Dvojročné dieťa sa vyprázdňuje len do plienky

helmanka
15. aug 2016

Dobrý večer, dcéra mala 2 roky a vycika sa len do plienky, aj si ju donesie, na nočník a sedátko si len sadne, ale neurobí nič, máte s tým niekto skúsenosť? Plienky som už aj schovala, že nie sú, ale aj tak sa nevycikala😦

monilik
15. aug 2016

@helmanka a nepocika sa keď ju necháte bez plienky??? Môj 2 a pol ročný syn má stále plienky lebo naše pokusy o cikanie do serblika či záchoda vyzerajú tak že hodinu tam sedí a nic...potom sa postaví a cika.ked sa pokaka nepovie musím ho stále pozerať párkrát som ho dala na serbel keď som videla že kaká a zasekla som ho potom plakal čo ho brusko bolelo...takže ja kašlem na to.starsi sa odplienkoval sám keď mal tri roky tak hádam aj malý na to raz dozrie.

maminkaat
16. aug 2016

@helmanka moj starsi syn ked zacal sedet kupila som nocnicek a pekne cikal a kakal do neho plienky sme zahodili uplne ked mal rok a 7 mesiacou ☺teraz mam polrocneho tak to budem opakovat osvedcilo sa mi to ☺ale je to individualne drzim palce 👍

janickacrazy
16. aug 2016

@helmanka je to úplne normálne, možno proste ešte nie je pripravená, skús odložiť snaženie o mesiac napríklad a uvidíš, či sa to zmení, ak chceš schovať plienky, tak ich potom ale už nevyťahuj a nechaj ju, nech sa pociká do gatí a možno sa skor uvedomí, ked bude cítiť mokro, lebo v tej pamperske mokro necíti, len potom treba už vydržať a plienky znovu nedávať, lebo ju už úplne dopletieš

lujza123
16. aug 2016

@helmanka podla mna najvacsi problem ktory prisiel s vynalezom jednorazovych plienok je ze deti sa zacali ucit na nocnik o rok neskor ako s latkovymi. V 2 uz maju vypestovany zvyk a pomaly zacina obdobie vzdoru...

Si predstav ake by to bolo keby si das ty plienku a skusis sa vycikat pri kracani na ulici plnej ludi...neslo by ti to... presne tak sa citi 2 rocne dieta ked ho posadis na nocnik..je mu to cudne, nevie cikat posediacky, nezvyk mat zrazu pritom holy zadok atd,

Asi najlepsia cesta je proste schovat plienky, nakupit mnozstvo nohaviciek, jednorazovych podloziek (na gauc a ine veci co nechces mat ocikane) a vydrzat. Den dva bude cikat kade tade, sem tam sa podari do nocnika, dalsich par dni ti aj oznami ze sa jej chce cikat (a hned sa aj pocika) a za dalsich par dni uz vacsinou stihne na ten nocnik. Do tych 2 tyzdnov bude takmer bez nehod. S kakanim to moze byt horsie, to moze trvat o nejaky ten tyzden dlhsie kym sa nauci

lujza123
16. aug 2016

Ja si zase nemyslim ze treba cakat kym dieta "dozrie" Je to blbost a vyhovorka dnesnej doby. Za kazdy rok plienkovania vznika velke mnozstvo nerozlozitelneho odpadu ktory tu bude spatit planetu aj o 100 rokov a to nehovorim o setreni penazenky, ked namiesto dalsieho roku plienok mozes ist na dovolenku...

Oducit od plienok nieje tazke, aj ked to zozaciatku (prve dva tri - dni) vyzera ako zufalstvo, nauci sa to kazde dieta

janickacrazy
16. aug 2016

@lujza123 no určite je to individuálne ako všetko, niektoré dieťa je šikovnejšie, niektorému to proste trvá dlhšie a možeš sa aj pokrájať, neviem, koľko máš detí, ale ak ich máš viac určite sa nenaučili všetky sa pýtať v tom istom veku, prečo asi? Ja som napr. druhému synovi skúšala dávať aj látkové plienky a ani to nepomohlo vobec. Jednoducho musel dozrieť a uvedomiť si to sám a mal plienky o rok dlhšie ako prvorodený syn. Zato vynikal zase v iných veciach.

lujza123
16. aug 2016

@janickacrazy jasne ze je to individualne, kazde dieta sa nauci hovorit/chodit/cikat do nocnika v inom veku ale zase naozaj stoji za zamyslenie preco sa deti pred 30 timi rokmi naucili na nocnik v 1 roku a teraz az medzi 2 - 3 rokom?

kitty2803
16. aug 2016

@helmanka mozes byt rada ze tvoje dieta si tam aspon sadne..ja ked cmojej malej len spomeniem nocnik alebo zachod..a nieco s cikanim a nedaj boze ze by som chcela aby si tam sadla tak to je normalne ze zachvat...vobec netusim ako to budm riesit..mali sme dva roky

evittam
16. aug 2016

@lujza123 Jednoduchá odpoveď - pretože mali obyčajné plienky, ktoré im vadili mokré a nakakané. 😉

helmanka
autor
16. aug 2016

Mám aj dvoch starších synov, ktorí sa samostatne pýtali na WC okolo 2 roku, predchádzali tomu nehody, ale zrazu jeden deň bolo po nehodách a teraz mám dcéru posadzovanú od pol roka na nočník potom WC len posedí a nič neurobí, doma chodí bez plienky, lenže neurobí žiadnu nehodu, le dovtedy narieka kým tu plienku nevybojuje a do nej hneď pustí, podotýkam používali sme do 1 a pol pratelné plienky,s týmto som sa ešte nestretla 😦

janickacrazy
16. aug 2016

@helmanka no tak jej tú plienku proste nedaj a máš vybavené, proste ich schovaj a raz sa vycikať musí, ked si ju vždy vydupe, tak to je o ničom, nesmieš povoliť

uhnakova
16. aug 2016

Mozes skusit dcerku presvedcit, ze sa ma vycikat pri sprchovani, trosku jej urobit okolo toho show, pochvalit poriadne, ak sa podari. Postupne si zvykne, ze cikat mimo plienky je v poriadku a potom mozes skusat nocnik. Ja som tak isla na moju 🙂

sardinka335
16. aug 2016

no...a teraz je najlepšia doba na odučanie, lebo je teplo. Nakupit nohavičky a šmitec - posádzat na nočnik, aj kazdu hodinu alebo ak mate zahradu tak nechat vonku behat na holo, v tričku ..krasne som to videla teraz u kamaratky sedeli sme na zahrade a krpata proste ked jej trebalo cikat tak cikala a videla ze ,,cika,, proste si to mohla ,,uvedomit,, ze ,,niečo sa deje,,.
Nestačí jeden den ,,schovat,, plienky a čakat ze to je ako vyriešenie. Zvyk sa formuje minimálne 21 dni...a nie par hodin pripadne jeden den a potom mamičky nariekaju ze ,,nešlo to,,. No bárs by šlo...Nás to čaka o rok v lete, bude mat 2 roky a budeme skušať. Tiez su to vydavky, ktore uz naozaj po 2 roku u zdraveho dietata viac menej nemusia byt.

charlie1980
16. aug 2016

@sardinka335 Ako fajn, ze som nadabila na teba prave tu...mame ten isty (podobny) problem, ale syn ma OVR, takze vysvetlit mu neviem, neporozumie. Na nocniku nikdy byt nechcel. Ked tak na redukcii. Teraz zacal konecne chodit na WC (chodi so mnou odkedy chodi, bohaca), vypisat sa, vykadit sa znamena "fufu", uteka pre plienku. Ked mu ju nedam, popisa sa do gati. Tlaci mi ruku medzi nohy a oznamuje fufu, napriek tomu, ze 5min predtym ho zlozim. Mam teda uplne zrusit plienky.....? Nech pisa do teplakov?

siska53
16. aug 2016

@lujza123 neplati na kazde dieta. U malej som vyse 3 mesiacov utierala mlacky,prisiem uraz zubkov a navrar k plienke a neuspesne pokusy. Az raz zrazu bolo vsetko ok a do 3dni sa krasne pytala a vacsinou mala aj suchu plienku.
Ich otec ,hoc aj na latkovkach ored 40rokmi sa odplienkoval az ako 3rocny.
Malemu zas nikdy nevadili nic,ani hovienko v plienke. Ale aj jeho cas prisiel a tiez do cxa 3-4 dni sa uz nepocikaval.
@helmanka este nemusi byt pripravena..nasa si dokoncz sama dala dole plienku,ze nechce a dopadlo to tak,ako som pisala vyssie..

mirkatb
16. aug 2016

Dcérka nosila plienky do 2 a pol roka, z toho do roka som jej dávala len látkové plienky. Prišlo leto a od plienkovali sme. Synček ma 2 rok a päť mesiacov, zatiaľ máme stále plienku. Na nočník si vôbec nechce sadnúť ale sem-tam sa pýta na záchod. Dieťa sa má skúšať posadzovať na nočník najskôr v 18 mesiacoch, nie je sa kam ponáhľať. Každé dieťa je iné, treba byť len trpezlivý.

vafinka
16. aug 2016

Nic v zlom nechci hned zázraky. Je tu kopu takych matiek co si myslia ze ked dakde cisi citaju ze to bude platit aj na jej dieta.ja som napr naucila maleho rychlo cikat ale su aj nehody ale o kakani nemôžem povedat.jednoducho ho neviem naucit kakat na serblik.twk mi nalozi do slipikov.takze asi tak a plati to u kazdeho dieťaťa ze jazde je ine a na nueco ine sikovne

sardinka335
16. aug 2016

@charlie1980 tak nie som špeciálny pedagog ani logoped takze nemozem fundovane radit skor subjektivne. Ale pochopila som to tak, ze ma OVR bez mentalnej retardacie. Kazdopadne z toho čo píšeš rozumie pocitu na toaletu ale spaja si to s plienkou...
Cize otazka je ako ,,zamenit,, plienku za wecko...Jednoducha odpoved neexistuje, asi len skušať a skušať...ze ,,fufu,, sem a nie sem (do plienky) a ked sa vypiša do zachoda tak sa tešiť a chvaliť do bludu. Ked som pracovala v špecke tak niektore deti aj mentalne postihnute sa naučili na wc - nehovorim ze to je tvoj pripad boze chrán len to pišem na ilustraciu, ze je to mozno naročnejšie ako u 100% zdraveho dietata ale ide to...neustalym skušanim. Ale ako nahle mu tu plienku dáš tak proste nema dovod cikat inam ...

charlie1980
16. aug 2016

@sardinka335 Nie, jedna sa len cisto o neporozumeni reci. Ano, presne to je problem...ako zamenit plienku za WC 😀 Nuz, vcera tak "stastne" sa podarilo, ze akurat na sedacke sedel (latkovej), tak som drhla. On tu plienku proste chce, ked sa vypisa, tak ju da zase dolu 😁 Do WC ani za pana. Aj si na nom povie, ze fufu 😂, aj hodi papier zozadu, len akosi sa k cinu nema. Zatial som sa nemala z coho potesit, lebo bud to skonci v teplakoch alebo v plienke 😬😀

helmanka
autor
16. aug 2016

Ták dievčence,dnes po poobednom spánku už žiadna plienka, ručala chudiatko aj si išla vytiahnuť, ale nedala som, a ona sa nepocikala, aj von sme išli len v nohavičkách a keď sme prišli začala cvrkať, ale nepustila, samozrejme dávala som ju na WCko,aj do vane, ale nie a večer som opäť vytiahla nočník a konečne plná dávka, no som zvedavá zajtra☺

waikikiijuri
16. aug 2016

Tak moj syn potvrdil teoriu Lacna plienka radsej ziadna plienka.Najskor nechcel serblik ani vidiet.tak sme ho mali casom v obyvacke ako dekoraciu. Najskor som kupila taky super ze dno vyberes vylejes zaklopis.Ten bol jeho triedny nepriatel.Fajn tak sme kupili krasny cerveny s autami klasika tvar.Okukal sadol samozrejme s plienkou.Ale sadol. nakupili sme treningove gatuse,teplaky slipy.No ziaden uspech .Tak o 2 tyzdne neskor mi to nedalo kupila som lacne najlacnejsie plienky Tesco.Cista neohybna vata s lepiacimi paskami.A do 2 dni nas chlapec sedel na serbliku a hlasil Kakooo.Takze u nas zabral pocit mokrej plienky.po 2 tyzdnoch sme v stadiu plienka na noc ta najtensia z Lidla aka je.Vonku obcas cvrkne ale uz sa ucime na travicku cikat.

elanor
16. aug 2016

@lujza123 nesuhlasim, ze je to jednorazovymi plienkami, ani tym zeby to bolo dnesnou dobou, ani nicim inym.
Treba to nechat na dietati. Naco ho stresovat ako pol rocne, rocne, ci neviem v akom veku. Kazda matka by to mala jednak vycitit kedy je ten spravny cas, a hlavne by nato mala dieta postupne chystat, rozpravat co, preco, naco, zaco. Nechat nech ide s nou na wc-ko a stale komentovat, co, preco atd...

pre nazorny priklad nemusim chodit daleko. Bracha ma o mesiac starsieho nej moje. Jeho davali sadat na serblik hned ako vedel sediet. Ked sa mu nahodne podarilo tam nieco poriesit, po celej rodine isla hlaska, ze uz chodi na serblik, pritom chudak ani sam poriadne netusil kde je a co vlastne robi. Ale hlavne, ze "kakame do serblika".
Ja som bola pre vsetkych za divnu, ze moje baby vtedy ani netusili co to serblik je, a netusili este dobry rok nato. Prvy krat som im ho predstavila ked mali nieco cez 1,5r, aby vedeli a videli. Potom som ho schovala, a presla len na slovne vysvetlovanie co a ako.
Ich cas prisiel az tento rok na jar, ked mali nieco lahko cez 2 roky, do 2 tyzdnov boli odplienkovane, a uz velkmi davno sa krasne pytaju, alebo idu uplne same.
NO a mlady pan? co sedel na serbli od 6 mesiacov? Podla slov brachu z minulotyzdnovej nedele ide dobrych 90-95% do gati a ma to srdecne na salame.

Takze? Myslim, ze viac nieje co dodat.

katriona1
16. aug 2016

no tak já dávala dceru na nočník od 6 měsíců a byla jsem nadšená jak krásně spolupracuje, hned pochopila co tam má dělat a než jí byl rok kakala skoro jenom tam, plenku měla často pěkně suchou, po roce ale přestávala být ochotná tam sedět a s nástupem chůze u ní pouhý pohled na nočník vyvolával hysterii, přes léto cikala a kakala kudy chodila, tak jsem nočník na pár měsíců odložila a potom se celkem rychle odplenkovala ve 22 měsících, ted jí je 30 měsíců, nočník si sama donese, sama se vyciká, ale zůstal problém s kakáním, udělá to jedině při spaní do plíny, většinou jí přebalím spící, že o tom ani neví nebo dojde a brečí, že má bobo, plenku má často po spaní suchou takže nebýt toho kakání, už by je skoro nepotřebovala, když jí plenku nedám pokaká se do kalhot, někdy se vykaká i do nočníku, ale mívá zácpu tak se jí špatně tlačí, proto je jí to asi pohodlnělší dělat do plíny, ale co ted s tím?

elanor
16. aug 2016

@helmanka na zaklade vyssie uvedeneho prispevku, ak sa ti zda, ze to nejde, netrap ani seba ani ju, serblik na mesiac - dva schovaj, a vyskusaj neskor.
Asi este nieje jej cas...

elanor
16. aug 2016

@katriona1 ked mava zapchu, a vies ze uz by potrebovala kakat, samozrejme ked nespinka, daj jej par dni plienku, sadni si k nej, nech ta chyti sa ruky, a ze budete tlacit spolu. Potom neskor to skus, tak ze by si sadla na serblik, a zase ze nech ta drzi za ruky, a tlacit akoze spolu. Ak by neslo, tak by nechela, a pytala plienku, tak jej kludne pri tom potichu hovor, ze je sikovna holka, a ked jej to pomoze, nech si skusi predtavit, ze dole v serbliku je plienocka, a ze akoze kaka do plienky.
U nas pomohlo, jedna z dvojok mala problemy so zapekanim, cikat chodila pekne do serblika, ale ked bolo treba kakat, tak si pytala plienku.
Toto zabralo, podarilo sa jej potom vykakat do serblika a odtedy kaka pekne tam 🙂
no a samozrejme aj stravu treba prisposobit...

timea7
16. aug 2016

@elanor ja som naopak presvedčená, že jednorazové plienky na to vplyv majú a veľký. Dieťa necíti vlhkosť ako v plienkach látkových, cíti sa komfortne, aj keď je pocikané, Už sme to tu pred časom v podobnej téme rozoberali. Ja mám skúsenosť opačnú, ako ty. Dieťa som dávala na nočník ešte pár mesiacov pred prvým rokom. Nie preto, aby som niekde vytrubovala, že chodí na nočník, to by bolo choré, lebo také malé dieťa si neuvedomuje, čo robí, ale aby som mu vytvorila návyk po zobudení a pred spaním ísť na nočník. Nedržala som ho tam nikdy do nemoty, ak počas pár minút nič neurobil, neriešila som to. Hádam od desať mesiacov kakal len do nočníka, asi v pätnástich mesiacoch som už na ňom videla, že si uvedomuje, že ciká. Tak som ho začala dávať na nočník častejšie, nie samozrejme každú hodinu, ani som sa ho stále dookola nepýtala, či mu netreba, išla by som mu tým poriadne na nervy a vyvolalo by to odpor k nočníku. Najmä som sa nestresovala tým, či sa darí, alebo nie, niekedy to bolo bez nehody, niekedy aj s viacerými, nevadí, veď bolo úplne jedno či bude bez plienok 14. júna alebo 9. septembra. Veľkou motiváciou pre neho bolo, že mohol spláchnuť, keď sa vypýtal. V 18 mesiacoch sme boli bez plienky, nechcel ju už, aj keď som mu chcela dať, keď sme niekam išli, protestoval, tak som nosila náhradné oblečenie, no viac menej pre istotu. Dcérka mojej susedky sa pýtala cikať v 13 mesiacoch, priznám sa, že sa mi tomu nechcelo veriť, kým som to nevidela (strážievala som ju.) Moja kolegyňa si zase všimla, že syn sa vyprázdni vždy, keď ho rozbalí. Tak to využila, tiež bol bez plienky v 18 mesiacoch. Všetky tieto deti mali plienky látkové. Bola by to samozrejme veľmi malá vzorka detí, no rozoberali sme túto tému veľmi často s mamičkami, ktorých deti mali nastúpiť do MŠ, väčšinou s tými, ktoré už staršie dieťa v škôlke mali a potrebovali odplienkovať to mladšie pred nástupom do kolektívu. Vtedy som si všimla, že oveľa menej problémov majú mamičky, ktoré látkujú. Samozrejme, že sú aj výnimky, ako všade, každé dieťa je iné, ja osobne nechápem tie "preteky" mamičiek, ktorej dieťa skôr sedí, chodí, nemá plienky, k čomu je to dobré? Mamička, ktorá je na MD do troch rokov, má dieťa jedno, má oveľa viac možností dieťa si odsledovať, ako mamička troch malých detí, alebo tá, ktorá chodí do práce. Aj to na to vplýva a mnoho iných faktorov, ale jednorazové plienky tiež.

katka253111
17. aug 2016

Mam 22mes, mali sme pokus v 20,5 mesiaci, ale zrusila som po týždni a pol... Dovod? Zuby... Aj ked sa snazil potom uz par dni, ale isla predpredlosledna stolicka a strasne hnacky z toho... Proste si cupol a hovienko a to aa predtym vycikal a.tiez vyprdkal.hovienko do serblika... To som ho len xkrat sprchovala a on od bolesti.zubov plakal.a chladil si.líce na dlazke...ziadna radost z uspechu uz potom.na konci.nebola,tak som dala plienku... Teraz neviem, ci skusime pokus zopakovat alebo pockam este,nech dorastie ten posledny,ktoremu uz cast zacina trcat... Odplienkovavali ste aj na jesen niekto? Neuvedomi si to dieta skor,ze je mokre? Pomedzi kratasy to castokrat skor stieklo na zem.nez.na gate 🙂

elanor
17. aug 2016

@katka253111 ak mas pocit, ze by to slo, tak kludne skus, aj ked je jesen, no co? moje zacali na konci zimy, zaciatkom jari, ked este nebolo bohviejak teplo. Ocurali si cele leginy a hned zistili, ze to neni ono 😀

evittam
17. aug 2016

@janickacrazy
@sardinka335 No u nás nezaberá ani to nedať plienku - proste sa nevyciká aj skoro celý deň a zadržiava a potom plače, že ju bolí bruško - takže ja "na pílu" tlačiť určite nebudem. Nepotrebujem u zdravého dieťaťa nejaké zdravotné problémy len preto "lebo by sa už mala pýtať".....príde čas a verím, že každú chvíľu, že sa vypýta sama. 😉 Zatiaľ dávame na nočník ráno a večer - aj keď najskôr s revom ale už aspoň posedí aj keď sa ani nevyciká ani nevykaká. 🙂

tinushka13
17. aug 2016

Osobne by som netlačila na dieťatko. Ono príde an to samo kedy a ako. MOja dcéra mala tiež problém akosi odísť od plienok no všetko prišlo nečakane samo od seba. zrazu zo dňa na deň a bum.. Cez deň to bolo OK. no v noci plienky.. a to už ako 3 ročná. Skúšali sme kadečo .. no nakoniec sa rozhodla sama. treba to nechať na dieťatko. len mu pomáhať ,..postrčiť. Ale tragédiu z toho netreba robiť. nie je to nič neobvyklé.