Dokedy dávať dieťaťu dudlík?

tanja61
19. nov 2008

ahojte no moj maly ma 15mes.ale asi zrejme si neviem predstavit byt bez dudlika,zacalo to ked mu zacala ist zubky....v celku je to aj vyhovujuce napr.ked sme vonku a ma dudlik tak ho ani nenapadne zeby nieco daval do pusy,ale ked ho nema tak vsetko ho zaujima...nedari sa mi rozpravanim a ani zakricanim niekedy aby nedvihal veci za zeme ze to nieje dobre...vacsina ma uz upozornuju aby som ho odnaucila od cumla...co si myslite vy?dokedy ma mat dieta cumel?

peepka
15. apr 2011

@cmulinko 🙂 podla mna ma cumlik iba negavita a ziadne pozitiva..hlavne teda co sa kojenych deti tyka 😉 dudel je zvyk , na ktory dieta naucia rodicia..nic ine.

peepka
15. apr 2011

a co sa SIDS tyka...tak k tomu mam iba jedno slovo - ci viac :D spat s dietatom v spolocnej posteli. Myslim ze to bolo prave japonsko, kde positelky pre deti vobec nepouzivaju , mamicky automaticky spia s detickami a maju hadam najnizsie percento sids na svete........

xlucia
15. apr 2011

@peepka dudel ma aj pozitiva, mne sa osvedcil pri mladsom ked som docasne nesmela kojit, upokojilo ho to... a kojene deti ho mozu mat bez problemov, moj maly sa kojil aj ked mal dudel uplne bez problemov prechadzal z dudla na prsnik. starsi dudel odmietal totalne.

xlucia
15. apr 2011

@tanja61 nestresuj sa zbytocnostami. tak ako pride cas a nebude mat plienky, pride cas kedy enbude mat dudel. do skoly ti s nim nepojde, neboj 🙂
moj mladsi ma dudel doteraz, a to ma o rok viac ako tvoj. pouziva ho na zaspavanie, potom ho bud vypluje, alebo mu ho vezmem, a cez den vtedy ked je nervozny, napr. po vysetreni u dr. a podobne. inak v zime bolo dobre. mal dudel a nekecel, takze nedychal ten studeny vzduch 🙂

vodnarky
16. apr 2011

nasa mala bola velmi zavysla na dudloch a tiez ju velmi ukludnovali...nosila ich cely den..a nie len jeden,ale vzdy mala 2-3-4 pri sebe...podla toho,ked si ich niekde nepoodkladala.. 😕 a snimi aj spavala...ci uz poobede,alebo vecer..ale ako jej vysli zubky,tak sa jej dudle zacali kazit a ked sme uz videli,ze ho ma troska nakusnuty,tak sme jej ho nenapadne odstrihli a polozili na miesto,kde si ho nechala.. 😉 ked to zbadala,ze dudika je uz pokazena,tak sama ho hodila rovno do kosa a tak to pokracovalo aj s tymi ostatnymi.. 😎 a ked sme mohli mat asi tak 2,5 roka uz sme boli bez dudla.. 😀
ale zas pravdou je,ze deti,ktore su neni naucene na dudel sa dokazu ukludnit inak...najdu si(alebo mi im najdeme) nieco ine,co im pomoze.. 🙂

peepka
16. apr 2011

@vodnarky u mojho som to bola ja, kto ho ukludnoval 🙂

ivkaivka
18. apr 2011

@peepka 😅 , neboj nečítam len články v magazínoch. Mojou parketou sú síce poruchy učenia a správania, ale vo voľnom čase rada fušujem aj do logopédie, takže čo to mám načítané aj z odborných kníh 😉
Ale nejdem tu nikoho presviedčať o plusoch, či mínusoch cumlíka. Je to na zvážení každého rodiča, predsa každé dieťa je iné. Jedno ten cumlík vyžaduje, iné nie. Dôležité je len to, aby sa používanie cumlíka, nezvrtlo na zneužívanie. Každopádne, zahraničná literatúra hovorí zbaviť ho v 6-7 mes., naši odborníci sú zhovievavejší a radia cumel do 3 rokov preč 😉 Je to na každom rodičovi 😉

sonca13
14. okt 2013

Ja som malému vzala dudlík, keď mal 22 mesiacov. Mával ho len na denné a nočné spanie, a raz som sa rozhodla, že stačí. Týždeň v kuse sa na neho pýtal, povedala som mu, že ho zjedol náš havo, potom sa pýtať prestal. Teraz, keď vidí nejaké bábo s dudlíkom, povie mi, že "dudu spapal havo". Len asi mesiac trvalo to, že prišiel k nášmu psovi a pleskol mu po čumáku s tým, že "havo nono dudu" 😀 😀 a náš milý, zlatý pes nechápavo čumel 😀 😀 😀

janickacrazy
15. okt 2013

@sonca13 Finta so psom je veľmi dobrá, ja som ju použila pri obidvoch deťoch....starší syn sa na dudel vobec nepýtal.....mladší syn sa na dudel vypytoval asi 2 dni a vždy som mu odpovedala, že ho spapal havo....potom sa prestal pýtať....obaja to zvládli v pohode a to je mladší inak dosť trucovitý.....odúčala som ešte pred 2.rokom....mne sa 3ročné dieťa s dudlom zdá otrasné, nemožem si pomocť 😝

sonca13
16. okt 2013

@janickacrazy aj mne to pripadá divné, keď vidím väčšie dieťa s dudlíkom... tomuto som sa chcela vyhnúť a chvalabohu sa podarilo... aj keď zaspávanie o niečo dlhšie trvá, lebo keď začal dudlovať, vedela som, že do 10 minút spí... teraz je to niekedy aj pol hoďka, kým sa uloží...ale aj to prejde... tiež to závisí od miery unavenia 😎

janickacrazy
16. okt 2013

@sonca13 no hej tie dudle sú výhodné najma pre rodičov 😀 daju decku dudel a majú pokoj....ja som si všimla ešte jednu vec, deti, ktoré majú dlho dudel a hlavne ak ho nosia aj cez den, vačšinou veľmi málo a slabo rozprávajú....no ved s dudlom v puse sa moc rozprávať nedá 🤐

retrotraktor
16. okt 2013

@janickacrazy ja som mala dudel do 3 a pol roka a od 18 mesiacov som rozprávala čisto a v rozvitých vetách 😉

janickacrazy
16. okt 2013

@retrotraktor povedala som, že vačšinou 😝 jasné, že existujú aj výnimky, ale možno si ho nemala celý den v puse či áno? ja čo poznám decká u nás z ihriska, tak tie dudlujúce moc nerozprávajú

kulinan
17. okt 2013

Ja mám dvoch chalanov,obidvoch cumlových....a som rada. Vždy boli v pohode, cumel nie je len pre rodičov, sama som videla ako sa ukludnili. Ved na dide nebudú na verejnosti,hocikedy,alebo čo ked som nebola pri nich. Takto si dali dudel ked potrebovali....A naši vyvrátia aj mytús že deti málo rozprávajú. Starší od 2,5 mesiaca ako nastupil do školy -podotýkam s cumlom-krásne rozprával,recitoval a pod. a mladší ked už mal vzor,tak nemal ani dva a krásne rozprával,teraz sa mu pusa nezastaví,ale sám si spomenie,pohľadá dudu,podudá a nedudá celý den,chvílku dudá,potom je bez a tak sa to opakuje ,aj v noci ho má. Aj starší aj mladší maju pekné zuby,ani jeden nemá krivé,starší nebol ani raz s kazom u zubára a to mal cumel dlho dlho, občas skusi zo sradny aj teraz. Mladší má 2,8mesiaca a dudluje,aj vškolke má a nemam s tým problém. Je vela názorov, nám dudle pomoholi,nedám na ne dopustiť. Ale každého osobná toto vec. Poznám kopec uplakaných,nervoznych ,uškriekaných detí...bez cumla. 😀

gretocka
17. okt 2013

moj starsi syn bol v tomto ohlade bezproblemovy, dudlik nikdy pre neho nebol dolezity a tak sme oducanie nemuseli vobec riesit. Dcerka to uz je ina "liga". Za prve ma soklo, ked ma hned v porodnici sestricky zvozili, ze nemam cumel..... po synovi som bola rozhodnuta jej ho neponuknut. A ona mi ho aj tak vypluvala 🙂
No prisli sme z porodnice domov a ona plakala a plakala, tak postupne sme cumlik vytiahli a skusali jej ho davat, lebo zas non-stop na prsniku byt nemohla a ani nechcela a ani neviem presne kedy nastal ten zlom, ze zrazu cumlik prijala a postupom casu si ho ziada stale viac. Teraz ma rok aj styri mesiace a pri zaspavani ho musi mat stale v puse a aj cez den ho hlada a pyta si ho. Rozpravat uz rozprava nejake slova. Ja jej ho nikdy iniciativne do pusy nedavam tak uvidime ako to bude pokracovat dalej....
Vcera sme boli u mojich rodicov a cumlik sme zabudli doma - obedny spanok bol jeden horor. Kricala a nedala sa nijak upokojit, nepomahala ani flaska s cajikom, ked sa vyslovene "vyvrieskala" plakala uz so zatvorenymi ocami tak som ju vzala na ruky a tak zaspala v mojom naruci. Takze zatial nebudem experimentovat a na spanie jej dudku necham.
A inak my mame este jeden mily zvyk. Rano ked vstane zoberie si svoj nocny overalik, prehodi si ho cez plecia okolo krku ako sal a chodi s nim po byte a hladka sa nim po tvari, tuli si ho.... to iste robi aj s akymkolvek inym kusom oblecenia ktory najde a zda sa jej dostatocne "tulivy" 🙂
Kym dudu len spomina, tak jej ju nedavam, ked uz vidim, ze je nepokojna a zacne mrnkat, tak jej ho dam ked si ho pyta. Myslim, ze do tych dvoch rokov to riesit nejak radikalne nebudem a potom podla toho ako bude schopna komunikovat jej to skusim vysvetlit a spravime nejaku dohodu 🙂

retrotraktor
17. okt 2013

@janickacrazy mala som ho stále-okrem pobytu v škôlke,musela som mať dokonca 3-jeden v ústach,jeden v ruke a jeden nablízku "kdyby něco" 😀

janickacrazy
17. okt 2013

No ved aj moje deti používali cumel, ale vždy len na spanie, respektíve na zaspávanie, ale cez den nie. Nehovorím, že vobec nepoužívať, ale tak všetko s mierou. 😉

sonca13
17. okt 2013

@janickacrazy no to je pravda...a čo chrup? myslím si,že aj predné zuby môžu byť vykrivené, veď predsa len,majú to v puse a chrup sa vyvíja...

janickacrazy
17. okt 2013

@sonca13 moja sesternica nosila cumel do 4 rokov stále a zuby má ako zajac....no neviem, či je to len cumlom alebo by ich mala také aj bez neho? ale tak je to na každom rodičovi ako si urobí 😉

kulinan
17. okt 2013

@sonca13 Neviem, starší ako som spomínala mal dlho a zuby má pekné,žiadne zajačie alebo iné. Mladší zatial tiež,nemám skúsenosť že by to bolo tak. Aj švagor má pri oboch cumel, a zubky bez kazu a pekné rovné.

sonca13
18. okt 2013

@kulinan neviem, je možné,že to nemá na chrup žiadny vplyv... ale si myslím,že čím skôr sa dieťa odučí, tým lepšie a ľahšie,kým si to až tak neuvedomuje. Lebo keď začne mať rozum, neviem, či nejaká finta alebo výhovorka zaberie. 😀

sonca13
18. okt 2013

@janickacrazy jasné, ale čím skôr ide dudel preč, tým lepšie...

janickacrazy
18. okt 2013

@sonca13 presne tak, čím je vačšie, tým viac si to uvedomuje a ťažšie sa odučí ako ked je ešte mladšie, napr. 3ročné dieťa už chápe, že v obchode sa dá kúpiť nový dudel zatiaľ čo nejaké 1,5ročné ešte si to neuvedomuje 😉

inguna
18. okt 2013

Keď začala dcérka rozprávať, tak som jej nechala cumlík iba na spanie. Nedovolila som jej s ním chodiť von a ani po dome, keď sa hrala. Takto sme fungovali do 4 rokov ale s tým, že už samotná guma na cumli mala iba 1 cm, takže ani sa nedalo dudlať, ale bolo to také ukľudnenie pred spaním. Mala ho na noc aj ako škôlkarka, do škôlky sme si povedali, že nepatrí, čo ak sa náhodou stratí, potom sme si povedali, že pre také veľké deti už nový cumel nepredávajú, a že ak chce musí mať ten obkúsaný, no a raz ochorela, mala 3 druhy bacilov, tak sme sa dohodli, že už musí ísť do koša, že je z toho chorá. To mala 4 roky. Sama ho vyhodila do koša, bez revu, nejakých výstupov, len sa s ním ešte musela rozlúčiť, tak si ho pomojkaka a bolo.

janickacrazy
18. okt 2013

@inguna vieš ono je to asi individuálne a záleží aj na povahe dieťatka....synovec mal dudel do 4 rokov a ked mu ho zrušili vyzapoval 2 týždne ako zmyslov zbavený....tak som to pri mojich radšej nechcela riskovať 😀

simca06022011
18. okt 2013

čím skôr tým lepšie... my sme na začiatku mali dudu iba na spanie, teraz sa mi slečna bez neho nepohne, aj keď je zakázaný cez den a von, a ale bude vrieskat ako keby sme ju rezali... detto v jasliach, bez dudla nezaspi.. my nastastie nemame jeden oblubeny, takze som jej mohla kupit novy ked sa mi nezdalo ze je velmi hygienicky, alebo bola chora. Jej este nepomohlo ani to ze jej poviem, ze je z toho chora, ze sa jej z dudlovania robia vyrazky ked slinta atd... musim to len vydrzat.. najhorsie je, ze ho proste neviem iba vyhodit a vydrzime dva tyznde krik.. pretoze v jasliach nemoze robit cirkus... vydzime na dovolenku hadam :P Aj ked.. posledne jej stary otecko utekal kupit dudinku ked som sa rozhodla oducat na dovolenke... cize asi tolko ;) U nas je dudel hlavny ukludnovac, ked pozera rozpravku, zaspava, ked urobi nieco zle a zacne revat... prve co spravi hlada dudel.. a ked nedam, bude chodit za mnou ako privesok a vrieskat 🙂)) Ach jaj...

nikita308
18. okt 2013

@sonca13 Presne ako keby som čítala o nás.... 😀 😀 😀

Cumlík nám zobral havo pred mesiacom, malá neplače, iba každému hovorí, že "dudu havo spapal"... a takisto mu hrozí, že "havo dudu nono"... 😀 😀 😀 ale zatiaľ mu necapla, nakoľko je to bernardín a je o "trošku" väčší ako ona... 😀 😀 😀
Dočasnú nevýhodu vidím akurát v tom, že dlhšie zaspáva, ale zvykne si a už sa to pomaly upravuje... u staršej sme to tiež takto praktizovali a krásne si zvykla.... len treba trpezlivosť z oboch strán... 🙂

sonca13
21. okt 2013

@janickacrazy presne...alebo ešte ho viem oklamať, že fakt ho zjedol pes, ale staršie mi už toto nezoberie..som rada, že som dudel malému zobrala ešte pred druhými narodeninami... 😎

sonca13
21. okt 2013

@nikita308 takto isto to prebiehalo u nás..a teraz? ani si nespomenie,že dudel niekedy existoval...len pri tom zaspávaní je to niekedy boj, ale tiež to prejde... maličké deti sa ešte zatiaľ dajú oklamať 😀

nikita308
21. okt 2013

@sonca13 Ja som sa bála akurát vtedy, keď sme stretli chlapčeka asi o rok staršieho a mal dudlík... nevedela som, ako malá zareaguje, ale v pohode, iba ukázala prstom, povedala "bábo má dudu" a to je všetko... ale boli sme v obuvi, takže asi ju viac zaujímali topánky ako nejaký chalan s dudlom... 😀 😀 😀