Do koľkých materských škôl môžem dať prihlášku?

kisub1985
8. jan 2014

cavte maminky, prosim o pomoc, do kolkych skolok si mozem dat prihlasky alebo ako postupovat, aby bolo aspon o nieco vyssia sanca, ze mi dieta prijmu? dakujem za kazdu radu

skopion911
8. jan 2014

@kisub1985 Ahoj, ja som dala ziadosti do 3 statnych skolok a do 2 sukromnych a vzali mi ho do jednej statnej a jednej sukromnej.

xenicka13
8. jan 2014

Ja som vždy dala do jednej, tej, co mam pod nosom, lebo viacerými prihlaskami robíš tu paniku, že nieto miesta, potom chuderky riaditeľky majú horúce telefony

dai
8. jan 2014

@kisub1985 ahoj, ja som si skolky obehala este predtym ako sa davali prihlasky - teda pripadali pre mna do uvahy len sukromne kvoli otvaracim casom - v kazdom pripade som si aj s malou presla asi 5 skolok a nasledne vybrala - bolo to vlastne asi rok predtym ako malinka mala nastupit... prihlasku malemu som davala tiez uz v septembri rok dopredu

vrtulienka
8. jan 2014

ahojte, ja som riaditelka MS, prihlasku by si mala davat len do jednej, lebo potom su s tym zbytocne problemy, kedze si tvoje dieta vedie viac skolok na prijatie. my mame v prihlaske aj kolonku - cestne prehlasenie, ze rodic dieta nezapisal aj do inej MS.

stanislavao
8. jan 2014

aj u nas to je tak, ze len do jednej. rodic podpisuje cestne prehlasenie, ze dieta nieje zapisane do inej MS.

kisub1985
autor
8. jan 2014

dakujem za rady, ale co ak mi prave z tej jednej poslu, ze smola a v tych dalsich piatich sa ta kolonka podpisovat nebude, potom mi dieta nevezmu nikam a kde ich mam dat, ked idem do roboty. co mam obe deti do sukromnej dat? to budem len na skolku robit :(

heni79
8. jan 2014

@kisub1985
Nepíšeš odkiaľ si.
Ale napr. u nás to funguje tak, že pokiaľ podávaš prihlášku do "štátnej" MŠ, tak podmienky prijatia reguluje mesto. To znamená o.i. i to, že prihlášku môžeš dať iba do jednej MŠ! Prv bolo tak, že sa na jednu prihlášku písali škôlky dve - prvá tá "hlavná", druhá "rezervná". Zmysel to ale nemalo, lebo z druhej často ani nepíali odpoveď. Bolo to myslené v zmysle, ak by náhodou bola voľná kapacita v "rezervnej", tak tam dieťa vezmú. Nakoľko je to čistá utópia (každoročne neprijmú vyše 100 detí, ktoré spĺňajú stanovené kritériá, ale kapacita nie je dostatočná), už sa píše iba jedna.
Tak si zisti podmienky vo svojom meste a podľa toho sa zariaď. 😉
Lebo nie všade to je rovnaké.

saskia_repcikova
9. jan 2014

Počet prihlášok nie je obmedzený, ale niektoré škôlky si regulujú prihlášky pomocou čestných vyhlásení, alebo rezervačných poplatkov. Viacnásobné prihlasovanie detí do škôlky potom spôsobuje nedostatok miesta pre iné mamičky, ktoré musia čakať, či prihlásené deti nastúpia, alebo nie. U nás sme preto začali s výberom rezervačného poplatku, ktorý sa pri nástupe odpočítava z prvého školného. Zároveň máte istotu, že vám rezervované miesto nikto neobsadí.
Keďže zápisy do škôlok sú až v marci, odporúčam vám, aby ste si prešli škôlky, do ktorých by ste mali záujem dať dieťatko - iba pri osobnej návšteve môžete škôlku dokonale spoznať. V každej dobrej škôlke Vás radi privítajú na návšteve a zároveň sa aj dozviete, aká je šanca na prijatie dieťatka. Prihlášku potom dáte ddo škôlky, ktorá s vám najviac pozdáva a zároveň je aj šanca, že Vaše dieťatko prijme, prípadne si dáte ešte druhú v poradí Vašich preferencií (do rezervy).
Myslím, že je to fér prístup pre Vás, pre škôlky aj pre ostatné mamičky. Veľa šťastia pri hľadaní tej najlepšej škôlky 🙂

michalko87
15. jan 2014

kedy sa davaju prihlasky do skolky

chrumka
15. jan 2014

@vrtulienka kedze si riaditelka MS, chcem sa opytat. Je potrebne dat prihlasku do skolky uz dopredu pred zapisom, ci ju staci doniest na zapis? A kedy vlastne zacinaju zapisy do skolok? 🙂 Dakujem.

vrtulienka
16. jan 2014

@chrumka ahoj, zapisy si urcuju skolky, je to rozne, nam zacina vo februari a konci v marci, rodic si pride po prihlasku, doma si ju vyplni, da potvrdit lekarovi, ze je dieta sposobile do kolektivu a donesie nam to spat. my zaevidujeme, kazda ms ma svoje kriteria na prijimanie deti, napr. podla veku, ci su rodicia zamestnani, miesto bydliska atd.... nam rodicia nosia prihlasky pocas tohto mesiaca, jeden den mame taky, ze pridu vsetci, aby deti videli ms, pani ucitelky, a aby sme aj my videli deti, porozpravali sa s rodicmi, deti nam nieco nakreslia, postavia z kociek.... ak nieco,kludne sa pytaj, no viacero veci zalezi od konkretnej ms 🙂

tina2213
11. feb 2014

@kisub1985 ahoj.ja si podavam 4 prihlášky. Inak je to smutné že pred pár rokmi sa riešila otázka ktora škôlka je v tom a tom meste najlepšia? A teraz sme radi ked nám deti zoberú do škôlky a nie že riešiť ktora vyzerá najlepšie. Sa mi z toho až rozum pozastavuje

olinka1986
17. feb 2014

@vrtulienka Dobry den prajem chcem sa Vas alebo rada by som sa Vas teda ako riaditelky spytala ako to je s prihlasenim dietata do skolky ked je narodeny v decembri a teda v septembri este nebude mat dovrsene tri roky je problem takto zapisat dieta do skolky alebo zoberu aj taketo dietatko dakujem Vam za odpoved

vrtulienka
17. feb 2014

@olinka1986 dobry vecer, prihlasku si samozrejme podat mozete, s tym problem nie je, no uz na danej materskej skole zalezi, ci dietatko prijme, alebo nie. my do nasej materskej skoly berieme deti az od troch rokov, len vo vynimocnych pripadoch mladsie deti (napr. ked sme mali malo prihlasenych, alebo dal niekto odhlasku a vzniklo volne miesto a rodicia nas poprosili, ze obaja chodia do prace...., ale to su naozaj vynimky) Totizto si same na seba pletieme bic, ked berieme mladsie deti, predsa len, v triede mame 20 deti a je dost roboty aj s trojrocnymi. takze naozaj zalezi od danej materskej skoly, ked pojdete po prihlasku, kludne sa pytajte, ci mate sancu dostat sa od septembra, aj ked nebude mat dieta este tri roky 🙂

olinka1986
17. feb 2014

@vrtulienka dakujem vam za odpoved a rada by som sa spytala ci je mozne potom dieta zapisat az od januara 2015 a keby ho predsa zobrali skor plati taketo dieta viac ako tie co uz maju tri roky ...lebo aj dnes som bola v skolkach pre dotaznik a v jednej mi dotaznik priniesla kucharka a vraj mam prist az na zapis a v druhej mi zase otvorila ucitelka a ze dotaznik mi nemoze dat vraj ho vypisuju az v marci v mieste skolky takze s riaditelkou nebolo mozne hovorit

vrtulienka
17. feb 2014

@olinka1986 podla zakona je zapis do MS od 15.2. do 15.3. na nasledujuci skolsky rok - od septembra , cize ak v tejto dobe prihlasku nepodate, materska skola naplni kapacitu a to by ste museli mat v januari stastie, aby nejaky rodic dal dietatu odhlasku a tym vzniklo nove miesto - no aj v takomto pripade sa postupuje tak, ze nasleduje dieta podla datumu podania prihlasky. cize urcite si dajte prihlasku uz teraz. Ku platbe - u nas sa plati mesacne 13 eur pre dieta starsie ako tri roky, ak ma dieta menej ako tri plati 26 eur. Aky dotaznik mate na mysli?

olinka1986
18. feb 2014

@vrtulienka myslela som tu ziadost,my sme si boli teraz po nu a ideme normalne teraz v marci na zapis tak dufam ze nam ho zoberu...dieta vsak musi ist do skoly uz bez plienok...nas je taky lenivsi tak dufam ze sa nam ho podari poriadne odnaucit

keysi
18. feb 2014

Podľa zákona je potrebné vyhlásiť a zverejniť na verejne dostupných miestach oznam o zápise do MŠ do 15.02., nie je ale pravda, že prebieha do 15.03., to si určí každá MŠ, v niektorých môže trvať len 1-2 dni, preto si to treba sledovať. Do MŠ zájsť pre tlačivo Žiadosť, ktoré je potrebné potvrdiť u pediatra, ale MŠ musí akceptovať aj akékoľvek tlačivo, ktoré si napíše rodič doma. Je dobrým pravidlom, že takéto tlačivo si rodič môže stiahnuť aj na web stránke MŠ, pokiaľ takúto má. Na tlačive je aj kolonka čestné prehlásenie, že dieťa rodič prihlasuje dieťa len do jednej MŠ. Pokiaľ dáva rodič viac prihlášok do viacerých MŠ, podľa mňa by bolo korektné na to upozorniť riaditeľku a keď je dieťa do jednej prijaté, mal by sa rodič ozvať do ostatných MŠ, aby riaditeľky vedeli, ako sa zariadiť. A pri prijímaní detí sa MŠ musí riadiť najprv podmienkami na prijatie, ktoré vyplývajú zo zákona (vek-dovŕšenie 5 rokov veku, odložená povinná školská dochádzka a dodatočne odložená povinná školská dochádzka.) Ostatné podmienky, ako či prijíma aj deti, ktoré ešte nedovŕšili 3 roky a pod. - tie si už určuje sama MŠ. Rezervačné poplatky by sa v štátnych MŠ určite nemohli uplatniť, to je možno v súkromných MŠ.

meluela
19. feb 2014

@keysi funguje to teda tak, ze je urcity pocet miest - a najprv sa obsadia miesta pre deti 5r, s odlozenou dochadzkou, z mestkej casti, deti uradinikov mc atd. Ostanu nejake miesta. Ale ako sa potom obsadzuju tie? Preco nie su aj na tento dalsi postup jasne stanovene kriteria? Rozhoduje o tom riaditelka skolky? Na akom zaklade? Lebo ked vidim vozovy park rodicov pred niektorymi skolkami v starom meste, tak mam silne pochybnosti o tom, ake kriteria su pouzivane. Tak nech je to jasne podla veku, alebo nech to natvrdo verejne s notarom vylosuju, lebo takto to akurat tak vedie ku korupcii ci aspon k podozreniu z nej. Na jednom stretnuti s riaditelkou statnej ms som si veru nebola ista ci sa mi to len zda alebo mi fakt nieco nestandardne naznacuje ...

keysi
21. feb 2014

@meluela Ostatnými podmienkami a kritériami, ktoré si určuje samotná MŠ sú napr: deti, ktoré už dovŕšili 3 roky veku, 2 ročné, len keď to dovoľuje kapacita a organizačné podmienky, deti zamestnaných rodičov, deti, ktoré už majú v danej MŠ staršieho súrodenca, ale prihliada sa aj na to, či má dieťa v danej obci trvalý pobyt a pod. Tieto podmienky sú stanovené v Školskom poriadku tej ktorej MŠ. Okrem toho ich prerokúvajú a určujú pedagogickí zamestnanci na pedagogickej rade a k prijatiu/ neprijatiu detí sa vyjadruje Rada školy. Ja som citovala zákon, podľa ktorého sa riadim a okrem neho sa riadim svojím najlepším vedomím a svedomím. To, čo sa deje v iných škôlkach, či je tam nejaká korupcia a pod., to neviem posúdiť. Je možné, že v mestských škôlkach, kde je nával detí, tieto veci bežia inak, ale to už my dve v tejto diskusii nevyriešime. Ja pôsobím v obecnej MŠ a robím to tak, aby som sa vždy na seba mohla pozrieť do zrkadla. Okrem toho, tie MŠ, čo opisuješ ty, sú asi právny subjekt, my nie sme, takže ja sa zodpovedám zriaďovateľovi t.z. starostovi a nikdy! by som si nedovolia porušiť zákon alebo urobiť niečo tak, aby nespokojný rodič bežal za ním. Posledný postreh: Nie tak dávno tento štát porušil MŠ a teraz nie je dostatok kapacít pre všetky deti na uspokojenie rodičov. Ale za to už my učiteľky a riaditeľky nemôžeme.

keysi
21. feb 2014

Pardon, k počtu prijatých/neprijatých detí sa vyjadruje Rada školy. Kompetenciu prijímať/neprijímať má len riaditeľka MŠ.

meluela
21. feb 2014

@keysi ahoj, no je to velmi divne co stat/samosprava dopustili v tak dolezitej oblasti ako je starostlivost o najmensie deticky. Mne sa strasne bridi riesit veci takto "nestandardne", dufam ze k takemu niecomu nakoniec nebudeme dotlaceni. Skolka ktora by mala byt samozrejmostou ked uz stat od nas berie tolko dani a odvodov a nuti vacsinu rodin mat v zamestnani oboch rodicov. Takto sme fakt vo velkej neistote. Pozeram na tu prihlasku a ta formulacia ktoru tu na nej mame je velmi divna, nepisu ze clovek nemoze dat viac nez jednu prihlasku, ale s odvolanim na zakon od rodica ziadaju cestne vyhlasenie ze poskytol udaje na zapocitanie konkretnej skolke. Pride mi to nejaky divny oblb, zrejme zo zakona nemohli zakazat dat si viac prihlasok tak to skusaju takto. A ked si teda dam len do jednej, aj ked sa aplikuju tie kriteria ktore spominas a ktore by mali byt schvalene radou skoly, kde si zozeniem tieto informacie? To mam obehat 10 skolok a zistit v ktorej skolke bude mat napr. vek dietata vacsiu vahu ako surodenec ... alebo zistit si este ci pracujuca matka je viac nez studujuca matka, pripadne ci sa posudzuje aj zamestnanie matky - ked je napr. uradnicka tak je to dolezitejsie nez kucharka? Mozno mimo velkych miest nie je az taky problem tak to u vas prebieha zatial v klude, ale tu mi to pride ako jeden velky chaos ktory nutne potrebuje vopred jasne stanovene pravidla a centralnu evidenciu na urovni mestkej casti. Najhorsie je ze ako alternativu mame len sukromne skolky ci skor "akoze skolky" ktore maju casto od bezpecnosti daleko a vsetkym je to sumafuk.

keysi
23. feb 2014

@meluela http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-306#p3
Podmienky prijatia riaditeľ MŠ zverejní na verejne dostupnom mieste. Sú však podmienky (medzi nami dievčatami), ktoré celkom neobstoja z pohľadu verejnosti, vás rodičov. To chápem. Rozdiely medzi zamestnanými matkami, či je kuchárka, či úradníčka sa robiť nemajú, ak je to tak v niektorých MŠ, je to fakt smutné. Neviem, či práve tu funguje korupcia, je to možné, za seba môžem povedať, že ja mám štít čistý. Skôr som to myslela tak, že sa uprednostňujú deti zamestnaných rodičov, lebo sama uznáš, že keď mám žiadosť od rodičov, ktorí obaja chodia do práce a potom žiadosť mamičky, ktorá je nezamestnaná alebo na MD/RD, z ľudského hľadiska presne viem, ktorí MŠ potrebujú viac. Toto je tá právomoc riaditeľky, ktorá má rozhodnúť, podotýkam podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Teraz vypenia mamičky na MD/RD alebo nezamestnané, že predsa MŠ je pre všetkých. Áno, presne tak, ale ani riaditeľka nie je kúzelníčka a neroztiahne budovu MŠ, aby zväčšila kapacitné priestory. Na to by mali byť iní - opäť sme pri štáte. Opakujem, my to tu na diskusii MK nevyriešime 🙂 a už sa ani veľmi nejdem k tomu vracať, už sa venujem príjemnejším povinnostiam ako práca.
Ešte jeden postreh možno na vysvetlenie: Čestné vyhlásenie na poskytnutie údajov na započítanie škôlky. Ide o to, že sa nám rozmohla striedavá starostlivosť (nový trend) a vyskytovali sa problémy s financiami, ktorá MŠ dostane peniaze na dieťa, keď je dajme tomu týždeň v BA a týždeň v KE. Môže dostať iba jedna MŠ. Takže sa pristúpilo k tomuto kroku. Ale nemá to nič spoločné s tým, že sa chcú MŠ poistiť. Zaráža ma, že to dávajú rodičom podpísať pri zápise. Tento dokument sa má dať podpísať až po prijatí dieťaťa do MŠ.

maminka11
23. feb 2014

@keysi páči sa mi odpoveď, niekedy mam pocit, že fakt mamičky nechápu, že MŠ nie je bublina a nedá sa nafúknuť ...
Úplatky, pozornosti, finančné prostriedky ... ja neviem, ktorá riaditeľka by si trúfla zobrať... losovanie u notára - však MŠ patria obciam a mestám a nie riaditeľkám a tým ktoré patria - tie sú súkromné a tam si ich rodič zaplatí ...
Nechápem útoky na riaditeľky - tie by sa mali uplatňovať v obciach a mestách pri tlačení na starostov, primátorov a mestských zástupcov, ktorí by mali riešiť problémy z miestami v MŠ a nakoniec, keď starosta povie toto dieťa zoberieš, riaditeľka sa tiež nepostaví na hlavu a hlavou múr neprebije - žiaľ tato doba fakt nepraje mladým rodinám ...
Nerada reagujem na tieto statusy, ale niekedy ma to vytáča - ktoré dieťa zobrať moje? Keď som na MD, alebo susedove, keď matka nastupuje do práce? Akoby som mohla komunikovať s mamou, keď viem, že som doma a kľudne sa o dieťa postarám, aj keď viem, že by som tiež svoje dieťa včlenila do kolektívu, pretože deti potrebuje aj moje dieťa, ale som doma....
ale to je už o inom a téma bola koľko prihlášok do MŠ...

meluela
23. feb 2014

@keysi ahoj, v prvom rade by som chcela zdoraznit, ze moje rozhorcenie urcite nie je namierene proti riaditelkam ms a dufam ze vacsina ich kona naozaj cestne tak ako ty a snazi sa v ramci moznosti rozhodnut spravodlivo. Co ma hneva je konanie papalasov mestkej casti a vsetkych ostatnych politickych idiotov ktorych zaujima len kde ukradnut namiesto toho aby riesili realne problemy ludi ktory ich platia.

Dakujem za tu poznamku k cestnemu prehlaseniu, fakt to nechapem a nieco tam asi nesedi ... pozerala som inu mestsku cast a tam v prihlaske nic take nemaju.

Konkretne je v tej nasej uvedene:
Čestne vyhlasujem, že som v súlade s § 7 a) ods. 5 zákona č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení a o zmene a doplnení niektorých zákonov poskytol/poskytla údaje na započítanie pre zber údajov len jednej materskej škole, a to
.......................................................................................................................................................
(názov a adresa materskej školy, kde zákonný zástupca dieťa zapíše)
Všetky údaje uvedené v tejto žiadosti, vrátane zdravotného stavu dieťaťa, sú pravdivé a beriem na vedomie, že v prípade zistenia nepravdivých informácií a údajov buderozhodnutie o umiestnení dieťaťa v MŠ zrušené.

Citovaný zákon pritom hovorí toto:
( § 7 a) ods. 5 zákona č. 597/2003 Z.z.

(5) Ak žiak základnej umeleckej školy, poslucháč jazykovej školy, dieťa materskej školy, dieťa školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie alebo plnoletá osoba navštevuje viac škôl alebo školských zariadení rovnakého druhu, zákonný zástupca dieťaťa, žiaka alebo poslucháča, zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, predbežné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody, alebo plnoletá osoba poskytne písomné čestné vyhlásenie jednej príslušnej škole alebo jednému školskému zariadeniu rovnakého druhu na započítanie dieťaťa, žiaka alebo poslucháča do zberu údajov podľa odseku 1 písm. a) až d) a odseku 2 (ďalej len „čestné vyhlásenie pre zber údajov“). Čestné vyhlásenie pre zber údajov predloží riaditeľ príslušnej školy alebo školského zariadenia zriaďovateľovi. Čestné vyhlásenie pre zber údajov obsahuje

a) identifikačné údaje o dieťati, žiakovi alebo poslucháčovi; meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresu pobytu a druh pobytu,
b) identifikačné údaje o zákonnom zástupcovi, ak nejde o plnoletú osobu, o zástupcovi zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, predbežné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody, ak poskytol súhlas na započítanie do zberu údajov; meno a priezvisko, adresu pobytu a druh pobytu, kontaktný údaj,
c) údaje o škole alebo o školskom zariadení, ktoré dieťa, žiak alebo poslucháč bude navštevovať; názov školy alebo školského zariadenia a
d) vyhlásenie, že súhlas na započítanie do zberu údajov poskytli len jednej škole alebo jednému školskému zariadeniu rovnakého druhu.

Čiže žiadať toto v prihláške je totálny právny nezmysel, pretože moje dieťa ešte žiadnu školu nenavštevuje.
Mám plné právo to nevyplniť, ale zasa keď mi kvôli tomu nezoberú prihlášku, tak sa môžem akurát tak súdiť a v prípade šťastia sa rozsudku dočkať na konci školskej dochádzky 😠

Takže tak. Idioti su to, cela tato mestka cast, plna tunelarskych idiotov co len zazeraju, spustnutych ihrisk pripravenych na stavbu sukromnych domov, ciernych stavieb a durchom durch okakana psami ignorantov.

barbim
25. feb 2014

Keď dávate prihlášku do viacerých škôlok musí byť všade originál potvrdenie od lekára alebo stačí aj kópia ?

tina2213
25. feb 2014

@barbim ahoj.no to potvrdenie je na každej prihláške.je tam taká kolonka.nie je to tak že lekár ti dá zvlášť potvrdenie na nejakom papiery.takže pravdepodobne budeš musieť každú prihlášku dať orazit

abbie
25. feb 2014

@barbim na kazdej musi byt original

barbim
25. feb 2014

@tina2213 Na prihláške do petržalských škôlok je to na samostatnej strane, takže by sa to dalo. Ja si tiež myslím, že musí byť originál, len jedna známa mi hovorila, že to prekopírovala, tak preto sa pýtam či je to možné.

tina2213
25. feb 2014

@barbim aj my to máme na samostatnej strane ale neriskovala by som to 🙂