Interakcia s deťmi v 18. mesiacoch

andreatytler
17. jún 2021

Ahojte... ako sa vase deticky spravali k inym detom v 18 mesiacoch. Alebo... skor ma zaujima ci je spravanie mojho syna v norme...
Ked prideme na ihrisko a su tam ine deti, hned sa k nim s nadsenim rozbehne. Objima, chyta za ruky, vlasy, krk, za usi, pozera do tvare... priste im lezie do osobneho priestoru. (tie usi su akoby nejaky fetis... zaspava tak ze mi zmoli ucho... alebo svoje vlastne ucho). Vacsina deti (hlavne starsich deti) to nema rada a bud ho odstrcia alebo len tak stoja a nevedia co maju robit. Potom odbehne a zase naspat k objatiam. Po par minutach je z tohto telesneho kontaktu velmi vzruseny, az tak, ze je toho na neho prilis... Co som citala, tak deti v tom veku uprednostnuju skor paralenu hru a interakcii je tam malo. Je to len faza a prejde to, alebo mam na tom pracovat a zacat vysvetlovat ako sa spravat k imym detom?

vikybotka
17. jún 2021

Ono dieťa sa veľmi rýchlo mení, môže sa stať že o mesiac sa bude zas hanbiť. Je ešte dosť maličký max by som sa mu snažila vysvetlit že detickam sa to nepáči no či to pochopí 🤷🏼‍♀️ Myslím že sa netreba stresovať tým

unicornlady
17. jún 2021

Rozhodne mu vysvetli, nech to nerobí. Veľmi ľahko sa môže stať, že ho nejaké dieťa odstrčí prudkejšie a malý sa zraní.
Ja chápem, že on tak vlastne objavuje svet, robí si obraz o svete a malému dieťaťu viac odpustia, ale ako vravím, ty to koriguj, než sa tie deti začnú brániť samé.

Nám sa stalo, že malú (5r) nejaký chlapec chytil za ruku a stále ju chcel ťahať. Ona len stála a pýtala sa ma, prečo ju ťahá. On ju nechcel stále pustiť, jeho otec nič. Tak som ja tomu chlapcovi odtiahla ruku, lebo bol síce mladší, ale silu mal.

unicornlady
17. jún 2021

Aj keď 18 mesačný, neviem, či úplne pochopí, prečo to nemá robiť.

marianarem
17. jún 2021

@andreatytler Nas 18m naopak od inych deti zatial skor boci, alebo si ich zvedavo obzera, ale z dialky. Ale toto co popisujes, robi nasej chudere macke. Stale by sa k nej tulil a hladkal ju, lenze casto neodola a zacne jej chytat chvost, usi, tahat a vytrhavat srst, vsetko veci, ktore su jej neprijemne. Uz mu aj rafla, ale ani to ho neodradilo. Ja mu neustale vysvetlujem, ukazujem, ako ma hladkat, niekedy aj zvysime hlas, berieme ho od macky, aj taku jednoduchu pesnicku som mu vymyslela a nechytani chvostika 🙂 Ale zatial maly uspech. Pritom, evidentne si pamata, ze nema chytat chvostik, ked pride k nej, tak aj povie "chvostik nechytaj" alebo "pohladkame po chrbatiku", aj sa snazi, ale dost casto ho to akosi zlaka. Ja tipujem, ze to chce este cas a nepolavit z nasej snahy.
Tie casti tela fascinuju aj jeho, neraz ma po zobudeni rovno chyti na nos a povie "maminka ma nos". Alebo minule som prisla do izby a hovori ze "prisli usta" a chcel chytat 🙂 Svoje vlasy si tiez ohmatava az taha. Moje ani nehovorim, rozpustene som nemala uz asi aj viac ako rok 🙂

marianarem
17. jún 2021

@andreatytler Takze vlastne moj nazor je, ze mozes zacat vysvetlovat, nieco si z toho asi zoberie, len mozno nie vsetko 🙂 Problem je, ze aj moj aj tvoj to myslia dobre a asi tazko im ide do hlavky, ze aj ked nieco robia v dobrom, inemu to moze byt neprijemne. Ale ja skusam, lebo casto ma maly prekvapi tym, co uz chape, tak aj v tomto mu raz isto svitne.

andreatytler
autor
17. jún 2021

@vikybotka Dakujem za nazor. Uvazujem nad tym ci by som mu mohla navrhnut nahradnu aktivitu miesto toho objimania? Lebo zase ak ho budem ucit aby si drzal odstup a nikoho nekontaktoval, tak to by mohlo vypalit zle opacnym smerom...

andreatytler
autor
17. jún 2021

@unicornlady Dakujem za odpoved.
Presne, mne to tak pride, ze je to pre neho nieco nove a velmi vzrusujuce a tajne dufam ze sa toho uz coskoro nabazi. Ja som vzdy hned vedla neho... vysvetlujem tym detom, ze on ich takto zdravi a hra sa s nimi, lebo inac este nevie. Velakrat zakrocim, ked vidim ze tomu druhemu dietatu sa to nepaci. Vacsinou takto objima len susedove deti... tie mu to dovolia a maju to ako hru... cudzie deti na ihrisku len velmi malo dovolim aby chytal... lebo aj koli Covidu...
Idem skusit vysvetlovat.

andreatytler
autor
17. jún 2021

@marianarem Sranda ako si to sam pre seba povie ze chvostik nechytaj a aj tak ho chyti.😀

Jooj... to aj ten nas macku takto skuma a objima a tam ma este extra vzruso, lebo ho srst stekli ked ju objima... macka si tiez neda a zazenie sa po nom a tak sme vzdy tam ked sa chce hrat s mackou.
Muz naucil syna povel ze tap, tap ... a vtedy poklepe macku dlanou po chrbte (macka to ma velmi rada). A tak ked vidime ze syn zacina tahat fuzy, tak staci povedat tap,tap a on hned zacne tapkat macku po chrbte.🙂

marianarem
18. jún 2021

@andreatytler Tak to mate vymyslene perfektne 👍
Je to zaujimave s tymi zakazmi. Moj napriklad ked ideme po ulici, tak by chcel chytat a zbierat vsetko, co je na zemi. Velmi ho zaujimaju aj spaky z cigariet, ale uz sa pri nich len pristavi, povie "spak nechytaj!" a naozaj ho nechyti. Podobne si pamata a v principe dodrziava aj ine veci. Ale ked pride na cicu a na tahanie mojich vlasov, tak sa akosi nevie opanovat. Mozno preto, ze tam ma nejaku inu vnutornu motivaciu ako pri spakoch, neviem.