Idem s ujom, idem s tetou. Ako reagovať?

dari226
27. nov 2009

neviem si rady.mala ma 19 mesiacou.viackrat sme uz boliv nejakej situacii kde sa k nej cudzi clovek prihovoril a ona aj dala ruku a nechala sa viest.najhorsie je ,ze neviem ako v tej situacii reagovat.len kukam,ze ako ide.omaj ek u kazdemu mila a este jej to vysvetlit neviem s kym moze a s kym nie.vcera naprikald isiel sused okolo ako sme boli nna prechadzke a podal ruku a ona tiez a isli aj ked robila taky xicht s otazkami ,ale isla.ja som nevedela co povedat v udiveni a ked nad tym rozmyslat,stale neviem ako reagovat.ako neurazit ludi a ako tak zareagovat aby s nikym nesla.
dakujem za nazor aebo radu ☹

marosko08
27. nov 2009

Dari ahoj.my mame maleho a tiez mu nerobi problem ist k cudzim ludom.priatel ma obchod a maly je od malinka zvyknuty,ze sa mu cudzi ludia prihovaraju.my sme na druhej strane radi,ze sa cudzich ludi neboji.mne osobne sa pacia deti,ktore su ,,zbehle,, 🙂 .poradit Ti neviem,co mas robit,ked sa Ti to nepaci.hadam Ti dievcence poradia,urcite su tuna tie,ktore maju s tym skusenost.papa.kata

dari226
autor
27. nov 2009

v dnestnej dobe clovek nikdy nevie koho ma vedla seba.preto by som bola rada ak by nebola taka "pritulna"

kisska
27. nov 2009

dari - chapem tvoje pocity, presne viem ako sa citis... Skusila by som, ak vies, ze je to clovek z okolia (sused, znamy...), skus sa otocit, ze ty ides inym smerom. Tak sa bude musiet mala rozhodnut, ci naozaj ide s niekym cudzim... a mozno aj ona strati ten pocit istoty s cudzim clovekom...

marosko - ja mam ovela radsej deti, ktore si nenechaju od cudzich velmi hovorit, co maju robit 😕

zuza.m
27. nov 2009

no mi to mame to iste ,minule sme boli na namesti a maly bol dobrych 15alebo 20m pozadu a dal mu jeden dedko ruku a on normalne išiel.ale išiel našim smerom a mal nas na očiach .myslim že ak bynas stratil z dohladu pekne by spustil.raz ostal odomna dalej a pribehla suseda a stala medzi nami že nemohol kumne tak spustil rev.myslim že je ešte malinka aby pochopila take veci a určite sa zmeni.tak že sa nemusiš bat.to že je samostatna jednotka svedči o tom že je vyrovnane a sppokojne dieta.

jahodka11
27. nov 2009

dari, nas maly je taky isty....tiez neviem ako to riesit....a hlavne sa bojim, aby mi ho niekto nezobral...aj dnes sme boli na vianocnych trhoch, sice doobeda, este tam nebolo vela ludi, ale ja som len trpla a bola nervozna a chcela ho drzat za ruku, on nechcel...no stres....bez kocika tam uz nepojdem....a presne ako pisete, mozno za rohom, keby ma nevidel, by plakal, ale mozno by uz bolo neskoro..... 😒

zuza.m
27. nov 2009

baby nebojte sa ved ste tam,a dohliadate na to aby vam ho niekto neuchmatol.mne tiež nechce davat ruku vytrhava sa ,ide naschval inym smerom,uteka.ale zo všetkeho sa teši on ma z toho zabavu nove veci..jja osm ho chcela mat vždy takeho ceconika a on je pravy opak.ved hadam z toho vyrastu

blumka
27. nov 2009

dari este je malicka aby pochopila ze v dnesnej dobe nemoze verit skoro nikomu..preto si tam predsa ty, ze das pozor komu da ruku a komu nie..osobne by mi bolo jedno co si o mne pomysli cudzi clovek na ulici, ktory poda mojmu dietatu ruku, ked si to nezelam, tak to dieta k nemu nepustim a ked je to niekto znamy, tak preco nie...je to stale lepsie ako by sa mala bat kazdeho a vsetkeho...Ked bude vacsia tak pochopi ze nie kazdy je jej kamarat..ale teraz by som z toho vedu nerobila. Aj moja mala je taka..

edita84
27. nov 2009

Ahojte dievčatá ja som tým už prešla jednoducho treba povedať že nemôže ísť s cudzím človekom a hotovo a ked sa dotyčný urazí jeho vec ved je to naše dieťa a pravidlá diktujeme mi ja som to tiež zvykla robiť a ked som videla že sa to susedke jasne takej čo býva dalej od nás nepáči tak som to vysvetlila a nakoniec dala za pravdu mne.ale sú susedky čo bývajú v našom schodisku a sme s nimi v dobrom tak s nimi môže ale len ked idem aj ja ved človek nikdy nevie

miskinadamko
27. nov 2009

tak ja pravdupovediac velmi nerozumiem o co v tejto teme vlastne ide ☹ . myslim si ze 19 mes.dieta je este velmi male na to aby vedelo ze s niekým nema ist.a neverim ze by si ju v tomto veku naucial ze niekomu nema podavat ruku a ist snim. a par krat sa to stalo aj mne ale vzdy ked malý uz aj ruku podal tak ten clovek s nim isiel 2-3 kroky a ked videl ze maly by s nim nedbal ist tak sa zastavil/a a povedal/a utekaj za maminkou ,maly samozrejme nesiel tak som isla ja zobrala za ruku ,prehodila par slov s tým clovekom pozdravila a hotovo. este som nikdy nevidela aby niekto na ulici zobral dieta a mamicka by ho musela okrikovat a bahanat aby sa zastavil. kazdy sa po par krokoch zastavi,nikto vam z dietatom neujde..... 😖 😝

dari226
autor
28. nov 2009

no v dnestnej dobre clovek nikdy nevie,ja viem,ze teraz jej to este vysvetlit neviem.ja mam ale problem s tym,ze neviem zareagovat tak situacia pride tak nahle a potom si pomyslim,preco som to nechala.ona sa velmi rada hra skrivacku a aj minule sa tak skrila v obchode medzi satamy ,ze som ju nevedela najst.
ona by podla mna ani neplakala keby som tam prave nebola na oku.ako sa uz pisalo mozno neskor keby uz bolo neskoro.no aspon vydim ,ze niesom sama a je normalne mat taky strach o deti pre cudzimi ludmi.

ved kolko krat uz uniesli dieta rovno pred ocami matky alebo ked prave sekundu nanho nepozerala taka ista by som si v tejto dobre nebola ako ty "miskinadamko".

miskinadamko
28. nov 2009

dari presne tuto odpoved som cakala na MK v niektorých temach tohto tipu je to klasika ze tu musi clovek vysvetlovat vsetko do podrobna... ja som nemyslela cudzích ludi 🙄 snad nepojde okolo nejaký bezdomovec alebo nieco podobne a ja poviem mojmu synovi len chod moj zlaty.myslela som ludi ako znamy, susedia, stare pani atd. a to ze ti niekto unesie dieta? asi pozeras vela kriminalok. prosim ta povedz mi ako casto sa ti stava ze cudzi clovek na ulici poda ruku tvojmu dietatu a chce s nim ist, ak sa to aj stane tak ide vacsinou o starsiu pani ktora ledva chodi tak ti ho asi tazko unesie.(opat myslim normalnych popripade znamych ludi) nie nejakých uz na prvý pohlad "iných". a najhavnejsia vec je ze ked tvojmu dietatku aj niekto ruku poda tak si stale tam. co ono ide s tým clovekom a ty stojis? a ked ti vadi ze z niekym ide, tak si matka mas jazyk tak to povedz chyt ju/jeho za ruku a ospravedln sa tomu dotycnemu ze tvoj syn/dcerka robi toto velmi casto a musis ju to odnaucit.myslim si ze ked to povies s usmevom na tvari tak sa urcite na teba nikto nenahneva. a pokial ide o susedku alebo niekoho znameho tak na tom nic zle nevidim, lebo ako som pisala tazko prejde s tvojim dietatom viac ako 2-3 kroky. a ked ti uteka v obchode tak staci posadit do nakupneho kosika. ja som dala raz maleho dole s kosa a hned som ho musela nahanat cez pol predajne. takze aj ked ho po chvilke omrzi sediet, tak mu dam nieco z nakupu do ruky(dzusik, rozok)a vtedy sedi v kosi.

jaaty
28. nov 2009

Dari226, nič sa neboj, to prejde. Naša Hanka bola presne taká istá minulé leto, keď mala 1,5 roka. Toto leto (v máji mala 2) už to bolo iné. Teraz je sebeistá v známom prostredí (keď prídeme do našej pizérie, nemá problém tam behať sama, to isé v tescu, v carrefoure sa vybrala sama do kaderníctva- chcela si dať ostrihať ofinku, zatiaľ čo som stála pri pokladni 😠 ). Ak ju však upozorním alebo na ňu zakričím, že odchádzam a idem inde- zväčša sa vráti alebo zostane stáť a vyčkáva. Okolo 2 roku sa začne hanbiť a potom sa nepustí do reči s každým. My kočík nepoužívame od 2 rokov a neviem si presdstaviť, že by som ju tam "držala". Dávam na nu pozor, musím ju mať na očiach a verím, že sa to zmení - hoci som rada, že nie je "upejpavá" ale živá a komunikatívna

veronikapp
28. nov 2009

No tak presne taky problem som mala aj ja. Starsia dcera isla kedykolvek, kdekolvek, skymkolvek. Nepomohli pekne slova, vyhrazanie, strasenie, prosby ani vysvetlovanie. Horsie je, ze za chvilu bude mat 5 rokov a stale to robi!!!!! Ja uz neviem ako na nu. Ako jej mam vysvetlit, ze nesmie byt taka doverciva? Mam cakat kym nebude mat ona sama zlu skusenost?

Minule sme boli na prechadzke, ked sa k nam prihovoril taky stary pan. Vyzeral slusne, ale tie reci! Zacal s tym, ako on ma rad male dievcatka- to som uz zbystrila pozornost, potom spomenul nejake DVD s barbie, ci by nechcela ist k nemu pozerat- tak to som ju uz tahala rychlo prec, a viete co urobila ona? Pacla sa na zem a zacala vrieskat, ze chce ist k ujovi pozerat televizor!!!! Opytala som sa ho, ze co si to dovoluje, a on mi na to bez vahania, ze mozem ist aj ja ked chcem....

Ja budem mat normalne strach pustit ju samu do skoly. Tu uz konci kazda sranda. Doma som jej vysvetlila, ze nemoze verit kazdemu- ze ju mozu ukradnut a uz nikdy neuvidi mna, tatika ani sestricku... Ale to som jej uz vysvetlovala neraz ☹ ☹ ☹

wali
28. nov 2009

ja si myslim, ze je to vekom. nas syn je v tomto taky isty, ze ide s cudzim, ktory sa mu prihovori. nema s tym problem, ale podla mna dorastie do veku, ked ho to prejde. takto malemu dietatu sa to ani neda poriadne vysvetlit a nejak ho strasit nemienim. takze zatial davam proste pozor a ked bude starsi, vysvetlim mu to a dufam, ze to potom pochopi 😉

biba12
28. nov 2009

Myslim, ze je mala nato , aby pochopila, ze s cudzimi nema chodit. Bude starsia pochopi. Teraz by som to neriesila. Ved ma len 1,5 roka.

dari226
autor
28. nov 2009

no vsade su uchyli.clovek to nevidi na obeceni alebo tak..

miskinadamko.-neviem ked sa ti nechce vysvetlovat tak ot nechaj naco potom pises?!clovek tu pise dobrovolne a ked nechces nepis a nemusis sa stazovat.
myslim kazdy zdravy rozum v dnestnej dobre nam da strach o deti jedno kde sme (ako vydim nielen ja ma strach o dieta) 🙄

bublinkajasminka
28. nov 2009

dari - absolutne ta chapem, nasa ma 20 mesiacov a robi to iste..najhorsie je ze ide aj s kamoskami ktore musia strazit svoje deti a nestihaju aj moje...proste yasmi sa ma pusti a ide radsej k cudziemu...my to riesime tak, ze tej kamoske alebo znamemu poviem nech ju nechyta, nech pochopi ze musi ist s mamou....tak ony povedia ze nemozeme ta drzat, mam svoje dieta alebo tak a sice sa jej to nevidi ale po chvili sa zdrapne mna a ide so mnou.....

bublinkajasminka
28. nov 2009

inak velmi ta chpaem a myslim ze kto to nema to nepochopi, je to totiz pre tych cudzich otravne 😒 yasmi je proste taka spolocenska, mila ale nemoze byt skratka na hocikoho 😒

miskinadamko
28. nov 2009

dievcata ja tým vasim prispevkom fakt nerozumiem ☹ a teraz to naozaj nemyslim v zlom, podla mna sa 99,9% mamiciek boji o svoje deticky maju o ne strach ci maju rok alebo 2O stale sa bojime aby sa nieco nestalo, ale riesit tu strach z toho ze vase dietata sa prihovori na ulici iným je pre mna uplne absurdne 😒 .preboha ved su to deti, co cchete aby chodili pri vas ako roboti? ved vy nikde neodchadzate ste stale tam, mozete kedykolvek zakrocit, vyjadrit sa ak nieco nie je po vasej voli. moj maly ked ideme cez pesiu zonu alebo do parku nikdy nejde pri mne ,ked zbada druhe deti hned za nimi uteka ,nahana sa s nimi alebo hra sa, ja zatial prehodim par slov s mamickami aj ked ich vobec nepoznam. maly je velmi zivý a navyse ma este aj obdobie vzdoru a robi vsetko opacne ja poviem dolava a on ide do prava, ale ved je to dieta patri to k tomu, k jeho veku,vsetky deti si týmto prejdu,nie je na tom nic nezvycajne a cudne ze nekracaju vedla vas .
aj ked ma teraz neposluchne viem ze to vnima a viem ze ked mu to budem stale hovorit tak casom sa nauci.a dovtedy kým sa to nauci som tu na to ja, aby som si ho strazila a davala na neho pozor a chranila si ho, ale urcite mi nevadi komunikacia na ulici s ostanými ludmi a detmi. to je moj nazor, viac k tejto teme nemam co povedat

zuza.m
28. nov 2009

miskinadamko 😅 ,
ja ti to vysvetlim.
dari226 ma problem stym že jej dieta je doverčive a ide s hocikym.nevedela ako ma reagovat a tak pytala nejaku radu.ked že je to bežne že dieta nevie rozlišit skym može a skym nie tak jej 90%mammičiek povedalo že to iste robi aj ich dieta.a polka z tych 90%tvrdi že z toho vyrastie.tak že dari 226 je už určite spokojnejšia a bude nadalej malinkej opakovat že k cudzim nesmie chodit až raz vyzreje na to že to pochopi. 😅 😀 .no to len v skratke.

jahodka11
28. nov 2009

baby, ja ties viem, ze netreba robit z toho kovbojku....ale chapem dari, ako to myslela!
v mojom rodnom meste sa stalo, asi mesiac dozadu, mamicka v tescu nakupovala a dieta jej stalo pri voziku...ona nieco pozerala v regaly a dieta zatial asi tiez velmi odvazne, odbehlo.....ked to zistila, nemohla ho najst....tak rychlo utekala za SBS-kou a dobre urobila....malu nasli prezlecenu s vyholenou hlavou niekde v nejakych satniach ci kde ...cize este chvilku a uz jej niet.........ja sa bojim presne tohto!!! keby sa ma drzal "pri sukni", tak verim, ze sa to nestane....chapete? ja viem, ze jej dieta ma len 19 mesiacov......ale je to o povahe dietatka a ked sa raz neboji, tak sa asi ani nebude.....
myslim, ze to myslela takto nejako, ja si s tym tiez neviem dat rady, aj ked mozno niekedy zbytocne stresujem.... ale radsej budem stresovat... 😉

addaa
28. nov 2009

Náš malý robí presne to isté, on by šiel aj s bezdomovcom 😀 😀 😀 . Ja to zatiaľ neriešim...Na vysvetľovanie kto je cudzí a kto nie, je ešte čas...
vysvetlím mu, že teta sa ponáhľa a my ideme pozrieť ako bliká červená a zelená na semafore...
no a moje zlatíčko asi ako ostatné deti, ja hovorím A a on si urobí po svojom B. 😎

dari226
autor
29. nov 2009

väcsina to tu asi pochopila ,dakujem,pomohlo aj to,ze s tym tu niesom sama a hadam aj pomoze ked budeme znova v takej situacii.
nikomu neprajem aby bol v takej situacii ,ze mu dieta zmyzne alebo ho niekto odvliecie 😔

bublinkajasminka
29. nov 2009

dari - uplne ta chapem, fakt my mame to iste, vzdy preferuje vsetkych okrem mamy a tata....zvykame si, fakt odputam ju tak ze poviem tym cudzim nech ju nechytaju aby sa drzala hlavne mna a respektuju to... 🙂 skus to aj ty