucka
autor
25. sep 2012

@pepsinka83 zlatý, no nas nema oblubenu hracku. 😒 a ked zacal chodit neskor ako to prebiehalo? my sme ho na skolku pripraovali, hovorili sme mu o nej atd. aj sa tesil, az kým tam nemusel chodiť.

mamucka
autor
25. sep 2012

@kitta rano ho vozi mm cestou do prace, ja potom po neho idem, neskor by ho mal bravat aj ked pojde domov z prace.
hej verim tomu, ze to mami nesu tažšie, som bola hrdinka kym do tej skolky nesiel naozaj 🙂
dakujem za podporu..

kitta
25. sep 2012

@mamucka tak skuste este pockat dokym, tam bude chodit naplno,neboj sa hlavne toto, ze by z toho boli nasledky, aj z toho nocneho placu..deti sa vedia s tym vyrovnat..a ak by to neslo, tak si vo vyhode,kedze mozes byt este doma, a mozes si ho vziat..horise je ak mamina do tej prace nastupit musi a nemoze si uz dovolit zostat doma.. drzim palce a hlavu hore. Skuste vybrat nejaku hracku mozno, nejaku novu, co by sa ma spjala, len so skolkou.. ked chodia deti ku mne, tak vzdy na zaciatok nieco kupim, aby sa tesili aj na to, ze uz tu maju nieco svoje,ale nicco im pripomina, ze si to predsa doniesli z domu 🙂

pepsinka83
25. sep 2012

mi jsme ho edy nepripravili, proste jsme ho tam zanesli a bylo, prvni den plakal to jsme se pro nej museli vratit, druhy den, uz bylo lepe, treti den uz mi ale rekl ze nejde domu, ze tam chce spinkat...to bylo pred tim pul rokem, pak ale z niceho nic se seknul a nechtel tam vubec chodit...mozna zavisi od skolky a od ucitelek, nam ho nevzali do statni skolky nestihli jsme zapis, takze chodime do soukrome, a vzhledem k tomu ze jsem take doma a cekame prirustek tak ho tam davame jen 2x nekdy 3x tydne a jen na dopoledne...jde mi hlavne o to aby byl v kolektivu a necemu se tam priucil...:o)
🙂

lejla77
25. sep 2012

@mamucka ja by som este vydrzala, podla mna je to kratka doba. Keby sa to po dlhsom case nezmenilo, tak potom by som to asi nejako riesila. Ale si myslim, ze sa mu tam bude pacit. 😉

svenka
25. sep 2012

@mamucka moj starsi syn mal minuly rok pri nastupe do skolky podobne "stavy" ako tvoj ☹ rano mi v skolke velmi plakal, ked som ho predavala ucitelkam, a popoludni byval tiez taky smutno-vesely... a prvy tyzden mi tiez plakal v noci zo spanku... pocas dna im vraj plakaval len ked isiel spat, vtedy volal na mamu 😖 nastastie toto trvalo prve dva tyzdne, potom uz to ustupovalo 🙂 nastup po vikende, prip. chorobe atd. byval vzdy trosku horsi, ale uz to bolo bez placu... tiez som mu o skolke hovorila same dobre veci, o dobrych pani ucitelkach, o hrackach, kamaratoch atd... takze si myslim, ze aj u vas sa to zlomi, len to chce cas... u teba je to horsie tym, ze maly vie, ze ty zostavas doma s babatkom, a tak o to viac tam nechce ist a chce byt s vami (mozno ziarli, citi sa odlozeny apod...), tak mu pripadne povedz, ze ides s babatkom k lekarovi a tak on musi byt v skolke alebo take nieco... ja som v case nastupu do skolky uz bola tehu s druhym (bola som doma), ale starsiemu som musela hovorit, ze idem tam alebo tam, lebo akonahle zistil ze zostavam doma, tak chcel ostat aj on a o to tazsie sa mu islo...
a este mu skus hovorit, co vsetko budete spolu robit ked pridete zo skolky... vies, aby sa mal na co tesit... 😵

mamucka
autor
25. sep 2012

@kitta
@lejla77 ved to by som chcela počkat kým tam bude na celý den, ako bude reagovat a tak...to ma stve, ze tam maju taký dlhý adaptacný proces, ze tam neni rovno na celý den a vie co ho caka hned, ale davkuju to takto na postupne, minulý týžden chodil domov ked deti isli von, teraz chodí s nimi a uz sa ma pýtal preco som neprisla skor..tak som zvedava, co bude ked tam bude aj spat...

@pepsinka83 ved aj ja som tak chcela aby bol medzi detmi,
no ved uvidim ako sa to bude vyvijat...

lejla77
25. sep 2012

@mamucka hej, je to chore toto adaptovanie. Podla mna to tiez dost natahuju a dieta je potom z toho zmätene.

milka1978
25. sep 2012

@mamucka ahoj mamina .. ja mám tiež syna, ktorý prvý krát išiel do škôlky na začiatku šk. roka .... a dodnes mi ráno fňuká, že nechce ísť do škôlky, že chce ostať doma .... a ako sama píšeš v škôlke je spoločenský urobí všetko čo treba a je bezproblémový .... no najhoršie sú tiež u nás tie rána .... večer ani nie práveže sa chváli čo všetko v škôlke robili a tak .... môj syn je však v škôlke od začiatku na celý deň .... bála som sa, že sa pociká alebo pokaká a nič ..... jednoznačne na Tvojom mieste by som ho nechala mesiac ..... on teraz len skúša čo všetko si môže u Teba dovoliť, pretože vie, že si doma s dcérkou a tak ti hraje na city .... nedaj sa .... vieš ako mne trhalo srdce keď prvý týždeň prereval každé ráno? a teraz je to už lepšie ... síce ešte fňuká ale keď mu to pekne vysvetlím, že musí tak je to O.K. ... len sa neboj jeho to prejde ..... ale neodporúčam nechávať ho doma a potom znova skúšať .... zvykne si na to a potom budeš mať oveľa väčší problém ... držím palce 🙂

kitta
25. sep 2012

@mamucka niektorych skolkacj je na dohode ako zacnu deti chodit,ci hned na cely den alebo budu chodit po obede domov, v kazdej je to inak a niekedy zase detom toto postupne pridavanie hodin v skolke pomaha..je to cisto individualne.. drzim vam vsetkym palce, nech mate veselych skolkarov 🙂

cat
25. sep 2012

ja považujem celý adaptačný proces za totálnu blbosť, prešli sme si tým so synom. Len potom zjednával,že kedy prídeme... dcéru som šupla do školky hned na celý deň a nebol jediný problém.

mamucka
autor
25. sep 2012

@svenka hej presne aj ja si myslím, ze mu je lúto, ze som doma, tiez si vymýslam co vsetko musím ale on chce so mnou..a tiez mu hovorím co budeme robit, veci co ma rad, ale radsej nehce nic, len aby nemusel ist do skolky..

@lejla77 to vymyslel niekto mudry, kto asi ani deti nema...

mamucka
autor
25. sep 2012

@milka1978
@kitta
@cat ja som chcela aby tam bol hned od zaciatku na celý den nech vie co a ako..ale raditelka nedovolila...

@milka1978 vdaka, aspon viem, ze v tom nie som sama...ale ako pises aj mne srdce trha, keby aspon tak neplakal, ze len fnuka tak ok..ale ten plac je hrozný

galaxy
25. sep 2012

@mamucka tak deťom občas trvá,kým si na niečo zvyknú,predsa bol stále s vami. Chce to čas a uvidíš,potom nebude chcieť ísť odtiaľ 😉 Len treba zotrvať - podľa mňa

andrea999
25. sep 2012

@mamucka my sme na tom boli úplne rovnako...ja som doma s bábom a malému bolo ľúto,že nemože byť tiež....bolo to náročné prvé dva týždne,ale už je to v pohode 🙂
mne práve učitelka radila nechodiť prenho skor ako o tretej,lebo si
zvykne,že može chodiť domov skor (hlavne zo začiatku )...jednoducho že má s postupnou adaptáciou negatívnu skúsenosť ..spinkal tam hned prvý deň,takže ani nevie,že by to malo byť inak...u mna sa
to osvedčilo pri všetkých troch deťoch,takže ja na postupnú adaptáciu moc neverím 🙂

keziah
25. sep 2012

@mamucka mozno je naozaj este nezrely, preco to silit, ved je este malicky
ja mam tiez 4-rocneho syna doma, mozem si to dovolit, lebo som na rodicovskej
kde je napisane, ze kazde 3-rocne dieta je zrele na skolku a musi do nej nastupit? a take reci, ze dieta si zvykne a pod....to mi fakt pride dost bezohladne, neberuce do uvahy zrelost dietata.
co ti hovori instinkt? je dieta v skolke pohode? adaptuje sa bez problemov? mas pocit, ze mu je nastup do skolky po vsetkych strankach na uzitok? myslim, ze si vies odpovedat aj sama

monda17
25. sep 2012

@mamucka ahoj, prežívame podobné obdobie ... včera ráno zase plakal a to zrovna v den, ked som sa rozhodla, že tam bude už aj spat, ale nakoniec to dobre dopadlo a dokonca aj 1 hodinu spal. Doma už mi viac menej nespával na obed ...
3 týždne chodil len doobeda a to som plánovala od začiatku na celý den, ale volali mi hned prvý den, že mam príst po neho, bolo to pre neho dosť 4 hodiny. Každé dieťa je iné, niekomu treba školku dávkovať doslova po hodinách, niekoho tam može mama šupnut hned na celý den (bez ujmy), takže si nemyslím že adaptačný proces je blbosť ... Taktiež v noci vykrikuje, ráno sa zobudi a namiesto "dobré ránko" ... "neidem do školky ???" "Maminka príde ???" - toto používa momentálne najviac ... Ale aj ked nieje zo školky vo vytržení (to on nebude zrejme nikdy) vidím už zlepšenie. Oni si musia zvyknut na nové prostredie bez mamy, mama musí vzdy dodržat to že príde (aj na ukor mladsieho surodenca ... ) a nakoniec sa budú bud tešiť, alebo to budu akceptovať a brat ako samozrejmost (povinnosť) - to bude asi náš prípad 😀

molka
25. sep 2012

@mamucka my sme niečo podobné prežívali minulý rok, tiež mi malá každé ráno plakala. Každý mi vravel, nech vydržíme, že ju to prejde. Aj učiteľka mi radila, nech vydržim, aj keď mi to trhalo srdce. Vydržali sme, ale malá si na škôlku nezvykla. Cez prázdniny si od škôlky trochu oddýchla a teraz je to už oveľa lepšie, niekedy sa dokonca aj teší.
Myslím si, že každé dieťa je iné, jedno si dokáže zvyknúť rýchlo, iné si nezvykne vôbec. Ja som ju do škôlky musela dať, ale ak by som mala na výber, tak ju ešte rok nechám doma.

luciferkax
25. sep 2012

Ja si myslím, že si mala dať malú do škôlky rovno na celý den, pretože teraz bude vedieť, že sa dá vyjednávať a môžeš prísť skôr.... s tým plačom, chvílku by som počkala, ak by sa však v noci budila s plačom, dlaa by som dva tri mesiace prestávku a potom začala odznova, le rovno na celý den do škôlky

milka1978
25. sep 2012

@mamucka tak to ti verím, nám takto drobec plakal prvý týždeň ale museli sme ho dať do škôlky ..... ja som v deviatom mesiaci tehotenstva a nemôžem sa mu už tak plnohodnotne venovať a manžel tiež chodí do práce tak predsa len to bude pre neho lepšie ked sa vyhrá v škôlke .... a nechápem prečo Ti riaditeľka zakázala dať syna hned na celý deň do škôlky .... mne práveže naša riaditeľka odporúčala aby sme ho dali hneď od začiatku na celý deň ... ja som totižto chcela aby išiel postupne a ona mi vravela, že je to lepšie dať ho hneď na celý deň aby si zvykol na tento režim od začiatku .... a mala pravdu je to asi lepšie .... neboj sa aj tebe prestane plakať ... ako si písala teraz ti chodí prvý týždeň do škôlky nám drobec tiež takto prvý týždeň vystrájal ale postupne si na to nejako zvykol a teraz už len pofnukuje ... držím palčeky aby ste to rýchlo prekonali