Hyperaktívny 2 týždňový kojenec

niniacik
2. sep 2012

Ahojte,

som zufala. Mam 2-tyzdnovu dcerku, a problem je taky, ze niekolko hodin dietatko silene rozhadzuje rukami, kope nohami a vydava hlasne nahodne stony. Vyzera to az neuroticky a trva to cele hodiny. Deje sa to hlavne v noci, ale aj pocas dna. Je pekne nakojena, odgrgana, vykakana. Viem ze novorodenci bezne zatinaju pesticky a rozhadzuju rukami, ale toto je ozaj moc. Bojim sa, ci to nemoze byt prejav neurotizmu dietata, alebo nebodaj nieco co bude trvale.
Doktori vecsinou len mavnu rukou ze "to je normalne", ale nam sa to s manzelom rozhodne nezda normalne. Trva to cele hodiny, dcerku nejde ani uspat, niekedy to robi aj ked je hojdana na rukach.
K tomu dalsia vec - ked s auz ukludni na polhodinovom hojdani na rukach a vyzera ze zaspala, po prelozeni kamkolvek do vodorovnej polohy zacne okamzite plakat, resp. zacne vydavat tie cudne silene zvuky a opet nervne rozhadzovat rukami a vystierat nohy a kopat nimi.
Je to normalne? Tym ze ma tuto "nervozitu", dost malo aj spi. Je divne aby 2-tyzdnove babo nespalo napr. 4-5 hodin a cely ten cas "psychosilo"

Dakujem

oskorusa
2. sep 2012

@niniacik v čom spinká? skús ju pevno zabaliť do perinky alebo zavinovačky, potrebuje pocit istoty a bezpečia, zober si ju na ruky, priviň k sebe, tichučko, nežne sa jej prihováraj... a hlavne musíš byť ty pokojná, ja viem, je to niekedy veľmi ťažké, ale prajem pevné nervy a držím palce

sisaha
2. sep 2012

@niniacik zabalit dieta do zavinovacky - aj ruky...vtedy bude mat pocit bezpecia... Rozhodne nie je hyperkativne..

mrenka
2. sep 2012

@niniacik aj moj maly zlé spaval,resp.sam seba budil tým pohybom,spaval max.polhodku,a denne od 5 poobede az do 10 vecer bol hore a hucal,vrcal,uplne nespokojny bol,ja som si citala o tych kolikach na nete,to nie je len stav,ze sa nevie vykakat,ale taky nervovy,skus si to precitat,nam to trvalo cca od 3 asi do 8 tyzdna,od 6 sa to mierne zlepsovalo...skus pozriet,mozno ti to pomoze a var si caj z cerstvej medovky na ukludnenie....

sasikas
2. sep 2012

@niniacik nam pri starsej pomohlo takisto zavinut ruky k telicku na spanie...spala potom o moc kludnejsie, aj ked sice dlhsie ako pol hodinu nespala cez den ,ale aspon v noci sa to zlepsilo.....a ked bola hore tak takisto rucala ako o zivot.... 😝 asi treba len vydrzat.... 😝 😉

ankaevka
2. sep 2012

@niniacik Ahoj, môže to byť bruško. Ak kojíš, tak skús piť každý deň rascový čaj (zalej lyžičku mletej rasce vriacou vodou a denne vypi aspoň 3 dcl), u nás to pomohlo a malá krásne "prdkala" bez liekov. Na noc ju zabaľ tak, aby mala rúčky pri tele a nemohla ich vytiahnuť a budiť sa na ne. Cez deň by som ju neviazala nech je častejšie hore a tým sa naučí režimu deň a noc.

palinkovamaminka
2. sep 2012

@niniacik neboj, nie je neuroticka, je len nespokojna. su deti a deti. niektore sa napapaju, maminky ich ulozia do postielky a zaspia. ine sa napapaju a potrebuju byt stale pri matke, nosit sa, tulit. skus tu zavinovacku alebo satku, zaspavanie na tebe. alebo mozno bude stacit aj dat spinkat vo vyvysenej polohe. a v noci spinka pri tebe?
ak nic nepomoze, skus este knizku Najstastnejsie miminko v okoli, tam je par praktickych rad ako ukludnit babo, ako sa ma zavinovat, kolisat a tak 😉
A tu zavinvacku, ja som mala taku obycajnu, ale maminky casto odporucaju tzv. zazracnu zavinovacku, tak skus tu 😉

niniacik
autor
2. sep 2012

Dakujem baby za vsetky rady. Ako vidim, takmer vsetky odporucate dietatko na noc zabalit, takze idem do toho 😉 Ja viem ze asi zbytocne panikarime. Suhlasim aj s variantou, ze by to mohlo byt od bruska, lebo strasne zle si odgrgava. Niekedy cakam aj hodinu a nic. Taktiez som pozorovala, ze predtym ihned ako zacala pit, tak sa spustil reflex a hned sa jej pustili vetry. Teraz popri tych "neurotickych rozhadzovaniach koncatinami" aj napina brusko, a stona tak, ako ked clovek tlaci na WC. Ked pocvicime nozickami plus masaz bruska, tak to niekedy pomoze. Ale nema vyslovene koliku-zapchu, tu uz raz mala a to bol sustavny nepretrzity vreskot az do fialova, kedy pomohla az rektalna rurka.
No nic no, budeme teda trpezlivejsi a skusime aj dalsie varianty 😕 Ja viem ze vsetko raz prejde, len sa bojime aby tie jej neurticke stavy neboli nieco vaznejsie. Ale ako tak citam, tak je to fakt normal.

liave
2. sep 2012

@niniacik my sme tomu hovorili za "cocoon"it 🙂 dietatko zabalis tak aby bola ako mala larvicka 🙂 bude jej trcat len hlavka rucky bude mat pevne k telu privinute a bude jej to pripominat stiesneny stav maternice 🙂 ono niekde som raz citala clanok,a urcite na tom vela je...si predstav ze ona bola 9 mesiacov zavreta v maternici kde na vynalozenie pohybu nemala vela priestoru a okrem toho jej pomahala polodova voda 😉 teraz tym ze je este vo vyvine 😉 tak ta motorika je absolutne nedokonala...rucky nozky vystreluju pretoze ich nema co zastavit (stena matenice)hybu sa rychlke pretoze su vo vzduchu a ziadna voda ich nevedie 😉 ...urcite nieje hyper ani nic divne 🙂 vsetky deticky maju take svoje obdobia...mozno len bude zivsej povahy ked bude starsia ale na to je skoro hodnotit..proste ju zavinte a vela ju noste ona sa vam odvdaci velkymi usmevmi coskoro 🙂 a co sa tyka toho spanku...hahahaaaaaa moje maju 3 a 2 a este stale nedokazu prespat celu noc 😒 nuz al evydrziiime...kazdy je iny ...mozno ked babiku boli brusko skus pohladat naozj nieoc o kolikach na nete je toho urcite fuuura...len prosim ta nie tu na fore..najdi si odborne clanky postuduj a potom sa skus pytat mamiciek 😉 toz moja rada xxx vela stastia a neboojte ona z toho vsetkeho vyrastie 😉

lilysk
2. sep 2012

@niniacik Brala si pocas tehotenstva magne b6?

kleyta49
2. sep 2012

Moze to byt aj reflux, resp. tichy reflux. Taketo deticky nemaju radi vodorovne polohy, lebo im vychadza mlieko hore. Moj syn ma slaby reflux a tiez nema rad vodorovne polohy a vobec nam skoro nespal, spal len na rukach vo zvysenej polohe. Teraz je to uz lepsie. Ked mu treba odrgrgnut tiez strasne rozhadzuje rukami a nohami. Niekedy si odgrgne aj po hodine.Na koliku odporucam espumisan, hned jej bude lepsie. Tiez odporucam babysatku tam moze spat vo svysenej polohe bez toho, aby ta boleli ruky 🙂

kleyta49
2. sep 2012
dijefcatko
2. sep 2012

@niniacik ak je dieťatko plne kojené, grganie nerieš, nemusí grgať vôbec. kolika je v prvom rade nervový stav, väčšinou to ale maminky pripisujú brušku, ale myslím si, že kolikový plač by si bezpečne rozoznala. drobček chce byť predovšetkým s tebou, naša tiež spávala iba na mne, chcela byť na prsníku takmer celý deň, dopriala som jej to a bolo dobre. inak nespávala ani vo dne, ani v noci. teraz má 1,5 roka a budí sa tak 3x za noc, to je už úplne super. všetko prejde, neboj 😉

miskaska
2. sep 2012

Nas maly sa od cca. 2 tyzdna puci (tlaci, ochka, stona, natahuje nozicky a pritahuje k telu a rozhadzuje rucickami, cely ocervenie). Najskor len v noci, potom to zacal robit aj cez den. Rusilo ho to zo spania. Podla dr. je to brusko...plyny, neposlusne crievka v prvych mesiacoch..malo by to prejst do 3.-4. mes. Nam pomaha spat na brusku, ale to je trosku nebezpecne kvoli SIDS..inak mi vsak cez den nepospi viac ako 30 min., takto spal vcera 4,5 hod. pod kontrolou monitoru dychu.

keziah
2. sep 2012

@niniacik mne tiez boli obe babatka take nepokojne, u nas bol problem s refluxom a neodgrgnutym vzduchom. Mladsi syn mal vypolohovanu postel (hlavicku vzdy vyssie ako brusko) a spal PODSTATNE kludnejsie, ked bol na brusku, pocas spanku sa aj paradne vygrgal. Teraz je taky trend, ze poloha na brusku na neodporuca kvoli SIDS, takze opatrne (i ked ja si o tej teorii myslim svoje a babatko som s kludnym svedomym nechavala na brusku- na chrbatiku sa nenormalne trapil).
Pripajam sa k otazke od @lilysk nebrala si nahodou pocas tehotka magnezium?

zuzanockamt
2. sep 2012

@niniacik ja by som si zaobstarala nosic a nosila o dusu ... proste co najviac pocas dna ... aj denne spanky nech absolvuje v nosici ... asi ma len tazsiu adaptacnu fazu

davidka27
2. sep 2012

@niniacik ahoj, aj ja som mala syna, ktorý po narodení iba vrieskal, nespal skorovobec, nevedela som čo mu je - každú chvílu sme s ním behali na pohotovosť a nič... dnes z toho vyrástol ma 14 rokov a problémy sú s ním stále , teraz však iného razu nechce sa učiť je v puberte /sem - tam výkyvy nálady a tak... vtedy som sa zapovedala, že o druhom dieťati nechcem, počuť 10 rokov čo som aj dodržala mám 11 roč. rozdiel... deti sú všelijaké jedny plaču druhé krásne spinkajú....

tenty
2. sep 2012

@niniacik ahoj, aj ja odporucam dietatko pevnejsie zviazat, my sme takto spavali az do konca 4. mesiaca 😉 a na brusko dost dobre zabera prilozit neico teple, v DM zozenies vrecusko s ceresnovymi kostkami, ktore trosku zahrejes trebars v mikrovlnke a prilozis cez body na brusko, alebo ked nemas vrecko tak obycajnu ryzu zaviaz do utierky alebo plienky, trosku zohrej, nie horuce!! a priloz na brusko... vela stastia

niniacik
autor
2. sep 2012

lilysk a keziah - Hej Magne B6 som brala asi 2 mesiace. Bolo to jedine co som mohla kvoli bolestiam hlavy. Skusime to zavinutie, taktiez dnes sme ju nechali spinkat zavinutu na posteli medzi nami - a cuduj sa svete, spala 4 hodiny ako dudek, ani nerobila "sliepocku" ako to volame 🙂 Proste to iiii-iiiiiii pri vydychoch 🙂 Potom sa napapala, kratka prechadzka a spala dalsie 3 hodiny. Takze je dost pravdepodobne, ze jej vadi byt sama v postielke. Uvidime co prinesie dnesna noc. V kazdom pripade dakujem Vam vsetkym za rady, ste skvele 🙂

namarie
2. sep 2012

@niniacik naša je taká doteraz, tiež mi sestra radila aby spávala v zavinovačke a chvíľu to fakt zaberalo, doteraz je to šidlo, od narodenia dlhšie ako 3-4 hodinky nespala a tu sme... zvyknete si, neboj (a možno ju to aj rýchlo prejde) 🙂 inak ani naša sa od narodenia nedá uložiť, ani do postieľky ani nikde,musí riadne tvrdo zaspať a až potom... a inak v tom veku mala stavy, že od šiestej večer do polnoci bola vkuse hore a nervózna... ale to prešlo nejako do druhého mesiaca...

niniacik
autor
3. sep 2012

Takze update - tuto noc spala zavinuta pri mne v posteli na poduske, s miernym sklonom. A super. Iba v noci mala cca 10 minut ten zachvatik vykrikov, ale inak spala uplne perfektne. Ale chceme aby si zvykla spavat v postielke, preto vzdy ked tuho zaspi ju skusim prelozit do postielky, pricom na postielke mierne podlozime kvoli sklonu nohy. Dam vediet ako pokracujeme 😀 🙄 😅

niniacik
autor
4. sep 2012

Takze skutocne sa jednalo len o samotu - akonahle mala spinka medzi nami, vsetko je fit, krasne spime celu noc (teda az na pravidelne kojenie 2 x za noc). Ale mala je ticho a je spokojna. Dalej dbame na to, ze mala dostava taky ten nerv vtedy ked sa presvihne hodina spanku. Potom je nervna od unavy, ale nedokaze zaspat. Snazime sa o to aby po tych cca 2 hodinach (t.j. po prebaleni, nakojeni, odgrgnuti atd) mala vsetko pripravene na spanok. Ked sa tento cas presvihne, dietatko je nervozne a prave vtedy robi tie vykriky a mrvi sa.
Ale musime doriesit to, aby spavala v postielke a nie medzi nami. Ked tvrdo zaspi medzi nami, prelozime ju tam. Ked ju chcem dat spat priamo do postielky, nedokaze zaspat. Mrvi sa a vykrikuje.Proste neciti moju pritomnost alebo tak...

ankaevka
4. sep 2012

@niniacik aj to sa časom vyrieši neboj, moja malá ešte stále spí medzi nami na posteli. Ale preto, že mne to tak vyhovuje kvôli nočnému kojeniu 😅 a manžel sa nesťažuje. Vlastne sme si zvykli na to, že niekto medzi nami spí. Totižto ešte len posledné dva roky majú naše staršie deti samostatné izby, predtým sme sa tlačili v jednej izbe buď u našich v byte alebo u svokrovcov. Ešte donedávna (kým sme nemali tretiu bambuľku) sa k nám buď jeden, prinajhoršom obidvaja cez noc nasťahovali a to už je mini priestor v posteli 😒 , takže také malé bábo nám už nevadí 😀 .

niniacik
autor
7. sep 2012

No tak mala uz zacina spavat aj v postielke. Vyvysili sme nohy na strane hlavicky asi o 10 centimetrov. Monitor dychu funguje rovnako dobre aj na sikmej ploche.

vonicka
21. sep 2012

@niniacik - moje dieta bolo presne take ake ty pises, zhruba tyzden po narodeni dokola kopal a rozhadzoval ruky. Nevedel kvoli tomu normalne spat, takze spal v zavinovacke 2 mesiace. Ked z nej vyrastol, normalne som mala stres, ze ako budeme treaz spavat, ale potom sa uz viacmenej ukludnil a spal normalne (vdaka bohu). Cez den nonstop mykal rukami nohami a myslela som si presne to iste co ty - ci to nie je prejav moznej buducej hyperaktivity. Ked som ho na rukach uspala a polozila do postielky, hned bol hore. Uspavanie v kociku nehrozilo, proste dokola kopal, vytacal sa na bok a podobne, Nuz, mame teraz 7 mesiacov, dieta je veeelmi zvedave, za vsetkym stale nahatuje ruky, ked ho drzim, prelozi si uz cely byt a vsetci mi hovoria, ze je aky je aktivny. Ale su momenty, kedy sa vie uplne ukludnit a len tak si polezat na chrbte a s niecim sa hrat. Takze uz si davno nemyslim, ze bude hyperaktivny. Asi budes mat vnimave dietatko ale to je podla mna lepsie ako dieta, ktore sa celu hodinu skoro ani nepohne - uz som take videla, nechcelo sa mi verit, ze to je vobec mozne 🙂)))

sandra20
31. júl 2015

moje dieta bolo to iste