Dvojročný synček nerozpráva

zuzkababy
3. feb 2016

prosim vas maly mi mal v oktobri 2.roky a stale nevyprava.
ja si skor myslim ze je lenivy,a to jeho "ekanie" uz aj mne ide na nervy,a uz kolkokrat mu ani ja nerozumiem co chce.
ako ho prinutit vypravat?dakujem

pribinak
3. feb 2016

Ked s nim vypravas ako pises niet sa velmi co cudovat
Ma nejaku svoju hatlaninu? Nejake svoje slova? Lebo to patri k vyvoju reci
Boli ste na ORL skontrolovat ci dobre pocuje?
Mozes skocit k logopedicke, ukaze ti ako s nim pracovat, vela my citaj, rozpravaj v jednoduchych vetach, pomenuvaj predmety

priora
3. feb 2016

Moj bude mat v máji 3 roky a tiež nerozpráva a dako to zatiaľ neriešim,

arwen88
3. feb 2016

Moja mala v septembri 2 roky a tiez.to.rozpravanie nie je uplne podla mojich predstav...ale dokaze sa dorozumiet,pouziva v reci aj slova,niektore povie pekne,niektore.si vymysla (kakajem-cokolada,kijem-dakujem) ale myslim,ze to je.normalne,robi to vela.deti..sluch ma dobry,staci,ked.zasepkame ,,maskrta'' a uz uteka.do.spajze po maskru...rozumie vsetkemu,ale povedat nechce,ani opakovat po nas...ked ju aj opravim,ze nie bama ale banan,tak mi povie,ze ,,ne BAMA! '',...citali se jej.asi do roka.kazdy vecer,potom nam zacala knizku brat a sama.si ju pozera a ,,cita'' svojou recou...ale vraj to.je dobre,aktivne citanie..a.obcas.pouzije anglicke.slovicko,ak.je jednoduchsie ako slovenske (ryba-fish,skacem - jump)..takze moj pocit z.toho je,ze je leniva hovorit dlhe slova,ked sa dorozumie po svojom...myslim,ze doktorka.taketo.veci.riesi.az.po 3 roku..

zuzkababy
autor
3. feb 2016

a neviete prosim co je na tom pravdy ze mi ho potom koli tomu nezoberu do skolky?

pauliesivackova
3. feb 2016

Tak asi sa mu dostatočne nevenuješ alebo čo... My sme tri segry a ja som začala rozprávať ako 10 mesačná - aj vety, segra v dvoch rokoch vedela ale 5 bášničiek a už krásne rozprávala a tretia tiež už rozprávala veselo... Ale celá rodina sa vždy snažila s nami rozprávať, čítať nám, učila nás farby a tak ... ja už som ako 4 ročná vedela aj čítať napríklad... Nie celý deň byť ticho, posadiť ho pred telku a čakať že bude schopný rozhovoru - môj názor.

zuzanadringus
3. feb 2016

@zuzkababy v skolke je podla mna dolezite, aby sa vedel sam vypytat na zachod a nemal plienocku... Rozpravat sa nauci od deticiek 🙂 Do septembra je este daleko - ma plno casu zacat pekne zrozumitelne rozpravat 🙂

evittam
3. feb 2016

@pauliesivackova Jéééj, aj tu si? Zase múdra ako rádio? Koľko tých detí si už vychovala? Prosím ťa, ak nemáš k téme čo povedať a poradiť tak sa radšej zdrž tvojich "múdrych rád"....
@zuzkababy A ty sa so synom, prosím ťa, "nevyprávaj" ale rozprávaj. Mám 2 ročnú dcérku - má svoju hatlaninu a už začína všetko opakovať a pomaly rozprávať ale zatiaľ žiadne vety či súvetia - a je to normálny vývin. Starší syn bol tiež taký - ten dokonca začal ešte neskôr - ale pomaly zo dňa na deň v 2,5 roku začal všetko rozprávať - do 3 rokov dokonca aj čisté r a všetko na čo si len spomenieš, nič netreba robiť nasilu - každé dieťa má svoj čas....

evka_evka
3. feb 2016

@pauliesivackova ja by som tak velmi chcela vidiet 10 mesacne dieta rozpravat

buckovak
3. feb 2016

@pauliesivackova fúha, tak to si bola potom extra nadané dieťa, keď si rozprávala vo vetách ako 10 mesačná ja som sa s tým ešte teda nestretla.... 😉
@zuzkababy moje baby boli šikovné ale v 10 mesiacoch začali len so slovami, v 1,5 roku vedeli riekanky
a hovorí sa, že niektoré deti "nasávajú" reč a potom spustia naraz, v 2 rokoch by som ešte nebola v strese, ale zas fakt je príjemnejšie, keď sa dá s nimi dohodnúť už oveľa skôr 😉

pauliesivackova
3. feb 2016

@evittam Ty máš čo hovoriť, si v každej téme snáď... Toto je fórum a ja si môžem komentovať čo chcem. čo sa týka detí možno by si bola prekvapená, ale mám k tomu čo povedať - medzi mnou a najmladšou sestrou je nezanedbateľný rozdiel 14 rokov, veľmi som sa na jej výchove zúčastňovala aj ja... mama sa ma snažila zapájať do všetkých činností

@evka_evka Tak ja si to nepamätám, ale mama hovorila, že som ako 10. mesačná rozprávala nadpriemerne... Naopak, chodiť sa mi nechcelo vôbec zase.

Ja som nechcela autorku nijak uraziť, ale keď ja som strážievala sestru najmladšiu, často som sa pristihla pri tom, že som bola ticho, akoby som bola sama doma a ona bola ticho pri nejakej svojej aktivite. Človek si to neuvedomí ani niekedy, treba sa proste s dieťaťom aktívne rozprávať. Prostredná segra bola až príliš ukecaná a to práve z titulu, že sme všetci na ňu stále hovorili, veľa ju učili, nahrávali na video rodinné videá, choreografie čo sme si vymýšľali a tak... možno to pomôže - zvýšená pozornosť a možno je len syn trošku iný . Poznám kopu báb, čo mali deti, ktoré začali rozprávať zo dňa na deň kopu toho.

zuzanadringus
3. feb 2016

@pauliesivackova Je dieta a je dieta.. Neverim, ze existuje matka, ktora sa pocas MD nevenuje svojmu dietatu dostatocne.
@zuzkababy si sem napisala o radu a mne to pride, ze ty sa nam tu chces pochvalit, aka si bola sikovna pocas svojho detstva.... Vlastne si nam zabudla napisat, ze vo svojich 5 rokoch si napisala uz druhe vydanie Encyklopedie pre ,,extra nadane deti" ... No ale ze si trapna....

evittam
3. feb 2016

@buckovak No to aj ja - určite v 3 mesiacoch už sedela a v 6 sa pýtala na záchod a bola bez plienok. Nič si z toho nerob - toto dievča si myslí (vo viacerých témach to neustále dokazuje), že všetci sme sprostí len ona je lietadlo.... 😉
Áno, máš pravdu, že je lepšie ak sa dá s dieťaťom dohodnúť oveľa skôr - ale ja mám teda 2 deti a aj keď ešte úplne nerozprávali vždy som sa s nimi v pohode dohodla a vedela som čo chcú.... 😉 A netreba robiť paniku, že 2-ročné extra nerozpráva- ako som už napísala....

beatrice1607
3. feb 2016

@pauliesivackova povedzme, ze ti to budem verit co si tu napisala. A co robis teraz? Comu sa venujes?? Lebo taketo "nadane" deti zvyknu zakrpatiet a v buducnosti sa z nich stanu arogantni, premudreli a neschopni jedinci.. ;)

buckovak
3. feb 2016

@evka_evka možno jej tam vypadol 1 rok, pred 10 mesačná 🙂

evittam
3. feb 2016

@pauliesivackova Tak určite mám čo povedať k téme viac ja ako ty.....A nie nie som v každej téme, iba v tej, ktorá ma zaujíma a ku ktorej mám čo povedať. Za to, že ty si sa trochu starala o svoju sestru si pojedla múdrosť sveta a vieš ako sa vychovávajú deti, ako sa rodí, čo je to pôrod, a podobné veci. Dievča venuj sa svojmu super priateľovi, super životu bez detí a urobíš lepšie.

babulka82
3. feb 2016

@zuzkababy ako bolo povedane vela snim rozpravat a citat mu aj vonku stale nieco ukazovat a pomenuvat veci.Porovnavat je zbytocne kazde dieta je ine.Mne zacal starsi skor rozpravat ako mladsi a teda komunikujme rovnako s nim.Mladsi zacal az v 2 a pol roku ale teda skoro vsetko a pekne mu rozumiet.

piacere
3. feb 2016

@pauliesivackova že ťa hanba nefackuje 😅

Môj starší synátor začal rozprávať v ako-tak zrozumiteľných dvojslovných vetách ako 2,5 ročný... a že sme sa s ním rozprávali, to nikomu dokazovať nemusím.... či dostatočne venovali.... Takmer do 3,5 roka rozprával veľmi pomaly a neskutočne ťažkopádne.... doslova lovil v pamäti každé slovo...
Mladší syn (za rovnakých rodinných podmienok, s rovnako zhovorčivými rodičmi 🙂 ) začal zrozumiteľne v súvetiach rozprávať v dvoch rokoch. Teraz má 2,5 roka a pokecáš si s ním ako s dospelým... ak porovnám so starším, tak ten takto nerozprával ani v 3,5...

@zuzkababy pokiaľ ti dieťa rozumie: "daj, polož, prines, kde je auto, pozri..." atď., tak je to OK a má čas do 3 rokov a to ti povie každý logopéd... Horšie by bolo, pokiaľ by si videla, že ti jednoducho nerozumie, čo od neho chceš.... A nie je pravda, že ti "nerozprávajúce" dieťa nevezmú do škôlky, lebo to by polovica dvoj a trojročných detí nebola v MŠ 🙂 Dokonca väčšina logopédov radí dať dieťa do kolektívu, aby sa rozrozprávalo 🙂

zuzkababy
autor
3. feb 2016

rozumiet mi rozumie krasne.a ked ho mam porovnat so starsou,ta sice zacala rozpravat uz v 2r.,ale tento moj krpec ma zase viac rozumu ako ona.niekedy som az prekvapena ako chape a rozumie.
len spomeniem ze idem robit palacinky a hned vytiahne panvicu a presne vie aj ktoru pouzivam,normalne som pozerala vtedy na neho.
ukazat,ci podat nieco ked mu poviem to on vie

evittam
3. feb 2016

@zuzkababy Tak potom nemáš čo "stresovať" - neboj sa všetko príde. 😉

milka2105
3. feb 2016

@pauliesivackova ze waaaau, niečo take geniálne som tu už daaavno nestretla, ze teba ešte nikto neobjavil minimálne v NASA... Neviem ci by sme im nemali dať avizo... 😀 😀 😀

Ja mám dvoch synov, starší začal okolo 2rokov, mladší bude mat 2 roky v apríli a zatiaľ tiež nič moc. Neboj, je to individuálne a pokial nie je prítomná iná porucha- to už by si si určite doposiaľ všimla ( porucha sluchu a pod ) tak to príde, ked nastane jeho cas. Niektoré deti začínajú až v 3 rokoch. Myslím, ze ani logopedia by ti v tomto veku ešte nepomohla, je skoro. Ale to co písali ostatne mamičky je samozrejmosť, citat, spievať, opakovať recnovanky...

buckovak
3. feb 2016

@evittam ešte k tomu, že s dieťaťom sa dá dohodnúť aj keď nerozpráva, tak moje aj keď rozprávalo skoro (dokonca slovensky aj maďarsky, hoci mi Dr. tvrdila, že určite začne rozprávať neskôr, keď na ňu rozprávame dvojjazyčne) nie vždy sa dalo dohodnúť 😀 bol to BOJ 😀

piacere
3. feb 2016

@zuzkababy tak potom nerieš, rozumie ti, nasáva reč pasívne, jedného dňa začne rozprávať a nebudeš veriť tomu, kde sa to v ňom berie 🙂
Môj mladší iba sem-tam niečo zamrmlal a potom (síce v dvoch rokoch, ale to je jedno 😉 ) spustil a my sme s mužom len na seba pozerali, že kde v sebe tie súvetia berie... a používal aj slová, ktoré v našej domácnosti padnú raz za čas (napr. na silvestra pribehol: "čo to bolo? Zľakol som sa, vypni stromček, ideme hajať"....)

bibistec
4. feb 2016

to by osm riesila, dnes sa odporuca cim skor v 3 rokoch moze byt niekedy dost neskoro. my chodime na logopediu ked dcerka nemala ani 3 roky bol proiblem sa tam dostat s tak malym doietatom a teraz ma vyse 6 rokov a stale cvicime a stale to nie je ok. keby sme prisli neskor ovela ovela dlhsie by sme to riesili. nemate na co cakat mozno to nic nie je ale logoped vie pekne zdiagnostikovat lebo mozno niektore deti sa rozhovoria ale vraj 50 % tych co do 3 rokov nerozpravaju maju problem a treba ho riesit cim skor poradia tipy ako na dieta rozpravat ako ho motivovat...jednoduche ale sami by ste na to neprisli. nie je sa coho bat, pekne sa s dietatom hraju a porpti hre to je takze chodte cim skor

madlei
4. feb 2016

...hm...pred nastupom do skolky som sa aj ja obavala, ci malo nehovori. boli sme na logopediii vo veku 2,5 roka a tiez na nas kukali ako vyhukane sovy. preverili slovu zasobu, pamat, vnimanie, pytali sa na to kolko sa jej venujeme, ako sa rozpravame, co citame atd. kam sa chodime hrat, ake ma podnety...pytali sa aj na logopedicke chyby u rodicov. zhodnotili, ze obavy su zbytocne, a ze "panicka" sa rozrecni s najvacsou pravdepodobnostou v skolke. aj tak bolo, dnes sa jej huba nazavrie. vsetky pismenka vyslovuje spravne a zasobu ma az az...
ale ako prevenciu ti nikto nemoze zakazat ist s malym dietatom k logopedovi a zbytocne cakat tiez nepomoze. cize ak mas pocit, ze nieco nie je ok, tak sa objednaj, ak ta jeden logoped odmietne, skus ineho. jeden sa isto najde. radsej ist skor a podchytit vadu, ako keby dieta malo trpiet, tym ze sa nevie zaclenit v kolektive a potom sa to uz len bude nabalovat, komplexy, zle znamky v skole atd.

iconka
4. feb 2016

Mojej sestry syn zacal ako-tak rozpravat az ako stvorrocny, takze sa neboj, je to individualne, pokial teda nema nejaky vaznejsi problem. TIez boli z toho zufali, milion vysetreni....

timea7
4. feb 2016

@pauliesivackova to čo tu prosím ťa splietaš? Sú deti, dokonca často nadpriemerne inteligentné, ktorým sa rodičia venujú maximálne a rozprávať začnú až po treťom roku. Prepáč, ale nemáš poňatia o tom, ako sa vyvíja reč dieťaťa a s čím všetkým jej vývoj súvisí.

timea7
4. feb 2016

@zuzkababy v škôlke nemusí rozprávať, stačí, keď prikývne hlavičkou, alebo ňou pokrúti. Tak, ako ti písali vyššie, pomenúvaj predmety, činnosti, ktoré robíš, rozprávaj mu riekanky, spievaj jednoduché piesne, rozreční sa sám. Ak by si mala nejaké pochybnosti, daj mu vyšetriť sluch, alebo skús logopéda.

mirka822
8. feb 2016

Dej mu čas 🙂 Dneska spousta dětí nemluví pořádně ani ve třech letech. Každé dítě potřebuje jiné množství času na to, aby se rozpovídalo. Povídej se s ním, ptej se ho. Jemu nevadí, že mu nerozumíš. Občas ho můžeš opravit, ale jinak si myslím, že stačí, když na něj budeš mluvit a on se časem rozpovídá sám 🙂

katka1981
8. feb 2016

@zuzkababy, lenivostou to iste nie je. Este neprisiel jeho cas. Pokial vie aspon par slov a postupne pridava slovicka, tak je ok

katka1981
8. feb 2016

@pauliesivackova, nasa dcera si vyzadovala nonstop pozornost, ja som na nu rozpravala od rana do vecera, vkuse od 2 mesiacov, myslela som ze sa chudera zblazni, ved nie je normalne decku stale nieco hovorit, ale nemohla som sa od nej pohnut, inak revala a grcala z refluxu. A teda zacala hovorit dost neskoro.