Domáca starostlivosť od 3r. dieťaťa - ako postupovať?

1. mar 2020

Ahojte, prosím Vás, hanbím sa za otázku 🙈ale tak mám prvé dieťa, čoskoro mi končí MD a dopočula som sa, že môžem s ním ostať doma s tým, že za mňa bude platiť odvody štát do 6.r. dieťaťa? Akože s tým, že mi štát nedá nič len tie odvody bude za mňa platiť? Ako mám v tomto postupovať? Ďakujem vopred za odpovede.

veronikaszabova
1. mar 2020

Konci ti RP, nie MP.

Na druhy den po dovrseni 3r dietata pojdes na tvoju zdr.poistovnu, zaregistrujes sa tam ako osoba starajuca sa o dieta do 6r ( hovorovo neplateny RP).
... dieta moze navstevovat skolku, ale len na 4h denne
... ked ty budes na neplRP, muz si ta nemoze odpocitat na daniach

To je vsetko 🙂

veronikaszabova
1. mar 2020

A nezabudni v 3 rokoch nahlasit na UPSVaR, kde sa dieta nachadza - kvoli pridavkom.

horalka1986
1. mar 2020

Ak mas doveru tak nikam chodit nemusis. Vsetko sa da elektronicky. Zvysok tak ako pisu baby.

silvia3009
1. mar 2020

Nemusí si náhodou zdravotné poistenie platiť? Tuším od 1.1.2019 to zaviedli..

alchemilkazltozelena
1. mar 2020

@veronikaszabova a na socialnu poistovnu netreba ist?

@horalka1986 naozaj staci elektronicky? Myslis nahlasit mailom alebo cez tu elektronicku pobocku?

lucia147852
1. mar 2020

@silvia3009 nie nemusí, ak dôchodkové je za ňu dokonca hradené.

silvia3009
1. mar 2020

Aha pardon, to sa týka iba keď na to dieťa otec poberá materské ale zároveň je aj žena doma a stará sa o neho. Vtedy si musi žena platiť ZP. Toto nieje ten prípad.
@lucia147852

horalka1986
1. mar 2020

@alchemilkazltozelena ja som to robila cez elektronicku pobocku. Tam sa musis preklikat len a zmenit si to.

horalka1986
1. mar 2020

@alchemilkazltozelena nasla som. Das si svoj ucet, na lavo mas ze stav uctu a pod tym ze moji plaritelia a tam uz ides podla pokynivov.

alchemilkazltozelena
1. mar 2020

@horalka1986 dakujem 🧡 a na socialnu poistovnu netreba ist?

horalka1986
1. mar 2020

@alchemilkazltozelena je to uz davnejsie ale ak si dobre pamatam tak som len poslala na upsvar list s prehlasenim kde sa dieta nachadza od 3 rokov.

veronikaszabova
1. mar 2020