Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dovolenka bez ročného dieťaťa. Ovplyvní to dieťa?

alicapr
7. apr 2014

Chceli by sme v lete ísť na dovolenku, ale bez malej. Neviem či to môže mať na ňu nejaký vplyv, myslím to odlúčenie na týždeň. Bude mať vtedy takmer rok, len nie som si celkom istá či ju dokážem nechať bez seba a či to zvládne aj ona.... Máte s tým skúsenosti? Nechali ste niektorá takto staré dietky na týždeň u starkých?

sense
7. apr 2014

ked to zvladnes psychicky ty zvladne aj ona....ja osobne by som nenechala, ale to je vec nazoru....

cicimon
7. apr 2014

nie

bubinkaa
7. apr 2014

@alicapr a preco nechavate dcerku doma???

kakika007
7. apr 2014

@alicapr malinká potrebuje opateru a starostlivosť a ak je zvyknutá na starkých, tak jej je to v podstate jedno. aj ked, mamina je mamina. Ale skôr ty či to zvládneš byť bez nej na týždeň. Ja osobne by som nešla bez nej. A nemôžete ísť aj s ňou? 😕

anatalia77
7. apr 2014

@alicapr do leta skuste nacvicit nejake pomale odlucenia,a podla dcerky,rodicov a seba uvidis.
Ty aj dcerka mozte byt v pohode,ale paradoxne to moze "skolit"starych rodicov.Je ine o tom uvazovat,rozpravat,a ine si zazit tu zodpovednostna vlastnej kozi.Nie je to ako ist na nakup do tesca. Netreba zabudat ani na starkych,ide o tyzden,a vy budete daleko..

0silvia0
7. apr 2014

@alicapr píšem zo skúsenosti mojej mamy, boli sme pred rokmi na dovolenke. Mama rozhodla, že pôjdeme len my staršie deti (11 a 9 ročné) a malú sestru (2 roky) nechala u starých rodičov. Nechcela ju trápiť cestou a adaptáciou atď. Dodnes ju to trápi a považuje vtedajšie rozhodnutie za blbosť a to už prešlo dobrých 25 rokov
🙂 Ak je v rodine dieťa, na dovolenky by mali chodiť všetci spolu ako komplet rodina. Ak je na dovolenku dieťa malé, tak stačí počkať 2-3 roky, ale niektorí kľudne cestujú aj s malinkými deťmi. Poprípade zvoliť kratšiu dovolenku na Slovensku. Dovolenka nie je každoročná povinnosť, oddýchnuť sa dá aj jednodňovými výletmi alebo pobytom u starých rodičov aj s dieťaťom.
Ja osobne keď som sa raz rozhodla pre dieťa, tak zvolím také aktivity, ktoré vyhovujú celej rodine vrátane detí. Nikdy som nepotrebovala relax bez detí, lebo sa stali mojou súčasťou a popravde by som bez nich ani nevydržala... čas, kedy dieťa samo odmietne chodiť s rodičmi na dovolenky raz aj tak príde (dnes už 13 roční nechcú tráviť s rodičmi dovolenky), prečo by to mal človek urýchľovať???

jaja1979
7. apr 2014

@alicapr Ja mam taku skusenost - ked mala najstarsia dcera 3 roky, ju sme zobrali a mladsieho (1 a pol rocneho) nechali u babky. A o dalsie dva roky, ked sme mali tretie, tak sme brali dvoch starsich a najmladsieho sme zase nechali u babky. Mozno ma niekto odsudi, ale nasi chalani boli extremne narocne deti a ja som si vtedy neskutocne potrebovala oddychnut, preto sme to riesili tak. Deti zvladli tyzden s babkou uplne bez problemov, akurat, ked sme prisli, tak ma odmietali asi dva dni - nechceli ist za mnou, akoby sa citili ukrivdeni... Teraz chodime vsetci spolu (prvykrat sme boli vsetci, ked mal najmensi 3 a pol) a je super, decka sa vyjasia a ja uz nemusim nikoho otravovat s postrazenim.

cicimon
7. apr 2014

stari rodicia sa budu vediet o nu tyzden postarat? je rozdiel byt s takym dietatom par hodin a cely tyzden, popritom nakupovat, varit a behat za nim.... nehovoriac o jej reve, naladach, prip chorobe..

jadodka
7. apr 2014

Prva veta to total vystihla, CHCEME ist ALE BEZ MALEJ, tak potom nechapem naco ta otazka ci to zvladne, v podstate ti to je jedno, len potrebujes utvrdit v tom ze je to spravne. Mam ten pocit... A nie, nieje to podla mna spravne. Utuzujte si vztahy rodicia kolko chcete, ale rozhodli ste sa mat dieta tak ho neposuvajte kade tade a uzivajte si spolocne chvile, na vztah bude casu dost ked deti podrastu

jamabe
7. apr 2014

Aj dieťa, ktoré je teraz spokojné a šťastné doslova s "hocikým" sa odrazu môže zmeniť.. Okolo 8. mesiaca (alebo aj neskôr) sa objavuje u niektorých detičiek separačná úzkosť. Od takýchto detí sa matka pomaly nemôže vzdialiť ani na WC.. Zažila som to na vlastnej dcére.. Dovtedy v pohode, usmievala sa na každého, hocikto ju mohol vziať na ruky - odvtedy ani za svet. Len mama (ani ocko nie). Odísť od takéhoto dieťaťa - to by mu teda spôsobilo traumu.. Nevieš ešte ako bude tvoja v lete.. Ale zase je asi veľa detí, ktoré separačnú úzkosť nikdy nezažijú...

fra
7. apr 2014

ja by som to zas tolko nedramatizovala, hoci s deťmi sme chodili na dovolenky vždy, ale nemyslím si, že by to malej nejako mohlo uškodiť ak by s vami nešla, ani že by to bolo apriori nesprávne ... ked som šla do porodnice s druhym dieťaťom (viem, uplne ina situacia), najstarší mal rok a jednoducho bol tyzden bezo mna so starymi rodičmi (tatik chodil aj tak na cele dni do roboty a prichadzal až večer ked maly spal) no a nemam vobec pocit, že by to na nom zanechalo nejake stopy 😅 ... Len či ti tam za nou nebude smutno? 🙂

alicapr
autor
7. apr 2014

@jadodka Nepotrebujem utvrdenie aby som mohla ísť. Práve preto sa pýtam na skúsenosti lebo mi to neni jedno. Isli by sme aj s nou, len asi by dlhu cestu autom nevydrzala, a na lietadlo nemáme financie. Bola by to naša prvá dovolenka ktorú sme plánovali 2 roky len nám to nevyšlo a nevieme či isť teraz alebo to posunúť o ďalší rok. A myslím si že by nikto nemal nikoho súdiť....

ollski
7. apr 2014

....Ked mal syncek 15m, isli sme autobusom na dovolenku len s dcerkou...mala vtedy 2 a pol roka, zo zdravot. dovodov nam odporucili more a aj ja som nutne potrebola relax...syncek bol extremne narocne dietatko, cele dni som sa venovala jemu...dalsi rok sme boli opat bez neho, babka s dedkom si narocny tyzden uzili, robili si pekny program, venovali sa mu na 1000%...dalsie roky sme boli uz vsetci 4 spolu, ale nasi si ich bravaju aj teraz na tyzden na dovolenky tu na slovensku.... zavisi od toho ci je dietatko naucene byt bez vas so starymi rodicmi a ci ty bez nej vydrzis..!? teraz aj ked som unavena, viem ze dovolenku zvladneme spolu, bolo by mi luto ich nechat doma, zeby som ich nevidela jasit sa v mori a uzivat si leto 😉 vikend vo dvojici- je ine ako dovca 🙂 teraz nam pre zmenu odporucili liecenie v lete na 3 tyzdne v tatrach...no pravdupovediach bojim sa ich pustit aj ked su uz "velki"...cele dni by som rozmyslala co asi robia....treba zvazit vsetky pre a proti 😉

lyzzy
7. apr 2014

@alicapr ....no nemal ale.....MK ma svoje caro 😀
Ja na tom nevidim nic zle.Ak to na starych rodicov nebude moc...ked to zvladnu,tak si myslim ze ziadne dieta este na tyzdnove odlucenie od rodicov/matky neumrelo.

seximamina
7. apr 2014

podla mojho nazoru by si si mala odpovedat na tuto otazku sama, a nepytat sa na nazory inych. je to tvoje rozhodnutie. zvaz si co je pre teba dolezitejise, ci dovolenka alebo tvoje dieta.

lulu369
7. apr 2014

Ja osobne by som deti doma nenechala. No u nás je aj ten problém, že nám nemá kto postrážiť deti na 1-2 hod. a nie to ešte na celý týždeň aby sme ho mali s manželom len pre seba. A to ani nehovorím o tom, že bývame s mojimi rodičmi. Ale ak sú starí rodičia ochotní starať sa o vnúčatko celý týždeň a rodičia čo bez dcérky vydržia, tak prečo nie

ammellia
7. apr 2014

ja som sa prave nedavno dozvedela, ze moji rodicia nas ako male deti vo veku 2-4-5 rokov nechali na krku dedkovi a babke a isli na dovolenku do Soci. Vsetci sme prezili bez traumy. :D

jadodka
7. apr 2014

@alicapr ja som nikoho nesudila. Ta posledna veta dve boli vseobecne pre vsetkych rodicov. K tebe som vyjadrila svoj pocit. Odporucam teda posunut dovolenku, alebo ist blizsie kde drobik cestu v aute vydrzi 😉

misinka26
7. apr 2014

Ahoj, my sme šli na dofču min rok, to mal malý 9 mesiacov, autom až na Korčulu, malý to zvládol bravúrne, cestovali sme na noc a ráno sme boli tam. Ja by som ho nikdy nenechala doma, ale to je len môj postoj ... A taký bol vo vodičké šťastný a keď sa riadne vyčlapal spinkal ako zarezaný, ani sme nevedeli, že máme dieťa, doodbeda sa okupkal, na obed spal v kočíku 3 hodinky, poobede sa zasa vyčlapal a večer zasa spinkal v kočíku kým sme my s tatínkom sedeli na teraske a popíjali mojitko 🙂 🙂 A taktiež keď mala moja sestra rok tak s ňou naši šli ( aj s nami ja 15 a brat 10 ) až do Čiernej hory autobusom, cesta trvala 24 hodín a taktiež nebol vôbec žiaden problém, ani sme nevedli, že je s nami ... Deti zvládajú cestu lepšie ako my dospelí ...
Ja by som sa nevedela na dofči uvólniť, stále by som premýšľala čo robí, či neplače, či jej niečo nie je ... Ale vravím je to len a len môj postroj ...

janinah
7. apr 2014

nechodíme bez detí,sme rodina,ideme spolu...a ja by som si ani neoddýchla,stále by som myslela na to,čo robí,či je zdravé....

0silvia0
7. apr 2014

@lyzzy dieťa určite neumrie a pravdepodobne to všetci zúčastnení prežijú, ale treba sa hlavne zamyslieť nad tým, či je to skutočne také dôležité ísť práve teraz na dovolenku keď mám malé, ani nie ročné dieťa len preto, že sme si to naplánovali. Autorke témy to nie je až tak jedno, keďže sa tu pýta, aj tak urobí podľa vlastného uváženia - je to len jej vec ako to cíti. Ja na jej mieste by som sa skúsila vžiť do vlastného dieťaťa: ako dieťa bude pociťovať odlúčenie, znova príchod rodičov a ako bude pociťovať keď raz natrafí na fotky svojich rodičov niekde na pláži a spýta sa: a ja som kde bola? Odpoveď bude: u starých rodičov. Všeobecne je dieťa veľmi upnuté na svojich rodičov a cíti sa ako stredobod vesmíru a žije vo vedomí, že mama a otec sú tu len a len pre neho - to, že sú partneri vníma dieťa len tak podprahovo ešte veľmi dlhý čas.

lyzzy
7. apr 2014

@0silvia0 ...aha....no tak aj nasi boli dvakrat na dovolenke bez nas (sestra a ja).....a nemam z troho traumu....ale nebudem sa hadat

alicapr
autor
7. apr 2014

@misinka26 Neviem ako to bude v lete, ale keby sme mali dnes ísť s ňou autom tak to by bolo zaujímavé, pol hodiny nevydrží v aute... kričí, vrieska a zaspať v aute tak to nie 😀 ale možno sa to zmení

lubina
7. apr 2014

@alicapr len moj nazor, ja by som tak male dieta tyzden nenechavala ani pri mojej mame. Ak nechas dieta doma, neodychnes si, stale budes mysliet co sa deje a ako mala, ako sa ma. A ak nie je dieta zvyknute byt b ez teba, tak po navrate sa ta nebude chciet ani pustit, co sa bude bat, ze zasa odides......takze ja by som bez dietata na dovolenku nesla, bud vsetci aj s dietatom, alebo az o rok a zasa vsetci

0silvia0
7. apr 2014

@lyzzy ale veď ani ja sa nechcem hádať, len chcem ukázať pohľad z inej strany 🙂 nie každý má traumu. Sú deti citlivejšie aj menej citlivé. A je rozdiel ak je dieťa u rodičov samo alebo so súrodencom. Určite dieťa keď má pri sebe súrodenca znáša odlúčenie lepšie. Samozrejme je veľký rozdiel či je dieťa na starých rodičov zvyknuté alebo je s nimi len sporadicky. Tam pripadá do úvahy viac faktorov a alicapr si to určite rozhodne najlepšie ako vie 🙂

lyzzy
7. apr 2014

@0silvia0 ...tak tak.Tak je jasne ze ked to dieta nie je zvyknute na starkych a vidi ich len na Vianoce tak tam je to otazne.
Je to jej vlastna vec.Ja sa jej o to dieta starat nebudem,takze...

elin20
7. apr 2014

@alicapr ja som musela ist na tyzden na lyziarsky kurz v ramci skoky, maleho strazili moji rodicia a surodenci, ale ja som byvala dost dlho este s rodicmi ked sa maly narodil tak bol zvyknuty aj na prostredie aj ludi kt. sa o neho starali. Mal vtedy 14 mesiacov a znasal to dobre a to ti poviem ze zaspaval tak ze ma drzal okolo krku a rano sa tak aj zobudzal hned ako sa prebudil tak ma objal 🙂 Ja na tom nic zle nevidim. Len ked som prisla maly bol trosku urazeny ani sa na mna nepozrel, ignoroval ma trvalo to tak 4 minutky 🙂 a vsetko bolo ako predtym aj s tym objatim :- a robi to do teraz 🙂

jaaty
7. apr 2014

dieťa si to určite pamätať nebude, no ja by som si to pamätala ☹ . ja osobne by som bez dcérky na dovolenku nešla.

briketa
7. apr 2014

@alicapr keby som mala tu moznost aj ja idem. Pekne si oddychnes, konecne sa naplno budes moct venovat manzelovi. Harmonia partnerstva je mimoriadne dolezita a ten tyzden vam da vela. Pookrejete, vyblaznite sa ako zaslobodna a pridete domov ako vymeneni.

henikav
7. apr 2014

ja som musela sluzobne odist od malej, riesila som to tak, ze sme u starkej stravili najprv tyzden, mama sa o malu stale viac a viac starala, posledne dva dni uz vsetko robila len ona, sice stravili sami len 4 dni, ale uplne v poriadku. Ale fakt neviem, keby som vtedy nemusela sluzobne odist ale na dovolenku, ci by som si to uzila, bez deti asi nie, to by som len tak neodisla, este aj na sluzobke som stale na malu myslela a nahanala som sa, aby som sa mohla co najskor vratit

Tu začni písať odpoveď...

Odošli