Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa do škôlky od 2 rokov - negatíva a pozitíva

petruska1212
3. nov 2015

Ahojte.chcem dat dceru do skolky po dovrseni 2 rokov.zaujima ma vas nazor,vase skusenosti ktore ste to zazili pripadne o tom tiez uvazujete. Ako podpori vyvoj? Nebude sikanovane zo strany starsich deti? Odplienkovana je,len este nerozprava,len zakladne vyrazy ktorymi sa dorozumie s nami,dakujem za postrehy a rady

bocianka123
3. nov 2015

@petruska1212 Ahoj, ja by som odporučala radšej jasličky, ak ich máš dostupné ... sú tam deti vekovo príbuzné... predsa len škôlka je škôlka ... a jasličky jasličkami ...

meluela
3. nov 2015

@petruska1212 vyvoj to nepodpori, v tom veku este nepotrebuje byt nevyhnutne medzi detmi, vacsina deti v tom veku potrebuje hlavne mamu. je dost pravdepodobne ze bude dlho plakavat a ze bude v kuse chora .. ale vsak skuste len si netreba nahovarat ze je to pre dobro dietata, lebo nie je

petruska1212
autor
3. nov 2015

@bocianka123 sme na dedine a do mesta by bolo narocne nosit ju.kedze mam este 5 mesacneho doma
@meluela dcera ma rada deticky,sama sa pyta,tym ze mam druhe babo som si chcela ulahcit
Ked sme sa boli pytat do skolky ci vezmu tak len ked dovrsi 2 roky skor len jasle
S chorobami pocitam ale cim skor zacne tym skor junprejde ako pocujem od inych a doma to je narocne s dvoma,zacala velmi ziarlit ked kojim maleho,spusti taky rev ze maly nevie zaspat a ona len na ruky sa pyta.keby ze mam len ju urcite by som pockala este pol roka

nomina
3. nov 2015

@petruska1212 ahoj,no tak ja som učiteľka v MŠ a nastúpila som do práce ked moja dcera mala 2r.a 2mes. a mam ju pri sebe v škôlke- v triede...
-vie strašne veeela nových basni,piesni,teši sa ze je medzi detmi...vôbec od septembra ešte nebola chora....ale poviem vam pravdu ze keby som si ju nemohla vziat k sebe do školky ju nedam skor ako od troch rokov...závisi to samozrejme od dietata ake je...mám tam asi 6 dvojročných detí a podla mna by im bolo asi lepšie ešte doma s mamou,niektore sa začali pocikavat aj pokakavat,nenajedia sa tak ako by mali,a ano su často chore-moja ale vobec nebola🙂je to pre nich velka psychicka zmena v ich veku ešte...zelam spravne rozhodnutie...

meluela
3. nov 2015

@petruska1212 vsak uvidis a mas to stastie ze v pripade zlej adaptacie ju mozes nechat doma hoci aj do 6 rokov kedze si doma s druhym babatkom ... s chorobami to niekedy byva dost zle a len tak to neprejde, takze ze niekolko mesiacov vkuse a telicko trpi tym mnozstvom liekov ... nie vsetky deticky uz maju zrelu imunitu v 2-3 rokoch a ta dozrieva aj nezavisle od chorob

pribinak
3. nov 2015

ako je na tom s imunitou? velka nevyhoda je chorobnost a vysoka pravdepodobnost je, ze ak ochorie ona, nakazi aj babo

meluela
3. nov 2015

@nomina tvojej dcerke si asi nosila domov pravidelne skolkarske bacily tak ma uz tie spravne protilatky v tele 😀

belllinka
3. nov 2015

@petruska1212 Dcéra nastúpila do škôlky, keď mala 1 rok a trištrvte. Nebola to síce štátna škôlka ale súkromná, ale sú spolu deti od 1,5 roka do 6 rokov, čiže nie iba malé deti. Bála som sa toho, ale teraz (chodí tam od februára) to hodnotím iba pozitívne. Vývojovo poskočila veeeľmi dopredu, keď tam nastúpila, nerozprávala, možno tak 5 slov, teraz už povie všetko. Odkedy je tam proste zo dňa na deň sa zlepšovala úplne vo všetkom, či už v chodení na wc, rozprávaní, obliekaní, začala samostatne jesť. Od prvého dňa vôbec neplakala, robia tam kopec zaujímavých vecí... A chorá bola iba raz 🙂

martina833
3. nov 2015

@petruska1212 urcite by som nedavala 2-rocne do skoky a uz vobec nie z uvedeneho dovodu, podla mna sa to este zhorsi,
ked som kojila synceka, tak som sa dcerke pri tom venovala, hrali sme sa, citali, malovali, hocico, co sa dalo robit posediacky, podla mna to prejde, maly este nepotrebuje tolko pozornosti, takze mozes vacsinu venovat dcerke a bude spokojna
ja som dala dcerku do skolky, ked mala 3,5 roka, aj to len na pol dna prve mesiace, o nic neprisla, chodi tam rada a bez placu
uzi si spolocne chvile, len treba vela trpezlivosti a prefikanosti 🙂
drzim palce!

petruska1212
autor
3. nov 2015

@martina833 prave to ze maly vyzaduje pozornost.aj sam sa pohraje ale chce soolocnost a zlucit ich dvoch sa neda. Ano,tiez robim aktivity ako citanie pri kojeni,len problem je ze vacsinou sa to stava ked malu ukladam spat a je strasne nervozna lebo nespi so mnou ale tam mam aj maleho.proste som z toho vystresovana potom kricim po nej,a potim mi je z toho zle :(

bzzzz
3. nov 2015

@petruska1212 Ahoj. Ja som tak dala do skolky dceru 2,5 rocnu, doma mam este 1 a pol rocneho syna. Skolku znasa dobre, ju celkovo ine deti velmi zaujimali aj dovtedy. Tesi sa tam, ale nechodi kazdy den. Sice uz bola 3 krat chora (nic vazne 2x sopliky, 1x den vracala a hnackovala), zvladli sme to bez antibiotik, len som ju nechala par dni doma. Neberiem to tragicky, pretoze od septembra potrebujem nastupit do prace a snad dovtedy si obidvaja so synom vybuduju aku taku imunitu.

petruska1212
autor
3. nov 2015

@meluela 6 rokov asi tazko kedze je medzi nimi 15 mes rozdiel

adka2011
3. nov 2015

Ahoj, ja mam male dcerky (1,8 a 2,8 roka) a chodia takmer 3 mesiace do skolky (iba na pol dna, do obeda). Dala som ich tam z 2 dovodov - 1. byt s nimi nonstop je pre mna narovinu velmi narocne, cas travime velmi intenzivne, chodime na dlho 2x denne vonku, a mam po tych dvoch materskych potrebu venovat sa aspon par hodin niecomu inemu (pomaham manzelovi s jeho projektami) 2. dovod bol ten, ze som naozaj mala pocit, ze im uz nestacim vytvarat dost pestry program a oni su snad najsocialnejsie deti, co poznam. Dlhsie by som ich uz tam nenechala, aspon najblizsie mesiace, pretoze sa nechcem ukratit o spolocny cas a myslim, ze na celodennu skolku maju este cas. Osobne odporucam umiestnit deti do kolektivu, kde su deticky vekovo primerane. Aj tie nase v skolke inklinovali k tym malickym (bolo ich tam takych viac).

adka2011
3. nov 2015

Ozaj, a chore neboli este ani raz.

janinah
3. nov 2015

@belllinka vývojovo poskočila? však to by aj doma s mamou,či? 😉 chcem napísať,že nevieš posúdiť,či by v prípade neškôlkovania bola na tom vo vývoji rovnako,možno aj lepšie.....ja by som 2r. do škôlky nedala,bola som doma s druhou dcérou a staršiu som dala do škôlky ako 3,5r. ešte sa tie deti naškolujú vyše hlavy,všetko má svoj čas,do troch rokov je to čas pri maminej sukni 🙂

meluela
3. nov 2015

@petruska1212 zle som ratala 😉
inak pol dna ako pise @adka2011 je dobry napad ... najtazsie je pre deticky spinkanie v skolke no a aj to ze tam su potom az do vecera, takze na par hodin doobeda bez nutnosti tam spat by to dcerka znasala urcite lepsie, ja mam s tym tiez dobru skusenost

petruska1212
autor
3. nov 2015

Ja jej vyrabam kadejake puzzle na magnetky,cerpam napady z montessori atd...ma rada knihy co je super ale dlho nevydrzi. Hraje sa 10-15 min a potom co? Potrebujhem aj okolo maleho kopu veci stihnut.napr ked vesam pradlo,tak vsetko taha po chodbe proste pracu mi pridava a potom son cely den unavena,vycerpana bez nalady...kvoli tomu napad skolka..zacali sme s odplienkovanim a aj toto vycerpava.krasne sa pyta vsetko nam ide od 18 mesiacov ale casto oribehne ze treba a maly takmer spi,jasne ze ho zlozim inak by sa pocikala a ja moizem zacat proces uspavania od nuly

petruska1212
autor
3. nov 2015

Este ma napadlo,nema rada byt sama v izbe ,a stale sa pyta na ruky a vacsinou ked daco robim a nemozem

katrinka8
3. nov 2015

Ja mám 2 príklady od kamošiek. Jedna dávala dcérku do jasličiek tesne pred 2 rokmi (musela) - chorá bola malá po nástupe medzi deti v jednom kuse. Teraz bude mať 5 a má nábeh na astmu, chorá je stále, imunita zlá. Museli ju dávať k opatrovateľke, lebo bola neustále chorá, pokačovalo to aj v škôlke, tak aj odtiaľ ju museli zobrať. Kolektív znášala však dobre.
Druhé dievčatko chodí do jasličiek cca mesiac, adaptácia sa zlepšuje, chorá zatiaľ nebola. Bude mať dva roky o mesiac.
Čítala som vyjadrenie imunológa o kolektíve a chorobnosi - obvykle deti pred 3. rokom života imunologicky pripravené na kolektív nie sú (samozrejme, výnimky existujú), najhoršie sú na tom deti okolo roka, máloktoré sú pripravené v 3 rokoch, v 4 rokoch optimálne je to už celkom dobré.
Ja by som dieťa, ktoré žiarli takto na súrodenca do jaslí (škôlky) nedávala, aby sa necítilo odstrčené ešte viac. Počkala by som, kým sa deti zžijú a kým ju to žiarlenie také, ako opisuješ, prejde. Je to náročné určite, ale zase radšej ako potom sa trápiť, že dcérka žiarli ešte viac.
Za mňa v 2 rokoch nie, ak nemusíš (kvôli páci, financiám a pod.).

nedielka
3. nov 2015

@petruska1212 A co tak ju davat do skolky len na 4hodiny?aj moj drobec tak chodi 😉

lennicka
3. nov 2015

je to individualne. Ja som tiez zvazovala, ano ci nie. Nakoniec som dala a nelutujem, moja teda neplakavala vobec (prvy den asi 5 minut), ale moja je velmi spolocenska, som vo vysokom stadiu tehu a uz som jej jednoducho nevladala robit taky socialny program na aky je zvyknuta. ALe keby som videla, ze to nefunguje a je nestastna, tak nevaham a necham si ju doma. Zalezi predsa od dietata. A faktom je, ze ked ja si doma trosku oddychnem, vybavim, navarim.... ked je doma, cas venujem takmer vylucne jej a musim povedat, ze je to kvalitne straveny cas. Sme spokojne obe.

timea7
3. nov 2015

@petruska1212 ja by som to na tvojom mieste nerobila, žiarli na súrodenca, môže sa to ešte zhoršiť, môže sa cítiť odložená 😒 Viem, že to nemáš s dvomi malými deťmi jednoduché, ale do dvoch rokov ti ju aj tak nevezmú a kým dovŕši dva roky, zase môže byť veľa vecí inak. Prejde zima a na jar a v lete už budeš mať o viac ako pol roka staršiu slečnu a takmer ročné dieťa, s takými deťmi sa dá už všeličo podniknúť, zapojiť dcérku do starostlivosti o syna, zapojiť otca detí, sem tam babky, aby si si aj ty mohla oddýchnuť. Ty si ju najlepšie poznáš, vieš, či je schopná bez teba vydržať napr. u babky, kamarátky, ja ako učiteľka v škôlke veľmi zaškolenie dvojročných detí neodporúčam. Sú výnimky, ale väčšinou dieťa v dvoch rokoch ešte potrebuje väzbu na jednu osobu - matku.

jeennyv
3. nov 2015

@petruska1212 aj z rodinnych skusenosti aspon u nas a v sirsom okoli ja poznam povacsine pripady, ze jedno dieta mat doma a druhe nosit do skolky povacsine nic neulahcuje.. prve mesiace bude nosit domov choroby, na ktore telo nebolo zvyknute lebo ved kde a so surodencom si ich budu vymienat, cize sa spociatku na to treba pripravit, dalej kto kedy a ako bude chodit pre dieta, ked ty, tak rano vychystat dve male deti...plus zo zaciatku, kym nechodi do skolky kolektiv a to vsetko je fajn, ale pravda pride az vtedy, ked to mladsie bude doma pri mamke a ona v skolke, nie co sa jej znepaci atd....treba ratat so vsetkym aj s tym, ze mozno bude vsetko ok, ale treba zohladnit aj veci, co so skolkou casto prichadzaju...

slnecnica174
3. nov 2015

@petruska1212 Ja som malu dala do jasliciek a nelutujem toho. Je velmi spolocenska a smela. Od prveho dna nema ziadny problem. Prihlasovali sme ju povodne do skolky, kde su deti od 2-6 rokov, ale nemali pre nu miesto. Na jednej strane som bola trosku rada, aj ked bolo mi povedane, ze starsie deticky sa o tie mensie velmi pekne staraju. Z hladiska vyvoja by urcite viacej napredovala, ako medzi 1-2 rocnymi, ale mozem si to len pochvalovat. Ona je tam velmi spokojna a ja tym padom tiez😉

esterba
3. nov 2015

@petruska1212 ahoj, ja som dala dceru od dvoch rokov do sukromnej, je v triede s detmi od 1,5 do 2,5 roka. Ksmaratky ma praveze medzi starsimi, tie dievcata si ju dost oblubili. Nejaky vyvojovy skok nepozorujem, ale velmi sa zlepsila v samoobsluznych cinnostiach. U nas v skolke, co som si vsimla, problemy s adaptaciou mali 3-rocne deti a malicke 1,5 rocne, ale tie, co mame 2-rocne, sme nemali problem, to može byt nahoda... Dcera sa do skolky tesi.

petruska1212
autor
4. nov 2015

@jeennyv mam auto a skolka je 5 min autom keby ze nestiham vychystat. Byvame so svokrovcami na 1 dvore tak kym by som zbehla do skolky tolko postrazi svokra ked nie supnem aj jeho do auta

belllinka
4. nov 2015

@janinah Nie, doma so mnou by asi tak rýchlo nepokročila, úplne iný rešpekt má pred učiteľkou, ja som napr. s učením na záchod s ňou mala veľký problém, jačala, odmietala to, tam ju to naučili za mesiac, takisto samostatne jedenie, obliekanie. Proste vyštudovaná učiteľka asi vie ako na to, a takisto sila kolektívu je veľká, keď vidí, že to robia aj iné deti. Takisto aj program jej doma nevytvrorím taký ako má tam, nemôžem sa jej celý deň venovať a zabávať ju, keď treba aj iné veci doma porobiť, upratať, navariť... Pre mňa je hlavné, že je tam šťastná a ešte ani jeden deň som od nej nepočula, že "nejdem do škôlky."

esterba
4. nov 2015

@petruska1212 inak, to som zabudla, ze naša je tiez len dopoludnia. Poobede dlho spi, tak to mi priđe zbytocne nechavat ju v skolke. Ak sa ti da, dala by som ju takto.

fidka79
4. nov 2015

@petruska1212 moji sli do skolky obaja od 2ch r a nelutujem 🙂 rovno na cely den aj so spankom,su tam rady,tesia sa tam,akurat tento rok dcerka trochen strajkuje ale to pripisujem obdobiu vzdoru,a chorobnost klop klop celkom ok...ale zalezi od dietatka,v kazdom pripade ja by som dala urcite a az by boli neake problemy potom by som riesila,a preco by si si nemohla ulahcit matersku,urcite nie si sebecka matka,mas pravo si trosku oddychnut.ja by som skor bola sebecka keby som maleho po narodeni malej nedala do skolky,pretoze uz tam rok chodil a neviem si predstavit ho zrazu nechat doma a izolovat.a nech mi maminky nehovoria,ze dokazu urobit perfektny program 2m rozdielne vekovo detom,a dokazu nahradit skolku a kolektiv.to by nemohli doma pratat upratovat varit ale len sa detom venovat

veselamirka2
4. nov 2015
Používateľ veselamirka2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej proflov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veselamirka2.

Myslim ze to ma aj pozitiva aj negativa.. negativum je ze este nema dobre vybudovanu imunitu a pozitivum ze nebude tak naviazane dieta na matku a skor sa otuka 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli