Dvojročné dieťa nerozpráva, nehrá sa, nechce sa učiť nič nové

lindusa666
16. máj 2017

Ahojte. Moja dcera ma za dva tyzdne 2roky. Prvy rok jej zivota sme chodili po neurologii nakolko je narodena predcasne, vsetky vysetrenia dopadli v poriadku. Rozpravanie velmi neriesim,viem ze su deti ktore do 3rokov nic nepovedia. Rozumie mi 90% toho co jej poviem. Kedysi povedala mama,baba,tata, papa, teraz uz ani to nie. Neznepokojuje ma to, skor ine veci. Mala sa nechce nicomu novemu priucit, ziadne zvieratka ju nezaujimaju, ziadne zvuky zvieratiek, ked jej ukazujem knihu chyti sa za hlavu ako ked ma z toho migrenu, hodi o zem ci knihu alebo hracku. Ked nieco chce ( doma) tak ma chyti za ruku inak nic. Ja viem kazde dieta je ine ,ja som Ta posledna ktora by deti porovnavala ale uz mi to naozaj neda. Vidim deti v jej veku ako ukazu kde ich boli, ako ked vidia psa povedia hav hav a ja mam pocit akoby som mala doma rocne dieta. Navyse je priam velmi hyperaktivna,neurologicka mi navrhovala liecbu liekmi na upokojenie ale zatrhla som to,no ked si vezmem posledne jej dni tak mi je do placu a stale viac na to myslim. Nikdy nikomu neublizovala ale to ako doslova tyrala nasu macicku na dvore mi az srdce trhalo. Samozrejme ani pekne slovo, ani zvysenie hlasu nepomohlo,smiala sa na tom a tyrala ju este viac. Prosim pekne o kazdu radu, som z nej zufala , bojim sa ci sa vobec rozvyjia ked sa nechce nicomu priucit, absolutny nezaujem a do tohoto aj tie posledne dni. Rozmyslala som nad navstevou detskeho psychologa ktory by nam mohol poradit ako k takemuto dietatu pristupovat.

luci74
16. máj 2017

@lindusa666 šla by som na neurológiu znova.....a hľadala odpovede...nie je to normálne u tak malého dieťaťa

lubina
16. máj 2017

@lindusa666 ja by som najskor konzultovala celu situaciu s pediatrickou...ta by mala navrhnut, ci ist opatovne k neuroblogovi, alebo by odporucila skor toho psychologa, co spominas. je to este male dieta, ale ak mas pochybnosti, tak sa porad s pediatrom tvojej dcerky a ak nebudes spokojna s tym, co poradi, tak skus konzultovat aj s inym lekarom...

lenicko
16. máj 2017

No ja trošku inak, môj prvý do 2 a pol roka nepovedal nič. S deťmi sa nehral, skôr naopak, vyhýbal sa im. Je pravda, že zvieratá netýral ale v tvojom prípade to beriem skôr ako - stalo sa raz. Deti skúšajú svoju moc. Nie je to štandardné, ale myslím že nie neobvyklé, tak na základe toho by som ju nesúdila. Skôr by som vysvetlovala prečo nie... To že si chytí hlavu keď je už miliónty krát opakuješ ako robí kravička... no tak lezieš jej na nervy, skôr by som to vyzdvihla ako prejav inteligencie- že čo ju zas s tou blbosťou otravuješ "však viem". To že nepovie- tak u nás to bolo u nasávaní slov. Keď rozumie, to je hlavné. Potom sa jej puska rozviaže. V dvoch rokoch je obdobie vzdoru, bude robiť presný opak toho čo chceš ty. Pre pokoj duše sa dohodni s pediatričkou, ale hlavne jej to nedramatizuj. Podľa mňa to nie je také strašné. Keď si spomeniem na toho môjho v 2 rokoch.... ááááach, hrôza. A teraz, miláčik učiteliek.

lindusa666
autor
16. máj 2017

@lubina ja uz naozaj neviem ci je to len povaha alebo je problem. Mala mi dokonca nevie ani ukazat ano-nie. Vravi sa ze od 1roku zivota deti absorbuju najviac ale vobec sa mi nepohla , aj teraz dala som ju do sedacky a ukazovala hracky, knihy atd .. Uplny nezaujem,chytala sa za hlavu. Od 1roka mi zacala rozumiet naozaj vela toho ale neda sa to ani z daleka porovnat s tym co by mala vediet. Za cele 2roky som ju nevidela len tak si sadnut , nehrozi celi den pišti a v pobyhe by bola schopna az do odpadnutia. Citime sa akoby sme zlyhali , 100 x ju mozeme nieco nove ucit a 100x nema zaujem

lindusa666
autor
16. máj 2017

@lenicko
Dakujem za komentar, padne mi dobre ked viem ze niesme jediny. V prvom rade nas s muzom trapi ze nerobi ziadne pokroky. Asi len tyzden dozadu ma zacala brat za prst ked chce chrumky inak nic . vela x sa ma ludia von spytaju kolko ma, poviem ze ide mat 2roky tak ostanu zarazeni ze boli v tom ze moze mat tak 1rok

dai
16. máj 2017

@lindusa666 ahoj... ako predcasniatko chodite na psychologiu nie? ja som chodila az do 3och rokov maleho... nas zacal rozpravat relativne neskoro a doteraz sa trapime, ani jedno moje dieta nemalo moc v laske knihy v nizsom veku - moja dcera ma teraz 9 a precitane vsetko co sa da aj neda - cita v priemere 1-2 knihy tyzdenne ( myslim normalne knihy okolo 100 a viac stran ) - neviem, tiez som nemala nejake ukazkove deti predvadzacie, papa ani jedno nedavalo, mala vobec neukazovala prstom napr. , v pohybe su neustale...
- urcite prever toho psychologa a neurologa - ak vylucia nejaku psychicku ci neurologicku poruchu tak je to len hold povaha, ktora sa moze do normalneho veku velmi zmenit...

lindusa666
autor
16. máj 2017

@dai ahoj,nie na psychologiu som s nou nikdy nechodila, len pravidelne neurologia, novorodenecke, ocne a zo vsadial ju vylucili s tym ze je v poriadku, akurat Ta neurologicka mi povedala ze malej pracuje nervova sustava asi naplno preto je taka aktivna a od 1.roku by jej dala upokojovaky .. To som vtedy nebrala do uvahy pre tak male dieta. Prosim Ta a psycholog co robi na vysetreniach pri takychto malych detoch do 3rokov? Radil Vam aky mat postoj k vychove alebo ? Urcite este dnes pozriem detskych psychologov

lenicko
16. máj 2017

No ale kvôli čomu tak usudzujú? Nebude to tým že je čo ja viem menšia? Lebo tipovať vek dieťaťa podľa toho že nehovorí v 2 rokoch je pekná blbosť. Pamätám si keď som ho bezradná (lebo veď nič nevedel -v 2 a pol roku, nehovoril, nosil plienku, hádzal sa o zem na ulici ako v exorcistovi, nevedel samoobslužné činnosti a ani sa napiť z pohára, len cez cucák, obuť a obliecť katastrofa. Dodnes mám odložené videá hádzačiek o zem a keď si ich pozriem ... no teraz už do smiechu, ale vtedy mi všetko jedno nebolo) dotiahla do súkromnej škôlky, že ja si s ním radu neviem. V jednej úplne žasli, že nič nevie a išla som odtiaľ ako zbitý pes. Nakoniec som vybrala jedny jasle a za pol roka... na nepoznanie. Možno by som to riešila takto, ak vám financie dovolia. Ale skutočne by som si dala záležať na výbere škôlky. Ja som obehala 7 kým som vybrala. Hlavný je prístup učiteliek. A po druhé deti od seba veľa obkukajú.

barborazilina
16. máj 2017

@lindusa666 Ahoj, co myslis tym ze tyrala macku? Ako chytila za chvost alebo tahala za srst a kozu, alebo co? Neverim ze keby macke ublizila tak ta ci uz pouzitim pazurov alebo hryznutia by neusla ... Mame doma macky a dcera bude mat v juni 2 roky a niekedy ked sa s mackou hra tak ta jej dovoli aj do oka prst strcit alebo potiahnutie za chvost ta macka neriesi ... ale minule macke Terezka stala na chvost (sice omylom ale to je asi jedno) a ta po nej pazurom zadrapla ... a z mojho pohladu spravne aspon bude Terezka vediet ze aj toto ma svoje hranice. Medzi nami ta nasa ma obdobie vzdoru a hadze sa o zem jedna radost ale len doma v skolke je to ukazkove dieta.

renirv
16. máj 2017

podla mna ju treba vziat na odborne vysetrenia, aby sa to este nezhorsilo. to podla mna nebude len tak a nechces predsa aby jej taketo spravanie ostalo. ci z toho vyrastie , no neviem ked si neda ani povedat. alebo ju musis obcas trocha potrestat nech teda vidi, ze sa to nesmie, no asi by som si zbehla aj k lekarovi

majkam6
16. máj 2017

mas dve moznosti navstivit detskeho pedopsychiatra alebo psychologa, alebo navstivit najblizsie intervencne centrum kde maju aj psychologa aj specialneho pedagoga.neodkladaj to lebo cim skor zacnes tym pre vas lepsie.

denyssa
16. máj 2017

Ahoj, ja mám doma tiež predčasniatko - chlapčeka, tiež sledovaný kade - tade. Po roku som vylúčila neurológa, lebo neurolog v našom meste si ani nezaslúži toto pomenovanie. a detský už vôbec nie. Malý asi do 2,5 roka nerozprával, len nejaké svoje hatlaninky, ktorým som rozumela len ja. Poslali nás na EEG, tam nás samozrejme sfúkli, že čo tam robím so zdravým dietatom. Knižky, zvieratká, spoznávanie farieb ho voooobec nezaujímalo. Len autíčka, traktory, bagre ... Potom sa mi naskytla práca, tak chtiac-nechtiac išiel do súkromných jasličiek. A tam nastal obrat - reč sa mu výrazne zlepšila, nabral sebavedomie, odvahu, empatiu. O kreslenie a podobné "dievčenské" záležitosti sa nezaujíma dodnes, proste ho to nebaví. Po pár mesiacoch prešiel do klasickej štátnej školky, do zmiešanej triedy. Tam taktiež nemal problém s ničim, hovoria, že také zlaté dieta už dávno nemali.
Takže odporúčam najskôr konzultáciu s pediatričkou a potom, ak vám to financie dovolia, jasličky. Dieta sa inak správa doma s mamou a inak v kolektíve, s inými dospelými, autoritami. Aspon u nás platilo, že malému stačilo sa dorozumiet so mnou, kým sme boli doma. V školke mu to už nestačilo, tak sa musel rýchlo naučit normálne komunikovat 🙂

petrapetrova
16. máj 2017

Dá sa skúsiť kontaktovať aj centrum včasnej intervencie

http://centravi.sk/vcasna-intervencia/co-je-vca...

dai
16. máj 2017

@lindusa666 ahoj, my sme velmi skoro vyhladali aj sukromneho neurologa - ja som mala pocit ze ten statny to len tak odflaka, neviem☹ ten nam skontroloval aj vyvoj mozgu, robil s nim dost ( moj ma hypotonicky syndrom ) ,,, davat lieky rocnemu dietatu bez kotroly mozgu len preto lebo je aktivne? jemine, ani jedno z mojich deti v roku uz cez den nespavalo, aktivne od 5tej do 10tej vecer - neustale v pohybe...my sme si robili srandu s makovicami ale teda to bola sranda☹
psychologicka riesila hlavne jeho reakcie... moj maly je tiez este stale pokladany za mladsieho ako je - je aj mensi , dlho nerozpravajuci a tak... ona ho hlavne pozorovala a hrala sa s nim - v 2och rokoch ked este stale nerozpraval tak s nim robila cvicenia na porozumenie, koncentraciu etc. ... ja sama som bola prekvapena jeho vysledkami - aky je sikovny... nerozpravajuce deti su zial casto pokladane za zaostavajuce a opat, ani ja som si neuvedomila kolko veci vie - vela schopnosti mu vyslo nadpriemer voci jeho vekovemu priemeru...
ja sa priebezne stale radim ohladom vychovy - moj malicky je letny, k tomu predcasniatko - teraz som riesila jeho zaskolenie - opat sme boli na psychologii... do skoly nastupuje - uvidime ako to pojde..

evina34
16. máj 2017

moja dcerka bude mať dva roky vo stvrtok a je na urovni rocneho dieta...zhruba sa sprava ako tvoja ale mame tam aj ine prvky / trepotanie ruky, hranie sa s vlastnym tienom, zoradovanie veci do radu, neustale utekanie, vyliezanie na veci ...a mnoho iného/...podozrenie na autizmus /zatial kvoli veku mame diagnozu pervazivne vyvojova porucha a oneskoreny vyvin reci/. Pozorujes u dcerky aj niečo z vyššie opísaného?

alaguema
16. máj 2017

@lindusa666 nemôžem uveriť, že jedna lekárka chce dávať sedatíva dvojročnému dieťaťu bez vážneho dôvodu! Nie, určite sa na to nedaj nahovoriť. Ako ti poradili predomnou - skús aj iného neurológa.

majkam6
16. máj 2017

@evina34 nemusi mat nic z toho co popisujes a moze mat podozrenie na autizmus.napr moj ani nekridelkoval,neutekal, ukazoval,nezoradoval, primerane poslusny bez afektov zlosti a je autista.rec sa nerozvijala zacala az teraz v 4styroch

lillika
16. máj 2017

@lindusa666 ahoj.odkiaľ ste?

hors
16. máj 2017

@lindusa666 Dobry den nedali ste zistiť stitnu zlázu? Keď dieťa zaostáva môže to byť stit na žľaza.Ja by som isla za pediatrickou a povedala čo je za problém.Myslím si ,že treba neurologické ale isla by som inde na vyšetrenie a aj psychológ cicke môže mať nabeh na autizmus ale nemusí.To ,že nerozpráva to je pohode každé dieťa rozpráva v inom veku ale ten nezáujem by som riešila 100%

bets
16. máj 2017

Moja 20m tiež nerozpráva, žiadna snaha. Ja som sa o tom rozprávala s kamarátkou, co sa venuje autistickými deťom. Zatial to nemusím riešiť, ale v 2,5 roku by uz mala nieco povedať, ak nie, odporúča mi detskú logopedicku, ktorá sa venuje malým deťom, u nas to nevyzerá na iný problém, max. oneskorený vývin reči.
Avsak dôležité je, ci dieťa komunikuje, aj ked nerozpráva. To znamená, ci ukazuje prstom, ci si vypýta svojim spôsobom jesť, ci si vypýta, co chce robit, kam ísť, dôležitý je aj očný kontakt. Veľmi dôležité je, ci rozumie, aj jednoduchý prikaz, napr. prines loptu. Dieťa nemusí baviť robit určite činnosti ako knižky, hračky, ale nejaký záujem by tam mal byt.

bets
16. máj 2017

A este ako papa? Je ochotná jesť rôznu stravu (nie všetko musi chutiť), ci zje len 2-3 jedla dokola tie iste.

arasidka11
16. máj 2017

@lindusa666 nečakaj, poraď sa s pediatrom, potom detský psycholog, možno to nič nie je, možno je skoro, ale ak sa ti niečo, čo len trošku nezdá, nedaj na reči, ale počúvaj svoju intuíciu, radšej 5x zbytočne, ako raz niečo zanedbať.
Dvoj ročné dieťa má rozumieť, má čo to blabotať, aj ked nemusí hovoriť, malo by mať záujem počúvať, pozerať obrázky, to už msíš vycítiť ty. ako to je s vašou malou🙂

apvn
18. máj 2017

@bets môžem vedieť ako s tým súvisí to jedenie. Môj malý je tiež vo vývoji oneskorený, teraz bude mať 3 roky a nerozpráva. Vie si vypýtať čo chce, dorozumieva sa očami a ukáže. Rozumie všetko. Ale ma zaujala tá strava lebo on je odmalička strašne slabý jedak. Na raňajky len ovsenú kasu alebo jogurt, obed polievky aj to už len zeleninová a paradajková, sem tam guláš...Druhé mi už odmieta úplne. Ani nechce ochutnať. Inak nedával všetko do cca 2 rokov. Napríklad pečivo s pomazanku ľúbil, od augusta minulého roka už ani to nedá do úst. Len suché pečivo .....Strašne málo jedál ktoré zje a keď zje tak sú to väčšinou sladke jedla. On napr.este nikdy neochutnal salámu....

bets
18. máj 2017

@apvn ak je všetko ok, tak to nič neznamená, len ze je slabý jedák. Spolu s inými znakm odmietanie väčšiny jedál tiež môže a nemusí byt jeden zo znakov autizmu. Poznám jedného chlapčeka (autista), ktory cele mesiace neje nič iné len rožtek s maslom ☹ Nemusíš sa báť, len som sa pýtala autorky, lebo tam je trosku na pováženie ten nezáujem, ale tažko cez riadky posúdiť nezáujem, možno jej malú nebavia hračky, ale sleduje všetko dianie okolo. Moja mala sa bála ľudí, ktorí sa smejú, a kamoska mi hovorí, ze aj zle vyhodnocovanie emocii je znak autizmu, ale jeden znak nič neznamená... deti su rôzne a tie obdobia prejdu.

slavka12455
24. jún 2019

Ahojte, je to stará diskusia, ale chcela by som vedieť ako ste na tom dnes?
Mame doma nieco podobne.
Syn mal v máji 2 roky a tiež vidím ze sa nejako nechce učiť novým veciam. Ale zdá sa mi ze je to dosť o pohodlnosti. Slová niektoré zopakuje ako mama, tata, baba, dedo, povie meno sestričky, deka, daj, ďakujem, paci. Tie jednoduché slová ale to tiež zopakuje len keď ma náladu. Keď sa ho opýtam koľko máš rôčkov tak až nervak chytí aby som mu dala pokoj. Keď vezmem knihu a ukazujem mu zvieratká totálny nezáujem. Síce urobí ako robí opica, havo, mačička, kačička a podobne ale na obrázku keď sa ho opýtam kde je levik? Automatickú knihu zatvára alebo odchádza preč.
Najhoršie je u nás že sa nechce samostatné papať.
Nechytí si lyžicu mam pocit ze keď mu nedám ja bude aj 2 dní hladovať.
A od septembra mame ísť do škôlky. Som z toho už ozaj nešťastná.
Mali ste s tým problém tiež niektorá? Ako ste to riešili?

pocahontas88
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sahin
2. júl 2019

Ahojte, tiež by má zaujimalo ako ste na tom. Moja mala mala teraz v máji tiež dva roky a ešte nerozpráva , mama tato . Keď niečo chce zoberie má za ruku a odvetvie k tomu čo chce. Napije sa sama z pohára alebo mi ho donesie aby som jej dala ja napiť . Vyrastá v trojjazycnej rodine plus teraz chodí mesiac do škôlky a tam majú angličtinu . V poslednom čase nervak , neviem či to pripísať k obdobiu vzdoru alebo to riešiť . Keď niečo nesmie , hneď záchvat placu alebo sa dá na zem , samozrejme opatrne aby si neuspela hlavu.

slavka12455
2. júl 2019

My sme na tom rovnako tiež nervacime, hádžem sa o zem a pod.. Tiež to pripisujem k obdobiu vzdoru. Co zaberá na vašu aby sa upokojila? Lebo ja už niekedy ozaj nevládzem. Keď to spraví vonku tak idem preč a kyvem mu papa aj poviem ze aký si škaredý sa ti budu smiať ale u nás to nezaberá.

sahin
2. júl 2019

@slavka12455 jo niekedy to odignorujem Ale inac vzdy dobehne ku mne a chce sa obijmat, skratka mala bosorka 😂🤦‍♀️

slavka12455
2. júl 2019

Inak tu obijmacku som skúšala aj ja :D že obijmem a vyplac sa, vyzur sa :D a potom tak nechápavo pozrie že coo a to občas zaberie :D