Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa sa v 7. mesiacoch stavia na nožičky. Je to ok?

olivka26
3. máj 2014

Ahojte maminky,potrebovala by som poradit.Dcerka mala pred tyzdnom 7mesiacov,nevie uplne sama sediet,potrebuje este aby som ju istila ;) skusala som ju davat na 4 ale nemozem ju dostat do tejto potohy,nechce mi pokrcit nozky,rovno ich vystrie a sup na nozky.Ked ju postavim ku stolicke ci posteli,a ona sa drzi,vie na nozkach stat,dokonca napr. sekund aj sama.Nevim ci ju mozem takato davat stat,bojim sa ci jej to neublizi?pocula som od jednej kamaratky ze vraj nieje dobre ked dieta skoro stoji na nozkach,vraj je to velka zataz na klby.Mate s tym nejake skusenosti?pripadne zacali vase deeticky tiez takto skoro stat?a je mozne aby sme nelozili vobec?dakujem za vase rady

cikyta
3. máj 2014

@olivka26 dcera neštvornožkovala...skôr trojnožkovala. Stála v 6 mesiacoch. Chodila bez opory v 8 mesiacoch a nemyslím, že by jej niečo bolo.

hameeda
3. máj 2014

mne dve deti nelozili vobec a dcera v deviatich mesiacoch normalne riadne chodili, dnes ma jedenast a nema ziadne problemi

ivanka.7
3. máj 2014

Len je rozdiel ci ju postavis sama a potom stoji alebo ci sa postavi sama. Aj sadnut by si mala sama... existuju cvicenia, ktorymi sa da podporit stvornozkovanie, ale zakladom je, aby dieta urobilo veci samo. Mne si Eli prvykrat sama sadla zo stoja (do ktoreho sa dostala tiez sama) par dni pred dovrsenim 7 mesiacov. Tym, ze na to prisla sama, som jej nebranila. Stvornozkovat zacala zaroven s tym.

olivka26
autor
3. máj 2014

@cikyta trojnozkovanie?to by som si rada pozrela 🙂

henikav
3. máj 2014

@olivka26 moj nazor je ten ze kamoska ma pravdu, nie je dobre ju tak davat, ani na 4, ani na 2, treba ju nechat aby sla podla vlastneho rytmu, ona sa sama postavi ked bude chciet. Mozes ju motivovat, tak ze das hracku trosku dalej, aby sa snazila k nej dostat, ale nie tak ze ty ju budes davat do polohy aby chodila. Sama sa postavi ci odstvornozkuje ked sa na to bude citit a vobec neporovnavaj vek deti, niektore behaju 8 mesacne, niektore 15, podla toho ako sa same na to citia. A hlavne si uzi klud, lebo ked sa to uz nauci, uz ju budes len nahanat 😀 😀 😀 A lozit nemusi vobec, moj syn nelozil, posuval sa na zadocku a potom sa jednoducho postavil a zacal behat, mala nam zase stvornozkuje rychlostou svetla, s chodenim len zacina aj to len pekne opatrne a to uz ma prakticky 13 mesiacov

jujlucka
3. máj 2014

Moj maly ma tiez 7 mesiacov....uz pred vyse mesiacom zacal stornozkovat a stavia sa na nohy uz asi 3 tyzdne...nebranim mu....ak ti vynechala stvornozkovanie a dokaze sa sama postavit, nebran jej....ak sa snazi sama postavit, nepomahaj jej, len ju isti, aby skaredo nespadla....

belllinka
3. máj 2014

@olivka26 Tak stavia sa sama alebo ju ty postavis? To je velky rozdiel. Dieta by malo robit iba to, co zvladne same. Nemusi stvornozkovat, ale stvornozkovanie je pre dieta velmi prospesne.

xevulax
3. máj 2014

Nasa stala v 7 mesiacoch sama a nevedela este sediet to sa nauila popri tom vstavani.

da_n_ka
3. máj 2014

@cikyta aj moj trojnozkoval :D :D

olivka26
autor
3. máj 2014

@belllinka ja ju idem dat na brusko alebo na 4 ale ona vystrie nohy a postavi sa,len ju musim drzat,alebo sa drzi ona sama postele napr.

petkavka
3. máj 2014

Ahoj @olivka26. My sme riesili obdobny problem resp. nasa mala sa uz v 6m. sama pri nabytku postavila a chodila popri nom. Kocky ale spravne hore pisu, ze je to zataz na klby. My sme nastastie v tom obdobi boli u lekara na kontrolu noziciek a lekar nam potvrdil, ze nozicky su v poriadku a ze plati zakladne pravidlo: "co dieta dokaze samo, to moze" -teda ak je potvrdene, ze nozky su OK. To stvornozkovanie by som ale podporovala, lebo ze to podporuje spravny vyvoj nervovej sustavy...ale neviem detaily, takze to by trebalo overit v nejakej mudrej knihe, kolko je na tom pravdy 🙂

ivanka.7
3. máj 2014

@olivka26 tak ju nedavaj, ved ona sa hadam vie pretocit aj sama 🙂

olivka26
autor
3. máj 2014

@petkavka aj nam bolo povedane pri kontrole uz v 5mesiaci ze nozky su OK,a ze to je v poriadku ze sa stavia na nozky...no tak teraz neviem ci ju nechat alebo nie.Mozno by bolo dobre ju nechavat stat ale zas to neprehanat kazdu chvilu..

adelusha
3. máj 2014

To nie je len o bedrovych klboch, ide aj o to ci ma dost pevne brusne a chrbtove svaly, inak sa ti neskor moze hrbit, pokial sa neudrzi sama v sede, tak urcite by si ju nemala stavat na nohy

jana_eyre
3. máj 2014

ja osobne si myslim, ze s dietatom netreba robit nic co neurobi same - t.j. same od seba.. ak sa sama neposadi - neposadzat, ak sa sama nepostavi - nepostavovat, atd, ak sama nestvornozkuje, nenutit ju do toho.. syn stvornozkoval az ako 12mesacny.. kazde dieta je ine, ma svoje tempo, tabulky su len informativne.. okrem toho, stvornozkovanie je v tabulkach uvedene az v 9mesiaci..

pavuciatko
3. máj 2014

Nehnevajte sa na mna,ale aky zmysel ma davat dieta nasilu do polohy,do ktorej sa samo bez "pomoci" nevie dostat?fakt nechapem,kam sa ponahlas,co z toho akoze mas?lebo tvoje dieta urcite nic.ja som mozno divna,ale v zivote mi nenapadlo davat malu nasilu na 4.na co?vsetky pohybove zrucnosti nadobudla sama.sama sa plazila,sama zacala stvornozkovat,potom sa sama postavila a vtedy sa naucila aj sama sediet.chodit sa uci tiez sama,popri nabytku beha jedna radost.za rucky ju nedavam chodit,lebo to aj tak nechce a uz sa jej podarilo urobit par krocikov od nabytku ku mne bez drzania.bude mat o tyzden 11 mesiacov.a nemyslim si,ze nieco zameskala preto,ze som ju do niecoho nenutila.a mimochodom,kym na to dieta nebude pripravene,aj tak to nebude vediet skor,to sa neda uponahlat.mozes jej akurat uskodit.zbytocne.

emma_932
3. máj 2014

@olivka26 moj syn tiez nelozil, nestvornozkoval, nechodil pri nabytku, a presne v den, ked mal 9 mesiacov sa postavil, vyrazil a odvtedy sa nezastavil 😉 dr mi povedala, ze "nasilu" ho nesmieme "davat" na nozicky, lebo mu znicime chrbticu, ale ked sa postavi sam, tak to je ok...

marikaema
3. máj 2014

Necitala som ostatne nazory ale moj maly bude mat o 3 dni 7 mesiacov. Lozit este nevie, do choditka ho davam asi tak cca mesiac,ale uz chce sam ist aj ked ho mam na rukach a len tak polozim na chvilku pred seba na nozicky...len tak cupita....snazi sa stat sam aj pri gauci, to iste bolo aj s malou,mala 10 mesiacov a uz behala ako sialena...ale sama sa to naucila,nedavala som ju chodit...ako skusala snou aby urobila par krokov,zacala chodit pri gauci a okolo stola a bola som v kuchyni...ona s otcom v obyvacke a zrazu sa kukmne rozbehla a odvtedy nevie postat....🙂 tak jej rozpravam ako bolo dobre ked bola este mala heh:D

0silvia0
3. máj 2014

@olivka26 ako tu už bolo napísané, pre vývoj dieťaťa je dôležité nechať jeho napredovanie na dieťaťi - nič neurýchľovať a hlavne nepoužívať časom behák (chodítko). Môžem pridať svoju skúsenosť - môj syn už 9-mesačný sám chodil a fázu štvornožkovania jednoducho vynechal. Má problémy so škaredým písaním, ťažšie sa učí. Bolo mi psychologičkou povedané, že to mohlo spôsobiť aj vynechanie štvornožkovania, nakoľko štvornožkovaním sa cvičí využívanie oboch mozgových hemisfér. Je síce možné že iné deti podobné problémy nemajú, ale načo riskovať? A tak isto som pri oboch deťoch používala behák, vtedy sa ešte nepísalo o jeho negatívnych vplyvoch na deti a používali ho všetci. Moje obe deti majú zlé držanie tela a ploché nohy 😖
U nás bolo v predškolskom veku všetko ok, všetky negatíva sa začali prejavovať až v školskom veku (ploché nohy, zlé držanie tela, zlé držanie pera a písmo), takže maminy predškolákov pozor s vyhláseniami "môj malý sa postavil a behal a nič mu nie je"
Teraz keby som mala malé deti, snažila by som sa podporovať lozenie a prirodzený vývoj a behák by som vyhodila do kontajnera.
https://www.modrykonik.sk/blog/lavaninka/article/cvicime-s-drobcom-ii-podpora-stvornozk-4d0rg2/

gretka2
3. máj 2014

Absolutne nie je dolezie, co dokaze, ale AKO SA K TOMU DOPRACOVALO. To, ze sa stavia babo na nozicky, je len reflexne odtlacanie sa od podlozky. Ak sa postavi samo v postielke, je to OK, nie ked ho niekto oprie. Dolezita je ta "cesta cielu". Treba ho davat na brusko, dat pred neho nejaku hracku, ci nieco ine, pre babo zaujimave, a potom v jeho mozocku zapne ta "kontrolka" a dopne mu, ze sa treba za tou hrackou nejako dostat, ak ju chce mat. Tak sa zacne dvihat na 4 a potom zacne lozit. Toto je dolezite, vtedy sa vytvaraju nervove drahy v mozgu, nauci sa samo dosiahnut ciel. A samozrejme sa pri tom posilnuju svaly ( hlavne chrbtove). Jeho vyvoju skodia uz milion krat spominane choditka, pasivne posadzovanie, vodenie za rucky, ak samo nechodi, a podobne veci. Nejde predsa o to, ze chodi (sedi), ale ze sa samo naucilo chodit. Tieto vsetky "malickosti" uzko suvisia so sustredenim v skolskom veku, s hyperaktivitou a pod.

cikyta
3. máj 2014

@olivka26 proste vždy jednu nôžku za sebou ťahala, ako ranený mravec. Nezohla ju 😀

danielita18
3. máj 2014

ahoj náš malý sa len plazil do 9 mesiacov a zrazu z jedneho dna na druhý s arovno postavil až potom začal štvornožkovať a až potom sa naučil sám posadit, a sestrine deti obidve behali už v 9 mesiacoch pekne samé a nie je im nič pokial dieta nechas samé a nebudeš ho do ničoho silit tak mu neublížiš ale nie je dobré ked niektoré matky na silu davajú deti sediet a stat tak tým robia chybu nechaj hu ona sama vie co chce neboj sa to je príroda ved aj zvieratka sa ucia vsetko same a nikto im neukazuje ako majú sediet ci liezt, dúfam ze sa ziadna mamička neurazí ze tu prirovnávam zvieratka ale všetko je to príroda

cikyta
3. máj 2014

@0silvia0 a to som ju mala uviazať remencami ležmo ku postielke ? či ? Kto má žive striebro, ktore sa same od seba vrtí a dvíha bez toho, že by som sa jej dotkla a nejako sa ju skúšala brzdiť...to pochopí 🙂
Dokonca sme nosili frajkovu perinku na klbiky a napriek tej perinke sa postavila. To mi dr. tvrdil, že bude v tomto opozdená, nech sa nelakám. Darmo som ju davala späť ležať (sedieť) ... nič nepomáhalo. Ploche nôžky ? S tými sa už narodila a obe tieto veci zdedila po ockovi. V prvom rade su to dedičné záležitosti a až potom získané (nemyslím, že by som ju do chodenia nutila, čiže získané ploche nožky u nás určite niesu)
Vždy bola uplakané bábo, ktore nevedelo len tak ležať, len tak sedieť (napriek rôznym podnetom z okolia) Klud nastal až vtedy, ked sa sama rozbehla po svete 😅 Kočík sme predali ako skoro uplne nový viac menej nepoužívaný.
A na porovnanie náš kámoš=rovesník...ktorý bol od malička uplný flegmoš a bol kludnučké bábätko, ktore sa dokázalo v polohe ležmo hodiny pozerať pred seba bez pípnutia a chodiť začal až v 1,5 r. a nikdy nemal ort.nohavičky, nenarodil sa s plochými nožkami......musel začať chodiť do špecialnej školky,kde s ním museli rehab.cvičiť,lebo špičkoval, šmatlal a nožky sa mu začali správať "plocho".

lulu369
3. máj 2014

@olivka26 dieťatko by sa to malo učiť postupme a samo...niektoré detičky štvornožkovanie preskočia, no každé dieťatko je iné, niektoré sa pustí skôr chodiť, iné rozprávať, je to naozaj individuálne. pomáhať dieťatku ani netreba, ono samo vie kedy čo má skúšať...
moja dcérka sa najprv naučila štvornožkovať ako 7 mesačná, sedieť sama bez opory ako 6 mesačná, stáť na nôžkach ako 10 mesačná a chodiť ako 13 mesačná 🙂 no synček bol šikovnejší - sedel sám a ajh sa posadil ako 5 mesačný, 6 mesačný štvornožkoval, 9 mesačný pekne stál a ako 11 mesačný začal chodiť...

0silvia0
3. máj 2014

@cikyta ale veď ja vôbec netvrdím že si ju mala uviazať remencami ležmo ku postieľke, nechápem prečo hneď uvádzaš takéto príklady. Keby si čítala, čo som napísala, môj syn bol také isté živé striebro ako tvoja dcéra a tiež sa nedal udržať a behal už ako 9-mesačný, tiež sme nosili frejkovu perinku a tiež nenávidel kočík a tiež mi v ňom plakal a nenávidel sa v ňom voziť... takže chápem o čom hovoríš, ale môj syn má dnes 12 rokov a vidím možné súvislosti s vynechaním štádia štvornožkovania. A musím priznať, vôbec som ho k štvornožkovaniu nemotivovala, keby sa dal vrátiť čas (čo sa bohužiaľ nedá), aspoň by som sa o to pokúsila tak ako píše @gretka2. Skôr som bola hrdá matka rýchlosavyvíjajúceho dieťaťa a tešilo sa aký je môj syn šikovný, ako skoro chodí, ako skoro rozpráva atď. a to, že tento rýchly vývoj môže mať aj nejaké negatíva som pochopila až oveľa neskôr keď už sa s tým nedalo nič robiť.
Ja som môj príspevok ani nemyslela tak, že u všetkých detí to musí byť tak ako u nás, takže to neberte osobne. Myslela som to skôr tak, aby maminy videli aj inú stránku rýchleho vývoja detí, možno aj keby môj syn štvornožkoval by mal problémy s učením, písaním, to sa už dnes nedozviem, ale stále mám v podvedomí "čo ak je to spôsobené vynechaním vývoja štvornožkovania"? Dnes to už nezmením, ale niektoré maminy to zmeniť môžu - správnym prístupom 🙂 ja osobne by som to aspoň vyskúšala

cikyta
3. máj 2014

@0silvia0 nemyslela som to tak, ako to možno vyznelo 🙂 mne takto proste narástla huba 😅 ja vždy musím veci tak vecne lajcky opísať a kto ma nepozná si to vezme skôr doslovne a po svojom (čo chápem 🙂 )
Píšeš dobre, aj rozumne ... len príklad, ja viem, že štvornožkovanie je správne...aj sme ho trenovali...zo stoja som ju "násilne" dala do polohy štvornožkovania a pod. no hold, nepomohlo to. Ciže aj napriek snahe sa to nie vždy dá 😉 Nepatrila som ani k tým, ktore boli "hrde" na to, že im dieťa chodí........príklad, boli sme na poslednej kontrole, kedy nám udobrili stiahnutie frajk.perinky nadobro v 8.mesiaci a už v čakárni sa na mna rozziapala sestrička, či som normálna, že som si ju dala sadnúť ! Nenechala si vysvetliť, že to dieťa sa posadilo samé a to, že tam prišla po svojich som jej ani nestihla zavesiť preventívne na nos (len iné mamičky sa tam rehotali, že to ešte nevie, ako prišla 😀 )
Čiže napriek snahe sa nám ten evolučný vzorec nedarilo dodržať ☹

Aj ked priznávam, že su rôzne extremy a sama som ich videla (naťahovanie "gumených" detičiek po pešej zone za ručky s ťahajucimi ochabnutými nôžkami ich matkami, ktore si mysleli, že ich MUSIA učiť chodiť ☹ to už su fakt brutálne extremy a tu je jasne a na mieste konštatovanie, že TO nieje NORMALNE ☹ )

0silvia0
3. máj 2014

@cikyta no vidíš, ty si sa aspoň pokúsila dodržať evolučný vzorec a snažila si sa dávať do štvornožkovacej polohy, a ja blbaňa som to ani neskúšala 😒 😒 😒 štve ma to teraz, no čo už so mnou už to nezmením ☹ ☹
tak hádam sa na mojom nesprávnom prístupe poučia maminy, ktorých sa to týka...

dobromila1111
3. máj 2014

@olivka26
Náš malý sa najprv tiež nechcel dávať na 4, nepokrčil kolená, no prišlo to a už nám pekne lozí. Aj sedí s oporou. Nedávame ho ale často sedieť, bo sa ešte sám neposadil. Tiež som toho názoru,že by ste ju nemali dávať stáť, môže si ublížiť. Všetko má svoj čas, veď je ešte taká maličká.
🙂

olivka26
autor
3. máj 2014

@lulu369 netreba nutit to chapem ale nemam skusat ju ani dat a ukazat polohu na 4?ze pride na to samo?ked jej to ukazem ako na to mozno jej to dopne ze to je sposob ako sa posunut k hracke.Niektorym detickam mozno treba troska pomoct,tym ze sa im ukaze ako nato.Nehovorim ze nasilu nutit

meluela
3. máj 2014

@olivka26 mne takto syncek skoro vstaval ... a padal 😖
Bolo to o nervy chodit v predklone za nim aby nespadol. Doktorka vravela, ze mu to nemam dovolit sa stavat.. no ale ako tomu zabranit, ze ... hlavne ak bol v postielke alebo ohradke. Takze co som robila bolo, ze sme sa vela hrali na decke aby mal aj motivaciu lozit, lozit pekne zacal a lozil krasne dlho. Celej rodine som zakazala vodit ho za ruky. Chodil len sam okolo nabytku a nadalej aj lozil ked sa chcel dostat tam, kde nebol nabytok. Nechala som vsetko na prirodzeny vyvoj. Samostatne zacal chodit v 12m. Sediet samostatne tiez az po tom, co sa postavil, okolo 8m, najprv sikmy sed a potom normalny.
Takze hlavne ziadne chodulky a vodenie za ruky a ani davanie do sedu ak si este sam nesadol.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli