Dokedy dávať dieťaťu dudlík?

tanja61
19. nov 2008

ahojte no moj maly ma 15mes.ale asi zrejme si neviem predstavit byt bez dudlika,zacalo to ked mu zacala ist zubky....v celku je to aj vyhovujuce napr.ked sme vonku a ma dudlik tak ho ani nenapadne zeby nieco daval do pusy,ale ked ho nema tak vsetko ho zaujima...nedari sa mi rozpravanim a ani zakricanim niekedy aby nedvihal veci za zeme ze to nieje dobre...vacsina ma uz upozornuju aby som ho odnaucila od cumla...co si myslite vy?dokedy ma mat dieta cumel?

junovka
19. nov 2008

do troch rokoch je to vraj este v norme 😉 Ale, jasne, cim skor oducim, tym lepsie 😉

dika
19. nov 2008

nasa mala ma dudel na spanie nocne aj denne, inak ho nepotrebuje. Podla mna je to dost tazka psychicka zalezitos, ja to planujem riesit az po 2 rokoch (dufam ze vtedy uz bude dobre rozpravat ...).

tonicka
19. nov 2008

tanja, my sice dudlik nemame, ale sestriny synovia mali obaja. Obidvom zobrala ked mali rovnaky vek, tusim 2 a pol roka, ale na toho mladsieho to bolo veelmi skoro, donedavna pchal vseto do ust, od snuriek az po konariky, no proste vsetko, a to ma 5 rokov... a sestra povedala, ze keby sa mala rozhodnut znova tak mu ho urcite necha... takze moj nazor, nechaj, este ho potrebuje 😉

other_side
19. nov 2008

ahoj, my sme ivankov cumlik akoze pozicali kamaratkinmu babatku, mal 1rok a mozno 4 mesiace.. a zvladol to perfektne 😉

tanja61
autor
20. nov 2008

no moja sestra ma dvojicky a tie nikdy cumel nemali a ani nechceli ale teraz maju 5rokov a stale si cmulaju pri zaspavani alebo ked su mrzute palce... 😒

jarula25
20. nov 2008

ahoj no my sme dudlik zahodily do kanala pre mysi a potkany ked mal maly 20mesiacou a hodil ho tam sam 🙂 vedel uz pekne rozpravat tak ma to napadlo a hned sme to aj spravily a od vtedy si na neho ani nespomenul iba raz ked bol chory ze chce dudlik a ja som mu povedala ze sme ho zahodily do kanala 😉 a teraz ho maju male mysi a potkany a povedal dobre 😕 a je vsetko v pohode....tak drzim palceky..... 🙂

majka35
20. nov 2008

moja bude mať dva roky a ani za svet ju nedokážem odnaučiť ju od dudlíka ... jednoducho ho chce, či spí, či sa hrá, stále má "dudu" v puse ... minule sme išli von a dudlík sme zabudli doma, tak sme sa museli vrátiť, pretože kvôli nemu robila taký cirkus, že až ... dostávala sa normálne do amoku ... keď sme prišli domov a "dudu" jej dali, bolo všetko ok ... ja si neviem ani predstaviť, akou formou ju mám odnaučiť od večného cmúľania ... už aj naša detská lekárka ma upozorňovala, že už je na dudlík veľká a mala by som začať s odnaučovaním, ale jednoducho sa to nedá ... čo sa týka prechádzok vonku, tiež som radšej, že má dudu, ako by mala brať všetko do úst, ale mať ju v ústach celý deň? ... dúfam, že ju to prejde, ja som už všetko možné vymýšľala, že maco si vzal dudu, lebo bol chorenký a bolo mu smutno, keď bol sám doma, no a potom ju stratil ... už aj vtáčiky nám ju zobrali ... nepomáha nič, taký cirkus narobí, že jej ju radšdej dáme ... 🙄

erika222
20. nov 2008

ahojte aj my riešime problém s dudou máme 21 mes.a zdá sa mi že si ho pýta čím dalej tým viac,v noci sa prebudí a hladá ho a kým jej ho nepodám tak sa pýta Kde je?a cez den ked sa mi podarí jej ho uchmatnúť tak o chvílu si zase na neho spomenie,takže máme to ťažké a tiež si neviem predstaviť ako sa ho zbavíme.skúšali sme ho aj hodiť do kanála ale večer ked išla spať,tak tak plakala,že som jej ho musela dať.tak neviem asi to chce čas uvidíme.ešte chvílu počkám a uvidím.držím palce ostatným 🙂

mirkakopky
20. nov 2008

ahojte,my sme Adamkovi prestali davat cumel ked mal asi 9-10 mes.teraz ho ma iba na spanie cez den a v noci.hned od prveho dna som adamkovi vybrala cumel z pusy ked sa zobudil a dala ho ku slonikovi s ktorym spi akoze teraz ho potrebuje slonik a este sme aj zakyvali.teraz rano ked vstane tak si vyberie cumel sam,zakyva a je to.ale akonahle ho dam do postielky na obedny spanok,alebo vecer prve co je,tak bleskovo si berie cumel 😀 .no ale je pravda,ze niekedy na nom vidim,ze by sa mu ten cumel mozno este troska hodil.presne ako pisete...vsetko pchame do ust. sme mimo svk a povedat pravdu...na ulici som uz stretla zopar deti,ktore uz mali uniformy,cize uz chodia do skoly a boli v kociku a s cumlom v puse,takze to sa mi uz zdalo fakt troska cudne.ale ak to tym rodicom neprekaza,tak potom nieje co riesit,je to kazdeho osobne vec a snad do 18-tky tie cumle nebudu potrebovat 😀 😀 😀

charlinka
22. nov 2008

Ahoj, my jsme závislost odbourali kolem 17 měsíce. Hlavně kvuli tomu, že jsme ho měli nonstop a ve dvou letech kdy už si díte dokáže vydupat co chce, nebo se aspon snaží a dělá cirkusi kolem toho jsem už nechtěla riskovat odnaučování.
Takže jsme nejdřív začali dávat jen na odpo a v noci na spaní, přes den už jinak ne. pak odpo na spaní jsem ho nedala, a po pár dnech i večer. usínání s dudlíkem jsme vyměnili za pohádku a za svíticího medvídka a kromě knourání a usnutí o čtvrt hodinky později jsme to zvládli perfektně.

miholka
22. nov 2008

ahojte holky, tak to sa teda tesim, ked sa budeme my odnaucat od dudy! je to super babenky, ked ste to zvladli okolo roka!! my mame pomaly rok a pol, ale duda na spanie musi byt a niekedy aj cez den, aj ked sa snazim mu ho cez den pocas hrania, prechadzky nedavat, ale ked mu pride duda na rozum....tak zacne hladat, pytat si ho....a tiez su caviky, ked ho nedostane...

jankapiknova
6. feb 2010

TAk nas maly mal dudel vzdy len na zaspavanie ale asi tyzden do zadu vecer pred spanim jak dopapal flasku a bol moc unaveny som mu ho nedala,napadlo ma to len tak pocas jedenia reku čo spravi a zaspal aj bez dudla a trvalo mu to asi o 5-10minut dlhsie.Na druhy den cez den uz ho nechcel a doteraz uz pri zaspavani ho odmieta 😵 . Ale v noci ked sa zacne mrvit lebo chce papat tak mu ho dam kym donesiem mlieko,ale inak ho uz nepouzivame 😉

lindda
9. feb 2010

my mame o 5dni 3 roky a dudlujeme o zivot 🙂 a v podstate mi je to jedno nech si dudluje 😀 kazdy sa pohorsuje ze taky velky a ma dudel a ja poviem no a co ,,,, plienky nema uz rok ani na spanie vsetko je upne super iba ze ma dudel a co je na tom ma krasne zdrave zuby nebyva chory lebo nedycha ladovy vietor vonku lebo ma dudulku 🙂 o tyzden ide do skolky tam ho mat nemoze a ked pride dom kludne mu ho dam ved on aj sam pochopí kedy s tym treba prestat 😉

ollski
9. feb 2010

simonka mala cumlik skoro do troch rokov....asi cca. mesiac pred narodkami sme s tym sekli, lebo u nas to uz nebolo len na spinkanie, ale si ich schovavala, aby som ich nemohla odlozit a pochodovala s dudlom cele dni, co mna neskutocne vytacalo, lebo ona straaasne vela hovori a sa mi zdalo ze zacina z toho suslat...takze u babky stary cumlik vyhodili, prisla domkov, ten doma bol tiez uz stary a skaredy...ovela horsie zaspava, ale to sa snad casom spravi 😉
kubik nemal cumlik vobec, mal cumel mna 😒, ked bol ale velmi nervozny a nevedel sa ukludnit, dala by som neviem co za to, aby ho chcel.... teraz to uz neriesime, je bezcumlovy typ 😎

dadis
9. feb 2010

mne je jedno kto kedy dieta oduci od cumlika, ale zda sa mi ozaj divne, ked velke dieta dudluje, my sme ho Matkovi zobrali v 1,5r....bolo to uplne bez problemov, bez vymyslania, kriku, placu a zhorsenia spanku. Pravdou je, ze my sme sa toho bali viac, stale sme to odkladali...den po tom, ako sme mu ho zobrali sme cestovali 3h autom na Liptov a celu cestu som cakala, kedy uz bude taky "neznesitelny", ze ho nakoniec vytiahnem a dam, no to sa nestalo, cesta bola uplne o.k....teraz ho od cumlika oducat by bol vacsi problem...

zuza.m
10. feb 2010

akurat som to pred nedavnom riešila že či nema dudel moc dlho.tiež sa mi nepači ked ma troj ročne dieta dudlik.a znamej mala už ma aj zubky take ako keby vykrutene z toho ako ho tam ma stale natlačeny.ved čo nech si podudka aj cez den a to ma už 3roky.asi 3dni som mu ho nedala pri zaspavani ani cez den ani večer a pekne zaspal,akurat vnoci ked mnamka mu ho dam a aj cezden sa stalo že si ho vypytal ked už bol taky nervoznejši pred spankom.postupne by som to chcela vylučit uplne .ale teras som rada že vie zaspat aj bez neho...

zitaje
10. feb 2010

Moja bude mat 2 roky coskoro, dudel ma len na spanie. Ale bez neho nezaspi, ona to ma tak nejak spojene - kym nema dudel v puse ani nezatvori oci. 😠 Planujem nejak opatrne zrusit dudel v lete, uvidime, zatial je to problem, skusala som to parkrat ale vzdala som to. Neplace bez neho ani nic podobne, len proste nezaspi. 😒 A este aj povie, ze Nevem zaspat bez duduuky. 😅

zukab
10. feb 2010

moja ma 15 mesiacov a cumel jej pomaha najma pri prerezavani zubov. zuzle ho o zivot a evidentne jej to robi dobre. cize, pokial jej budu rast zuby a bude ju to svrbiet ci boliet, neriesim.
cumel ma na spanok, obcas cez den a ked je vonku. ked sa hra, tak jej nechyba, tak snad to oducanie nebude priliz hororove...

cerkris
19. feb 2010

ahoj tak my sme rekordéry, môj prvý syn má 3,5roka je závislám na cumli, ale má ho len na obedný spánok a v noci, samozrejme mu vypadne a nič sa nedeje spí dalej.boli sme u pediatra ten skoro spadol na zadok ale povedal, že čo už, syn je rozumný, plienky nenosí od 2 rokov len toho cumla sa neviemem zbaviť
dokonca mi povedali aj učiteľky v škôlke aby som mu priniesla sú dvaja, ktorý ešte majú cumeľ v ich triede, a máme ešte jeden fetiš, a tou je látková plienka, tiež ju musí mať na spanie. 🙂

sakura77
19. feb 2010

my sme mali od roka len na spanie,nenoisili sme ani von v kociku-nezobrala som ho von a tak ma to nelakalo dat mu ho-a ked mal maly 2 roky ,som otehotnela,takze okolo 2 aj 3 mesiace som mu ho "zrusila"-hlavne preto aby bol uz uplne odvyknuty kym sa mala narodi,aby jej ho potom nebral.... 😉
cerkris-a s tou plienkou aj k nam do skolky chodi jeden chlapcek-ale pred dverami ju vzdy odovzda mamine 🙂
a teraz ma 3 roky a minule si len tak zo srandy dal malej cumlik-az ho naplo 😀 a vyzeral strasne smiesne,taky slon s cumlom 😅 takze som rada,podla mna tak do tych 3 maximalne,potom je to uz take divne...aj ked poznam aj 5 rocne co si doma tajne dudluju-tak ale to uz je chyba matky si myslim....
cerkris neboj sa toho zbavit,my to berieme tragickejsie ako tie deti,ja mam strasneho tvrdohlavca-ale trvalo nam to jedno vyrevanie,vydrzala som a bolo....viac ho nepytal-ja som mu odstrihla koncek a taky som mu ho dala na obedne spanie,hned ho vyplul,ze je pokazeny,tak som mu povedala ze mu to odhryzol mravec,ked ho nechal hodeny na dlazke,tak rucal hodinu jak pavian,nakoniec unaveny zaspal a vecer ked som mu ho dala,uz ho nechcel...ale musis vsetky co mas v dome vyhodit,lebo ta to bude mozno lakat dat mu ho ak bude moc plakat 😉

marcelkatt
19. feb 2010

Ahojte, náš malý bol riadny dudkoš. Zaspával s 2-3 cumlíkmi. Myslela som si, že bude mať dlho. A zrazu v jedno poobedie sám zahodil dudel do koša, že kako. Neverila som, že vydrží a mala som samozrejme v rezerve dudky. No nepýtal už od vtedy ani raz. To mal presne 22 mesiacov.
Počula som, že nie je dobré deťom nasilu vziať dudku, vraj potom to môže / nemusí/ mať následky napríklad cmúľanie pršteka, upokojovanie sa fľašou - keďže tam je cumeľ, alebo pocikávanie. Neviem, či je to pravda, no neterke vzali dudel, že je už veľká a podobné reči/ vtedy mala 17 mesiacov/ a stále vypytovala čaj, no nepila ho, len mala v ústach fľašku a bola spokojná. To sa mne nepáči. No je na každom rodičovi nech si zváži situáciu, či vziať nasilu, alebo skúsiť počkať na vhodný okamih. Myslím si, že ak má dieťa dudel do 3 rokov na spinkanie, tak to tak až nevadí.

cerkris
20. feb 2010

no on má len jeden doma a 1 v škôlke, už som na vianoce mu dohovárala, že mikuláš mu prinesie darčeky tak nech mu on daruje cumeľ , ale odmietal čo i len na to pomyslieť, pediater do neho húdol nech ho k nemu donesie pre menšie deti, ale nič, tak neviem, skúsim ešte nejaké finty, ale nevidím to ružovo.viete, vždy tvrdím, že toto je len taký jeho zvyk, horšie by bolo keby mi ešte kakal do plienok 🙂

lucosko
12. apr 2011

ahojte maminky, mam 3rocneho syna, spaval mi doteraz aj poobede. Problem nastal, ked sme mu pred 3 tyzdnami zobrali dudel (mal ho len na spanie) a odvtedy sa nevie upokojit a zaspat cez den. Vidim na nom, ze je unaveny, ked niekam ideme a vraciame sa autom okolo 18.30hod, tak mi casto zaspi.... Myslite, ze sa mame vratit k dudlu? Občas ešte ukradne dudel mladšiemu a to sa hned ukludni, ked mu ho musi vratit, tak place...ucitelky v MS hovoria, ze by to bol krok spat, tak fakt neviem...Dik za kazdu radu.

rebecca2006
13. apr 2011

@lucosko odpovedala som ti už do podobnej témz niekde inde, ale možno odpoveď nenájdeš, tak to ešte raz zoapkujem. Ja by som vydržala a už ho nedala. Nájde si časom iný zaspávací rituál, alebo možno prechodne spinkať poobede nebude, ale podľa mňa sa to urovná 🙂

peepka
13. apr 2011

najlepsie je dudel vobec nedavat 😀

ivkaivka
14. apr 2011

ahojte, akurát dnes som čítala, že do 2 rokov je dudel v pohode... moja bude mať o chvíľu a mám pocit, že čím je staršie, tým ho viac chce. Dávam jej ho len na spanie, ale pýta sa nan aj cez den, ale zatiaľ sa mi to podarilo statočne odignorovať 😅 , ale začína už aj poplakávať že ho chce... tak neviem či s tým už seknúť teraz, alebo ešte počkať.

@peepka, čítala som, že dudel je aj prospešný, podporuje tvorbu slín, čo je dobrou prevenciou proti zubným kazom u detí a taktiež prevencia proti SIDS. Ono má to svoje pre a proti, ale po 2. roku už by nemal byť žiaden cumel 🙂

peepka
15. apr 2011

@ivkaivka ja nesuhlasim 🙂 su to vymyslene hovadiny na podporu kupy cumlov 😎

ivkaivka
15. apr 2011

@peepka, ako chceš, ja nepresviedčam, píšem čo som čítala, myslím že ako prevencia SIDS môže byť, niečo som o tom čítala. Je to však na každom.

peepka
15. apr 2011

@ivkaivka ja sa hlavne riadim tym, co pisu odbornici a nie nejake clanky v magazinoch 🙂

cmulinko
15. apr 2011

@peepka absolutne suhlasim s nazorom,ze najlepsie je cumel vobec nedat.moje deti cumel nemali...prvemu som este sama strkala do ust cumlik,ale ked som prisla na to,ze ho nechce a vypluva tak sa mi aj ulavilo,lebo teda nemal ani 1 mesiac a uz sa odnaucil od cumlika 😀 ...a druhy syn cumlik ani nevidel a teraz tiez neplanujem kupovat ziadny cumlik....a dufam,ze nedostaneme ani do daru 🙂