Fóbia zo snehu u batoľaťa. Ako sa jej zbaviť?

trixi
22. nov 2008

ahojte, dnes rano nas maly dostal veliky strach-sok zo snehu. Cely den sa bal prejst okolo okien, vonku dostaval hystericky zachvat ked zacalo snezit a ked nesnezilo odmietol chodit a ukazoval na sneh a plakal. Vecer sa bal zaspat a stale ukazoval na okno a balkon a plakal. Snazili sme sa mu jemne ukazat, ze sa nema coho bat, vysvetlovali sme, ale nic nepomahalo.
Mate niekto s niecim podobnym skusenosti u batolata? Ako ste sa strachu zbavili?
Maly ma 14 mesiacov, doteraz nemal z nicoho strach a nicoho sa nebal. Neviem ako si zvykne na sneh, ako budeme chodit von, ked hlasia zimu a sneh.

tamia
22. nov 2008

neskusala si mu dat trochu snehu do ruky na hranie, mozno by sa skamaratil

trixi
autor
22. nov 2008

tamia, skusali sme, najprv ukazat, ze vlocky sa rozpustaju na rucicke, potom trosku snieziku a tatino skusil maleho snehuliaka ale uz len pohlad z okna v nom vyvolava strach a hned place (skor to je rev ako plac). Von som ho vylakala na to, ze ideme pozriet susedovho kocura, tak veselo pribehol k dveram, bez problemov sme sa obliekli a ako som s nim vysla von a uvidel sneh uz mal taky vystraseny pohlad a slzy nakrajicku. Dosli sme k susedom (cca 10 m), kocur prisiel k nam, Matej zabudol na minutu na sneh ale hned ako videl zasnezenu travu, uz sa rozbehol do kocika a vratili sme sa spat domov. Neviem co bude zajtra rano, pretoze u nas krasne snezi, vonku je nadherne bielo, som zvedava ci sa nam podari strach zo snehu prekonat. Vyzera to, ze to bude asi vacsi problem. Stale vsak nechapem, kde sa u Mateja ten strach vzal. Nikto mu neublizil, nehodil sneh na neho, nestudili sme ho tym snehom.

fifinna
22. nov 2008

trixi, skus ho nahovorit na sanky, mozno bude nadseny a nebude sa bat. Ale su take deti. Mojej znamej sa mala boji aj na travu stupit, boji sa vytahu, zvuku, ked pocuje ist vlak a to ma uz tri roky. Susedina mala sa strasne bala psov a nemala dôvod. Ked som isla vencit a ona nas zbadala a pritom bola od nas aj kilometer zacala robit taky cirkus... Preslo ju to az ked zacala chodit do skoly, ale aj tak sa boji, len uz ten cirkus nerobi. Ale myslim, ze tvoj maly si na sneh zvikne. My sme to mali opacne ako ty. Ked som ukazala malemu z okna sneh, tak behal cely nadseny po byte a stale chcel byt v okne. Vonku trosku mrncal, ked ho oziabalo, ale nebal sa. Drzim palce, aby ste zajtra mali lepsi den. 🙂

trixi
autor
23. nov 2008

ahoj fifinna, Matej sa boji vytahu (byvame v RD), ked sme niekde v shopping parku musim s nim chodit eskalatormi, pretoze vo vytahu chyta hysak a bosi na travu sa nepostavi. Rano vstal (celu noc spal so mnou, pretoze sa stale budil), utekal k balkonu a zasa zacal kricat a ukazovat, ze je tam sneh. Cela rodina sa teraz sprava, ze ziaden sneh vonku nie je, ale obcas ukaze na terasu a so slzami v ociach huka, ze je tam sneh. Uvidim ako zvladneme ist von.

caruzo19
23. nov 2008

trixi,ako tak pozeram naokolo,niektore deticky mavaju taketo zachvaty strachu,tak zrejme je to normalne.asi bude typ cloveka co nema rad zmeny,co mu co ma padat nejaky sneh na jeho travicku.moja dcera zas z nicoho nic chytila hysak zo stromov,ist nejak blizko vobec nehrozi a ked ma ist popod korunu stromu,tak to miesto radsej obide.ma to asi 2 mesiace a pomaly jej to ustupuje,nerobila som s tym absolutne nic,uz vobec som ju nenutila nejak stromy chytat,len som parkrat ja pohladkala stromcek,daj mu cas,ja myslim ze si zvykne,tak bude zatial chodit len v kociari,ved to vobec nevadi,nie?myslim ze ked uvidi ine deti sa so snehom hrat,tak aj on bude chciet
btw,ja tiez neznasam presklene vytahy v shopping parkoch a to som dospela 😉

trixi
autor
23. nov 2008

caruzo, prave, ze on ani v tom kociku nie je v pohode. Tvoja dcerka sa aspon stromu vyhne, ale ako sa vyhnem zasnezenej ulici? 😀 Je zaujimave, co sa v hlavickach nasich deti deje, ze ich vylaka sneh, strom ...
Ja chapem, ze maly nie je zvyknuty na vytah (nepouzivame ho) sem tam s nim vyskusame jazdu vytahom, ale ked nemusi tak s nim nejde. Neviem ako zvladneme lyzovacku, tam bude sneh vsade, mozno pomoze to, ze ho bude vsade a zvykne si nan.

lienka79
23. nov 2008

mysklim,ze je to normalne a urcite nejde o fobiu, prekona to.
My mame 19 mes. syna a az taky panicky strach nemal,ale tiez bo, dost vycumeny, ked a smykol na lade, uz sa bal behat,ocino ho musel na konika vziat a ked as mu dostal sneh na rukavicky, museli mse mu ich ocistit,lebo pistal,akoby tam mal bohvieco..
Ide len o to,zvyknut si 😉 ,takze dufam,ze nas to rychlo prejde

magda22
23. nov 2008

ahoj, ja mam rovnako stareho syna a tiez vcera uvidel prvykrat sneh a tiez sa zlakol a od strachu sa rozplakal, ale potom ked som ho zobrala na ruky a nezne mu vysvetlila, pochopil, ze je to vlastne pekne a potom sa uz len usmieval a chcel sa kukat z okna..
ja si myslim, ze ho to prejde, ze si zvykne, teda dufam, drzim palce, musi to byt pre vas neprijemne, a chudacik Matko..

trixi
autor
24. nov 2008

ahojte, vcerajsok sme prezili bez placu a v klude, kedze ked snezilo, tak sme boli v aute alebo na nakupe. Trochu snehu na zahrade ho uz tak nesokuje a nastastie dnes nesnezi. Cela rodina sa mu snazila ten sneh nepripominat, a dnes ked pozeral s babkou z okna, tak jej ukazoval, ze uz sneh nie je a usmieval sa. Verim, ze si na sneh zvykne a prejde ho to.

marorlinko
24. nov 2008

moj sa boji strasne ohnostrojov, vrieska taha ma dnu a skryje sa z amna. ja si myslim,ze to prejde casom, lebo maly uz s amenej boji, skus mu urobit snehuliaka, snad sa potesi potrebuje si zvyknut iba, uvidis

dolphi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz